Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Historické sídlo chemičky je po pěti letech oprav opět ozdobou Ústí

  7:53
Nedávná demolice bloku činžovních domů v ústecké Revoluční ulici odkryla nezvyklý pohled na historickou správní budovu někdejšího Rakouského spolku pro chemickou a metalurgickou výrobu. Honosná stavba, která prošla v posledních letech nákladnou rekonstrukcí, tak znovu patří k výrazným prvkům krajského města.
Ve 30. letech byla budova přestavěna na výzkumné a zkušební laboratoře a byly...

Ve 30. letech byla budova přestavěna na výzkumné a zkušební laboratoře a byly sem soustředěny výzkumné kapacity Spolku. | foto: Ondřej Bičiště, MF DNES

Novogotická budova z konce 19. století však není zajímavá jen zvenčí, ale také uvnitř. Zřejmě nejznámějšími dochovanými prvky budovy, která je od roku 2017 kulturní památkou a která dnes slouží jako výzkumný ústav a laboratoře společnosti Orlen UniCRE, je vstupní schodišťová hala a bohatě zdobená zasedací místnost.

Budova byla postavena v letech 1893 až 1895 jako správní budova Rakouského spolku pro chemickou a metalurgickou výrobu, dnešního Spolku pro chemickou a hutní výrobu.

Nepřehlédnutelným motivem haly je třídílná nástěnná olejomalba, která oslavuje činnost spolku a jeho vůdčí osobnosti. Ústřednímu poli obrazu dominuje postava dlouholetého ředitele chemičky Maxe Schaffnera.

„Obraz je zajímavý i tím, že centrální koberec na něm při jakémkoli úhlu pohledu směřuje vždy k pozorovateli,“ prozradila Marta Semerádová, vedoucí technického úseku společnosti. 

Historie stavby

Budova byla postavena v letech 1893 až 1895 jako správní budova Rakouského spolku pro chemickou a metalurgickou výrobu, později Spolku pro chemickou a hutní výrobu. 

Autorem plánů novogotické stavby byl podnikový stavitel Robert Langs.

V roce 1931 přestala administrativní budova Spolku plnit svůj účel. Ve 30. letech byla přestavěna na výzkumné a zkušební laboratoře a byly sem soustředěny výzkumné kapacity Spolku. 

Poté, co bylo pohraničí obsazeno německou armádou, byl Spolek prodán. Nový vlastník, I. G. Farbenindustrie a Chemische Werke von Heyden, výzkum v nových laboratořích zastavil a větší část budovy v letech 1938 - 1945 pronajal ředitelství říšské pošty.

V roce 1952 budovu převzal nově vytvořený Výzkumný ústav anorganické chemie (VÚAnCh) a své sídlo v ní má dodnes. 

Nejkrásnější místností budovy je pak bezesporu zasedací síň, která svému účelu slouží i dnes. Její interiér se dochoval v původní novogotické podobě. Střídá se zde dřevěné obložení a malované stěny. 

Všechny malby pocházejí od významného ústeckého krajináře a portrétisty, malíře Josefa Reinera.

„Nedávno zde proběhla i renovace dřevěné podlahy, kterou zakrývalo lino. Do místnosti přibyly i repliky původního nábytku vyrobené na základě dochovaných fotografií. Originální vybavení podle zpráv od pamětníků bylo bohužel spáleno,“ prozradila Semerádová.

Vedle fasády a interiérů došlo i na opravu střechy, oken, topení a digestoří v celé budově. „Celkové náklady na rekonstrukci objektu dosáhly za posledních pět let výše 20 milionů korun,“ říká mluvčí společnosti Orlen Unipetrol Pavel Kaidl s tím, že na rekonstrukci střechy přispělo ministerstvo průmyslu a obchodu dotací ve výši 3,4 milionu korun.

Aby se honosná stavba přiblížila co nejvíce podobě z doby svého vzniku, dodržovaly se při opravě omítky původní technologické postupy, složení i barva. Byly zachovány také šambrány nad okny a zdobné reliéfy omítky. Do historické zasedací místnosti zase byly nainstalované přesné repliky špaletových oken. 

Ve vstupních prostorách lze ještě dnes spatřit obří krb, který kdysi pomocí rozvodů vytápěl okolní místnosti a chodby. V budově, kterou si může veřejnost prohlédnout pouze při výjimečných příležitostech, se dochovaly i původní vitráže, kliky dveří či světlíky, jež propouštějí světlo do vnitřních prostor.

