Stavba sporné sluneční elektrárny na Moldavě může pokračovat, rozhodl úřad

  8:47
Stavba kontroverzní solární elektrárny v Moldavě na Teplicku může pokračovat navzdory tomu, že k ní úřady vydaly povolení v rozporu se zákonem. Česká inspekce životního prostředí stavbu 1. září zastavila, Krajský úřad v Ústí nad Labem ale nyní její nařízení zrušil.

Když firma Talwin začala fotovoltaickou elektrárnu v červenci 2010 v Moldavě stavět, neměla tři výjimky z ochrany životního prostředí a její stavební povolení bylo vydané v rozporu se zákonem. | foto: Karel PešekMF DNES

Česká inspekce životního prostředí stavbu zarazila předběžným opatřením. Měla k tomu několik důvodů.

"Nemají stanovisko o vyloučení negativního vlivu na ptačí oblast, souhlas se změnou využití území v ptačí oblasti, výjimky z ochrany zvláště chráněných druhů živočichů a rostlin - vše podle zákona o ochraně přírody a krajiny," uvedla tehdy ředitelka ústeckého inspektorátu Jana Moravcová.

ELEKTRÁRNA
V MOLDAVĚ

Fotovoltaickou elektrárnu začala v červenci stavět firma Talwin.

1. září stavbu kvůli chybějícím povolením Česká inspekce životního prostředí zastavila.

Krajský úřad však 17. a 21. září investorovi povolení vydal, stavba tak může pokračovat.

Firma Talwin ale stavěla i v době zákazu, za což dostala od inspekce pokutu 60 tisíc. Další pokutu až milion korun hodlá inspekce udělit do dvou měsíců.

Kraj v současnosti posuzuje, jestli bylo podle zákona stavební povolení. Vyjádřit se musí do 17. prosince.

Nic z toho už neplatí. Investor, firma Talwin, si ještě 1. září o zmíněná povolení zažádal a krajský odbor životního prostředí společnosti vzápětí vyhověl. "Zákon umožňuje vydat povolení i dodatečně," poznamenala mluvčí kraje Magdalena Hanáčková.

Podle šetření biologů stavba nijak nenaruší životní prostředí tamějších živočichů, především hnízdícího ptactva. "Vznikla navíc jedna kompenzační podmínka, kdy investor musí udržovat posekanou plochu pro hnízdící ptactvo," upozorňuje Hanáčková.

Česká inspekce životního prostředí nyní musí zastavit řízení o zákazu činnosti. Investorovi nicméně od inspekce hrozí pokuta až milion korun, protože pokračoval ve stavebních pracích navzdory předběžnému opatření. Během nich se zastavěná plocha násobně zvětšila.

"Začátkem tohoto týdne zahájíme řízení o pokutě za to, co tam udělali bez výjimek. Výše pokuty se bude odvíjet od míry poškození životního prostředí," uvedla Moravcová.

Jak vysokou pokutu inspekce udělí, by mělo být jasné do dvou měsíců. Za porušení předběžného opatření už dostala firma Talwin pokutu 60 tisíc korun.

Stavební povolení zůstává nedořešené

Krajský úřad ještě může teoreticky zrušit stavební povolení, jež loni v srpnu vydal stavební úřad v Duchcově (více o stavebním povolení vydaném v rozporu se zákonem čtěte zde). "V takovém případě by se zahájilo řízení o odstranění stavby," uvedla krajská mluvčí Hanáčková.

Kraj má na posouzení čas do 17. prosince. Sám nicméně nemá kompetence k tomu, aby stavbu nechal zbourat. "Krajský úřad nemá pravomoc povolit či zastavit stavbu," vysvětluje Hanáčková. Řízení o odstranění stavby by navíc vedl opět duchcovský stavební úřad, který už jednou na elektrárnu kývl. Lze tedy předpokládat, že by takové řízení zastavil.

Pohled na svah u Moldavy, kde vyrůstá sluneční elektrárna.

Pohled na svah u Moldavy, kde vyrůstá sluneční elektrárna.

Stavbou elektrárny už se začala kvůli tomuto problému zabývat i policie, jíž přišlo od České inspekce životního prostředí trestní oznámení na neznámého pachatele. "Vyšetřování je teprve na samém počátku, žádné pracovníky duchcovského úřadu zatím neprověřujeme," řekl teplický policejní mluvčí Daniel Vítek.

K tomu ale nejspíš dojde, během tohoto týdne inspekce podá trestní oznámení za porušení pravomoci veřejného činitele i na duchcovský stavební úřad.

RODINNÝ SOLÁRNÍ BYZNYS

Firma Talwin, která staví kontroverzní fotovoltaickou elektrárnu na Moldavě, má od 20. září v obci i sídlo. S představiteli Moldavy je už nějaký čas personálně spjatá.

Ústřední postavou je podnikatel Michal Krajhanzl, na jehož pozemcích elektrárna vyrůstá. Ten spolu se starostou Moldavy Jaroslavem Pokem a jeho partnerkou Ivetou Boudišovou vlastní firmu FEZ - NT, která v Moldavě provozuje hotel Santén.

Krajhanzl byl zároveň předsedou představenstva Talwinu v době, kdy se firma s obcí domluvila na vyplácení odměny z provozu elektrárny ve výši 66 tisíc korun ročně. Smlouvu Moldava odsouhlasila 7. prosince 2009. V představenstvu firmy tehdy s Krajhanzlem zasedala také Boudišová.

