Populisté nám kradou témata, říká Skála. Chce vést KSČM do europarlamentu

  12:37aktualizováno  15:11
Představitel ortodoxního křídla KSČM Josef Skála, který letos na volebním sjezdu strany neuspěl v souboji o post šéfa strany s Vojtěchem Filipem, se pokouší o comeback. Chce být lídrem komunistů pro volby do Evropského parlamentu. „Opřeli bychom se víc do témat, jichž se teď snadno zmocňuje kdejaký populista,“ řekl iDNES.cz Skála.

Kateřina Konečná i Josef Skála bojovali neúspěšně o post předsedy KSČM, Konečná se stala místopředsedkyní. Nyní se oba utkají o post lídra kandidátky do Evropského parlamentu. | foto:  Dan Materna, MAFRA

Komunisté, kteří nyní mají tři zástupce v europarlamentu a jejich tahounem je tam místopředsedkyně strany a současná europoslankyně Kateřina Konečná, kvůli tomu v sobotu odložili rozhodnutí o lídrovi kandidátky na prosinec. V té době budou mít už k dispozici celou kandidátní listinu.

„Evropské volby budou probíhat v úplně jiné atmosféře než před pěti lety. Tomu musí odpovídat naše programové zaměření. Zatím tomu na můj vkus není,“ řekl v pondělí iDNES.cz Skála, který také popsal, v čem by se strana chovala jinak. 

„Nenechala by si ukrást témata jinými, zaujala by mnohem kritičtější pozici k tomu, co se děje v Evropské unii a její náměty by byly radikálnější,“ uvedl. Připomněl, že když vedl komunisty Miloslav Ransdorf, měli komunisté v europarlamentu šest zástupců. „Míla měl nějaký intelektuální náboj. Já nechci říkat, že jsem jeho kopie, ale mě to táhne tím směrem, není to nějaké úřednické povídání o ničem,“ zdůraznil a nepřímo tak kritizoval současnou lídryni Konečnou.

Skála řekl, že se svou kandidaturou na pozici lídra kandidátky nepřišel on sám. „Byl to návrh jedné obvodní organizace v Praze, čili nejsem iniciátorem. Považuji za správné rozhodnutí sobotního ústředního výboru tuto otázku ještě neřešit, protože by přepřahal kočár před koně,“ řekl. Nejdříve si podle něj KSČM musí ujasnit, co chce v Evropském parlamentu prosazovat a podle toho vybírat hlavní tvář.

„Mám pro to jisté životopisné předpoklady. Byl jsem šéfem velké mezinárodní organizace, tlumočníky v klíčových jazycích nepotřebuji, mluvím bez papíru,“ uvedl Skála, který byl za minulého režimu od roku 1986 předsedou Mezinárodního svazu studentstva. Ve svém vlastním životopisu dříve uvedl, že  „internacionální pomoc SSSR a ostatních socialistických zemí v srpnu 1968 přivítal s nadšením a ulehčením“ a že sovětská vojska uvítal 21. srpna 1968 za úsvitu na pražském ruzyňském letišti.

Konečná: Za mnou nestojí malování vzdušných zámků

Konečná se soupeře z ortodoxního křídla strany nebojí. „Zdá se mi normální, že probíhá standardní soutěž. Já se konkurence nebojím, protože za mnou nestojí malování vzdušných zámků, ale tvrdá konkrétní práce, kterou jsem za čtyřleté působení v Evropském parlamentu se svými kolegy pro Českou republiku a její občany odváděla,“ sdělila iDNES.cz Konečná.

!Právě jim po celé období skládám účty, co vlastně prosazuji a jakými tématy se zabývám. Snažím se být s nimi v neustálém kontaktu, a to jak osobně, tak třeba prostřednictvím sociálních sítí, nebo mých tiskovin. Jinak o pozici vedoucího kandidáta se může utkat kdokoli z těch, které navrhly konference KSČM, tedy i pan Skála,“ komentovala pro iDNES.cz snahu Skály ji z čela eurokandidátky sesadit. Volby do Evropského parlamentu se uskuteční příští rok v květnu.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Na Václavském náměstí se zapálil muž, je ve vážném stavu v nemocnici

V Praze na Václavském náměstí u sochy svatého Václava polil hořlavinou a...

V Praze na Václavském náměstí u sochy svatého Václava se kolem 15. hodiny polil hořlavinou a zapálil čtyřiapadesátiletý...

Soud definitivně osvobodil policistu, který autem zastavil motorkáře

Policista Šimon Vaic je viněn z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti kvůli...

Policista Šimon Vaic, který čelil obžalobě kvůli tomu, že zahradil ujíždějícímu motorkáři cestu autem v roce 2017,...

Policie dopadla údajné vrahy čerpadlářky v Nelahozevsi

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Policie zadržela dva podezřelé z vraždy čerpadlářky z Nelahozevsi. Informaci iDNES.cz potvrdil policejní mluvčí Zdeněk...

Soukup chce dobýt Evropský parlament. Z TV Barrandov zmizí jeho pořady

Jaromír Soukup na snímku z března 2016

Jaromír Soukup učinil zásadní životní rozhodnutí, píše TV Barrandov na svém twitterovém účtu. Podle Info.cz Soukup...

Útočník na pódiu pobodal starostu Gdaňsku, ten na následky zranění zemřel

Starosta Gdaňsku Pawel Adamowicz při vystoupení na charitativní akci (13. ledna...

Na starostu polského Gdaňsku zaútočil během nedělního večera muž s nožem. Stalo se tak při charitativní akci, kdy...

Další z rubriky

Je zázrak, kolik lidí můj příběh oslovil, říká Mirka. A řeší, kam na operaci

Zákrok v cizině jí však pojišťovna proplatit odmítá (14. ledna 2018)

Za měsíc a den přispěli lidé pět milionů korun na operaci, která má Mirce Dobešové změnit život. „Vůbec nikdo by ani v...

Mynář se podle exministra spravedlnosti mohl dopustit trestného činu

Krajskému lídrovi Zemanovců Vratislavu Mynářovi nepomohla do Sněmovny...

Jednáním hradního kancléře Vratislava Mynáře, který se scházel s některými soudci, by se podle exministra spravedlnosti...

Skauti našli chlapce z Palachova pohřbu. Po Červenáčkovi házel kostky

Mladý skaut Vladimír při pohřbu upáleného studenta Jana Palacha (25. ledna 1969)

Netrvalo ani týden, aby se vyřešila padesátiletá záhada. Skautům se po internetové výzvě přihlásil muž, jehož...

Najdete na iDNES.cz