Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Martin Pretl

Lékař Martin Pretl je odborník na spánek a jeho poruchy. Je vedoucí lékař Nerologické ambulance a Spánkové poradny, INSPAMED, s.r.o.

Když špatně spíme, budí se nemoci. Neurolog Pertl o vlivu spánku i radách

Premium

Člověk se jako jediný savec snaží omezovat spánek, aby toho v bdělém stavu stihl co nejvíce. Špatným, krátkým či nepravidelným spánkem si však rozhazujeme své vnitřní biologické hodiny, které tělu...

29. dubna 2024

Postel jako mučidla aneb takový je život nespavců. S covidem jich přibývá

Premium

Covidová doba zamíchala skoro se vším – včetně toho nejsladšího, co v životě máme. Kam zmizel hluboký spánek? A jak tohle noční osvěžení přilákat zpět zjistíte v magazínu Víkend.

12. dubna 2021  16:55

V posteli pouze spěte a milujte se, radí Martin Pretl, odborník na zdravý spánek

Poruchami spánku trpí téměř 20 procent populace. Na vině je rychlé životní tempo, dlouhotrvající stresy i větší citlivost na nejrůznější podněty okolí. Špatný spánek přitom významně ovlivňuje kvalitu...

9. března 2012

Konec výmluv na zimní spánek, tělo víc odpočinku nepotřebuje

Myslíte si, že díky delšímu spaní a větším porcím sladkého a tučného přežijete zimu snadněji? Mýlíte se. Abyste ji zvládli lépe, stačí jíst vitaminy a nepodléhat lenosti.

26. listopadu 2011  4:02

Co nám ruší spaní? Nemůžeme usnout a chodíme na záchod

Nespavost, vážné psychické poruchy, ale také problémy s močovým měchýřem bývají častými příčinami nekvalitního spánku. Jak jim předejít a kdy je třeba rad odborníka?

23. října 2010  3:06

Reportáž v pyžamu: v laboratoři zjistí, proč trpíte nespavostí

Vzal jsem si pyžamo a šel na vědecké zkoumání, proč nemůžu spát. Celou noc mě v laboratoři pozorovala kamera a na těle jsem měl přilepená čidla, která hlídala mé vnitřní pochody.

16. září 2009

Neusínejte za volantem, mikrospánek už jde léčit

Vidina poklidné dovolené se může ve zlomku vteřiny změnit v drama. To když se člověk při cestě na dovolenou autem neubrání a neudrží za volantem otevřené oči.

24. července 2009  10:41

Spánek a únava: co udělat, abyste neusnuli za volantem

Ospalý řidič, který sotva sleduje vozovku, je nepřítelem sobě i ostatním. Jeho reakční doba se snižuje, riziko narůstá. Proto je dobré vyrazit na cestu dostatečně odpočatý, ihned zastavit při prvním...

26. června 2009

Další z kategorie