Z opuštěných kanceláří nebude ubytovna ale bytový dům pro mladé rodiny

  15:50aktualizováno  15:50
Roky opuštěná administrativní budova bývalých Pozemních staveb v centru Ústí nad Labem, ze které občas odpadávaly kousky zdiva a nesmělo se kvůli tomu kolem ní procházet, se začala opravovat. V nové Rezidenci Hradební mají vzniknout byty.

Roky opuštěná administrativní budova bývalých Pozemních staveb v centru Ústí nad Labem prochází rekonstrukcí. | foto: Iveta Lhotská, MAFRA

„Vznikne zde 66 bytů od velikosti 1+kk až po 4+kk, protože si myslíme, že v Ústí je velmi nízká nabídka solidního nájemního bydlení,“ sdělil podnikatel Michal Eisner, který budovu vlastní s kolegou Richardem Spilkou.

„Devadesát procent těchto nájemních bytů by mělo sloužit převážně mladým rodinám, které ocení bydlení v centru města,“ dodal Eisner.

Každý nájemník si může pronajmout i parkovací místo. „Budou buď krytá v suterénu, nebo na venkovní terase vedle budovy. V přízemí počítáme s občerstvením, kavárnou a zřejmě i kancelářemi. Nejpozději v létě budeme mít jasno,“ uvedl podnikatel.

Michal Eisner je bývalý šéf ústecké krajské hospodářské kriminálky, který před sedmi lety stál před soudem kvůli svým nadstandardním příjmům. Od policie nakonec sám odešel.

Řada obyvatel města se obávala, aby v budově nevznikla další ubytovna, do níž by se nastěhovali problémoví lidé. To by se stát nemělo a rekonstrukci uvítal i primátor města Petr Nedvědický (ANO).

„Těší nás úsilí každého investora, který pomůže zvelebit a oživit naše město. Firma řádně ohlásila stavebnímu úřadu vyklízecí práce. Investice je veliká a v plánu je vybudování nadstandardních bytů, nikoliv ubytovny,“ sdělil primátor.

Fotogalerie

Budova pozemních staveb vyrostla v letech 1974 až 1977, autory projektu byli architekti Rudolf Bergr, Míťa Hejduk a Jiří Drtikol. Při opravě investoři spolupracují s renomovanou projekční kanceláří Projekty CZ v čele s architektem Zdeňkem Šťastným.

Firma nyní dokončuje kompletní projektovou dokumentaci a ve druhé polovině tohoto roku by měla být rekonstrukce zahájena. Na konci příštího roku by se pak mohli nastěhovat první nájemníci.

Nové opláštění budově dodá moderní vzhled

„Jako ústečtí rodáci a patrioti jsme chtěli přispět ke zlepšení vzhledu našeho města a bylo nám líto, že takto zajímavá budova není využita. Proto chceme rozhodně zachovat její exteriér. Zároveň samozřejmě musí proběhnout zateplení budovy, výměna oken a celá budova dostane díky novému opláštění moderní vzhled,“ přiblížil práce Eisner.

Majitelé chátrající budovu získali loni na podzim a od té doby se rodila projektová dokumentace, postupně uvnitř domu začalo bourání. Kupní cenu nemovitosti majitelé neprozradili.

„Je obchodním tajemstvím a respektuji dohodu s naším obchodním partnerem. Každopádně celková investice i s rekonstrukcí je 150 až 200 milionů korun. Vzhledem k technickému stavu budovy a její velikosti je zřejmé, že většina z celkové investice půjde na její rekonstrukci,“ dodal ústecký podnikatel.

Ostuda pod „vanou“

O několik desítek metrů dál od bývalých Pozemních staveb naopak pustne ulička pod takzvanou vanou krajského úřadu, opustila ji už většina obchodů a přebývají zde bezdomovci.

„Poslední dobou se tu člověk bojí i za bílého dne. Scházejí se tady bezdomovci i omladina, která tu popíjí a kouří. A to nemluvím o nepořádku, který tam je,“ sdělila redakci MF DNES pod podmínkou anonymity jedna ze zaměstnankyň krajského úřadu.

Hejtmanství už žádalo městskou policii, aby místo hlídala a opilce vyháněla. „Toto místo jsme také několikrát nechali vyčistit vodou i savem, ale je tu veřejná cesta a oplotit toto nehezké místo nemůžeme,“ zmínil Stanislav Krampera, vedoucí hospodářské správy kraje.

„Vzniká již studie na úpravu celého prostoru, počítáme zde například se čtyřmi parkovacími místy pro elektromobily,“ dodal Krampera.

Nevzhledná díra poblíž náměstí jen tak nezmizí

Letos na jaře měla začít stavba Paláce Čtyřka, díky čemuž by začala mizet díra s rozestavěnou budovou, jež hyzdí centrum Ústí nad Labem už 11 let. Podle investora však odstartování prací zabránil technický průzkum roky chátrajících betonových základů, jež se nacházejí poblíž Mírového náměstí.

„Technické průzkumy trošku zbrzdily stavbu, která se tak prodražuje. Budeme muset trošku jinak udělat jak zakládání, tak i pokračování stavby. Máme ale jasné technické instrukce, jak pokračovat dál,“ řekl Radek Neymon, předseda představenstva společnosti UDES, jež je investorem chystané budovy. Přitom loni v dubnu Neymon redakci řekl, že rozbory podstatné znehodnocení konstrukcí vlivem času a klimatu neprokázaly.

Zdržení se kromě obyvatel nelíbí ani vedení města, od kterého loni firma získala spornou část pozemku i stavební povolení. „Primátor Petr Nedvědický již požádal investora o osobní setkání, aby město mělo přesné informace o průběhu stavby a dalších plánech,“ sdělila mluvčí magistrátu Romana Macová.

Komplikace se podle Neymona objevily v době, kdy jsou stavební firmy zahlcené prací. V červnu proto bude UDES se dvěma společnostmi jednat a hledat řešení situace. „Chtěli bychom letos začít alespoň sanační práce,“ dodal Neymon.

Nejčtenější

Soukup o chomutovském hokeji: Byl to podvod na mě, dluh je gigantický

Chomutovští hokejisté se loučí s fanoušky po posledním barážovém duelu.

Je v šoku. Z dluhů Pirátů, které označil za gigantické. Ze své role, kterou prý měl po převzetí klubu hrát. Ale ani po...

Zemřel Štěpán Popovič, uznávaný manažer, který pomohl Petru Kellnerovi

Předseda představenstva a generální ředitel AGC Flat Glass Czech Štěpán Popovič

Ve věku 73 let zemřel Štěpán Popovič, nejvýraznější polistopadový manažer, který působil na severu Čech, a jeden z...

Nebavilo ho být ajťákem, chtěl dělat něco smysluplného. Začal vařit pivo

Jan Chmel vybudoval pivovar v bývalém chlévě, trvalo mu to dva roky. Roční...

Jan Chmel vybudoval pivovar v Siřemi na Lounsku. Obec ho okouzlila stejně jako kdysi spisovatele Franze Kafku. První...

Přestává to být legrace, říká o Chomutovu obránce Dietz

Zklamaný chomutovský Stanislav Dietz po prohře s Pardubicemi.

Dluhový příběh nekončí. Většina hokejových Expirátů už sehnala angažmá jinde nebo si ho ještě hledá, přesto se dál...

Že vejce na špičce nestojí? Ženě z Děčína se to povedlo desetkrát

Jarmila Čajkovská použila kámen, dřevo, list z lípy, mušli, ale třeba i lžíci....

Devětatřicetiletá Jarmila Čajkovská postavila na deseti různých předmětech vejce na špičku. Dostala se díky tomu do...

Další z rubriky

Nebavilo ho být ajťákem, chtěl dělat něco smysluplného. Začal vařit pivo

Jan Chmel vybudoval pivovar v bývalém chlévě, trvalo mu to dva roky. Roční...

Jan Chmel vybudoval pivovar v Siřemi na Lounsku. Obec ho okouzlila stejně jako kdysi spisovatele Franze Kafku. První...

Teplice se připravují na po čertech natěšený Kabát, zahraje už v sobotu

Příprava pódia pro teplický koncert Kabátů

Kapela Kabát se po třech letech koncertně vrací domů do Teplic. V sobotu večer zahraje na zdejším fotbalovém stadionu...

Že vejce na špičce nestojí? Ženě z Děčína se to povedlo desetkrát

Jarmila Čajkovská použila kámen, dřevo, list z lípy, mušli, ale třeba i lžíci....

Devětatřicetiletá Jarmila Čajkovská postavila na deseti různých předmětech vejce na špičku. Dostala se díky tomu do...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz