Středa 27. října 2021, svátek má Šarlota, Zoja, Zoe
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 27. října 2021 Šarlota, Zoja, Zoe

Loutkáři zemřelých: galvanisté „oživovali“ mrtvé pomocí elektřiny

Výjevy to byly jako z hororů. Mrtvoly oběšenců při nich otvíraly oči, děsily přihlížející strašlivými pohyby obličejových svalů, hrozily jim rukama. Pokusy galvanistů se zemřelými těly a elektřinou se snažily porazit smrt. A zkraje devatenáctého století byly velkou módou.

Pokusy Andrewa Ureho publikum děsily. Experiment se zemřelým horníkem Matthewem Clydsdalem patřil k nestrašlivějším. | foto: Profimedia.cz

Ostatně, právě ony vedly spisovatelku Mary Wollstonecraft Shelleyovou k sepsání proslavené knihy Frankenstein. Když totiž uzavřela v roce 1818 se svým mužem sázku, kdo napíše dříve duchařský příběh, a Percy Bysshe Shelley se vydal směrem vampyrismu, Mary si jako inspiraci zvolila pokusy profesora Luigiho Galvaniho. I když první série jeho proslavených experimentů s tancujícími žábami proběhla téměř čtyřicet let před tím, bylo téma „živočišné elektřiny“ stále velmi živé.

Když se viselec probouzí k životu

Fotogalerie

A u žab se věda nezastavila. Ubírala se dál, a navíc velmi temným směrem. Jako první se role šíleného experimentátora ujal Galvaniho synovec Giovanni Aldini. Psal se 18. leden roku 1803, když sezval do svého kabinetu a pracovní laboratoře v Newgate početné obecenstvo. Několik desítek zbohatlíků a zástupců londýnské smetánky, několik málo lékařů a vědců. Všichni pak v rozpacích čekali na posledního hosta, kterého na scénu přivezla pod špinavou plachtou umrlčí kára.

Byl jím George Foster, muž, který utopil svou ženu a dítě v kanále, a byl proto popravený na šibenici. Necelou hodinu před tím, než jej Aldini ukázal svému publiku, dal tělo pro jistotu posoudit ještě koronerovi. Ten potvrdil, že dotyčný je bezpečně mrtvý.

Poté si Aldini s gumovými rukavicemi a v zástěře počínal jako sebevědomý režisér, který má své představení pevně v rukou. Věděl, jak vybudit napětí. Oběšencovu mrtvolu několikrát praštil holí. Ano, muž byl skutečně mrtvý. Pak mu omyl uši slanou vodou, zasadil do nich malé hubky napuštěné roztokem a chopil se generátoru. Chybělo už jen dramatické víření bubnů.

Rus vytvořil dvouhlavého psa, Američan opici: neobvyklé vědecké pokusy

Oběti Vladimíra Demichova. Ani tyto psy nečekal dlouhý život.

Následující vědecké pokusy jsou bizarní, kruté, úsměvné, fascinující i s poučením na konci. Mají různý ráz, ale rozhodně vybočují z průměru. V jednom se psychologovi povedlo změnit „Ježíše“ v „neviditelného těhotného hermafrodita“, v jiném člen papežské etické komise vyráběl opice se dvěma hlavami.

A když do nehybného těla pustil proud? „Nejprve se umrlcovi rozechvěla brada a čelist, zkroutily se mu svaly v obličeji a nakonec otevřel obě oči,“ popisoval jeden ze zděšených přihlížejících. „Poté se mrtvole sevřela pravá ruka v pěst, začala sebou neklidně házet. V ten moment nikdo nepochyboval o tom, že se Foster znovu probouzí k životu.“

Dál však experiment nezašel. Ostatně, bylo třeba křísit omdlévající dámy, zatímco pánové potlačovali dávení. Demonstrace „životadárné“ síly elektřiny byla pro všechny více než přesvědčivá a názorná.

Aldiniho drastický pokus se velmi rychle dostal do povědomí široké veřejnosti, ve vládních kruzích dokonce proběhla vážná debata, co by s odsouzeným mělo být dál, pokud by skutečně procitl. „Nikdo nemůže být za stejný zločin odsouzen a potrestán dvakrát, že?“ hádali se učení páni a právníci.

Vědec, který si „hrál se smrtí“, se stal v Londýně velmi populárním, jeho panoptikální výjevy s pohybujícími se mrtvými zvířecími i lidskými ostatky patřily ještě dlouho k oblíbené morbidní podívané měšťanů. Konec Aldiniho vystoupení souvisel až s „explozí“ mrtvého těla býka, které pod vlivem elektřiny vypudilo na diváky obsah svých střev.

Muž, který chtěl porazit smrt

Galvanismus a pokusy s živočišnou elektřinou však z módy nevyšly. Zhlédl se v nich i další kontroverzní vědec Andrew Ure. Jeho profesní odkaz je poněkud komplikovaný, serióznost vědecké práce měnil za senzaci. Sám sebe považoval za biblického geologa a tvrdil, že planeta Země není starší šesti tisíc let.

Jako muž mnoha talentů a mála zkušeností se inspiroval Aldiniho prací a v roce 1818 realizoval svou první velkou umrlčí show. Slovo show je opravdu na místě, na představení se dokonce prodávaly vstupenky. Ure na něm dokázal tělo rozhýbat tak intenzivně, že s ním museli zápasit dva jeho asistenti. S pomocí elektrošoků uvedl do chodu mimické svaly umrlého odsouzence tak, že na konci představení se na oněmělé diváky doširoka šklebil. Při onom pokusu na univerzitě v Glasgow omdlévali hrůzou i otrlí gentlemani.

Ure dosáhl při mobilizaci těl zesnulých značné zručnosti a kolegové z Královské lékařské společnosti to nezastírali. „Zatímco Aldini byl jen nenáročný vodič, Ure se stal skutečným loutkářem mrtvých,“ říkali.

Zdálo se, že jeho skutečným záměrem je opravdu oživení zesnulých. Atletické tělo pětatřicetiletého popraveného horníka Matthewa Clydesdalea „naučil“ v roce 1867 elektřinou chodit, respektive rytmicky zvedat a ohýbat nohy. „Ještě něco času a bude znovu rubat uhlí,“ šeptali si tehdy sledující v hledišti.

Do věci se nakonec vložila církev, aby „vzývání ďábla“ rozhodně zastavila. Byl vlastně nejvyšší čas, protože skotské město se měnilo v jednu velkou laboratoř, rejdiště pochybných oživovačů zesnulých.

Rozbouřený dav, pochodně a vidle

Působil tu například James Jeffray, nadaný badatel a po jistou dobu i pomocník Ureho. Jejich cesty se rozešly, když Jeffray vsadil při oživování těl místo elektřiny na chemii. Do krve zbavených těl pumpoval nejrůznější roztoky, s jejichž pomocí doufal přivést mrtvé nazpět k životu.

Mimochodem, v roce 1813 zažil na vlastní kůži scénu jako z hororových filmů. Do jeho laboratoře vpadl s pochodněmi a vidlemi rozbouřený dav, protože jej místní podezírali, že ze hřbitova ukradl pro své obludné experimenty čerstvě pohřbené tělo. Jen o vlásek unikl lynčování, hledané tělo bylo nakonec spolu s pěti dalšími nalezeno v univerzitní márnici na College Street.

Nebyl první ani poslední, komu do bádání vstoupili rozhořčení občané. Své si užil i Alexander von Humboldt, který se pokoušel z čistě zvířecích tkání vyrábět baterie. Otázka, zda elektřina může být životodárnou silou, která popře smrt, se vážně řešila i mezi chirurgy. Známý je například přepis odborné disputace lékařů Johna Aberenthyho a Williama Lawrence, kteří uvádí řadu příkladů o „vitálním potenciálu“ elektrického pole.

