Premium

Mimořádně jen 19 Kč/měsíc
na prvních 5 měsíců

Stanislav Kolíbal

Sochař a výtvarník Stanislav Kolíbal (* 11. 12. 1925) působil na začátku 90. let jako profesor na Akademii výtvarných umění v Praze. Řadí se k významným představitelům českého konceptuálního umění. V říjnu 2005 převzal od prezidenta Václava Klause státní vyznamenání Medaili Za zásluhy.

Museum Kampa láká novou výstavou. Stanislav Kolíbal oslaví životní jubileum

Stanislav Kolíbal na své výstavě Paralely v Galerii Villa Pellé (2. dubna 2022)

Nadšenci do umění mohou nyní navštívit výstavu Stanislav Kolíbal 100 v Museu Kampa, která nabízí k nahlédnutí rozsáhlý výběr děl sochaře a kreslíře Stanislava Kolíbala z bohaté sbírky Nadace Jana a...

2. dubna 2025  18:55

Dlouho schované poklady. Galerie po 55 letech vystavuje konstruktivní umění

Výstava má název Konstruktivní tendence.

V 60. letech minulého století se Louny staly centrem konstruktivního umění. Vznikla Galerie Benedikta Rejta a její první ředitel Jan Sekera budoval unikátní sbírku špičkových uměleckých děl. To...

27. prosince 2022  16:20

Na rozloučení s Medou vystoupila Holubová i Pospíšil, Heryán zahrál lidovku

Jiří Pospíšil během církevního obřadu za Medu Mládkovou přečetl z Listu svatého...

V Praze se přátelé i veřejnost rozloučili s Medou Mládkovou, která zemřela 3. května ve věku 102 let. Církevní obřad hostil kostel Panny Marie Vítězné v Karmelitské ulici, kterému lidé přezdívají U...

19. května 2022  10:32,  aktualizováno  16:39

Stanislav Kolíbal i v 96 letech stále hledá. Tentokrát harmonii a řád

Stanislav Kolíbal na své výstavě Paralely v Galerii Villa Pellé (2. dubna 2022)

Umění není věcí formy, ale sdělení. Potřebuji se vyjádřit. Sdělit, co si myslím, říká ve svých 96 letech umělec světového významu Stanislav Kolíbal. Nyní vystavuje ve Ville Pellé, další dílo bude k...

8. května 2022  9:02

Praha má po letech nový kostel. Stojí na Barrandově, vedle paneláků

Minimalistická stavba kostela zahrnuje i komunitní centrum se sálem, klubovnami...

Praha má po více než deseti letech nový kostel. Věřící i ostatní zájemci jej najdou na sídlišti Barrandov. Kostel Krista Spasitele v neděli zasvětil pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka.

22. listopadu 2020  17:59

Největší český architekt 20. století Josef Gočár dokáže dodnes fascinovat

Gymnázium J. K. Tyla v Hradci Králové je dílem Josefa Gočára.

Bývá označován za největšího českého architekta 20. století. Josef Gočár, jehož životní pouť se uzavřela před 75 lety, 10. září 1945, proslul kubistickými a funkcionalistickými díly. Jeho jméno je...

10. září 2020

Na periferii jsme osiřeli, říká ředitelka přestěhované Galerie Emila Filly

Ředitelka ústecké Galerie Emila Filly Eva Mráziková v nových prostorách v...

v Ústí nad Labem se v 17 hodin po několika měsících příprav otevře Galerie Emila Filly. V nových prostorách, po přestěhování z předlické Armaturky, zahájí činnost výstavou „Zpráva z uzavřeného...

16. června 2020  12:57

Nové návrhy stanic metra D pracují s geometrií i motivy života. Podívejte se

Vizualizace stanice metra Nemocnice Krč.

Pražský magistrát ukázal podobu dalších stanic plánovaného metra D. Ve stanicích Nádraží Krč, Nemocnice Krč a Nové Dvory se objeví díla Vladimíra Kopeckého, Jiřího Černického a Stanislava Kolíbala....

