Sedm opatření proti demenci. Studie ukazuje, jak vypadá účinná prevence

  • 13
Po dvacet let sledovala téměř 14 tisíc žen, na začátku měly průměrný věk 54 let. Po dvou dekádách si americká studie troufá předložit sedm faktorů, které jsou prevencí demence. Aby doporučované návyky nemoci zabránily ve stáří, mělo by se s nimi začít ve středním věku.

1 Zdravá strava: dieta MIND

Zelenina, oříšky, semínka, ryby, to je jídelníček podle diety MIND.

Jídelníček, který prospěje vašemu mozku, má název MIND a kombinuje středomořskou stravu a dietu DASH (podrobněji jsme o ní psali zde). Zahrnuje:

  • zelenou listovou zeleninu
  • luštěniny
  • lesní plody, semínka, oříšky
  • ryby a další zdroje omega-3 mastných kyselin
  • olivový olej
  • fermentované produkty

Střídmě si můžete dopřát červené víno, vyhýbat byste se měli cukru a přemíře soli.

Dobrou zprávou je, že na dietu MIND není nikdy pozdě, umí totiž též zpomalit postup onemocnění, uvádí Institut moderní výživy.

2 Nekouřit

Nekouřit je rozumné a přínosné z mnoha důvodů.

Každému ze sedmi faktorů, jejichž výčet přinášíme, vědci přiřadili jeden bod, pokud k němu respondentka přistupovala zdravě, podle doporučení. Celkem tak ženy mohly získat sedm bodů. Studie přitom zjistila, že každý bod znamenal snížení rizika, že se demence rozvine, o šest procent. Celá soupiska všech sedmi bodů tak mohla ono nebezpečí redukovat o 42 procent. Nekouření na ní samozřejmě nescházelo.

3 Fyzická aktivita

Silový trénink pomáhá svalům, ale též mozku.

„Slabé svaly jsou nové kouření,“ tvrdí vědecké výzkumy stále častěji, psali jsme o tom například v tomto článku, tady a zde. A dostatečná porce tělesné aktivity? Studie, kterou její autorský tým představil na výročním 75. zasedání Americké akademie neurologie, odkazuje na Životní sedmičku Americké kardiologické asociace, s jejímž sedmibodovým menu se ostatně kryje.

Ideální je minimálně 150 minut mírné aktivity týdne nebo přinejmenším 75 minut prudké aktivity týdně.

4 Udržovat zdravou hmotnost

BMI je dalším z ukazatelů, který je třeba brát vážně.

„Demence začíná v mozku desetiletí předtím, než se vynese diagnóza, proto je důležité vědět, jak mohou vaše návyky ve středním věku ovlivňovat riziko demence v pozdním věku,“ zdůrazňuje Pamela Ristová z Americké akademie neurologie v listu The Guardian. A připomíná, že zodpovědné chování se nám vyplatí v podobě výrazně menšího rizika, že choroba náš mozek postihne.

Do sedmibodového menu patří zdravá hmotnost. Odpovídá indexu (BMI) v hodnotách 18,5 až 25.

5 Zdravé hodnoty krevního tlaku

Vysoký tlak nepodceňujme.

Zjištění, že stačí trocha pozornosti a péče o zdravé návyky a odměnou je výrazné snížení rizika demence, by mohlo veřejnost motivovat, věří Ristová. Do seznamu faktorů, o které je třeba se starat, patří i krevní tlak. Měl by být pod hodnotou 120 mmHg/80 mmHg. Hodnoty vyšší než 140 mmHg/90 mmHg volají po léčbě a nápravě.

6 Cholesterol pod kontrolou

Cholesterol cévám neprospívá. A má to následky i na kondici mozku.

Demence je celosvětovou hrozbou, očekává se, že se do roku 2050 počet lidí, kteří jí trpí, ztrojnásobí. Dosáhne 153 milionů.

Mezi návyky, jak eliminovat její riziko, patří i starost o hladinu cholesterolu. Měla by být nižší než 200 mg/dl (nebo 5,16 mmol/l).

7 Bezpečné hladiny krevního cukru

Cukru bychom se měli vyhýbat. A jeho hladinu sledovat.

Dlouhodobě zvýšená hladina krevního cukru, tedy situace, kdy tělo není schopno přijatý cukr účinně zpracovat a přemístit ho z krve do buněk, nepředstavuje pouze riziko diabetu, ale ohrožuje také srdce a ledviny.

Sedm otázek pro zkoušku paměti. Zjistěte, jak dobře funguje váš mozek

Je však též faktorem pro rozvoj demence. I proto si zaslouží naši pozornost, glykémie nalačno při opakovaném měření v kapilární krvi by neměla přesáhnout 5,6 mmol/l.

8 A jako dodatek tipy z čínské studie

Společnost je důležitá - a ocení ji i kondice vašeho mozku.

K americkému výčtu o sedmi položkách můžeme přiřadit ještě něco doporučení nedávné čínské studie, měla k ruce 29 tisíc mužů a žen starších 60 let, sledovala je po deset let. S americkou prací se v mnoha doporučeních shoduje, i ona radí udržovat fyzickou aktivitu, nekouřit, zdravě jíst.

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Kromě toho však v magazínu BMJ nabádá k nepití alkoholu, k aktivnímu sociálnímu životu (přinejmenším dvakrát týdně se sejít s přáteli, rodinou, vyrazit si do společnosti) a k myšlenkově činorodým aktivitám (minimálně dvakrát týdně hrát karty, číst, psát).