Úterý 11. května 2021, svátek má Svatava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 11. května 2021 Svatava

Správkyně rumburské nemocnice zkoumá efektivitu jednotlivých oddělení

  15:57
Rumburské Lužické nemocnici, která je od listopadu v konkurzu, hrozilo kvůli nedostatku financí po Novém roce omezování zdravotní péče. Díky příspěvku 4,5 milionu korun od Ústeckého kraje je tento problém prozatím odvrácen.

Rumburská nemocnice, areál V Podhájí | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

Na vyřešení situace v nemocnici a zachování zdravotní péče pro 55 tisíc obyvatel ve Výběžku se snaží pracovat insolvenční správkyně Martina Jinochová Matyášová a krajská pracovní skupina.

Fotogalerie

„Nejpodstatnější je, že zdravotní péče bude fungovat i po 1. únoru. Zdravotnická záchranná služba byla ve Výběžku posílena a nyní potřebuje vědět, jaké bude konečné rozhodnutí a zda její posádky budou dostačující,“ řekl po prvním jednání pracovní skupiny náměstek hejtmana Stanislav Rybák (KSČM).

Krajský příspěvek ovšem zdravotnickému zařízení pomůže pouze na určitou dobu. Co bude následovat po jeho vyčerpání, není v současnosti jasné. Je možné, že se bude situace opakovat a nemocnici bude opět hrozit omezení péče.

V tuto chvíli Jinochová Matyášová provádí prověrku výkonnosti a ekonomické efektivity jednotlivých pracovišť.

„Zatím si věříme, že výsledkem bude uspokojivé řešení potřeb občanů regionu i požadavků insolvenčního řízení nemocnice. Struktura a výše nákladů bude muset být více navázána na hospodářské možnosti nemocnice,“ přiblížila Jinochová Matyášová.

„Obtížně bude možné udržet financování nevyužitého majetku nebo nadstandardní odměňování při snížené výkonnosti pracovišť. Není to ale jediné kritérium organizačních změn v nemocnici,“ dodal Matyášová.

Kvůli nejistotě dalšího fungování nemocnice vládne mezi personálem napjatá atmosféra.

„Snažíme se a držíme nemocnici. Ale personálně jsme na hraně a lidí je málo. Když je nyní nemocnice plná, někteří pacienti se vozí rovnou do Děčína a tam už jsou také lékaři nervózní a pacient to pozná. Bohužel stále nepadlo nějaké konečné rozhodnutí,“ poznamenal Petr Vondráček, lékař z rumburské nemocnice.

Za současného personálního a technického zajištění jednotlivých oddělení a při současných mzdových nákladech je prakticky vyloučené, aby byl bez vnější pomoci zachován plný provoz všech pracovišť.

Současný rozsah péče je drahý, říká insolvenční správkyně

„Ať už o dalším osudu podniku nebo majetku nemocnice rozhodneme jakkoli, s jistotou nebudou spokojeni všichni. Jako správce si musím vybrat. Bylo by jednodušší, kdybych mohla říci, že tou skupinou jsou pouze pacienti a občané regionu, ale tak tomu bohužel není,“ podotkla Jinochová Matyášová.

„Mým úkolem je vypořádat oprávněné nároky věřitelů. Z hlediska zájmů věřitelů nemůže být nemocnice dlouhodobě provozně ztrátovým podnikem. Zájmem občanů a pacientů je zase dostupná zdravotní péče zajištěná potřebným počtem lékařů s potřebnou kvalifikací,“ sdělila správkyně.

„Nemocnice nyní nesplňuje ani jedno z kritérií, současný rozsah péče je drahý a poškozuje věřitele a současně personální zajištění stávající struktury péče je nedostatečné a mohlo by poškozovat pacienty,“ dodala Jinochová Matyášová.

Nejdůležitější tak je zajistit pro region klíčová oddělení, tedy internu a chirurgii.

„Jejich provoz bude omezen jen tehdy, když nebude vyhnutí. Je nutné doplnit lékařský stav a zajistit, aby se někdo podílel na financování 24hodinové akutní péče, pokud ji region považuje za nepostradatelnou. Obě podmínky musí být splněny současně a k oběma je třeba najít řešení,“ uvedla konkurzní správkyně.

Otázkou zůstává, kdo bude chtít nemocnici provozovat dál

Stále je nezodpovězena otázka, zda bude někdo chtít nemocnici provozovat dál. V této souvislosti se hovořilo o společnosti Krajská zdravotní (KZ), která v regionu spravuje pět nemocnic a je stoprocentně vlastněná krajem.

Jenže jednání byla dosud velmi komplikovaná a dlouhá. Navíc má pod KZ příští rok v létě přejít fungující litoměřická nemocnice.

„KZ je v rámci kapacit zdravotnických oddělení jednotlivých nemocnic připravena pomoci pokrývat potřebu poskytování zdravotních služeb pro obyvatele regionu a napomoci k řešení situace a ke stabilizaci poskytovaných zdravotních služeb v regionu,“ řekl předseda představenstva KZ Jiří Novák.

„Toto je, pokud jde o specializovaná zdravotnická pracoviště děčínské nemocnice a Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, již dlouhou dobu realitou,“ doplnil Novák.

Je potřeba najít definitivní řešení

Pro obyvatele Výběžku je nyní podstatné, aby se našlo definitivní řešení spojené s dostupnou zdravotní péčí.

„Časem bude mít nemocnice samozřejmě nového majitele. Jen je otázkou, jestli to bude majitel majetku nemocnice, nebo majitel podniku jako zdravotnického zařízení,“ sdělila Jinochová Matyášová.

„Snažím se připravit nemocnici k prodeji jako funkční podnik, který změní vlastníka bez přerušení poskytované péče. Zatím to považuji za výhodnější jak pro občany regionu, tak i pro věřitele,“ dodala správkyně,

O úpadku Lužické nemocnice s poliklinikou rozhodl soud letos v srpnu. Městu, které za posledních 15 let do zařízení investovalo zhruba 200 milionů korun, se totiž nepodařilo najít strategického partnera.

  • Nejčtenější

Hází kameny po lidech, ničí auta. Litvínov trápí parta dětských výtržníků

Litvínovští strážníci i sociální odbor města se zabývají čtveřicí dětí, která v minulých týdnech terorizovala okolí...

V řece Bílině našli rybáři stovky mrtvých ryb, voda je kalná a zapáchá

Stovky mrtvých ryb nalezli v neděli rybáři v řece Bílině na severu Čech. Co hromadný úhyn způsobilo, je zatím nejasné....

Manželé zachraňují starý mlýn. Takovou krásu nenecháme spadnout, řekli si

V roce 2014 se Tomáš a Michala Jílkovi rozhodli koupit starý Passtreicherův mlýn na Homolském potoce v Byňově na...

Bytovka v Jirkově je kvůli dluhu bez tepla, lidem hrozí i odpojení vody

Obyvatelé jednoho z domů v Ervěnické ulici v Jirkově na Chomutovsku si nemohou doma zatopit. Kvůli narůstajícímu dluhu...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pomůžeme ekonomice v kraji, říká zbrojař. Chce vyhrát tendr za 50 miliard

Premium Před několika dny odstartovaly zkoušky bojových vozidel pěchoty (BVP) od tří zahraničních výrobců, kteří se ucházejí o...

Pochvaly bych výrazně omezil, víc berou než dávají, vysvětluje psycholog

Premium Stále více čelíme nezdravému tlaku, abychom byli úspěšnější a výkonnější. Jak budovat zdravé sebevědomí? Jak správně...

Opakovaný výstup na osmitisícovku může urychlit demenci, říká neurochirurg Beneš

Premium Špičkový neurochirurg Vladimír Beneš, už třetí v řadě slavné neurochirurgické dynastie, o šťourátku v mozku, hezkých...

Pohodlnější to nikdy nebylo. Velký přehled služeb televize přes internet

Premium Otestovali jsme devět služeb televize přes internet. Vybrali jsme ty, které můžete používat s libovolným poskytovatelem...

  • Další z rubriky

Nedaleko Loun se zřítil muž s padákovým kluzákem, vážně se zranil

V Rané nedaleko Loun se v neděli ráno zřítil ze zhruba desetimetrové výšky asi třicetiletý muž s padákovým kluzákem....

Osmdesátník na Litoměřicku střílel po příbuzných, jsou zranění

Ústečtí krajští kriminalisté šetří dvojnásobný pokus o vraždu v Bohušovicích nad Ohří na Litoměřicku. Třiaosmdesátiletý...

Manželé zachraňují starý mlýn. Takovou krásu nenecháme spadnout, řekli si

V roce 2014 se Tomáš a Michala Jílkovi rozhodli koupit starý Passtreicherův mlýn na Homolském potoce v Byňově na...

Náklaďák s plynovými lahvemi začal za jízdy hořet, výbuchy poničily okolí

Nákladní automobil s propanbutanovými lahvemi začal za jízdy hořet v Malém Březně na Ústecku. Následovalo několik...

Výchova šokem: policie vytáhla čumila z auta, aby si prohlédl mrtvolu

Na německé dálnici A3 v Hesensku v neděli zahynuli při dopravní nehodě dva mladí lidé, muž ve věku 35 let na místě,...

Své důchodové konto si nehlídal. Dostane tak od státu nižší penzi

Kontrolujete si pravidelně své důchodové konto, které vede Česká správa sociálního zabezpečení. Hlídejte si také, zda...

Havlové je po očkování špatně. Nerada jsem se podřídila celku, napsala

Dagmar Havlová (68) se fanouškům na sociálních sítích svěřila s tím, že jí momentálně není dobře. Po první dávce...

Největší realitka chystá hromadné aukce bytů. Ceny zvýšíme o statisíce, tvrdí

Společnost M&M Reality začíná ve čtvrtek streamovat aukce svých nemovitostí. Největší tuzemská realitní kancelář tím...

Udělal chybu, bude pykat, říká moderátorka Křížková o manželově trestu vězení

Modelka a moderátorka Lucie Křížková (36), rozená Váchová, se na Instagramu svěřila s překvapivou novinkou z osobního...