V zápisu z valné hromady firmy, která se konala 27. ledna 2010, je starosta Pok uvedený jako "osoba pověřená sčítáním hlasů". Jinými slovy, měl za úkol dohlížet, kolik lidí z firmy pro co hlasuje.
Starosta Pok na dotaz, jestli se této volné hromady účastnil, řekl: "Asi ne, já nevím. Nevzpomínám si."

Podle stejného dokumentu tehdy vlastnili akcie společnosti Krajhanzl i Boudišová, oba drželi akcie v hodnotě jednoho milionu korun.

Krajhanzl se však dostal do styku se starostou Pokem ještě dříve, než se 19. března 2009 stal jeho společníkem ve firmě FEZ - NT. V listopadu 2007 Moldava uzavřela smlouvu s firmou Agrimex HB, která patří Krajhanzlovi, na provádění zimní údržby v obci.

Krátce poté začal Krajhanzl skupovat v Moldavě pozemky, během února a března 2008 mu obec prodala celkem 0,7 hektaru půdy za 271 tisíc korun.

Boudišová ani Krajhanzl v současné době v Talwinu nefigurují. Nicméně na zmíněné valné hromadě se členem představenstva stal Alexandr Novák, bývalý senátor za ODS, který je obžalovaný za převzetí čtyřicetimilionového úplatku. Novák ještě 20. září vlastnil akcie Talwinu za 500 tisíc korun.

Poka a Boudišovou pak nespojuje s Novákem jen Talwin. Benzinovou pumpu v Novém Městě (spadajícím pod Moldavu), kterou ještě v prosinci 2008 vlastnila firma Dessym, v níž jsou Pok s Boudišovou společníci, dnes provozuje společnost Multitechnik. Tu dlouhá léta vlastnil právě Novák. Oficiálně už v ní sice nefiguruje, ale firma dodnes sídlí na stejné adrese jako jiné Novákovy podniky a i další indicie nasvědčují, že si v ní drží vliv.

Navíc vedoucí duchcovského stavebního úřadu Květuše Kvasničková, která vydala ke stavbě elektrárny povolení, má být podle několika důvěryhodných zdrojů MF DNES Pokovou blízkou příbuznou. Pok to vyvrací. "Ne, není," tvrdí.

Autor:
  • Nejčtenější

Kdybych s ní neměl sex, byl bych bez jídla, řekl chlapec o obžalované matce

17. června 2024  12:55

Mladík, kterého podle obžaloby od jeho sedmi let roky zneužívala matka, vypověděl, že sex s ní...

Zrušit vesnický obchod se jim nechtělo, udělali z něj sámošku 21. století

22. června 2024  13:37

První vesnický bezobslužný obchod se smíšeným zbožím v Ústeckém kraji, který je otevřený 24 hodin...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Řidič se třemi promile se zaklínil s autem na peronu, smetl ho vlak

16. června 2024  10:12,  aktualizováno 

Více než tři promile alkoholu nadýchal padesátiletý řidič, který v neděli ráno způsobil srážku s...

Pavel navštívil největší ghetto. To je kára, obdivovaly děti prezidentské auto

20. června 2024,  aktualizováno  18:06

Prezident Petr Pavel pokračoval v návštěvě Ústeckého kraje. Během čtvrtečního programu se podíval...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Město dva dny předem oznámilo velkou uzavírku, zmatení řidiči jezdí do zákazů

18. června 2024  6:42

Řada dopravních omezení, která si v Litoměřicích vynutila čekání v kolonách a dlouhé objížďky,...

Před 11 lety poklepali, stále nic nestojí. Justiční areál v Ústí zůstává vizí

23. června 2024  8:19

Když v říjnu 2013 poklepával tehdejší prezident Miloš Zeman na základní kámen nového justičního...

Zrušit vesnický obchod se jim nechtělo, udělali z něj sámošku 21. století

22. června 2024  13:37

První vesnický bezobslužný obchod se smíšeným zbožím v Ústeckém kraji, který je otevřený 24 hodin...

Fila je pro mě inspirací. V Teplicích chci mít pozici jako on, přeje si Horský

22. června 2024  9:40

Nebude mít lehkou roli. Útočník Filip Horský, posila fotbalových Teplic z Liberce, má nahradit...

Zelenka natáčí v Ústeckém kraji seriál Limity, Háma kvůli němu shodil vlasy

21. června 2024  15:36

Jak se ze severočeského podnikatele stane ikona ekologických protestů a z manželského sporu...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Putine, běž do prd*le, zahlásil na koncertě Rod Stewart. Němci zpěváka vypískali

S překvapivou vlnou nevole se na svém nedělním koncertu v Lipsku setkal rockový král Rod Stewart. Během vystoupení se...

Výhru ze Survivoru utratil Mikýř za rozhovor v prázdné O2 areně, vydělal miliony

Martin „Mikýř“ Mikyska (30) vytěžil své vítězství v reality show Survivor Česko & Slovensko 2024 na maximum. Povedl se...

Ostuda bratrů Bendigů v AZ-kvízu. Jan se vymlouval na trému z Mareše

Ve speciálním díle AZ-kvízu s názvem ČT art kvíz se proti sobě utkali bratři Jan a Marsell Bendigovi. V soutěži se jim...

Tvrz koupil za 76 tisíc a daroval ji manželce. Pak ruinu 20 let opravoval

Pavel David zahlédl v dubnu roku 2003 v novinách inzerát: „Prodám tvrz za 76 000 Kč.“ Ještě ten den si jel zříceninu...

Rok od zkázy ponorky Titan. Vyplouvají děsivá zjištění i nové otázky

Před rokem, 18. června 2023, se v severním Atlantiku ztratila ponorka Titan společnosti Ocean Gate. Pátrání potvrdilo...