Neděle 3. července 2022, svátek má Radomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 3. července 2022 Radomír

Správkyně rumburské nemocnice zkoumá efektivitu jednotlivých oddělení

  15:57
Rumburské Lužické nemocnici, která je od listopadu v konkurzu, hrozilo kvůli nedostatku financí po Novém roce omezování zdravotní péče. Díky příspěvku 4,5 milionu korun od Ústeckého kraje je tento problém prozatím odvrácen.

Rumburská nemocnice, areál V Podhájí | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

Na vyřešení situace v nemocnici a zachování zdravotní péče pro 55 tisíc obyvatel ve Výběžku se snaží pracovat insolvenční správkyně Martina Jinochová Matyášová a krajská pracovní skupina.

Fotogalerie

„Nejpodstatnější je, že zdravotní péče bude fungovat i po 1. únoru. Zdravotnická záchranná služba byla ve Výběžku posílena a nyní potřebuje vědět, jaké bude konečné rozhodnutí a zda její posádky budou dostačující,“ řekl po prvním jednání pracovní skupiny náměstek hejtmana Stanislav Rybák (KSČM).

Krajský příspěvek ovšem zdravotnickému zařízení pomůže pouze na určitou dobu. Co bude následovat po jeho vyčerpání, není v současnosti jasné. Je možné, že se bude situace opakovat a nemocnici bude opět hrozit omezení péče.

V tuto chvíli Jinochová Matyášová provádí prověrku výkonnosti a ekonomické efektivity jednotlivých pracovišť.

„Zatím si věříme, že výsledkem bude uspokojivé řešení potřeb občanů regionu i požadavků insolvenčního řízení nemocnice. Struktura a výše nákladů bude muset být více navázána na hospodářské možnosti nemocnice,“ přiblížila Jinochová Matyášová.

„Obtížně bude možné udržet financování nevyužitého majetku nebo nadstandardní odměňování při snížené výkonnosti pracovišť. Není to ale jediné kritérium organizačních změn v nemocnici,“ dodal Matyášová.

Kvůli nejistotě dalšího fungování nemocnice vládne mezi personálem napjatá atmosféra.

„Snažíme se a držíme nemocnici. Ale personálně jsme na hraně a lidí je málo. Když je nyní nemocnice plná, někteří pacienti se vozí rovnou do Děčína a tam už jsou také lékaři nervózní a pacient to pozná. Bohužel stále nepadlo nějaké konečné rozhodnutí,“ poznamenal Petr Vondráček, lékař z rumburské nemocnice.

Za současného personálního a technického zajištění jednotlivých oddělení a při současných mzdových nákladech je prakticky vyloučené, aby byl bez vnější pomoci zachován plný provoz všech pracovišť.

Současný rozsah péče je drahý, říká insolvenční správkyně

„Ať už o dalším osudu podniku nebo majetku nemocnice rozhodneme jakkoli, s jistotou nebudou spokojeni všichni. Jako správce si musím vybrat. Bylo by jednodušší, kdybych mohla říci, že tou skupinou jsou pouze pacienti a občané regionu, ale tak tomu bohužel není,“ podotkla Jinochová Matyášová.

„Mým úkolem je vypořádat oprávněné nároky věřitelů. Z hlediska zájmů věřitelů nemůže být nemocnice dlouhodobě provozně ztrátovým podnikem. Zájmem občanů a pacientů je zase dostupná zdravotní péče zajištěná potřebným počtem lékařů s potřebnou kvalifikací,“ sdělila správkyně.

„Nemocnice nyní nesplňuje ani jedno z kritérií, současný rozsah péče je drahý a poškozuje věřitele a současně personální zajištění stávající struktury péče je nedostatečné a mohlo by poškozovat pacienty,“ dodala Jinochová Matyášová.

Nejdůležitější tak je zajistit pro region klíčová oddělení, tedy internu a chirurgii.

„Jejich provoz bude omezen jen tehdy, když nebude vyhnutí. Je nutné doplnit lékařský stav a zajistit, aby se někdo podílel na financování 24hodinové akutní péče, pokud ji region považuje za nepostradatelnou. Obě podmínky musí být splněny současně a k oběma je třeba najít řešení,“ uvedla konkurzní správkyně.

Otázkou zůstává, kdo bude chtít nemocnici provozovat dál

Stále je nezodpovězena otázka, zda bude někdo chtít nemocnici provozovat dál. V této souvislosti se hovořilo o společnosti Krajská zdravotní (KZ), která v regionu spravuje pět nemocnic a je stoprocentně vlastněná krajem.

Jenže jednání byla dosud velmi komplikovaná a dlouhá. Navíc má pod KZ příští rok v létě přejít fungující litoměřická nemocnice.

„KZ je v rámci kapacit zdravotnických oddělení jednotlivých nemocnic připravena pomoci pokrývat potřebu poskytování zdravotních služeb pro obyvatele regionu a napomoci k řešení situace a ke stabilizaci poskytovaných zdravotních služeb v regionu,“ řekl předseda představenstva KZ Jiří Novák.

