Čtvrtek 29. září 2022, svátek má Michal
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 29. září 2022 Michal

Užil jsem si to. Vtipálek vodil za nos Čínu, měl i vlastní partaj

Jezdil do Číny na výlety, které sponzorovala tamní stalinistická strana. A financovala i jeho maoistickou partaj v Nizozemsku. Strana tiskla noviny i prohlášení, měla stovky členů. Drtivá většina byla fiktivní, uvázli v ní však i reální západní agenti. Její šéf Pieter Boevé zmátl svým divadlem hlavu i jim.

Velký kormidelník vyhlíží. Čína pokukovala i po spojeneckých buňkách v Evropě. Její pokus s Pieterem Boevém a jeho smyšlenou partají jí však nevyšel. | foto: Profimedia.cz

Oficiálně Projekt Mongol odstartoval rokem 1968, ale jeho hlavní strůjce Pieter Boevé na něm začal pracovat vlastně už v roce 1955. Tehdy byl totiž pozván na pátý Světový festival mládeže a studentstva, který probíhal ve Varšavě. Neoslovilo jej zvučné heslo „Za mír a přátelství – proti agresivním imperialistickým vojenským paktům!“ ale spíš možnost vycestovat na jinak uzavřený východ Evropy.

Navštivte sovětské mládežnické festivaly

To, co cestou v Polsku viděl, jej vůči socialismu rozhodně pozitivně nenaladilo. A proto se vstřícně postavil k nabídce, kterou mu udělala po návratu nizozemská tajná služba BVD. Chtěla po něm, aby se stal jejíma očima a ušima v socialistických organizacích, které nejen v Nizozemsku rostly jako houby po dešti.

Nebyl to přitom oficiální pracovní poměr, naverbování nebo akvizice agenta. Spíš to byla gentlemanská dohoda, která se Boevému líbila. Stačilo jen, aby svému kontaktnímu důstojníkovi občas poreferoval o tom, co se tak mezi levicově naladěnými studenty a odboráři špitá. A tajná služba mu na oplátku zase přispěla na cestovní výdaje. To když chtěl vycestovat. Například do Moskvy, kde se v roce 1957 konal další mládežnický kongres. Tentokrát s kratším podtitulem „Za mír a přátelství!“

Mládežník na výletě s dalekosáhlými následky

Mezi 34 tisícovkami účastníků nezapadl a získal spoustu užitečných kontaktů. A hodily se mu, protože na síle nabývaly spory mezi Pekingem a Moskvou. Mao Ce-tung tehdy hrubě odsoudil změkčilý postup Sovětů při potlačování revoluce v Maďarsku, nelíbily se mu demokratizační procesy v Polsku i nakonec smířlivé řešení Karibské krize. Vyjádřil se, že Sověti zradili původní myšlenku marxismu-leninismu, a sám se pasoval do role jeho největšího obránce.

Spolu s tím se rozhodl získat kontrolu nad prosovětskými organizacemi, fungujícími v Evropě. Pana Boevého tak čekal další výlet, tentokrát na dálný východ. Pobyt přátelství, jak hlásala oficiální pozvánka, mu měl zprostředkovat to nejzásadnější z moudrosti Velkého kormidelníka, předsedy Maa.

„Byl to pro mě trochu křest ohněm, protože jsem toho od Lenina nebo Marxe prozatím přečetl jen velmi málo a od Mao Ce-tunga vlastně nic,“ vyprávěl Boevé. „Ale nakonec jsem do toho pronikl a brzy mi nečinilo problém bezobsažně řečnit o tématu celé hodiny.“ Připouští, že Čína na něj zapůsobila mnohem výrazněji než Sovětský svaz a Polsko. Z fanatismu a zápalu bezhlavé kulturní revoluce, který tam viděl, dostal strach. A patřičně o tom poreferoval doma, na ústředí BVD.

Poznávací zájezd do Číny měl však pro něj ještě jeden nepříjemný důsledek. Byl vyloučen z Nizozemské ligy marxistů-leninistů, ve které dělal tajemníka. Výlet do Pekingu chápali jeho promoskevští spolustraníci jako zradu.

Založím si vlastní stranu

On sám toho však neželel. Následně totiž založil svou vlastní, Marxisticko-leninistickou stranu Nizozemska. A stal se hned předsedou jejího výboru. Také vrchním ideologem, pokladníkem, tiskovým mluvčím, autorem proslovů, návrhářem letáků. Jak chcete. Důvod byl jednoduchý, jiné členy strana neměla.