Experimentů s mrtvými byly plné noviny. O oživování mrtvých se tehdy vizionářsky mluvilo podobně, jako se dnes rozmáchle rýsují možnosti využití umělé inteligence.

Za zmínku jistě stojí, že Lawrence byl rodinným lékařem manželů Shelleyových. Frankenstein nám tedy dnes může připadnout jako fikce, ale pro dobového čtenáře nebyl ničím překvapivý.

Autoři:
  • Nejčtenější

Proměna Jakuba Štáfka. Udělal jsem krok mimo komfortní zónu, vysvětluje

Proslavil se jako Matěj Jordán, jedna z hlavních postav nekonečného seriálu Ulice. „Složenky se nějak platit musí,“...

Vytetovanou trofej z hospodského tahu chci pryč, žádal mladík

V opilosti mu to přišlo velmi povedené, i po vystřízlivění to viděl jako vtipný nápad. Když mu však došlo, že...

Kdyby mi někdo řekl, že o víkendu nedělá, letí, říká workoholik Jankto

Hovořit s ním je radost, nevíte, na co se ho dřív zeptat. Nezvykle činorodý mladík vedle fotbalové kariéry uspěl i v...

Florentské monstrum. Nad brutálním sériovým vrahem visí dodnes otazník

Premium V novodobé italské historii nemá onen případ obdoby. Čtrnáct vražd bylo spácháno brutálně, plánovaně. Stejnou zbraní....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pryč od sterilní módy. Nežijeme v bílé kostce, říká návrhář Jan Černý

Jako neznámý kluk z Hodonína prorazil mezi českou návrhářskou elitu už během studií a svým neotřelým pohledem na...

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

  • Další z rubriky

Náš triceratops je větší, říká k pařížské dražbě pražský paleontolog

Jeho kostra se v Paříži prodala v dražbě za 171 milionů korun. V Praze máme většího, kompletnějšího a v příhodnější...

Florentské monstrum. Nad brutálním sériovým vrahem visí dodnes otazník

Premium V novodobé italské historii nemá onen případ obdoby. Čtrnáct vražd bylo spácháno brutálně, plánovaně. Stejnou zbraní....

Vytetovanou trofej z hospodského tahu chci pryč, žádal mladík

V opilosti mu to přišlo velmi povedené, i po vystřízlivění to viděl jako vtipný nápad. Když mu však došlo, že...

Nejbohatší Čech v historii. Majetek získal skrz zradu a žár boje

Premium Ani dědicové tragicky zesnulého magnáta Petra Kellnera, ani prvorepublikoví továrníci, ba ani panovníci. Nejmajetnějším...

Nutrilon: Mléko, které dětem chutná
Nutrilon: Mléko, které dětem chutná

Nemůžete kojit, a proto hledáte vhodnou pokračovací výživu pro své děťátko? Inovovaný Nutrilon Advanced 2 a 3 bez palmového oleje by mohl být...

Čekají nás daleko horší problémy, než jaké způsobil covid, varuje OECD

Pandemie koronaviru sice zastavila výrobu, vysála státní kasy a způsobila krachy mnohých podniků, to ale není nic proti...

Pavel Liška se omluvil za reklamy pro dodavatele elektřiny a plynu

Pavel Liška měl potřebu se vyjádřit ke svému dlouholetému účinkování v reklamách pro dodavatele plynu a elektřiny...

Kostková má covid, do sobotní StarDance nezasáhne. Televize řeší, co dál

Třetí soutěžní večer oblíbené show StarDance je v ohrožení. Moderátorka Tereza Kostková byla pozitivně testována na...

Jestli bude inflace stoupat dál, lidé ztratí polovinu úspor, varuje ekonom

Současná míra inflace bude trvat ještě několik let, důvodem jsou zejména vysoké objemy pumpování peněz do ekonomiky,...

Iluze dostatku. Obchody v Británii zakrývají prázdné regály fotografiemi

Potěmkinovy regály. Tak by se dal v kostce popsat jev, jehož jsou v posledních týdnech svědky zákazníci v britských...