Schwarzenberg nebo Nostitzová. Pražská Kampa slavila sté narozeniny Mládkové

  18:10aktualizováno  18:10
Na pražské Kampě v Sovových mlýnech se sešly stovky lidí na oslavě stých narozenin mecenášky a sběratelky umění Medy Mládkové. Připít na zdraví přišel například výtvarník Vladimír Kopecký, hraběnka Mathilda Nostitzová, nebo Karel Schwarzenberg.

Oslava 100. narozenin Medy Mládkové v Sovových mlýnech v Praze. Zúčastnil se jich také předseda TOP 09 a europoslanec Jiří Pospíšil a Karel Schwarzenberg. (8. září 2019) | foto:  Michal Sváček, MAFRA

Hosté o Mládkové mluvili jako o přísné a předvídavé správkyni sbírek, milovnici zvířat či mecenášce, která stála v druhé polovině minulého století za studii českých historiků umění v zahraničí.

Zakladatelka muzea se oslavy osobně neúčastnila, protože po zlomenině kyčle se hůře pohybuje. Jak ale uvedl předseda správní rady Nadace Jana a Medy Mládkových, europoslanec Jiří Pospíšil, dění sledovala za jedním z oken budovy.

Fotogalerie

Jako už na několika předešlých oslavách narozenin zahrál Mládkové na dudy vinšování Daniel Dřímal z Domažlic, milovnici folkloru přijeli zahrát i muzikanti z jižní Moravy. 

Na pódiu ve dvoře muzea se odpoledne v hlavní části oslavy vystřídali se svými vzpomínkami výtvarníci Vladimír Kopecký a Stanislav Kolíbal. Socioložka Jiřina Šiklová vzpomínala, jak Mládková z New Yorku řídila na dálku záchranu sbírek v době povodně, hraběnka Mathilda Nostitzová promluvila o společné vášni k ochraně zvířat.

Připít na zdraví přišly Mládkové stovky lidí, což Pospíšil ocenil, současně se ale přiznal, že musí jako pořadatel akce improvizovat, protože takový zájem nečekal. Desítky až stovky gratulantů přinesly kytice, někteří pak čokoládu či menší dárky.

U příležitosti narozenin mecenášky umění bylo v neděli Museum Kampa stejně jako nedaleká Werichova vila a Muzeum skla Portheimka na Smíchově otevřeno zdarma. Děti mohly paní Medě vyrobit šperky nebo doplnit omalovánku s jejím obrysem.

Součástí oslav je také výstava Meda Ambasadorka umění, která představuje sběratelku prostřednictvím fotografických i filmových dokumentů, věcí, jimiž se obklopovala, i uměleckými předměty z její rozsáhlé sbírky.

Mládková se narodila se 8. září 1919 v Zákupech v severních Čechách. V mládí tančila v kabaretech v litevské Klajpedě či ve Vídni. Hned po válce prý kvůli otřesným zážitkům, které souvisely s odsunem Němců, odešla do Švýcarska. V Ženevě vystudovala ekonomii a podílela se na vydávání časopisu Současnost. V Paříži vystudovala dějiny umění a založila první československé exilové nakladatelství Editions Sokolova. 

Tato práce ji přivedla k setkání s budoucím manželem Janem Mládkem, který jako mladý ekonom v Paříži přispěl na činnost nakladatelství, ale jen skromně. A tak ho slečna Meda osobně navštívila a požádala o větší příspěvky. Později se za něj provdala a s Mládkem, který většinu života pracoval v Mezinárodním měnovém fondu, procestovala celý svět.

Meda Mládková. Ta, která „objevila“ nejdražšího českého malíře

V 60. letech začala navštěvovat Československo. Objevila moderní umění za železnou oponou a rozhodla se místním umělcům pomoci - přesvědčila Fordovu nadaci, aby pro ně založila šestiměsíční stipendium. Řadu obrazů těchto malířů i sama koupila.

Po smrti manžela v srpnu 1989 Mládková na jeho přání celou kolekci věnovala Praze. Po revoluci pro ni vybrala zchátralou budovu Sovových mlýnů a založila nadaci. Význam daru ale postupně přehlušil vleklý spor s úřady o konečnou podobu budovy. Muzeum bylo otevřeno v roce 2003.

Autoři: ,

Nejčtenější

Inter - Slavia 1:1, hosté mířili k senzaci, o výhru přišli v nastavení

Slávista Peter Olayinka (uprostřed) oslavuje svou trefu do sítě Interu Milán. V...

Při návratu do Champions League, kde dvanáct let chyběli, sahali po senzaci, slávističtí fotbalisté ale nakonec v...

Praha odstranila desítky boxů na klíče od sdílených bytů. Vadí údržbě

V Praze přibývá boxů na klíč od sdíleného bytu. Majitelé bytů je dávají na...

Desítky schránek na klíče odstranili pracovníci údržby veřejného osvětlení v metropoli. Na sloupy je dávají majitelé...

Stát nedá Praze na dostavbu okruhu ani korunu, řekl Babiš Hřibovi

Babiš začal prohlídku ve vytipovaném pozemku v Letňanech, který je nedaleko...

Pražský primátor Zdeněk Hřib jednal v úterý s premiérem Andrejem Babišem o dostavbě pražského okruhu. Praha to po vládě...

Zvedněte ruce, kdo jste to čekali. Italský tisk sepsul výkon Interu

JAK MI TO CHYTIL? Romelu Lukaku z Interu Milán lituje neproměněné tutovky,...

Falešný start, pohroma, trápení. Italská média tvrdě kritizují počínání fotbalistů Inter Milán v úvodním utkání Ligy...

Gól pana Střapatého. Olayinkovi se může změnit život

ŠOKOVAL SAN SIRO. Slávistický útočník Peter Olayinka se raduje z úvodní branky...

Bylo mu patnáct, když poprvé nazul kopačky. Do té doby hrál Peter Olayinka fotbal naboso, maximálně ve špinavých a...

Další z rubriky

Za půjčování šestileté dcery „králi pedofilů“ dostala matka znovu podmínku

Obžalovaný Petr Dostál u Městského soudu v Praze (18. 10. 2018)

Pražský soud znovu potrestal matku, které půjčovala svou tehdy šestiletou dceru k různým praktikám samozvanému králi...

Investor chce v Nových Butovicích stavět nejvyšší českou budovu Top Tower

Nejvyšší budovu v Česku s názvem Top Tower (na vizualizaci) chce postavit...

Nejvyšší budovu v Česku s názvem Top Tower chce postavit developerská společnost Trigema v Nových Butovicích v Praze....

Z domova důchodců zmizely miliony, hejtmanka Jermanová viní bývalého ředitele

Ilustrační snímek

Z účtu domova pro seniory Červený Mlýn ve Všestudech zmizelo více než 11 milionů korun včetně naspořených peněz...

Staré klepadlo na koberce nechali dělníci uprostřed nového chodníku

Po opravě ulice zůstalo uprostřed nového chodníku v Praze 10 staré klepadlo na...

O pobavení obyvatel Prahy 10 a příznivců této městské části na sociálních sítích se postarali dělníci, kteří opravovali...

Pronájem pozemku o výměře 1462 m2,…
Pronájem pozemku o výměře 1462 m2,…

náměstí F. X. Svobody, Mníšek pod Brdy, okres Praha-západ
2 343 000 Kč/měsíc

Najdete na iDNES.cz