Lídři z Plzně řešili v superdebatě letiště, montovny i kulturní dům Peklo

  • 14
Bezpečnost v Plzni, dostupnost bydlení v souvislosti s velkým počtem zahraničních dělníků či zklidnění dopravy. O těchto tématech diskutovalo v primátorské superdebatě s moderátory Jaroslavem Pleslem a Vladimírem Vokálem pět uchazečů o post primátora západočeského krajského města.

Pozvání do pražského studia přijali Roman Zarzycký (ANO), David Šlouf (SPOLU), Aleš Tolar (STAN), Pavel Bosák (Piráti) a Jan Kůrka (SPD).

Prvním tématem, o kterém uchazeči o post primátora hovořili, byla doprava a parkování. Ve městě s více než 175 tisíci obyvateli se pomalu rozšiřují zóny placeného parkování. Uvažuje se o výrazném zklidnění náměstí Republiky a zároveň padají návrhy, aby se pro auta znovu otevřela jediná městská třída, která se jim před rokem uzavřela, tedy Americká.

Dokončují se dva městské okruhy, západní a východní. Prvně jmenovaný by mohl být kolem přelomu roku hotov, odvede dopravu od Karlových Varů mimo centrum města.

„Plzní denně projíždí tisíc kamionů, což je obrovská zátěž. Naší prioritou proto je, aby byly obchvaty co nejdříve v pořádku,“ řekl v úvodu debaty Jan Kůrka z SPD.

S dokončením obchvatů souhlasí také Pavel Bosák za Piráty, který ale upozornil, že město není jediným hráčem. „Spoléháme na pomoc ŘSD a kraje,“ dodal k tomu.

Podle něj je nutné vyřešit kruhový obchvat u Makra, který bude po dokončení obchvatů přetížený. Chce se zaměřit také na parkování a zlepšení stavu cyklostezek. Propojení okrajových oblastí Plzně s centrem cyklostezkami považuje za důležité i David Šlouf z koalice SPOLU, která jde do voleb s mottem „Parkuj, kde bydlíš“. Chce podpořit výstavbu parkovacích domů a odstavných parkovišť.

Debatu o vrácení aut na Americkou začal Roman Zarzycký za ANO, který je pro zvážení znovuotevření městské třídy. S tím nesouhlasí Aleš Tolar z hnutí STAN. „Odmítám vracet auta na Americkou. Líbila by se mi spíš podoba pěšího bulváru,“ řekl.

Současný stav Americké třídy se nepozdává hnutí SPD. „Lidé se na nás obrací a říkají, že je tam nebezpečno. Vytvořily se tam lepší podmínky pro bezdomovce a různé živly, které se trousí z restaurace do restaurace. Musí se k tomu vyjádřit lidé v referendu. Auta se tam ale někdy musí dostat,“ řekl Kůrka a otevřel další z témat.

Bezpečí v plzeňských ulicích

Tématem zmiňovaným většinou kandidujících subjektů je bezpečnost ve městě a pocit bezpečí jeho obyvatel. Zlepšení chtějí politici dosáhnout mimo jiné právě na Americké třídě.

„Je nutné navýšení pěších hlídek v ulicích, důsledná kontrola ubytoven pomocí živnostenského zákona nebo důsledné vymáhání vyhlášek - například kontrola zákazu pití alkoholu na veřejnosti,“ řekl David Šlouf z koalice SPOLU.

Plzeň chystá obnovu rekreačních oblastí. Vzniknou stezky, altány i sad

Pro posílení policejních hlídek je také Pavel Bosák z Pirátů, podle kterého by neměla hlídka čítat pouze jednoho policistu, zvlášť v případě žen. „Je důležité postarat se o ty nejchudší, kteří jsou na Americké třídě a nemají kam jít,“ domnívá se Bosák.

Aleš Tolar ze STAN chce posílit městskou policii a zavést dvojjazyčné hlídky, které by dokázaly řešit problémy s cizinci. Podle něj s bezpečím souvisí i čistota veřejného prostoru, která v Plzni pokulhává.

Na to reagoval Kůrka z SPD. „Prospělo by snižovat počty cizinců,“ řekl s dodatkem, že dobrým zastrašujícím prostředkem jsou podle něj kamery. Roman Zarzycký za ANO doplnil, že chce dosáhnout toho, že „Plzeň nebude pro nepřizpůsobivé dobrou adresou“.

Všichni z uchazečů o post primátora Plzně se shodli na zachování letiště v Líních, které je majetkem ministerstva obrany. V roce 2022 hrozí zrušení letiště, které má dle usnesení vlády ustoupit plánované průmyslové zóně.

Komunální ekologie

Otázkou Plzně je, zda zazelenit náměstí Republiky. Památkáři jsou přesvědčeni, že to není vhodné a náměstí by mělo zůstat bez stromů. Ve městě nicméně vznikla iniciativa, která se o výsadbu snaží.

„Stromy na náměstí jsou projekt, který přinesla moje kolegyně. Chceme také revitalizovat Papírenský park, nivy řek, podporujeme i zelené střechy, které jsme již někde aplikovali,“ řekl Šlouf z koalice SPOLU.

„Kandidujeme s podporou Zelených, chceme budovat zelené střechy, dát důraz na odvod dešťové vody a zabránit developerskému kácení,“ řekl k tématu Aleš Tolar za STAN.

S ozeleněním náměstí souhlasí podle Kůrky i hnutí SPD, které podpoří i tvorbu zelených fasád. Zarzycký pak uvedl, že hnutí ANO vysadí každý rok deset tisíc stromů, chce také zchladit centrum města. Piráti dle Bosáka podporují navíc instalaci solárních panelů a komunitní energetiku.

Spodní voda od bytových domů v Plzni má končit v Boleváku

Dalším bodem je potenciální nedostatek pitné vody. Náhradním zdrojem by mohla být voda z přehrady Nýrsko, jednalo by se ale o obrovskou investici. „Přivést sem vodu ze Šumavy by bylo investicí za půl miliardy korun,“ upozornil Zarzycký.

„Náhradní řešení vidíme v přehradě Hracholusky a v úpravě Borské přehrady,“ řekl Kůrka z SPD. Podle Šloufa by šlo využít vodu z Radbuzy. „Plzeň potřebuje zdroj, kdyby voda v Úhlavě byla kontaminovaná. Téma náhradního zdroje zde existuje od roku 2017,“ dodal k tomu.

Dostupnost bytů

Politici přicházejí i s řadou nápadů, jak zlepšit dostupnost bydlení v krajském městě, kde se ceny vyšplhaly do závratných výšin mimo jiné i kvůli velkému množství zahraničních dělníků a proto, že plzeňské nemovitosti jsou výhodnou investiční příležitostí pro bohaté lidi z Prahy i dalších míst v zemi.

Město v současné době dokončuje téměř 180 bytů, řekl David Šlouf z koalice SPOLU. To je ale podle Tolara ze STANu zoufale málo. „Náš cíl je postavit až tisíc bytů ve výhledu šesti let. Město tak bude důležitým hráčem na trhu, bude ovlivňovat ceny komerčních nájmů,“ reagoval.

Výstavba městských domů v Zátiší finišuje, Plzeň vytipovala další místa

Všichni z kandidátů chtějí jednat s developery. „Chceme výměnu s developery, aby část bytů patřila městu. Musíme vyčlenit nemovitosti, které jsou v majetku města, které by se hodily pro výstavbu,“ řekl Pavel Bosák za Piráty. S tím souhlasí i Kůrka z SPD.

Zarzycký z hnutí ANO chce, aby se výstavba nerozšiřovala za hranice města do přilehlých oblastí a nevznikaly domy na zelené louce. Piráti pak chtějí rozvíjet městský development a komunitní bydlení.

Peklo i okolí řek

Jednou z nejdiskutovanějších investic ve městě je oprava kulturního domu Peklo. Jedná se o sál s jednou z nejlepších akustik v Plzni, nepřicházejí do něj ale žádné peníze a dům chátrá.

Primátorské superdebaty

  • První ze série debat se konala v pondělí 5. září, kdy se ve studiu setkali kandidáti na primátora Liberce.
  • V pondělí 12. září do pražského studia zavítají kandidáti na primátora Ostravy.

Investovat do něj chce hnutí SPD. „Peklo je moje srdeční záležitost. Je to jeden z nejdokonalejších sálů,“ řekl Kůrka.

„Peklo je obrovská příležitost pro město. Po dohodě s památkáři zachráníme historickou část domu, zbylou část zmodernizujeme,“ slíbil Bosák z Pirátů, který připomněl také osud městských lázní.

„Město o ně zoufalým způsobem přišlo, měli bychom se nyní podílet na jejich záchraně,“ řekl.

Podle Zarzyckého z ANO bude nutné kofinancování opravy kulturního domu na národní úrovni. Hnutí podle něj plánuje investovat peníze i do prostor pro sporty či do revitalizace okolí řek.

Šlouf připomněl, že koalice SPOLU chce investovat do škol, školek či domů pro seniory, do výstavby cyklostezek či tramvajové trati na Vinice či do nákupu vozů do městské hromadné dopravy.

,