Ve 30. letech minulého století byla budova přestavěna na výzkumné a zkušební laboratoře. V letech 1938 až 1945, kdy byl výzkum pozastaven, si objekt pronajalo ředitelství říšské pošty. Po válce se sem opět laboratorní výzkum vrátil a funguje tu dodnes. Momentálně zde pracuje zhruba třicítka z celkového počtu 120 zaměstnanců Orlen UniCRE.

Vědci se zde dlouhodobě zabývají vývojem pokročilých anorganických materiálů, například nových typů geopolymerů či katalyzátorů. Aktuálním velkým projektem je využití regionálních druhotných surovin. 

„Pomocí pyrolýzních procesů zde dnes rozvíjíme způsoby, jak z místních odpadních plastů vyrábět chemikálie s vysokou přidanou hodnotou, alternativně posuzujeme možnost zpracování odpadních rostlinných olejů,“ přiblížil mluvčí společnosti Kaidl.

  • Nejčtenější

Vyměním blinkr za kávu. Lidé si předávají špatně doručené zásilky

Zákazníci chomutovské Zásilkovny v těchto dnech řeší neobvyklou situaci. Na výdejních místech služby a v jejích Z-boxech si sice vyzvednou balík na své jméno, ovšem až poté zjistí, že obsah je jiný,...

24. července 2024  15:06

Stát končí s investicemi do okolí jezera Milada. Města neví, co bude dál

U jezera Milada nedaleko Ústí nad Labem chybí i devět let po zpřístupněný širší zázemí pro rekreanty, dostatek služeb nebo záchytné parkoviště. A hned tak se to nezmění. Státní podnik Diamo, který...

22. července 2024  9:37

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hradec - Teplice 1:0, gól hostů v závěru kuriózně neplatil, pak se trefil Spáčil

Devadesát minut nudy, v nastavení pak nevídané drama. Tepličtí fotbalisté v úvodním dějství nového ročníku v Hradci Králové v samém závěru skórovali, ale na doporučení videoasistenta gól kvůli...

21. července 2024  19:40,  aktualizováno  21:55

Na Lounsku se srazil minibus s autem, mezi zraněnými jsou ženy z věznice

Nehoda minibusu a osobního auta u Lubence na Lounsku si dnes odpoledne vyžádala dvanáct zraněných. Čtyři lidi s podezřením na středně vážná až vážná zranění odvezli záchranáři do nemocnice v Mostě. V...

19. července 2024  13:07,  aktualizováno  17:04

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

OBRAZEM: Krásky, rychlé stroje, bouračky i prezident. Superbiky v Mostě bavily

Víkendové mistrovství světa superbiků v Mostě mělo zase šmrnc. Davy fanoušků včetně pochodujících Turků, v paddocku krásné hostesky, na startovním roštu na rozdíl od formule 1 stále grid girls, na...

22. července 2024  12:21

Odměnou je výhled. Už sem došel i devadesátník, říká šéf chaty na kopci Lovoš

Půl roku se o turistickou chatu na vrcholu kopce Lovoš stará nový provozovatel. Lovosický Klub českých turistů (KČT), kterému chata patří, ho hledal docela dlouho, protože většinu zájemců odradily...

27. července 2024  11:03

Muž na Děčínsku zemřel po ranách nožem, policie podezřelého obvinila z vraždy

Kriminalisté v Ústeckém kraji vyšetřují vraždu, k níž došlo ve čtvrtek večer na Děčínsku. Podezřelým je jednadvacetiletý muž, který podle serveru CNN Prima News ubodal svého otčíma. Policisté ho...

26. července 2024  9:15,  aktualizováno  14:40

Šestá litvínovská sezona pro Zygmunta: Našel jsem druhý domov

Je mu teprve 24 let, v hokejovém Litvínově však přidá už šestou sezonu. Polský útočník Pawel Zygmunt se dohodl se semifinalistou letošní extraligy na prodloužení kontraktu o další rok.

26. července 2024  14:05

Na Litoměřicku při požáru bytu zemřela seniorka, patrně kouřila v posteli

Při požáru bytu v panelovém domě v Roudnici nad Labem na Litoměřicku ve čtvrtek večer zemřela jeho majitelka. Podle prvotních zjištění žena v důchodovém věku pravděpodobně kouřila v posteli.

26. července 2024  8:59

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Olympiáda je festival sexu pro sportovce, potvrzují bývalí účastníci

Olympijská vesnice mi dala za dva týdny víc sexu než zbytek mého života, tvrdí bývalý olympionik Matthew Syed....