Byla to jen prázdná obálka, vtip a návnada. Čínské politbyro po ní okamžitě skočilo. A Pieter Boevé – vlastně pardon, hodí se zmínit, že po celou dobu vystupoval pod falešným jménem Chris Petersen – dokonale zužitkoval bratrskou pomoc, kterou mu Čína nabízela. Peking totiž viděl ve spřátelené pročínské straně příhodného spojence a neváhal ho podpořit.

Tiskový orgán Marxistisch-Leninistische Partij Nederland Pietera Boevého. Vypadal majestátně, celá jeho partaj však byla podvodem.

Na každé vydání nizozemského stranického plátku De Kommunist tak putovaly peníze z Asie. A na letáky, dopisy, srazy, schůze, manifesty a transparenty také. O peníze na provoz strany neměl Boevé nouzi. Kolik si řekl, tolik dostal. Aby ne, když se jeho partaj utěšeně rozrůstala.

Po pár letech měl už 600 registrovaných přívrženců. Tedy tak to alespoň v dopisech, zasílaných na čínskou ambasádu, tvrdil. Těžko se to kontrolovalo, protože všechny údaje o členech, jejich rodná čísla, adresy a zaměstnání, si sám vymýšlel. S jistou pomocí svých skutečných nadřízených z tajné služby.

Po celá šedesátá a sedmdesátá léta Čína nepochybovala, že jejich člověk v Nizozemsku za nemalé peníze buduje stranu, tedy spíše její tvrdé jádro, připravenou na akce, které přinese budoucnost.

Organizace, jakou svět neviděl

Boevé byl dirigentem skromného orchestru, který však přehrával obří koncert. Jeho fiktivní strana úspěšně podrývala program oficiální nizozemské Komunistické strany. Ve svých novinách ji pranýřoval za to, že se odklonila „od správné cesty marxismu-leninismu“.

Pár jejích revolučně naladěných radikálních členů tak nalákal k sobě. A tím je dostal do kartotéky tajné služby. „Líto mi jich nebylo, protože byli dostatečně hloupí a nepřáli nám nakonec nic hezkého,“ říká. „Dalších asi pětadvacet uchazečů o členství byli evidentně agenti západních tajných služeb. Nechali jsme je při tom.“

Nizozemská pročínská strana však dělala těžkou hlavu především politickým stratégům v Moskvě. Věděli o ní, ale ať pátrali sebevíc, nemohli se dobrat žádného konkrétního člena. Jen spousty tiskových propagačních materiálů. Jsou tedy zjevně velmi aktivní a vynikají v konspiraci, je třeba si na ně dát pozor, usoudila Moskva.

Boevé rovněž získával z první ruky informace o záměrech Číny v Nizozemsku a celé Evropě. Nizozemská tajná služba pak informace pouštěla dalším západním zpravodajským agenturám. „Co nás to stálo? Dohromady nic, spíš jsme měli profit,“ vypráví Boevé. „Na letáky a časopis nám peníze posílali z Číny, tisklo se to v tiskárnách na zakázku tajné služby. Do celého tajného Projektu Mongol bylo všehovšudy zapojeno dvanáct lidí. Rodina, lidé z tajné služby. S tříděním pošty mi pomáhala manželka.“

Konec výletů za oponu

A že to bylo nějaké pošty! A nezůstalo jen u korespondence. „V Číně nás zbožňovali. Dostával jsem pozvánky na všechny velké události. Armádní dny, přehlídky, výročí republiky. A ty oslavné hostiny tam, to bylo něco,“ vzpomíná.

Za dvaadvacet let podnikl „za bambusovou oponu“, do Pekingu, dva tucty cest. Za jeden z pomyslných vrcholů své špionážní práce považoval večírek, který na jeho počest uspořádal Čou En-laj, premiér Čínské lidové republiky a fakticky druhý muž čínské strany. To už se Boevé dávno vypracoval ze samouka na profesionála, skutečného znalce maoismu, který dokázal přednášet projevy plynule v čínštině.

Nakonec však Boevé nedokázal udržet krok s aktuálním vývojem v Číně, s nekonečnými čistkami a politickými prověrkami. Spousta lidí z Pekingu, s nimiž byl v kontaktu, prostě zmizela. V osmdesátých letech proto i jeho fiktivní partaj utlumila činnost.

