Sobota 17. dubna 2021, svátek má Rudolf
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 17. dubna 2021 Rudolf

Nedělní aukce nabídne lahůdku, Letnou v dešti od Antonína Slavíčka

  7:21
Sto šedesáti položkám nedělní aukce výtvarného umění vévodí nalezený obraz Antonína Slavíčka. Nejdražší, s vyvolávací cenou 4,8 milionu korun, bude Hlava III od Antonína Procházky.

Antonín Slavíček, Deštivý večer (Letná v dešti), 1902 | foto: 1. Art Consulting

Nejméně 2,8 milionu korun plus aukční přirážku si bude muset připravit zájemce o nově nalezený obraz Antonína Slavíčka (1870-1910), který se bude zítra dražit v pražském Topičově salonu. Unikátní plátno nejvýznačnějšího českého impresionisty nese název Deštivý večer (Letná v dešti) a bude zlatým hřebem nedělní odpolední aukce mistrovských děl 17.-20. století. Dražba se bude konat od 13.30 hodin a do té doby je také možné si přijít nabízená díla prohlédnout.

"Slavíčkův obraz z roku 1902 překvapuje v několika aspektech. Především tím, že je to rozměrný pastel, což je u Slavíčka vzácné, a dále tím, jak rozměrné mistrovské dílo zůstávalo skryté po tak dlouhou dobu," píše v posudku k obrazu historička Olga Macková.

Radimský i Filla

Společnost 1. Art Consulting nabídne i další významná díla. Abstraktní kompozice od Františka Kupky, akvarel z roku 1935, se bude vyvolávat za 600 tisíc korun. Za kvaš Alfonse Muchy Lilita, který posloužil jako ilustrace ke knize Adamité od Svatopluka Čecha, zájemce zaplatí nejméně 350 tisíc. Dojde i na dvě díla zásadního českého představitele impresionismu Václava Radimského (1867-1946), který své dílo rozvíjel přímo v centru žánru - v malířské kolonii Clauda Moneta v Giverny. Například olejomalba Kotvící lodě je kvalitní ukázkou jeho rané tvorby. Vznikla kolem roku 1900 a nyní se nabízí za 490 tisíc korun.

Ze staršího umění pořadatelé upozorňují zejména na Pobřežní krajinu Jana Jakuba Hartmanna (1658-1736) s vyvolávací cenou 1,3 milionu korun. "V roce 2010 byl vystaven v Obrazárně Pražského hradu a kompozičně vychází z krajin Jana Brueghela staršího," říká Jiří Rybář z aukční síně.

Několika pozoruhodnými pracemi je v kolekci zastoupený Antonín Procházka (1882-1945), jehož obraz Hlava III (Maska) z roku 1916 je s vyvolávací cenou 4,8 milionu korun nejdražším dílem aukce. Obraz je z malířova významného orfistického období a patří do cenného cyklu Hlav. Z roku 1911 pochází Žena s rukama v klíně (Poprsí dívky). Vzácné dílo z autorova období analytické fáze kubismu má vyvolávací cenu 320 tisíc korun.

Třikrát Jiří Kolář

Milionové částky můžou vynést obrazy Emila Filly (1882-1953). Mladší Zátiší s třešněmi je olejomalba z roku 1948. Mimo jiné dokazuje, jak malíř po návratu z koncentračního tábora Buchenwald rychle dosáhl své někdejší bravury. "Od figurálních, často rozměrných kompozic se čím dál víc obracel k zátiším, jimiž oslavoval věci, hlavně ovoce a květiny, o kterých mohl v Buchenwaldu jen snít," uvádí ve své expertize k obrazu Jaromír Zemina. Vyvolávat se bude za 1,5 milionu korun. O milion víc bude stát Pohár a podnos s vinným hroznem na stole. Vznikl v roce 1928, tedy naopak ve Fillově nejšťastnějším tvůrčím období.

I druhá polovina 20. století je na aukci zastoupena skutečnými mistry. Budou zde například Milan Grygar a jeho Průběh z let 1991-92 s vyvolávací cenou 120 tisíc korun nebo Jiří Kolář třikrát jinak - chiasmáž Těžká otázka z roku 1970 (200 tisíc), o šest let starší kolážovaný objekt Korbel s táckem (120 tisíc) a klasická koláž Zvěstování (35 tisíc) z roku 1969. Sochař a výtvarník Stanislav Kolíbal má na aukci perokresbu z roku 1971, již může zájemce pořídit za 14 tisíc korun. Z mladší a nejmladší tvorby je třeba svítivá Pestrá voda z let 2004-2005 od Jiřího Sopka.

  • Nejčtenější

Je to podraz, říká organizátor koncertů Cesta ze tmy. S projektem končí

Britská herečka Helen McCroryová podlehla rakovině, bylo jí 52 let

Hank Azaria, hlas ze seriálu Simpsonovi, se omluvil za namluvení Inda

RECENZE: Boží mlýny aneb když v Expozituře řádí čeští Avengers

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

Kvůli konci Zaorálka na kultuře bombardují profesní spolky vládu dopisy

Bláznivý voyeur Tichý. Žil jako bezdomovec, dnes jeho fotky stojí statisíce

Za fotky nehody Philipa nabízeli obří sumu. Neprodal jsem, říká exšéf Kladrub

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

  • Další z rubriky

Na Zelené obilí si van Gogh vystačil se třemi barvami. Bílou, modrou a žlutou

World Press Photo vyhrálo covidové objetí seniorky s pečovatelkou

Válka štětců. Že nejde pořádat zápasy v kreslení? Omyl, ukazuje platforma RAW

To mohl namalovat jen blázen. Už se ví, kdo to připsal na obraz Výkřik

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Princ Harry se vrátil do Británie na pohřeb dědečka, karanténu nestihne

Pohřbít psa na zahradě? Splnit podmínky vyhlášky je téměř nemožné

U takové svi.. nemusím být inteligentní. Ve Výměně se vyhrožovalo rozvodem

Karel neskrýval, že chce syna, prozradila těhotná Lilia Khousnoutdinova