10. června 2020  17:11

Praha ukázala, jak by mohly vypadat nové stanice na lince metra D. Projděte si galerii

Metro.cz
Nemocnice Krč

V minulosti se stanice metra stavěly jako výstavní skříň města, ze stanic je cítit rukopis architekta a umělce. S takovou péčí Praha nově přistupuje také ke všem stanicím metra D a pokračuje ve...

10. června 2020  14:40

U Mariánského sloupu je třeba se přimlouvat za nemocné, říká sochař Váňa

Premium
Akademický sochař Petr Váňa

Je to hluboký umělecký příběh. Akademický sochař Petr Váňa se téměř před čtvrtstoletím rozhodl, že se pokusí vrátit do Prahy Mariánský sloup, první barokní sochu v Čechách. A po letech přesvědčování...

26. dubna 2020

Do galerie i v pyžamu. Virtuální prohlídky se těší pozornosti

Z virtuální prohlídky výstavy Od nitě ke košili v Muzeu města Prahy

Zážitek z návštěvy kamenných galerií lze jen těžko nahradit. Když si ale situace žádá mimořádná řešení, umí se i výtvarné umění k lidem dostat online. Alternativou jsou virtuální prohlídky,...

6. dubna 2020  10:59

Ostravské stopy: Město představovalo most mezi výtvarníky, vzpomíná Sikora

Výtvarník Rudolf Sikora se do Ostravy vrátil s výstavou Konec světa? Ekologický...

Konec světa? Výstava téhož názvu s podtitulem Ekologický komiks představuje ostravský návrat slovenského výtvarníka Rudolfa Sikory. V Domě umění, kde vystavuje, se tak divák setkává s východisky,...

15. prosince 2019  16:55

Schwarzenberg nebo Nostitzová. Pražská Kampa slavila sté narozeniny Mládkové

Oslava 100. narozenin Medy Mládkové v Sovových mlýnech v Praze. Zúčastnil se...

Na pražské Kampě v Sovových mlýnech se sešly stovky lidí na oslavě stých narozenin mecenášky a sběratelky umění Medy Mládkové. Připít na zdraví přišel například výtvarník Vladimír Kopecký, hraběnka...

8. září 2019  18:10

Banksy v Benátkách narazil. Policie ho vyhnala z náměstí sv. Marka

Výtvarník Banksy, o jehož skutečné identitě se spekuluje, svou tvář schovával...

Výtvarník Banksy, o jehož skutečné identitě se spekuluje, vstoupil do nynějšího benátského bienále a nikdo si toho ani nevšiml. Na náměstí svatého Marka nainstaloval obrazy, jejichž soubor zobrazuje...

23. května 2019  21:09

OBRAZEM: Zakázali mu vystavovat. Stanislav Kolíbal míří na benátské bienále

Stanislav Kolíbal reprezentoval Českou republiku na 58. ročníku Mezinárodního...

Po téměř půl století, kdy komunistický režim zakázal po výstavě v Miláně Stanislavu Kolíbalovi vyvážet jeho díla do zahraničí, bude významný český sochař a výtvarník reprezentovat Česko na bienále v...

29. ledna 2019  16:51

V Praze se vydražil Josef Čapek za 14 milionů korun, lákala i Toyen

Josef Čapek, Dva chlapi, 1924

Ještě v sobotu si milovníci umění mohli prohlédnout předaukční výstavu v Galerii Kodl na pražské Národní třídě. V neděli se pak konala aukce, ve které byla díla Josefa Čapka, Emila Filly, Antonína...

2. prosince 2018  15:46

Obraz od Toyen stál básníka Halase patnáct stovek. Teď jde do aukce

Toyen: Čedičové skály (1929, olej na plátně, vyvolávací cena 16,5 milionu Kč)

Tři obrazy malířů československé meziválečné avantgardy z významné sbírky rakouského bankéře Ivo Rottera jdou do aukce. Majitel chce prodejem olejů Toyen, Jindřicha Štyrského a Antonína Procházky...

11. října 2018  8:55

Zrzavý, Jetelová a další. Litomyšl má co nabídnout fandům obrazů i soch

Galerie Zdeněk Sklenář vystavuje díla Jana Zrzavého (ilustrační snímek).

Litomyšl nabízí vedle 36 hudebních pořadů operního festivalu i devatenáct výstav Smetanovy výtvarné Litomyšle. Tahákem je osmnáct obrazů Jana Zrzavého, ale za návštěvu stojí i řada dalších výstav.

22. června 2017  16:15

STAŘÍ MISTŘI: Ač zdobil ambasády, komunisté mu nemohli přijít na jméno

„Mám rád všechno, co je bílé - i sádru. Nevadí mi její zprofanovanost. Mám ji...

Za protektorátu byl nuceně nasazený jako horník, za komunismu nesměl dlouhá léta vystavovat jak v Československu, tak v zahraničí. Sochaře Stanislava Kolíbala to však nezastavilo. Dnes jsou jeho díla...

2. února 2016  11:59

Za třináct let existence Muzea Kampa tam loni přišlo nejvíc návštěvníků

Metro.cz
Meda Mládková

Muzeum Kampa v loňském roce navštívilo přes 130 tisíc lidí, kteří přišli do stálých expozic i na dočasné výstavy. Mluvčí muzea Jana Pelouchová uvedla, že se jedná o nejvyšší počet návštěvníků od...

9. ledna 2016  5:54

VIDEO: Ilustroval povídku, jež nesměla vyjít. Teď se s kresbami shledal

Ilustrace Stanislava Kolíbala k povídce Hra o život.

Stanislav Kolíbal se po sedmdesáti letech shledal s kresbami, které v roce 1945 vytvořil pro plánované vydání povídky Hra o život. Její ruský autor Boris Pilňak však byl na indexu, už v roce 1938 se...

24. února 2015  15:57

Smršť výstav. Národní galerie láká na Kokoschku nebo Kolíbala

Oskar Kokoschka, Pohled na Prahu

Poněkud netradičně začala sezona v pražské Národní galerii. Od letošního roku se jednotlivé expozice budou představovat ve třech ucelených vrcholech. Na ten první došlo včera ve Veletržním paláci,...

21. února 2015  16:57

Ostravu míjejí výstavní příležitosti, říká ředitel Domu umění Jiří Jůza

Ředitel Domu umění v Ostravě Jiří Jůza se letos nejvíce těší na výstavu děl Stanislava Kolíbala.

Už to bude sedm let, kdy začal pracovat jako ředitel ostravského Domu umění. Chtěl, aby se do budovy poblíž centra města naučily chodit také děti. Povedlo se. Patrně i díky Zářivému krystalu. Přesto...

7. února 2015  17:55

Galerie oslaví výročí sochaře Kolíbala a autora Maxipsa Fíka

Maxipes Fík

Ve znamení kulatých narozenin včetně nedožitých bude výstavní sezona v příštím roce. Návštěvníci se mohou těšit i na díla ze Sudet, tvorbu ruského malíře Ilji Repina či expozici připomínající 50 let...

28. prosince 2014  17:42

Malich, Dokoupil, Bolf. Do aukce jde umění současných a žijících autorů

Jiří Georg Dokoupil, Monaco Fix

Až na výjimky, jakou je třeba letos zesnulý Jiří Načeradský, nabídne aukce v pražském Topičově salonu výhradně díla žijících umělců – od matadorů typu Stanislava Kolíbala po mladou generaci...

19. listopadu 2014  7:16

Státní ceny dostanou Chytilová, sochař Kolíbal či architekt Lábus

43. MFFKV - Věra Chytilová - Mezinárodní filmový festival, Karlovy Vary (6....

Vyznamenat in memoriam Věru Chytilovou za přínos v oblasti kinematografie a audiovize se rozhodla jedna z porot pro udělování cen Ministerstva kultury. Předávat se budou ve čtvrtek ve Veletržním...

22. října 2014  12:40

Aukce nabídne skvosty kubismu, kterým vévodí Kubínovo zátiší

Dražit se bude i práce Otakara Kubína Zátiší s podnosem

Exkluzivní večerní aukce, která se bude konat 15. května v pražském Topičově salonu, nabídne mistrovská díla Antonína Chittussiho, Jakuba Schikanedera, Maxe Švabinského nebo Alfonse Muchy.

6. května 2014  18:50

Fillovo Zátiší se prodalo za 8,4 milionu, dražil se i Lips Tullian

Emil Filla, Zátiší, 1924

Obraz Emila Filly z roku 1924 měl stanovenou vyvolávací cenu 5,5 milionu korun a byl tak nejdražší položkou nedělní aukce v pražském Topičově salonu. Dražila se i díla Františka Hudečka, Františka...

16. února 2014  17:29

Sochař Kolíbal má život plný bizarností. Vadil Němcům i komunistům

Sochař Stanislav Kolíbal se ve svém pražském ateliéru opírá o kovovou plastiku,...

Výtvarník Stanislav Kolíbal nikdy sochařství nestudoval, přesto patří mezi naše přední tvůrce. Jako chlapec utíkal v dobytčáku před Poláky. I přesto, že navrhoval výzdobu pro naše ambasády,...

9. února 2014  15:41

Malich, Pištěk, Zoubek. Když výtvarné legendy opustí své ateliéry

Olbram Zoubek na svojí výstavě v Jízdárně Pražského hradu

Jsou už dávno v důchodovém věku, ale většina z nich nepřestává tvořit. A zajímat se o svůj obor. Výtvarní umělci, kteří se bezesporu řadí k legendám. Theodor Pištěk nebo Karel Malich měli v minulých...

9. února 2014  10:05

Pro dobrou věc se draží obrazy i kytary, charitě můžou vynést miliony

Adolf Born, Hans von Aachen

Jsme zvyklí "hltat" aukční rekordy obrazů a podle nátury se jim obdivovat, nebo nad "předraženými mazanicemi" ohrnovat nos. Ne vždy si však prodávající nacpe utržené peníze do štrozoku. Rozhodně ne v...

22. prosince 2013  13:10

Nedělní aukce nabídne lahůdku, Letnou v dešti od Antonína Slavíčka

Antonín Slavíček, Deštivý večer (Letná v dešti), 1902

Sto šedesáti položkám nedělní aukce výtvarného umění vévodí nalezený obraz Antonína Slavíčka. Nejdražší, s vyvolávací cenou 4,8 milionu korun, bude Hlava III od Antonína Procházky.

5. října 2013  7:21

Malý Matěj bojuje s leukemií. Jednou chci být dětským onkologem, říká

Odmalička byl Matěj veselý, pohodový kluk, malý "showman", který neustále

Matěj se narodil jako mladší ze dvou kluků a za pár let se díky narození sestřičky stal i starším bráškou. Vždy byl veselý, pohodový kluk, malý "showman", který neustále všechny okolo sebe bavil...

18. dubna 2013

RECENZE: Na Demartiniho hru s koulí se dá dívat dobře a dlouze

Hugo Demartini, Prostorový objekt, 1968

Pražská Národní galerie připravila retrospektivu Huga Demartiniho. Sochaře, který "měl rád ženy", jak prozrazuje název výstavy. Výjimečně zdařilá výstava trvá ve Veletržním paláci až do 28. července.

24. března 2013  15:16

RECENZE: Výtečná Malichova výstava je jako cesta ze tmy za světlem

Karel Malich - Černý reliéf

Do Jízdárny Pražského hradu vstoupil slavný Karel Malich. Hlavní město tak až do 8. května nabízí další expozici evropského významu.

10. února 2013  15:38

Pražský hrad představuje Stanislava Kolíbala v desítkách děl

Pohled do expozice Stanislava Kolíbala v Jízdárně  Pražského hradu

Rozsáhlou výstavu sochaře Stanislava Kolíbala pod názvem Jiný svět zahajuje Správa Pražského hradu v tamní Jízdárně. Přístupná bude od pátku a potrvá až do 6. ledna. Představuje objekty, reliéfy,...

14. září 2012  8:26
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.