Úterý 31. března 2020, svátek má Kvido
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 31. března 2020 Kvido

Galerie se soudí s majitelkou peruckého zámku kvůli síni malíře Filly

  16:16aktualizováno  16:16
Okresní soud v Lounech začal projednávat spor mezi krajskou Galerií Benedikta Rejta a majitelkou zámku v Peruci na Lounsku. Galerie ji zažalovala kvůli průtahům rekonstrukce této kulturní památky, která znemožnila provozovat Pamětní síň Emila Filly. Užívání jižního křídla zámku má přitom galerie zaručeno takzvaným věcným břemenem.

K soudu dorazila ředitelka Galerie Benedikta Rejta v Lounech Alice Štefančíková (v černém) či právní zástupce galerie František Kosík. Naopak nepřišla majitelka zámku v Peruci Dominika Matušová. | foto: Miroslava Strnadová, 5plus2.cz

„Chceme, aby nám byly prostory navráceny k užívání a měli jsme do nich přístup, ať už jsou v jakémkoliv stavu,“ řekla Alica Štafančíková, ředitelka krajské organizace Galerie Benedikta Rejta, která výstavní prostor před zahájením prací spravovala.

Fotogalerie

Právní zástupce galerie František Kosík dodal, že rekonstrukce je úmyslně protahována.

K žalobě se připojil i Ústecký kraj, který je vlastníkem Fillovy perucké pozůstalosti včetně cenných obrazů. Vyjádření kraje ke kauze se ale zatím nepodařilo získat.

Podle právního zástupce majitelky Dominiky Matušové, která se dnešního jednání soudu nezúčastnila, není užívání jižního křídla zámku možné kvůli pokračujícím stavebním pracím.

Rozporuje i platnost smlouvy na věcné břemeno z roku 1997. „Tato smlouva nesplňuje všechny zákonem stanovené náležitosti, například není konkretizováno, na jaké prostory má galerie právo užívání, chybí geometrické plány,“ uvedl Michal Chrůma.

Právě platností dohody se bude soud na základě této připomínky zabývat. „Platnost a rozsah věcného břemene je první, s čím se soud musí vypořádat,“ uvedla soudkyně Eva Vyskočilová. Pokud by soud došel k závěru, že smlouva není platná, ztratila by galerie právo na bezplatné užívání jižního křídla zámku. 

Pavel Ondráček, který rokokový zámek spravuje společně s partnerkou Dominikou Matušovou a zastupuje ji v komunikaci s médii, považuje žalobu za nesmyslnou. 

„Zámek je potřeba nejdříve opravit a teprve potom je možné navrátit Fillu, a to tak, aby jeho odkaz na Peruci byl co nejvíce reprezentativní a přitahoval co nejvíce návštěvníků a ne, aby byl ostudou. Kraj by nám měl v náročné rekonstrukci pomáhat a ne se soudit,“ zmínil.

Památka byla dlouhé roky, s výjimkou jižního křídla, kde galerie provozovala Pamětní síň Emila Filly, prázdná. Matušová ho koupila od předchozích soukromých vlastníků v závěru roku 2015. 

Následně se pustila do rekonstrukce. V polovině roku 2016 s galerií a Ústeckým krajem uzavřela dohodu, že opravy jižního křídla skončí do dvou let a vrátí ho zpět galerii, což se nestalo.

Spor mezi majitelkou zámku a galerií, potažmo Ústeckým krajem, se rozhořel v létě 2018. Ondráček ředitelku galerie obvinil, že způsobila devastaci památky tím, že nechala splaškové vody z toalet ve výstavní síni téct do zámeckých sklepů, čímž došlo ke statickému narušení stavby, rozšíření dřevomorky a rekonstrukce tak potrvá déle.

Štefančíková to odmítá a tvrdí, že toalety nebyly během provozu výstavní síně využívány. Splašky tam podle ní jsou po dělnících, kteří tam během rekonstrukce nějaký čas bydleli.

Podle galerie může být výsledek tohoto sporu předzvěstí další právní bitvy, a to o pozůstalost Emila Filly (1882–1953).

Soubor obrazů, který světoznámý kubistický malíř namaloval během svého pobytu v Peruci, a dalších věcí, jeho manželka věnovala státu s podmínkou, že budou vystaveny v Peruci, což se nyní neděje.

Ondráček spolu s dalšími lidmi už před lety založil Nadaci Emila Filly s cílem rozvíjet Fillovo tvůrčí dědictví.

Karanténa v Česku

Karanténa v České republice byla prodloužena do 11. dubna do šesté hodiny ranní. Od čtvrtka 12. března platí také třicetidenní nouzový stav. Během těchto opatření platí zákaz volného pohybu na území celé republiky s výjimkou cest do zaměstnání, na nákup, k lékaři a dalších specifikovaných činností.

Roman Prymula, Jarmila Rážová, Ladislav Dušek, Petr Husa, Rastislav Maďar

  • Nejčtenější

Konečný je vyléčený z koronaviru. Omezení bych zmírnil, tvrdí

Bývalý profesionální mistr světa v boxu Lukáš Konečný je vyléčený z nemoci COVID-19, kterou mu zjistili 18. března. Dva...

Premium

Tu nemoc jsem prodělala jednou, možná dvakrát, říká česká záchranářka z Itálie

Hana Šarmanová pracuje jako záchranářka v Bergamu. Jak prožívá dobu, kdy v epicentru koronavirové pandemie lidé umírají...

290 tisíc měsíčně. I jeden extrémní plat ušetří hokejový Chomutov

Výpovědi rozdané, ale smíří se s tím hokejisté Chomutova, jichž se předčasné ukončení smluv týká? Zatím to není jisté....

Roušky dostává, kdo dal prachy na stůl, říká spolutvůrce leteckého mostu

Politik, podnikatel a filantrop Martin Hausenblas se aktivně zapojil do shánění ochranných prostředků proti šíření...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Odjel do Francie s vědomím, že kvůli pandemii rodinu dlouhou dobu neuvidí

Devětadvacetiletý Ústečan Lukáš Skalický pracuje ve francouzském zálivu Saint Tropez, v městečku Port Grimaud. Jeho...

Premium

Španělská nepoučitelnost. Proč zde koronavirus řádí jako v Itálii nebo Číně

Dlouhé týdny Španělé sledovali, co se děje v Číně, Íránu a Itálii. Ale nepoučili se. Laxní politici opakují stejné...

Premium

INTERAKTIVNÍ GRAF: Porovnejte, jak se koronavirus šíří v různých zemích

Statistik, jak se šíří pandemie nového koronaviru, existují spousty. Někdy je ale těžké dát různá čísla do kontextu....

Premium

Milostná zápletka mladých lidí. Ústřední dvojice tuší, proč je Slunečná hitem

V lednu vstoupil na televizní obrazovky seriál Slunečná a od té chvíle si získal velké množství fanoušků. Nemalou...

  • Další z rubriky

Jsem mile překvapena solidárností, říká starostka Proboštova na Teplicku

Při pohledu z určitého úhlu jde napsat, že s opatřeními kvůli zamezení šíření koronaviru se v řadě obcí a měst téměř...

Ústecká krajská policie má skoro padesát lidí v karanténě, úkoly zvládá

I když kvůli omezení volného pohybu je méně dopravních nehod či trestných činů, policistům ani hasičům práce neubylo....

Premium

Tu nemoc jsem prodělala jednou, možná dvakrát, říká česká záchranářka z Itálie

Hana Šarmanová pracuje jako záchranářka v Bergamu. Jak prožívá dobu, kdy v epicentru koronavirové pandemie lidé umírají...

Ferrata na Kozí vrch je zavřená, ochránci nechtějí rušit hnízdící sokoly

Ochráncům přírody se nelíbí, že v Českém středohoří na Ústecku vznikla další nelegální ferrata, tedy zajištěná lezecká...

Otestováno: Jak vašim nejmenším chutnalo organické mléko a kaše Kendamil?
Otestováno: Jak vašim nejmenším chutnalo organické mléko a kaše Kendamil?

Dvacet testerek mělo možnost vyzkoušet organické kaše a mléka Kendamil. Ty jsou vyrobeny z kvalitního plnotučného mléka a obsahují důležité vitamíny a minerály, které děťátko potřebuje pro správný vývoj a růst. Jak v testu dopadly?

Najdete na iDNES.cz