V opakovaných volbách v Krupce se může opět uplácet, tvrdí aktivisté

  10:12aktualizováno  10:12
Kvůli sobotním volbám v Krupce na Teplicku míří do severočeského městečka policisté, poslanci, ministerští i nezávislí pozorovatelé. Jejich úkolem je dohlédnout na to, aby volby po minulém zmanipulovaném a uplaceném hlasování proběhly konečně legálně. Aktivisté tvrdí, že by se mohlo opět uplácet.
Krupku čekají v sobotu opakované volby. (ilustrační snímek)

Krupku čekají v sobotu opakované volby. (ilustrační snímek) | foto: Jan Karásek, MAFRA

"Do Krupky přijedou úředníci ministerstva vnitra, kteří mají na starosti volby. Ve městě budou mít základnu a vyrážet budou po jednotlivých volebních místnostech," přiblížil mluvčí ministerstva vnitra Vladimír Řepka.

Průběh hlasování budou kontrolovat i samotní krupští kandidáti. "Naši lidé budou sledovat dění, zároveň vyzýváme občany, aby cokoli nestandardního fotili," uvedla Miloslava Bačová ze strany Zdravá Krupka.

Volby v Krupce

Ústecký krajský soud po stížnosti politických stran a hnutí z Krupky nařídil volby opakovat ve třech okrscích. Ústavní soud však tento verdikt zrušil a chtěl z Ústí jiné rozhodnutí.

Krajský soud pak prohlásil hlasování v Krupce za neplatné a nařídil jeho opakování v celém městě.

Nedospěl však k názoru, že by bylo nutné opakovat celé volby, což by znamenalo, že by strany musely vypsat nové kandidátky. Voliči v Krupce tedy budou vybírat stejné kandidáty jako v říjnu.

Na sobotní volby se chystá podívat poslanec z Věcí veřejných za Ústecký kraj David Kádner. "Ve městě panuje nedůvěra. Apeluji na občany, aby šli k volbám a rozhodli o budoucnosti svého města," řekl Kádner.

Dva pozorovatele vyšle i Transparency international, které se snaží monitorovat korupci a bojovat proti ní. "Naši lidé budou poskytovat právní rady místním, kteří by měli pochybnosti o legálním průběhu voleb. Druhou částí mise bude snaha shromáždit materiály v případě, že se někdo opět pokusí hlasy koupit," řekl vedoucí právní poradny Vladan Brož.

Předpokládá, že tak okatě jako loni v říjnu se hlasy kupovat nebudou. Přesto je ale přesvědčen, že volby neproběhnou čistě. "Existují indicie, že k nakupování hlasů bude docházet skrytější formou. Nakonec už k tomu dochází," prohlásil.

Aktivisté našli na sídlišti hlasovací lístky

Důkazem je podle něj incident, který vyšetřuje policie. Aktivisté nalezli před dveřmi panelových domů na sídlišti Maršov zhruba 300 poházených obálek s hlasovacími lístky.

"Takové věci nahrávají tomu, že chce někdo shromáždit lístky, aby na nich mohl zaškrtnout vybranou stranu a dál je distribuovat," uvažuje Brož. Pravděpodobně tímto způsobem se k lístkům dostali loni v říjnu náhončí, kteří je vyplnili a předávali Romům. Ti je potom za 200 až 300 korun házeli do uren. (více čtěte zde)

Vedení města chyby při rozdávání obálek odmítá. "Ty lístky byly distribuovány oprávněně, jak s nimi lidé zacházejí, to už je jiná věc," řekl místostarosta Zdeněk Matouš. "Celé to je hysterie nějaké party," dodal.

Právě místostarostu Zdeňka Matouše (ČSNS a NK-Šance pro město) přitom viní opozice z toho, že jeho straně mělo kupčení s hlasy pomáhat nejvíce. On však uplácení odmítl.

Kvůli podezření, že bude hlasování opět zmanipulované, z voleb odstoupily Věci veřejné. "Slyšel jsem, že jedna ze stran už vybrala milion, peníze nabídne voličům individuálně přes prostředníky několik dní předem," řekl lídr véčkařů Pavel Horák. Nemá však vůbec žádné důkazy.

Policie mimořádná opatření nechystá

"Já jsem zase slyšela, že tentokrát mají lidé dostat za hlas až 600 korun," uvedla Miloslava Bačová ze Zdravé Krupky. "Ale je to jen z doslechu," poznamenala. To vše dokládá, jaká atmosféra ve městě panuje.

Policie zatím zůstává v klidu. "Průběh voleb budeme hlídat tak, jako v jiných městech. Žádné mimořádné opatření kvůli Krupce nevydáváme," uvedla mluvčí teplické policie Ilona Novotná.

Pokud budou volby v Krupce znovu uplacené, jsou aktivisté odhodlaní znovu podat stížnost. I za cenu toho, že dál nebude mít město funkční zastupitelstvo, což život v něm stěžuje.

Nejčtenější

Za brutální vraždu kvůli opravě auta dostali mladíci 22 a 23 let

Obžalovaní z vraždy (zleva Tomáš Pavlis a Adam Kužel) před vynesením rozsudku

Ústecký krajský soud vynesl rozsudek nad dvojicí mladíků za brutální vraždu jejich vrstevníka loni v lednu u Bitozevsi...

Školáka při nehodě zachránilo, že se v autobusu připoutal, ocenila policie

Autobus částečně přepadl na bok do potoka a zůstal zaklíněný o strom. (9. ledna...

Policie vyzdvihla zodpovědnost školáka, který cestoval v autobusu, jenž ve středu havaroval na Ústecku. Chlapec byl ve...

Husté sněžení a vítr v Česku. Bez elektřiny je přes šest tisíc odběratelů

Současný obrázek typický pro sněhem zapadlé krušnohorské obce

Sněžení a silný vítr nadále komplikuje život v Česku. Podle ČEZ je nyní bez proudu přes šest tisíc odběratelů, E.ON...

Na Ústecku uhořel třináctiletý chlapec, další je vážně popálený

Při požáru chatky v Habrovanech na Ústecku (12. ledna 2018)

Při požáru chatky v Habrovanech na Ústecku uhořel v noci na sobotu třináctiletý chlapec. Další, patnáctiletý hoch, má...

Paneláky mohou sloužit ještě sto let, říká jejich někdejší vývojář

Na ústeckých sídlištích Severní Terasa, Stříbrníky (na snímku) a Dobětice stojí...

V panelácích žije v Ústeckém kraji 41 procent lidí. Životnost těchto domů se kdysi odhadovala na čtyřicet let....

Další z rubriky

Školáci si snímali na Palachovu počest masky, fakulta zažehla svíčky

Žáci ústecké ZŠ s učitelkou Ludmilou Laubovou  vytvořili z alobalu masky v...

Žáci ústecké Základní školy Palachova zamířili do školy s květinou a připnutou trikolórou. Připomínali si výročí...

Děti hodily psa do zazděného sklepa paneláku, vysvobodili jej strážníci

Ilustrační snímek

Strážníci v Litvínově vyprošťovali malého psa uvězněného v zazděném sklepě. Hodila jej tam parta sídlištních dětí....

Úředníci z Litoměřic budou jezdit za lidmi, kteří mají do města daleko

Městský úřad v Litoměřicích

Radnice v Litoměřicích vyrazí blíž k lidem. Její úředníci vykonávají agendu pro téměř čtyřicet měst a obcí, někdy...

Najdete na iDNES.cz