„Toto je, pokud jde o specializovaná zdravotnická pracoviště děčínské nemocnice a Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, již dlouhou dobu realitou,“ doplnil Novák.

Je potřeba najít definitivní řešení

Pro obyvatele Výběžku je nyní podstatné, aby se našlo definitivní řešení spojené s dostupnou zdravotní péčí.

„Časem bude mít nemocnice samozřejmě nového majitele. Jen je otázkou, jestli to bude majitel majetku nemocnice, nebo majitel podniku jako zdravotnického zařízení,“ sdělila Jinochová Matyášová.

„Snažím se připravit nemocnici k prodeji jako funkční podnik, který změní vlastníka bez přerušení poskytované péče. Zatím to považuji za výhodnější jak pro občany regionu, tak i pro věřitele,“ dodala správkyně,

O úpadku Lužické nemocnice s poliklinikou rozhodl soud letos v srpnu. Městu, které za posledních 15 let do zařízení investovalo zhruba 200 milionů korun, se totiž nepodařilo najít strategického partnera.

Komunální a senátní volby 2022

Komunální volby se konají 23. a 24. září. Voliči budou vybírat nové členy zastupitelstev obcí, měst nebo městských obvodů. Tyto volby se spojí s volbami do třetiny Senátu, jejichž případné druhé kolo bude o týden později. V Ústeckém kraji se volí v obvodech Ústí n. L. a Most.

Jaroslav Doubrava, Alena Dernerová, Alfréd Dytrt, Martin KrsekMartin Balej, Petr Nedvědický, Jan Paparega, Hana Aulická Jírovcová

  • Nejčtenější

Trojici soudí za stáčení tachometrů, stovky ojetin prodal největší český bazar

Ústecký krajský soud začal projednávat rozsáhlé podvody se stáčením tachometrů u ojetých vozů dovážených z ciziny....

Rozvod, má prohra. Voříšek o synech, bohu Nedvědovi i bláznivé dietě

Premium Evropský titul, zlato se Spartou, reprezentační srazy v pověstném hotelu Praha i rady od idolu Pavla Nedvěda, ale taky...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Průlom v českém fotbale. Varnsdorf má afrického investora, přinese peníze i hráče

Africký investor v českém profesionálním fotbale? Dohodnuto! Druholigový Varnsdorf už s ním podepsal smlouvu, ale v...

Když dá člověk ruce pryč. Proměnu lomu po těžbě uhlí nechají na přírodě

Premium Krajina, kde dostane šanci divoká příroda. Řeč je o budoucnosti části území lomu ČSA na Mostecku, v němž má už v roce...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Z litvínovského letiště je nudle. Hráči už nebudou skákat do zdi, těší Růžičku

Restaurace Nudle, legendární hokejová hospoda v Litvínově, si teď může svůj název vysvětlovat i nově. Podle ledové...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

  • Další z rubriky

Přijeďte do oázy severu, lákají Teplice v klipu. Natáčel se déle než rok

Nové propagační video, které má upozornit na bohatý kulturní a společenský život v lázeňském městě, vypustila do světa...

Vniknutí youtubera do krematoria policisté vyhodnotili jako přestupek

Dubnové vniknutí youtubera, který vystupuje pod pseudonymem Majk, do nezabezpečeného krematoria v Ústí nad Labem není...

V Terezíně spadla po silných deštích další část střechy Žižkových kasáren

V Terezíně se po silných deštích a bouřce zřítila další část střechy Žižkových kasáren. Informovala o tom Česká...

Policisté zajistili v teplické firmě kokain, byly ho stovky kilogramů

V areálu firmy Fluorit v teplických Sobědruhách ve čtvrtek policie zajistila větší množství kokainu. Potvrdila to...

Ani závěť už není zárukou hladkého dědictví. Nejvyšší soud změnil pravidla

Premium Nedávný rozsudek Nejvyššího soudu změnil zažitá pravidla prokazování platnosti závětí, které nejsou sepsány notářem....

Pavla Tomicová výrazně zhubla a s kolegy oslavila šedesátiny

Pavla Tomicová měla s Dášou Zázvůrkovou v květnu nehodu, když do kolegyniny Vespy před Národním divadlem nabouralo...

Herec a režisér Vojtěch Kotek se oženil. S partnerkou chodili více než rok

Herec Vojtěch Kotek (34) se ve čtvrtek oženil. Podle webu Expres.cz si vzal přítelkyni Radanu, se kterou chodí více než...

Ruská ekonomika se hroutí, už není pochyb, ukazují nová statistická data

Ekonomika v Rusku se postupně hroutí, píše americký týdeník Newsweek. Průmyslová výroba se propadla hned v několika...

Móda z Varů: Luxus i lacinost. Sexy Ramba a Plodková. Třeštíková přestřelila

Na červeném koberci zazářily v den slavnostního zahájení 56. ročníku karlovarského filmového festivalu v luxusních...