iDNES.cz / Volby

  • Neděle 21. dubna 2019 Alexandra

Ostatní strany si přisvojují naše témata, tvrdí místopředseda komunistů

  16:33aktualizováno  18:50
Komunisté v letošních komunálních volbách úspěšní zřejmě nebudou. „Ostatní strany si v době konjunktury přisvojují levicová témata a nám se nedaří voličům vysvětlit, že vyšla od nás,“ komentuje jednu z příčin slabého volebního výsledku komunistů místopředseda ústředního výboru Stanislav Grospič. Zatím jsou podle něj ale sečteny hlasy v obcích, kde komunisté měli jen málo kandidátek.

Místopředseda KSČM Stanislav Grospič. | foto:  František Vlček, MAFRA

„Výsledky nejsou příliš příznivé, ale je potřeba vidět také to, že je zatím sečtena zhruba jen polovina obcí a jsou to obce, kde jsme kandidátky příliš nestavěly, takže uvidíme, co se bude dít dál,“ říká Stanislav Grospič.

Podle průběžných výsledků to vypadá, že se komunistům nepodaří jejich cíl pro letošní komunální i senátní volby - udržet pozice z voleb předcházejících. Navíc do druhého kola nyní už téměř s jistotou nepostoupí jediný senátor za KSČM, chomutovský Václav Homolka.

„Že to v Chomutově nevypadá, nás samozřejmě mrzí, Václav Homolka je skvělý člověk, ale to je život. Postup Milady Halíkové v Karviné je ale skvělý výsledek,“ říká. 

Chtěl bych pogratulovat našemu budějovickému kandidátovi do Senátu Richardu Schötzovi, skončil na třetím místě, proti němu byl současný senátor a majitel rádia Faktor,“ okomentoval průběžné výsledky v senátních volbách předseda komunistů Vojtěch Filip, který právě dorazil do volebního štábu v pražském sídle strany.

Fotogalerie

V komunálních volbách teď bude podle místopředsedy strany Petra Šimůnka záležet na každé „hlavě“, nikoli na procentuálních ziscích. „I malý počet zastupitelů  může výrazně ovlivnit rozhodování zastupitelsva, měli jsme například malý klub na Praze 8, bez něhož by koalice nic neprosadila, sehrávali tam poměrně významnou roli,“ říká Šimůnek.

Už téměř jisté ale je, že jich komunisté budou mít méně. „Mohli jsme samozřejmě doufat, že udržíme počty zastupitelů, ale vzhledem k tomu, že jsme měli méně kandidátek, počítat se s tím moc nedalo, to je prostá matematika,“ říká Helena Vrzalová z vedení KSČM.

Úbytek kandidátů podle Filipa postihl všechny tradiční strany. „I když byla místa, kde jsme věděli, že to na sto procent urveme, protože tam nikdo jiný nekandidoval,“ komentoval při příchodu do volebního štábu.

Volby 2018

Levicovým stranám výrazně ubyly hlasy už v loňských parlamentních volbách, nyní to vypadá nejen u komunistů, ale i u sociální demokracie na další propad. 

Místopředseda ústředního výboru KSČM Stanislav Grospič si to vysvětluje částečně vznikem nových politických subjektů, který postihuje tradiční strany po celé Evropě. „My jsme tím nyní postiženi výrazně, v minulosti tím byly postiženy některé pravicové strany, dokázali ale najít restart. Například lidovci, nyní je postižena i sociální demokracie,“ říká Stanislav Grospič.

Problémem navíc pro komunistickou stranu podle něj je, že si jiné strany v době konjuktury zvykly přisvojovat v podstatě levicová témata, například v Praze hromadnou dopravu zdarma. „Nedaří se nám lidem dostatečně vysvětlit, že tato témata prosazujeme dlouhodobě a že přimárně řada z těchto témat vzešla od nás,“ říká Grospič.

V tuto chvíli v sídle komunistů netrpělivě čekají na první výsledky z Prahy, kde jejich kandidátku vede Marta Semelová, která se současně v Praze 12 uchází o křeslo v Senátu. Za velký úspěch by považovali, kdyby se jim podařilo dostat přes pětiprocentní hranici, předvolební průzkumy jim ale mnoho šancí nedávají. V současnosti mají v Praze pět zastupitelů. 

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hasiči zachránili Notre-Dame. Chrám ztratil dvě třetiny střechy, skelet drží

Požár katedrály Notre-Dame v Paříži (15. 4. 2019)

Pařížskou katedrálu Notre-Dame vážně poškodil rozsáhlý požár. Slavná stavba přišla o dvě třetiny střechy, zřítila se...

Žena odešla na jógu a už se nevrátila, v Šáreckém údolí ji našli mrtvou

V Šáreckém údolí v Praze našli mrtvolu ženy ze Žižkova

V Šáreckém údolí v Praze našli odpoledne policisté mrtvolu ženy ze Žižkova, která byla od neděle pohřešovaná. Odjela...

Ignorovali prosby o pomoc a dokonce jí dali pokutu. Muž jí pak podřízl krk

Devatenáctiletou Shanu Griceovou zavraždil její bývalý přítel ze žárlivosti.

Britka Shana Griceová si několik měsíců stěžovala na policii, že ji neustále sleduje bývalý partner Michael Lane. Do...

Pětiletou Sofii vypátrali policisté na vídeňském letišti, únosce zadrželi

Ilustrační snímek

Pětiletou dívku, kterou v úterý unesli v Praze, policisté vypátrali. Dívka je zdravá a v pořádku. Policisté ji našli s...

Učitelka ze školky popletla adresáta, nevhodný mobilní text se šíří webem

Mobilní aplikaci si stáhlo do svých chytrých telefonů již téměř 600 lidí

Učitelka z bratislavské mateřské školky poslala omylem přes mobilní telefon nevhodnou zprávu matce dítěte, které učí. V...

Další z rubriky

Volebnímu plakátu Teličky dominuje číslo, pod nímž kandiduje Okamurova SPD

Volební plakát europoslance Pavla Teličky, který založil a kandiduje za nové...

Chybička se vloudila. Europoslanec Pavel Telička, který kandiduje v květnu v eurovolbách se svým novým hnutím Hlas, má...

Se Štětinou kandiduje i Fischer, jemuž v rádiu neprodloužili smlouvu

Kandináti hnutí ESO - Evropa společně pro eurovolby (zleva) Petr Fischer, Jan...

Kandidáty svého nového hnutí Evropa společně (ESO) pro volby do Evropského parlamentu představil europoslanec Jaromír...

O europarlament zabojuje z Ústeckého kraje 58 lidí na 25 kandidátkách

Vlajky členských států před budovou Evropského parlamentu ve francouzském...

Osmapadesát lidí z Ústeckého kraje figuruje na kandidátních listinách 25 stran či hnutí pro květnové volby do...

Najdete na iDNES.cz