Právě filmování v divokých horách se jí nakonec stalo osudným. Manželka známého švédského sjezdaře Mattiase Hargina (vzali se letos na jaře) zahynula ve svých třiceti letech při natáčení v chilských Andách u Farellones nedaleko Santiaga (pod masivem Cerro El Plomo - 5 424 m) pod lavinou, která ji smetla 14. července. Nebyla mrtvá na místě, ale po několika dnech podlehla v nemocnici těžkým zraněním.
„Určitě mám tam nahoře v horách občas strach, ale když si pak nasadím lyže, vrátí se mi sebedůvěra. Vím přesně co udělat a kudy se vydat dolů. Myslím, že budu lyžovat pořád... doufám do 80 let...“ řekla před časem.
Její freeridová kariéra byla závratná. Hned první rok kdy nastoupila do nejvyšší světové soutěže Freeride World Tour (2011) vyhrála finále ve švýcarském Verbier. A pak se držela stále mezi nejlepšími. Mezitím se věnovala točení freeridových adrenalinových filmů s bývalou vynikající lyžařkou Rakušankou Sandrou Lahnsteinerovou.
V Praze v zimě roku 2014, kde představovala zajímavý film Shades of Winter, se navzdory velké únavě z cestování zajímala o všechno kolem, včetně politiky. Bylo to setkání jakých se sportovci moc nebývá.
Bavili jsme se tehdy hodně i o bezpečnosti, protože právě při natáčení Shades na Aljašce Matildu nečekaně zasáhla lavina. Ale všechno tehdy dobře dopadlo.
Zde je krátký úryvek ze zmíněného rozhovoru:
Hodně mě zajímá otázka bezpečnosti. Na jedné straně ukazujete krásu extrémního sportu, ale zároveň můžete být impulsem pro některé nezkušené, kteří to budou chtít za každou cenu zkoušet také. A různých incidentů je v poslední době hodně. Jak se s tím vyrovnáváte?
To skutečně může být nebezpečný sport. Je důležité uvědomit si, jak je uprostřed hor důležitá pokora, respekt a trpělivost. Každý se musí adaptovat na podmínky, počasí, situaci. Mladý člověk, který je natěšený na freeride, by to měl vědět. Začít opatrně, získávat zkušenosti, okoukat to u starších a zbytečně neriskovat. To všechno zabere čas, takže musí být trpělivý. Všechny ty moderní bezpečnostní pomůcky jsou pro jízdu v terénu důležité, ale to nejdůležitější jsou zkušenosti, znalosti, respekt. I my, když nemáme s daným místem dost zkušeností, lyžujeme s průvodcem. I tak jsem ve filmu měla nakonec sama problém.
Co se tam přesně přihodilo?
Při jedné jízdě na prudkém svahu na Aljašce mě strhla prudká lavina. Neměla jsem ani část odpálit airbag. Byla to strašidelná zkušenost. Nejdříve šlo všechno dobře, ale najednou mě to strhlo, nemohla jsem dělat vůbec nic. Naštěstí mě celou nepohřbila a já zůstala stát a hlavu a ruce jsem měla volné nad sněhem, takže jsem mohla mávat. Ale to bylo tak všechno, protože jsem se z toho sama vůbec nemohla dostat. My jsme to z filmu záměrně nevystřihli, abychom lidem ukázali, že je skvělé lyžovat na Aljašce v prašanu, ale nakonec se může stát cokoli. Můžeme se pokoušet minimalizovat rizika, ale nemůžeme se jim úplně vyhnout.
Vy jste s sebou tehdy měli naštěstí celý podpůrný tým.
Ano, naštěstí jsme měli kolem sebe záchranný tým, helikoptéru prakticky nade mnou, která u mě hned byla, a ostatní mě velmi brzy vyhrabali. Zdůrazňuji to záměrně: měli jsme kolem sebe zajištění, které normálně, když vyrazíte s kamarády do volného terénu, nemáte.
Neštěstí se stalo téměř dva roky poté, co v chilských Andách zahynuli další špičkoví freerideři - světová ikona Kanaďan JP Auclair a Švéd Andreas Fransson. Zároveň v těchto měsících probíhá ve freeridové komunitě dramatická diskuze o bezpečnosti tohoto sportu, kterou odstartoval časopis Powder.
Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz