Volby v Krupce opět provázela korupce. Dostali jsme stovku, tvrdí voliči

  8:51aktualizováno  22:46
Ani bezpečnostní opatření u opakovaných voleb do městského zastupitelstva v severočeské Krupce nezabránila obchodování s volebními hlasy. Podle několika voličů obdržela řada lidí ve městě sto korun a vyplněné volební lístky. Za hlas se údajně vyplácely až tři stovky.

Machinace s volebními lístky se objevily hlavně na sídlišti Maršov, které ve čtvrtek navštívil vicepremiér Radek John | foto: Karel PešekMF DNES

Redaktorka MF DNES navštívila tři volební místnosti. Podle muže, s nímž před volební místností hovořila a který nechtěl uvést jméno, se opět uplácelo. "Po Krupce se pohybovali v předchozích dvou dnech čtyři kurýři několika stran, kteří kupovali hlasy přibližně za tři stovky," řekl muž.

Podle agentury ČTK dva obyvatelé sídliště novinářům řekli, že před hlasováním dostali stokorunu a vyplněný hlasovací lístek. "Přišli jsme tam, dali nám cash, obálku a vyplněný lístek. Bylo nás 200, 300 lidí, ale skoro všechny peníze si nechal on," řekl o uplácení ČTK jeden ze dvou mužů.

Žádost o prošetření voleb

Menší strany v Krupce, které odhalily již minulé volební uplácení, zvažují žádost o prošetření průběhu opakovaných voleb v městě na Teplicku. "Nechceme ovšem docílit dalšího opakování voleb, ale toho, aby se státní orgány průběhem těchto voleb zabývaly," naznačil Pavel Maleček ze sdružení Zdravá Krupka.

Trestní oznámení na neznámého pachatele chce kvůli uplácení voličů podat i starosta města Milan Puchar. "Není jiná cesta než dokázat, co se za předávanými informacemi skutečně skrývá," uvedl.

"Je to velmi těžce řešitelná situace. Zákon totiž neumožňuje, aby se tomu dalo zabránit. Řešením je legislativní změna zákona, Kdyby se totiž prokázalo, že někdo ve volbách kupčil s hlasy, tak by měl mít znemožněnu kandidaturu," navrhl zástupce organizace Transparency international Vladan Brož.

Na nesrovnalosti se nově v Krupce přišlo tak, že když aktivista Pavel Horák promlouval k novinářům na sídlišti Maršov, místní sledovali, jak hovoří o bezproblémovém průběhu opakovaných voleb. "To však lidé ze sídliště komentovali s tím, že tomu bylo jinak a do televize pak informovali o tom, že i nyní se za hlasy objevily úplatky," uvedla z místa redaktorka MF DNES.

S tím souhlasí i nezávislí pozorovatelé. "Tak zjevné jako při posledních volbách to není, ovšem vzhledem k investici, která byla vynaložena při loňských říjnových volbách, se o korupci voličů budou snažit i nyní. Máme rovněž indície o tom, že se uplácení koná, ale skrytě," řekl Brož.

Volby hlídají strážníci i policisté

V ulicích i kolem jedenácti volebních místností v Krupce hlídkovala od 7:00 až do 22:00 čtyřicítka policistů a strážníků. Dohlíželi na to, zda se k urnám nevydávají zkorumpovaní voliči a zda se s volebními hlasy ve městě někde nekupčí.

"K žádným excesům v souvislosti s volbami v Krupce zatím nedošlo," uvedla policejní mluvčí Petra Trypesová.  

Dohlížet nad volbami na severu Čech by měli i poslanci, ministerští a nezávislí pozorovatelé a také zástupci organizace Transparency international.

John přijel do Krupky odhodlaný zamezit kupčení

"To je peklo. Peklo, peklo, peklo...," odjel v šoku.

Konání voleb bedlivě sledujovala také Miloslava Bačová ze sdružení Zdravá Krupka. "Zatím se zdá, že je klid. Na sídlišti Maršov, kde aktivisté nalezli zhruba 300 poházených obálek s hlasovacími lístky, je také relativně klid. Lidé k volbám zvolna přicházejí," uvedla Bačová.

Pojistkou voleb by nejen podle Bačové měla být vyšší volební účast. Místní voliče k ní vyzval také vicepremiér Radek John, který Krupku navštívil. Podle starosty Milana Puchara je to však složité, maximální účast odhadl na 30 procent.