„Vydrželi jsme do pádu Železné opony, chtěli jsme to hrát ještě o něco déle, jenže pak přišla studentská demonstrace na Náměstí Míru,“ vysvětluje Boevé. „A to už bylo prostě moc.“ Svým pekingským kontaktům se odmlčel a Chrise Petersena nechal usnout. V roce 2004 pak bývalý agent nizozemské tajné služby Frits Hoekstra seznámil skrze svou memoárovou knihu s existencí Projektu Mongol svět.

Staré zpravodajské tajemství tím prasklo, a tehdy šestasedmdesátiletý Boevé, učitel v důchodu, nadšený chovatel koček a majitel zahrádky v Zandvoortu, si mohl poprvé naplno užít slávu hodnou agenta 007.

„Nelituji toho, co jsem udělal. Procestoval jsem svět na cizí útraty, užil si spoustu legrace a možná trochu pomohl dobré věci. Ostatně i předseda Mao říkal, že cesta dlouhá tisíc mil začíná malým krokem. A já ten první udělal už dávno,“ shrnul své eskapády.

Autoři:
  • Nejčtenější

Tajemství ženského mokrého orgasmu odkryto. Pokus zjistil původ tekutiny

Premium Záhada to byla pro ženy, pro muže, pro vědecké kruhy. Squirting, ženský mokrý orgasmus, byl dlouho neznámou, včetně...

Josephine Bakerová byla ikona smyslnosti, špionka s rodinou v modelu OSN

Byla vládkyní Paříže, fascinovala ji svou exotickou smyslností. Ztělesňovala hýřivý život v okázalém luxusu. Jenže...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Potěšte dědečky. Tchajwanský dům pro veterány najal striptérku

Potěšení stařečci tleskají, zatímco před nimi tančí a hladí se spoře oděná striptérka. Jeden z nich poté sám ženu...

První prkno mi táta rozřízl na cirkulárce, směje se hvězda skateboardingu

Má sadu zlatých z X-Games, miliony sledujících na Instagramu, její postava vystupuje v digitálních hrách. Leticie...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Naštěstí se propadli do latríny. Incident urovnal spor šlechty s církví

Spor mezi světskou církevní mocí nebezpečně gradoval a ohrožoval reputaci krále Jindřicha VI., který ho měl rozsoudit....

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Zeleným kapitánem při šetrném natáčení. Když zábavní průmysl myslí ekologicky

Premium „Mám ji zmáčknout, ne?“ dávám najevo jistou zasvěcenost, pokud jde o zacházení s plastovými lahvemi. „Sešlápněte ji,“...

Flirtem ke kariéře. Sexuálním chováním usilují o výhody v práci hlavně muži

Premium Sekretářka v mini a s hlubokým výstřihem se flirtováním s šéfem snaží o výhody a kariérní postup, on zneužívá své moci....

Nahý bezdomovec i muž z Marsu. Reportér strávil den s městskými strážníky

Premium Když vstupuju na služebnu, trochu se mi stahuje žaludek. Je to nějaký reflex. Až mě překvapuje, jak se v člověku tahle...

Města potřebují i modř: Vodní plochy zlepšují duševní zdraví

O významu parků a stromů na ulicích odborníci na městský rozvoj již vědí. Jenže kromě zeleně potřebujeme i modř. Vodní...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

RECENZE: Pro Pokáče byla O2 arena příliš velkým soustem

Z hlediska návštěvnosti skončil koncert písničkáře Pokáče v O2 areně maximálním úspěchem - pár hodin před začátkem...

Přístroje zjistily výbuchy u Nord Streamu. Úmyslný čin, tvrdí Švédsko

Švédské a dánské měřicí stanice v pondělí zaznamenaly masivní podmořské výbuchy, a to v místech, kde z plynovodu Nord...

Příběh Marty: Syn si přivedl domů přítelkyni, je to líná špindíra

Se synem jsme měli vždycky hezký vztah. Naším společným plánem bylo, že jednou s námi zůstane žít v našem domě v...

Slovensko vře kvůli cenám elektřiny. Největší výrobce hrozí bankrotem

Největšímu výrobci elektřiny na Slovensku, společnosti Slovenské elektrárne, se příčí dodávání elektřiny slovenským...

Mrazivá noc bez spánku a výstup na skálu. Soukalová promluvila o ztracení

Moderátorka Gabriela Soukalová (32) vyrazila na dovolenou v italském Livignu se svým přítelem Milošem a dcerkou...