Středa 21. dubna 2021, svátek má Alexandra
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 21. dubna 2021 Alexandra

Správkyně rumburské nemocnice zkoumá efektivitu jednotlivých oddělení

  15:57
Rumburské Lužické nemocnici, která je od listopadu v konkurzu, hrozilo kvůli nedostatku financí po Novém roce omezování zdravotní péče. Díky příspěvku 4,5 milionu korun od Ústeckého kraje je tento problém prozatím odvrácen.

Rumburská nemocnice, areál V Podhájí | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

Na vyřešení situace v nemocnici a zachování zdravotní péče pro 55 tisíc obyvatel ve Výběžku se snaží pracovat insolvenční správkyně Martina Jinochová Matyášová a krajská pracovní skupina.

Fotogalerie

„Nejpodstatnější je, že zdravotní péče bude fungovat i po 1. únoru. Zdravotnická záchranná služba byla ve Výběžku posílena a nyní potřebuje vědět, jaké bude konečné rozhodnutí a zda její posádky budou dostačující,“ řekl po prvním jednání pracovní skupiny náměstek hejtmana Stanislav Rybák (KSČM).

Krajský příspěvek ovšem zdravotnickému zařízení pomůže pouze na určitou dobu. Co bude následovat po jeho vyčerpání, není v současnosti jasné. Je možné, že se bude situace opakovat a nemocnici bude opět hrozit omezení péče.

V tuto chvíli Jinochová Matyášová provádí prověrku výkonnosti a ekonomické efektivity jednotlivých pracovišť.

„Zatím si věříme, že výsledkem bude uspokojivé řešení potřeb občanů regionu i požadavků insolvenčního řízení nemocnice. Struktura a výše nákladů bude muset být více navázána na hospodářské možnosti nemocnice,“ přiblížila Jinochová Matyášová.

„Obtížně bude možné udržet financování nevyužitého majetku nebo nadstandardní odměňování při snížené výkonnosti pracovišť. Není to ale jediné kritérium organizačních změn v nemocnici,“ dodal Matyášová.

Kvůli nejistotě dalšího fungování nemocnice vládne mezi personálem napjatá atmosféra.

„Snažíme se a držíme nemocnici. Ale personálně jsme na hraně a lidí je málo. Když je nyní nemocnice plná, někteří pacienti se vozí rovnou do Děčína a tam už jsou také lékaři nervózní a pacient to pozná. Bohužel stále nepadlo nějaké konečné rozhodnutí,“ poznamenal Petr Vondráček, lékař z rumburské nemocnice.

Za současného personálního a technického zajištění jednotlivých oddělení a při současných mzdových nákladech je prakticky vyloučené, aby byl bez vnější pomoci zachován plný provoz všech pracovišť.

Současný rozsah péče je drahý, říká insolvenční správkyně

„Ať už o dalším osudu podniku nebo majetku nemocnice rozhodneme jakkoli, s jistotou nebudou spokojeni všichni. Jako správce si musím vybrat. Bylo by jednodušší, kdybych mohla říci, že tou skupinou jsou pouze pacienti a občané regionu, ale tak tomu bohužel není,“ podotkla Jinochová Matyášová.

„Mým úkolem je vypořádat oprávněné nároky věřitelů. Z hlediska zájmů věřitelů nemůže být nemocnice dlouhodobě provozně ztrátovým podnikem. Zájmem občanů a pacientů je zase dostupná zdravotní péče zajištěná potřebným počtem lékařů s potřebnou kvalifikací,“ sdělila správkyně.

„Nemocnice nyní nesplňuje ani jedno z kritérií, současný rozsah péče je drahý a poškozuje věřitele a současně personální zajištění stávající struktury péče je nedostatečné a mohlo by poškozovat pacienty,“ dodala Jinochová Matyášová.

Nejdůležitější tak je zajistit pro region klíčová oddělení, tedy internu a chirurgii.

„Jejich provoz bude omezen jen tehdy, když nebude vyhnutí. Je nutné doplnit lékařský stav a zajistit, aby se někdo podílel na financování 24hodinové akutní péče, pokud ji region považuje za nepostradatelnou. Obě podmínky musí být splněny současně a k oběma je třeba najít řešení,“ uvedla konkurzní správkyně.

Otázkou zůstává, kdo bude chtít nemocnici provozovat dál

Stále je nezodpovězena otázka, zda bude někdo chtít nemocnici provozovat dál. V této souvislosti se hovořilo o společnosti Krajská zdravotní (KZ), která v regionu spravuje pět nemocnic a je stoprocentně vlastněná krajem.

Jenže jednání byla dosud velmi komplikovaná a dlouhá. Navíc má pod KZ příští rok v létě přejít fungující litoměřická nemocnice.

„KZ je v rámci kapacit zdravotnických oddělení jednotlivých nemocnic připravena pomoci pokrývat potřebu poskytování zdravotních služeb pro obyvatele regionu a napomoci k řešení situace a ke stabilizaci poskytovaných zdravotních služeb v regionu,“ řekl předseda představenstva KZ Jiří Novák.

„Toto je, pokud jde o specializovaná zdravotnická pracoviště děčínské nemocnice a Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, již dlouhou dobu realitou,“ doplnil Novák.

Je potřeba najít definitivní řešení

Pro obyvatele Výběžku je nyní podstatné, aby se našlo definitivní řešení spojené s dostupnou zdravotní péčí.

„Časem bude mít nemocnice samozřejmě nového majitele. Jen je otázkou, jestli to bude majitel majetku nemocnice, nebo majitel podniku jako zdravotnického zařízení,“ sdělila Jinochová Matyášová.

„Snažím se připravit nemocnici k prodeji jako funkční podnik, který změní vlastníka bez přerušení poskytované péče. Zatím to považuji za výhodnější jak pro občany regionu, tak i pro věřitele,“ dodala správkyně,

O úpadku Lužické nemocnice s poliklinikou rozhodl soud letos v srpnu. Městu, které za posledních 15 let do zařízení investovalo zhruba 200 milionů korun, se totiž nepodařilo najít strategického partnera.

  • Nejčtenější

První noc jsem spal se sekerou, vypráví politik o opravě vily v ghettu

Premium Tam, odkud už tisíce jiných prchly, si on pořídil rozlehlou vilu. Nádherný, ale notně zchátralý dům na sídlišti Janov,...

Autrey: Rasismus? Cítím se bezpečněji tady v Česku než v Americe

Na záda si nechal vytetovat českého lva, ne americkou vlajku s hvězdami a pruhy, byť z USA pochází. „Cítím se tady...

Labská je hotová, kraj začne stavět cyklostezku Ohře dlouhou 135 kilometrů

Po letech odkladů a s dokončením Labské stezky nyní Ústecký kraj začne pracovat i na stavbě 135 kilometrů dlouhé...

Petr Fejk by mohl vést zoo v Ústí nad Labem, postoupil do finále konkurzu

Ústí nad Labem má dva kandidáty na nového ředitele zoologické zahrady. Vybírat se bude mezi někdejším dlouholetým šéfem...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Brazilská mutace na Děčínsku je méně nakažlivá, hygiena dál hledá zdroj

Rozbor dvou záchytů brazilské mutace koronaviru na Děčínsku neprokázal, že by šlo o agresivnější a nakažlivější...

Jsme inspektoři, ohlásili se agenti do Vrbětic. Později se ozval výbuch

Premium Přijeli do muničních skladů ve Vrběticích a prokázali se jako zaměstnanci ostravské firmy Imex Group. Jednalo se však o...

Muž z IMEX group: Do beden k odeslání by se ve Vrběticích nikdo nedostal

Premium Sklady ve Vrběticích na Zlínsku, které podle českých tajných služeb vyhodili do povětří ruští tajní agenti, měla...

Války budoucnosti mohou probíhat v lidské mysli, říká bezpečnostní analytička

Premium Její znalosti sice využívají vojáci a jeden kolega ji prý s nadsázkou navrhl jmenovat čestnou generálkou britské...

  • Další z rubriky

Ústí nad Labem si půjčí sto milionů korun. Opozici vadí, že neví na co

Úvěr ve výši sto milionů korun si chce vzít město Ústí nad Labem. Má sloužit na financování investičních akcí a oprav...

Boření skončilo, už tvoříme, říká majitel o opravě cenné žatecké synagogy

Ještě téměř dva roky potrvá oprava synagogy a sousedního rabínského domu v Žatci. V památkově chráněném skvostu už...

Starostové usilují o ochranu Krušnohoří, chtějí status přírodního parku

Několik obcí v Krušných horách na Chomutovsku usiluje o vznik přírodního parku. Chtějí tak zabránit necitlivým...

Převzal kino, i když kultura skomírá. Je pro mě srdeční záležitost, říká

Kino si v době covidu pronajme jen blázen. Podobné poznámky slýchává pětadvacetiletý Jakub Jenč v poslední době často....

Královna se rozloučila s Philipem bílými květinami a vlastnoručním vzkazem

Královna Alžběta II. se rozloučila s mužem, který stál po jejím boku celých 73 let. Posledními vzkazy pro prince...

Hráče vyloučili z turnaje, protože měl příliš vysoko nastavený jas obrazu

Známý streamer Tfue přišel o vítězství v turnaji o dvanáct tisíc dolarů kvůli tomu, že měl příliš vysoko nastavený jas...

Bojím se, že papírové peníze v Česku skončí do pěti let, říká ekonom

Premium Mezinárodní měnový fond již před pár lety poukázal na to, že by papírové bankovky či kovové mince mohly z ekonomiky...

Z Philipova pohřbu odcházeli bratři William a Harry v důvěrném hovoru

Na hradu Windsor byl v sobotu pohřben princ Philip, manžel královny Alžběty II. Velká pozornost se upírala také na...

Je to podraz, říká organizátor koncertů Cesta ze tmy. S projektem končí

Už za týden měl prostory pražské Lucerny rozeznít první koncert ze série Cesta ze tmy. Ministr zdravotnictví Petr...