Středa 19. února 2020, svátek má Patrik
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 19. února 2020 Patrik

Správkyně rumburské nemocnice zkoumá efektivitu jednotlivých oddělení

  15:57aktualizováno  15:57
Rumburské Lužické nemocnici, která je od listopadu v konkurzu, hrozilo kvůli nedostatku financí po Novém roce omezování zdravotní péče. Díky příspěvku 4,5 milionu korun od Ústeckého kraje je tento problém prozatím odvrácen.

Rumburská nemocnice, areál V Podhájí | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

Na vyřešení situace v nemocnici a zachování zdravotní péče pro 55 tisíc obyvatel ve Výběžku se snaží pracovat insolvenční správkyně Martina Jinochová Matyášová a krajská pracovní skupina.

Fotogalerie

„Nejpodstatnější je, že zdravotní péče bude fungovat i po 1. únoru. Zdravotnická záchranná služba byla ve Výběžku posílena a nyní potřebuje vědět, jaké bude konečné rozhodnutí a zda její posádky budou dostačující,“ řekl po prvním jednání pracovní skupiny náměstek hejtmana Stanislav Rybák (KSČM).

Krajský příspěvek ovšem zdravotnickému zařízení pomůže pouze na určitou dobu. Co bude následovat po jeho vyčerpání, není v současnosti jasné. Je možné, že se bude situace opakovat a nemocnici bude opět hrozit omezení péče.

V tuto chvíli Jinochová Matyášová provádí prověrku výkonnosti a ekonomické efektivity jednotlivých pracovišť.

„Zatím si věříme, že výsledkem bude uspokojivé řešení potřeb občanů regionu i požadavků insolvenčního řízení nemocnice. Struktura a výše nákladů bude muset být více navázána na hospodářské možnosti nemocnice,“ přiblížila Jinochová Matyášová.

„Obtížně bude možné udržet financování nevyužitého majetku nebo nadstandardní odměňování při snížené výkonnosti pracovišť. Není to ale jediné kritérium organizačních změn v nemocnici,“ dodal Matyášová.

Kvůli nejistotě dalšího fungování nemocnice vládne mezi personálem napjatá atmosféra.

„Snažíme se a držíme nemocnici. Ale personálně jsme na hraně a lidí je málo. Když je nyní nemocnice plná, někteří pacienti se vozí rovnou do Děčína a tam už jsou také lékaři nervózní a pacient to pozná. Bohužel stále nepadlo nějaké konečné rozhodnutí,“ poznamenal Petr Vondráček, lékař z rumburské nemocnice.

Za současného personálního a technického zajištění jednotlivých oddělení a při současných mzdových nákladech je prakticky vyloučené, aby byl bez vnější pomoci zachován plný provoz všech pracovišť.

Současný rozsah péče je drahý, říká insolvenční správkyně

„Ať už o dalším osudu podniku nebo majetku nemocnice rozhodneme jakkoli, s jistotou nebudou spokojeni všichni. Jako správce si musím vybrat. Bylo by jednodušší, kdybych mohla říci, že tou skupinou jsou pouze pacienti a občané regionu, ale tak tomu bohužel není,“ podotkla Jinochová Matyášová.

„Mým úkolem je vypořádat oprávněné nároky věřitelů. Z hlediska zájmů věřitelů nemůže být nemocnice dlouhodobě provozně ztrátovým podnikem. Zájmem občanů a pacientů je zase dostupná zdravotní péče zajištěná potřebným počtem lékařů s potřebnou kvalifikací,“ sdělila správkyně.

„Nemocnice nyní nesplňuje ani jedno z kritérií, současný rozsah péče je drahý a poškozuje věřitele a současně personální zajištění stávající struktury péče je nedostatečné a mohlo by poškozovat pacienty,“ dodala Jinochová Matyášová.

Nejdůležitější tak je zajistit pro region klíčová oddělení, tedy internu a chirurgii.

„Jejich provoz bude omezen jen tehdy, když nebude vyhnutí. Je nutné doplnit lékařský stav a zajistit, aby se někdo podílel na financování 24hodinové akutní péče, pokud ji region považuje za nepostradatelnou. Obě podmínky musí být splněny současně a k oběma je třeba najít řešení,“ uvedla konkurzní správkyně.

Otázkou zůstává, kdo bude chtít nemocnici provozovat dál

Stále je nezodpovězena otázka, zda bude někdo chtít nemocnici provozovat dál. V této souvislosti se hovořilo o společnosti Krajská zdravotní (KZ), která v regionu spravuje pět nemocnic a je stoprocentně vlastněná krajem.

Jenže jednání byla dosud velmi komplikovaná a dlouhá. Navíc má pod KZ příští rok v létě přejít fungující litoměřická nemocnice.

„KZ je v rámci kapacit zdravotnických oddělení jednotlivých nemocnic připravena pomoci pokrývat potřebu poskytování zdravotních služeb pro obyvatele regionu a napomoci k řešení situace a ke stabilizaci poskytovaných zdravotních služeb v regionu,“ řekl předseda představenstva KZ Jiří Novák.

„Toto je, pokud jde o specializovaná zdravotnická pracoviště děčínské nemocnice a Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, již dlouhou dobu realitou,“ doplnil Novák.

Je potřeba najít definitivní řešení

Pro obyvatele Výběžku je nyní podstatné, aby se našlo definitivní řešení spojené s dostupnou zdravotní péčí.

„Časem bude mít nemocnice samozřejmě nového majitele. Jen je otázkou, jestli to bude majitel majetku nemocnice, nebo majitel podniku jako zdravotnického zařízení,“ sdělila Jinochová Matyášová.

„Snažím se připravit nemocnici k prodeji jako funkční podnik, který změní vlastníka bez přerušení poskytované péče. Zatím to považuji za výhodnější jak pro občany regionu, tak i pro věřitele,“ dodala správkyně,

O úpadku Lužické nemocnice s poliklinikou rozhodl soud letos v srpnu. Městu, které za posledních 15 let do zařízení investovalo zhruba 200 milionů korun, se totiž nepodařilo najít strategického partnera.

  • Nejčtenější

Mostecko terorizují stále častěji lupiči z řad dětí, počet přepadení stoupá

Kriminalita na Mostecku loni celkově vzrostla, ale zvlášť vyčnívá počet přepadení, jichž přibylo o polovinu. Stále...

Píchl si vodku do žíly a znásilnil družku, recidivista dostal dva roky vězení

Dvouletý trest vězení za znásilnění družky a omezování osobní svobody dostal u teplického okresního soudu třicetiletý...

Vichr zničil oblíbenou farmu na Ústecku, majitelé se obávají o budoucnost

Farma v Řehlovicích na Ústecku přišla po pondělním silném vichru o voliéru, králíkárnu a hlavně o střechu stáje a staré...

Premium

Řízek: K fotbalu kalby patří. Prohýřil dva miliony, kvůli alimentům seděl

Třeba by válel za Barcelonu a teď jako rentiér potahoval z doutníku na pláži, jenže on místo toho obřími vrtáky proráží...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kamion přeletěl na D8 svodidla, protijedoucí řidiče minul o centimetry

Jen pohotová reakce zachránila několik řidičů, kteří jeli minulé úterý po dálnici D8 směrem na Ústí nad Labem. Nedaleko...

Premium

Trend u rozvodů: čím dál více dětí končí ve střídavé péči

Neustálé pendlování mezi dvěma domácnostmi dětem škodí, varují odborníci. Ve střídavé péči je v Česku stále více dětí....

Premium

Jak se falšuje maso. Šunku bez „éček“ by nikdo nekoupil, říká odborník

Podvody s potravinami jsou staré jako lidstvo samo. Jen se postupně změnily metody. „Za záměnu hovězího masa za koňské...

Premium

Karlův most je jen most, stěžují si turisté. Kritika nešetří ani další památky

Do Česka loni přijel rekordní počet turistů. Památky si u nich leckdy vysloužily i bizarní recenze na internetu,...

  • Další z rubriky

Dálnici D8 u Ústí zablokovala nehoda dvou kamionů, jeden řidič zemřel

Dálnici D8 u Ústí nad Labem v úterý ráno uzavřela ve směru na Prahu nehoda dvou kamionů, při které zemřel jeden z...

Zvrhlíka podezřelého z obtěžování žen v Jirkově policie našla a zadržela

Chomutovským policistům se podařilo zjistit, kdo má na svědomí několik případů obtěžování žen v Jirkově. Zvrhlík...

Záměr Krajské zdravotní spolupracovat s nemocnicí ve Varnsdorfu narazil

O případné spolupráci varnsdorfské nemocnice a společnosti Krajská zdravotní, která spravuje pět nemocnic v Ústeckém...

Kamion přeletěl na D8 svodidla, protijedoucí řidiče minul o centimetry

Jen pohotová reakce zachránila několik řidičů, kteří jeli minulé úterý po dálnici D8 směrem na Ústí nad Labem. Nedaleko...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz