Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Konec plánů. Vrbenského lázně na ústeckém Střekově jsou opět na prodej

  7:07
Vrbenského lázně, někdejší pýcha ústecké městské čtvrti Střekov, která je však dnes ve značně zbědovaném stavu, se místo opravy znovu dočkaly jen nabídky k odkupu. Soukromý vlastník, společnost Power Get, je nabídla k prodeji na jednom z realitních serverů za 5,5 milionu korun.
Vrbenského lázně - někdejší pýcha ústecké městské čtvrti Střekov

Vrbenského lázně - někdejší pýcha ústecké městské čtvrti Střekov | foto: Iveta Lhotská, MAFRA

Chátrající objekt přitom zakoupila spolu se sousední sportovní halou teprve v roce 2017. Za obě nemovitosti včetně pozemků tehdy dala 9 milionů a plánovala je i obě vrátit k životu.

„Když jsme oba objekty koupili, mysleli jsme si, že sportovní halu budeme provozovat bez větších investic a lázně budeme postupně opravovat. Ukázalo se však, že hala byla v katastrofálním stavu a vyžadovala mnohamilionové investice do generálních oprav,“ vysvětluje majitel společnosti Miloš Podolský, proč lázně prodává.

„Ty v některých částech haly stále pokračují a nemáme žádnou veřejnou podporu ani dotace. Na opravy lázní nám proto logicky nezbývají prostředky,“ dodává Podolský.

Firma s nimi přitom měla velké plány. S obnovou bazénu sice nepočítala, chtěla tu však vybudovat sál pro společenská, kulturní a sportovní setkání.

Z objektu „vyhnala“ bezdomovce s narkomany, kteří tu pobývali, a odvezla tuny odpadu a sutin.

Brzy otevřela i sousední sportovní halu, kde se hrály futsalové zápasy a později tu vzniklo úspěšné trampolínové centrum, které je dnes hojně navštěvováno mládeží a rodinami s dětmi.

„Sportovní halu neprodáváme. Naším cílem je provozování sportovních a kulturních aktivit na Střekově, kde pro občany a jejich děti nic není. Trampolínové centrum je jen začátek, chystáme i další rozšíření aktivit, chceme vytvořit pestré centrum pro rodinnou zábavu,“ vysvětlil Podolský.

Jaký bude další osud lázní z roku 1931, je teď naopak nejisté. Mnozí lidé by si přáli, aby objekt koupilo město nebo obvod Střekov, který se současným majitelem v minulosti vedl několik jednání.

Schichtovy lázně

  • Lázně navrhl německý architekt Paul Brockardt, který měl za ženu ústeckou rodačku. Stavbu financovala firma továrníka Johanna Schichta a postavila ji k 80. výročí založení společnosti.
  • Slavnostně otevřeny byly 6. září 1931 a sloužily zaměstnancům firmy i široké veřejnosti. Bazén měl rozměry 25 x 12 metrů a největší hloubku 3,5 metru. Základní vstupné bylo 3 koruny. 
  • Součástí vybavení lázní byly i vanové koupele, sauna, místnosti pro masáže a perličkové koupele. V objektu fungovaly i holičské a kadeřnické salony nebo lékařské poradenství. 
  • Po 2. světové válce byly lázně přejmenovány podle Dr. Bohuslava Vrbenského. Po revoluci byly zprivatizovány a v 90. letech objekt několikrát změnil majitele. Od té doby postupně chátrá.

„Měli jsme rozpracovaný komunitní projekt záchrany lázní formou crowdfundingového financování a dohodu s majitelem, že ho podpoří,“ říká starosta obvodu Petr Vinš (Za lepší Střekov)

„Asi se však rozhodl prodat to dříve, než jsme projekt stihli dokončit. Určitě mu zavolám a pokusím se ho ještě přesvědčit, nicméně částka 5,5 milionu je pro náš projekt příliš vysoká,“ dodává Vinš s tím, že si v budově dokáže představit například kavárnu s galerií a později i saunu nebo wellness.

„To by ale trvalo řadu let a museli bychom na to sehnat sponzory nebo dotace,“ upozorňuje.

Na nabídku prodeje lázní zatím nijak nezareagovalo ani město Ústí nad Labem, které v minulosti o možnosti vykoupení objektu ze soukromých rukou uvažovalo.

„Nabídku jsem ještě neviděl, takže není možné jen tak říci ano, či ne. Musíme to posoudit ve vedení města a bude záležet na více okolnostech,“ sdělil MF DNES k aktuální situaci primátor Petr Nedvědický (ANO).

Majitel by si přál, aby nový investor v lázních zachoval sportovní či kulturní ráz objektu.

„Dovedeme si tu představit i akvapark se saunovým světem. Jsme ústečtí patrioti a záleží nám na zachování unikátní historické budovy, kterou mnozí Ústečané včetně mě zažili funkční a v plném provozu,“ vzpomíná Podolský.

16. října 2017

„Bývalé i současné vedení střekovské radnice nám opakovaně vyjadřuje podporu, ale obvod bohužel nemá finanční prostředky ani kompetence k tomu jakkoliv pomoci,“ mrzí Podolského.

Podle něj úroveň života na Střekově klesá. „Před druhou světovou válkou byl Střekov samostatné a bohaté město. Dnes je to jen obvod, který stojí na úplném okraji zájmu vedení města Ústí a chátrá,“ posteskl si Podolský.

„Žukovova ulice vypadá jako tankodrom a do centra Střekova nejezdí již řadu let žádný autobus, i když zde žije mnoho lidí, kteří by autobusové spojení uvítali. S minulým i současným vedením města jsme o situaci na Střekově jednali, ale bohužel neúspěšně,“ podotýká Podolský.

V 60. letech zabila 16 plavců améba, která požírá mozek

Lázně Dr. Vrbenského byly ve své době jedněmi z nejmodernějších ve střední Evropě a lidé je rádi využívali. Mají však i neobvyklou temnou skvrnku ve své historii: v letech 1962 až 1965 tu došlo k největší zaznamenané světové epidemii primární amébové meningoencefalitidy, již způsobuje vodní parazit Naegleria fowleri. Jde o prvoka, jenž napadá centrální nervový systém, v podstatě požírá mozek.

Ve zmíněném období v Ústí zemřelo na hnisavý zánět mozkových blan 16 mladých lidí ve věku od 8 do 25 let. Kromě příznaků oběti spojovalo jediné – krátce před smrtí plavaly právě v bazénu Vrbenského lázní.

Lékaři a odborníci si s onemocněním dlouho nevěděli rady. U nemocných totiž nenašli meningokoky, které v podobných případech očekávají. Nemoc měla prudký průběh a nebylo možné ji léčit antibiotiky. Infekce přišla ve čtyřech vlnách a nikdo z napadených ji nepřežil.

Původce onemocnění, améby Naegleria fowleri, byl odhalen až dva roky po epidemii. Bazén byl opraven, došlo ke zlepšení systému vodní cirkulace a také k pravidelné kontrole vody na výskyt améb. Další případy nákazy už se neobjevily. Až v prosinci 1977 pak došlo i k lokalizování zdroje nákazy – v dutině čelní stěny bazénu. Následovala tak další rekonstrukce.

Celosvětově je dodnes známo asi jen 300 případů primární amébové meningoencefalitidy. Úmrtnost je podle lékařů vyšší než 95 procent. K infekci dochází, když kontaminovaná voda pronikne nosem do těla, nejčastěji při koupání ve sladké nechlorované vodě. Prvok se přes sliznici dostane podél čichového nervu do mozku, kde se živí neurony a napadá nervový systém oběti.

Příznaky začínají brzy po nákaze a zejména v počátečním stadiu mohou být zaměněny za meningitidu. Projevují se bolestmi hlavy, horečkou, zvracením, halucinacemi či poruchami vědomí. Většina obětí umírá za 5 až 8 dnů od nákazy.

Autor:
  • Nejčtenější

Kde je doktor!? Zraněného ošetřovali fyzioterapeuti, Ústí dostalo pokutu

12. května 2024  11:37

Ústecká basketbalová Sluneta dostala pokutu za to, že v pátém utkání semifinále ligového play off s...

Kozel potvrdil spekulace: Ano, končím, nedělalo se mi v tom příjemně

5. května 2024  18:28

Dotazy už se vyčerpaly, ale trenér libereckých fotbalistů Luboš Kozel si vzal na tiskové konferenci...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

OBRAZEM: Na návštěvě u Fantomase. Ukázal vizitku pro MS i dar od Trpišovského

10. května 2024  14:07

Fantomas se těší! Umíte si představit hokejové mistrovství světa bez něj? Nejznámější český...

V Českém Švýcarsku někdo rozdělal oheň. Vodu museli hasiči na vyhlídku vynést

8. května 2024  8:08,  aktualizováno  9:18

Velký oheň na vyhlídce na Rudolfově kameni v Národním parku České Švýcarsko uviděla v úterý v noci...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Požár vyhnal z domu v Mostě dvě desítky lidí, někteří museli po žebříku

4. května 2024  16:35

Nejméně 20 lidí muselo odpoledne opustit čtyřpodlažní dům na třídě Budovatelů v Mostě kvůli požáru...

Odbrzděný traktor sjel do kolejiště, na hodinu přerušil provoz do Německa

12. května 2024  14:21

Provoz na železničním koridoru do Německa v neděli na více než hodinu v Děčíně - Prostředním Žlebu...

Kde je doktor!? Zraněného ošetřovali fyzioterapeuti, Ústí dostalo pokutu

12. května 2024  11:37

Ústecká basketbalová Sluneta dostala pokutu za to, že v pátém utkání semifinále ligového play off s...

Muž, který pobodal v Chomutově dva lidi, je po zadržení v psychiatrické léčebně

12. května 2024  10:54

Do psychiatrické léčebny byl umístěn muž, jehož zadrželi policisté v sobotu v souvislosti s...

Podpisy máme, vyhlaste referendum, vyzývají obyvatelé politiky kvůli větrníkům

12. května 2024  7:15

Odpůrci výstavby obřích větrných elektráren v Mšeném-lázních na Litoměřicku nasbírali dostatek...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Zpěvačka Tereza Kerndlová měla autonehodu. Poslala vzkaz ze záchranky

Tereza Kerndlová (37) a její manžel René Mayer (53) měli v úterý ráno autonehodu. Na mokré vozovce do nich zezadu...

Miss Czech Republic 2024 se stala studentka Adéla Štroffeková z Prahy

Vítězkou 15. ročníku Miss Czech Republic se stala studentka Adéla Štroffeková (21). Českou republiku bude reprezentovat...

Kamion před nehodou vůbec nebrzdil, moderní tahač by tragédii zabránil

Policie obvinila řidiče za smrtelnou nehodu na D1. Litevský kamioňák narazil do osobního auta a natlačil ho na tahač s...

První světová válka zničila část Francie natolik, že tu stále řádí smrt

Řídkým rozvolněným lesem pokrytá pahorkatina u francouzského Soissons, Compiégne, Lens či Cambrai přirozeně svádí k...

V 59 letech zemřela herečka Simona Postlerová, ještě v sobotu zkoušela

Zemřela divadelní a filmová herečka Simona Postlerová, bylo jí 59 let. Zprávu o úmrtí potvrdil nadační fond Dvojka...