Co dělat v ložnici? Cudnému Jindřichu VI. radili u lože sexuální kouči

aktualizováno 
Zbožný, ctnostný, zřejmě až příliš. A pronásledovaný studem a zesměšňovaný nepřáteli za to, že osm let nebyl schopen s královnou zplodit dítě. Zřejmě i proto asistovali u manželského lože Jindřicha VI. a Markéty z Anjou dvořané. Jako sexuální poradci.

Král Jindřich VI. a Markéta z Anjou s komořím. Vybraní komoří však podle nových historických objevů plnili úkoly i v královské ložnici. | foto: Profimedia.cz

Panictví si Jindřich VI. udržel do svých třiadvaceti let, do královské postele tedy vstoupil v roce 1445 vpravdě nezkušený. A stydlivý navrch, vezmeme-li v potaz jeho hluboké náboženské zanícení. Paradoxním následkem bylo, že společné noci krále a královny nebyly soukromou záležitostí. Práce britské historičky Lauren Johnsonové tvrdí, že jim přihlíželi a vedli je diskrétní společnice a společníci.

Fotogalerie

„Bylo to proto, že Jindřich, který byl proslavený svou cudností a který byl až do svatby panicem, nevěděl, co dělat? Myslím, že je zcela možné, že věci dosáhly bodu, kdy se stalo nezbytné mu ujasnit, co má provádět,“ uvedla Johnsonová listu The Guardian.

A nezastírá, že ono zjištění je velmi překvapivé. A představa, jak se cudný král nechává při intimních chvílích instruovat a kontrolovat od středověkých sexuálních poradců a poradkyň, značně výstřední.

Ano, do svatební noci byli novomanželé uváděni ceremoniálem, jehož se účastnilo procesí hostů a svědků, v ložnici však zůstávali sami. V případě krále Jindřicha VI. a královny Markéty z Anjou to však bylo jinak. A nejen o svatební noci. „Byla to trvalá věc,“ dodává Johnsonová.

Důkazy má, nalezla je v archivech a královských účetních knihách. Například text zvaný Ryalle Boke uvádí, že „jakmile bylo lože přichystáno“, šel pro královnu Jindřichův komorník nebo panoš, aby s ní naopak přišla její dvorní dáma a služka. Zatímco však královnin doprovod zůstával za dveřmi, králův vcházel dovnitř, aby se manželské noci diskrétně účastnil.

Historička se přitom domnívá, že zná dokonce i jména sexuálních důvěrníků. V knize Shadow King: The Life and Death of Henry VI uvádí, že nejprve byl komorníkem, který fungoval i v sexuálních záležitostech, Ralph Botiller, od roku 1447 jej vystřídal James Fiennes a poté Lord Saye a Sele. Všichni přitom byli spojenci biskupa Williama Aiscougha a vévody ze Suffolku.

Královi poradci podle svědectví, které Johnsonová našla, trávili noc ve stejné komnatě, v níž se o početí potomka pokoušel král s královnou. Jak dlouho? O tom knihy nemluví. „Ryalle Book nevyjasňuje, kdy odcházeli, čímž nechává otevřenou podivuhodnou variantu, že zůstávali proto, aby se ujistili, že bylo manželské lože využito tak, jak mělo,“ píše historička.

Bezdětné manželství jako slabost a stigma

V sázce bylo mnohé. Manželství bez dětí nejprve snižovalo popularitu Markéty z Anjou. Zemí se šířily hlasy, že do Anglie nepřinesla nic dobrého. „Naše královna není schopna být královnou Anglie,“ cituje autorka poddaného z Canterbury, „protože neporodila ani jedno dítě, a proto v této zemi nemáme prince“.

Jenže jakkoli tehdejší předsudky vinily z neplodnosti automaticky ženu, dopady měl bezdětný svazek i na královu osobnost. Autorita Jindřicha VI. nebyla bůhvíjaká od samého začátku, selhání v jeho mužské roli ji však ještě víc podkopalo.

Historička dodává, že snaze královského páru rozhodně nepřidalo ani náboženské zaujetí. Markéta z Anjou totiž kvůli oplodnění držela půst, až čtyřikrát nebo pětkrát do týdne. A nedostatečná výživa šance na otěhotnění ještě víc snižovala, uvádí Johnsonová. Královským manželům se narodil syn Eduard až v roce 1453, veřejné mínění však soudilo, že král jeho biologickým otcem stejně není.

O sexu ve středověku mluvil v diskusním pořadu Rozstřel historik Jaroslav Čechura (9/2017):

Autoři:

Nejčtenější

Zfilmovala bych svůj sex s expřítelem, směje se MOgirl Nurse

Ke spokojenosti mi stačí obyčejná pohoda, říká MOgirl Nurse.

Příliš neplánuje, je spontánní, ale též akční a trochu chaotická. „Líbí se mi, že nikdy nevím, co bude zítra,“ říká...

Jen si popovídat. Muži předstírají nezájem, aby se jim dostalo sexu

Nezájem? Dost možná je hraný. Podle norské studie muži při náhodných...

Taktizování, předstírání, skrývání opravdových představ, tužeb a cílů. Přinejmenším jde-li o sex. Aktuální studie...

U nás bude pivo, básnil zajatý Američan. Čtyřicet nacistů se mu vzdalo

Takto zachytil americké námořníky s pivem dokumentární film The Fighting Lady z...

I lži, sliby a prázdné výhrůžky dokážou vyhrát bitvy a zvrátit konflikty. Povedlo se to famóznímu Skotovi Tommymu...

Zmizení slavných: Agatha Christie předvedla kousek jako pro Poirota

Skončil život Agathy Christie ve vodách jezera s truchlivým názvem Silent Pool?...

Byli slavní, jejich životy však přitahují pozornost též tajemstvím, která se nad nimi vznáší. Zmizení fenomenální...

Podvod za pět set. Americkou vědomostní soutěž vyšetřoval Kongres

Vše bylo pečlivě vypočítané na efekt, aby show produkovala sledovanost. Svůj...

Měla nabízet souboj mozků nabitých vědomostmi. Jenže do napětí byl zabalen aranžovaný scénář s dopředu nacvičenými...

Další z rubriky

KVÍZ: Batman slaví 80 let. Jak dobře ho znáte?

Batman sliboval napětí a vzrušení. A funguje to dodnes.

Jeho vůbec první komiksový příběh oslovil čtenáře v květnu roku 1939. Od té doby prošel temný, aristokratický hrdina s...

KVÍZ: Inkvizice, vraždy, tragédie. Znáte temná místa české historie?

Procesy s „čarodějnicemi“ se nevyhnuly ani území dnešního Česka. Takto...

Rozhodně neoplývají pozitivní aurou, alespoň když znáte jejich historii. Z ní mrazí, svírá vás u srdce, křičí z ní...

Zmizení slavných: Agatha Christie předvedla kousek jako pro Poirota

Skončil život Agathy Christie ve vodách jezera s truchlivým názvem Silent Pool?...

Byli slavní, jejich životy však přitahují pozornost též tajemstvím, která se nad nimi vznáší. Zmizení fenomenální...

Najdete na iDNES.cz