V některých volebních místnostech stály dopoledne cestou k urně fronty. "Lidi chodí, je jich víc, spíše chodí ve skupinách a nárazově. Podle odhadů volebních komisařů se dokonce na některých místech může volební účast pohybovat kolem dvaceti procent," uvedla redaktorka MF DNES z místa.

Dvě stovky za hlas

Loňské říjnové volby poznamenaly machinace s hlasy sociálně slabých obyvatel, zejména těch, kteří bydlí na problémovém sídlišti Maršov. Neznámí muži jim tam radili s vyplňováním lístků a slibovali jim za ně dvě stokoruny a pak je sváželi do volebních místností.

Nejvíce obvinění mířilo na místostarostu Zdeňka Matouše, který podle opozice všemu dokonce přihlížel z auta. Matouš nicméně jakoukoli spojitost s kupčením popřel. Jeho uskupení původní volby vyhrálo, získalo 23,2 procenta hlasů.

Druhá skončila ODS starosty Milana Puchara, která dostala 14 procent, třetí skončili komunisté a čtvrtá Zdravá Krupka, která nejintenzivněji bojovala za opakování hlasování.

Pro klidnější volby

Opakované volby by měly být klidnější, nicméně se zase objevily spekulace o zkorumpovaných voličích: u vchodů domů na sídlišti Maršov totiž aktivisté objevili desítky obálek s hlasovacími lístky.

"A tyhle lístky si ti nákupčí posbírají a obejdou s nimi sociálně slabé," prohlásil pro ČTK aktivista Pavel Horák, který v říjnu kandidoval za VV, ale opakovaných voleb se už on ani jeho kandidátka neúčastní. Krajský úřad ovšem pochybení při distribuci lístků neshledal.

Autoři: , ,

Nejčtenější

Za brutální vraždu kvůli opravě auta dostali mladíci 22 a 23 let

Obžalovaní z vraždy (zleva Tomáš Pavlis a Adam Kužel) před vynesením rozsudku

Ústecký krajský soud vynesl rozsudek nad dvojicí mladíků za brutální vraždu jejich vrstevníka loni v lednu u Bitozevsi...

Školáka při nehodě zachránilo, že se v autobusu připoutal, ocenila policie

Autobus částečně přepadl na bok do potoka a zůstal zaklíněný o strom. (9. ledna...

Policie vyzdvihla zodpovědnost školáka, který cestoval v autobusu, jenž ve středu havaroval na Ústecku. Chlapec byl ve...

Husté sněžení a vítr v Česku. Bez elektřiny je přes šest tisíc odběratelů

Současný obrázek typický pro sněhem zapadlé krušnohorské obce

Sněžení a silný vítr nadále komplikuje život v Česku. Podle ČEZ je nyní bez proudu přes šest tisíc odběratelů, E.ON...

Na Ústecku uhořel třináctiletý chlapec, další je vážně popálený

Při požáru chatky v Habrovanech na Ústecku (12. ledna 2018)

Při požáru chatky v Habrovanech na Ústecku uhořel v noci na sobotu třináctiletý chlapec. Další, patnáctiletý hoch, má...

Paneláky mohou sloužit ještě sto let, říká jejich někdejší vývojář

Na ústeckých sídlištích Severní Terasa, Stříbrníky (na snímku) a Dobětice stojí...

V panelácích žije v Ústeckém kraji 41 procent lidí. Životnost těchto domů se kdysi odhadovala na čtyřicet let....

Další z rubriky

Bourat zničené a vybydlené domy chce letos Most, Litvínov i Ústí

Sídliště Janov - panelové domy určené k demolici

Most, Litvínov i Ústí nad Labem letos plánují srovnat se zemí některé chátrající budovy. V Mostě a Litvínově budou...

Zimní hala v Teplicích je hotová, otevření se chystá na polovinu února

Nový zimní stadion

Výstavba nového zimního stadionu v Teplicích je prakticky u konce. Budova za 230 milionů korun, kterou město hradilo...

Žatecká knihovna je po opravě plná novinek, propojí děti i dospělé

V Žatci otevřeli novou knihovnu.

Rychlejší odbavení, řazení knih podle jmen autorů, propojení dětského a dospělého oddělení či zcela nový venkovní...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz