Jáma na ústeckém Mírovém náměstí je oplocená a opuštěná už řadu let. Teď se zdá, že by se to mohlo změnit. | foto: Iveta Lhotská, MAFRA

Z centra Ústí zmizí po letech nevzhledná díra, investor může začít stavět

  • 9
Na deset let oplocenou a opuštěnou jámu vedle paláce Zdar na ústeckém Mírovém náměstí se vrátí stavaři. Investor po letech jednání dostal právoplatné stavební povolení. Z náměstí tak zmizí díra, které lidé říkali „ústecké metro“ a jež se jen plnila odpadky.

„Vzhledem k tomu, že se tento projekt v minulosti komplikoval nejednou překážkou, rozhodnutí o povolení stavby naši společnost pozitivně překvapilo,“ řekl Radek Neymon, předseda představenstva společnosti UDES, jež je investorem chystané budovy. V ní budou hlavně kanceláře.

„Ihned se rozběhla řada navazujících kroků, které byly odsouvány kvůli nejistotě, kdy bude rozhodnuto,“ dodal Neymon.

Ústečtí zastupitelé schválili společnosti UDES prodej pozemku v roce 2009 za 44 milionů korun. Tuto částku však město, jež tehdy vedl Jan Kubata (ODS), na prodeji nevydělalo. 

Rok předtím totiž radnice utratila 35 milionů za přípravu staveniště a archeologický výzkum. Opozice tehdy marně namítala, že průzkum má platit investor.

V jámě, jež po archeologickém průzkumu vznikla, začal v říjnu roku 2010 probíhat čilý stavební ruch. Šlo ovšem pouze o zajištění statiky základů budoucího objektu, aby se boky jámy nezhroutily. 

Firma totiž neměla ani stavební povolení ani vyřešený odprodej 34 metrů čtverečních městské parcely, do kterých stavba zasahovala. Přesto dokázala objekt vybudovat do prvního podlaží a poté ho na několik let zakonzervovala. 

Budova ve tvaru trupu lodě neprošla

V roce 2015 UDES městu neúspěšně předložil projektovou dokumentaci stavby. Radnice ji však odmítla s tím, že se jí nelíbí navrhovaný tvar budovy, který měl částečně evokovat trup lodě.

Průlom nastal až loni v květnu, kdy firma požádala radnici o odprodej 34 metrů čtverečních pozemků. O měsíc později ho schválili zastupitelé. Společnost pak začala pracovat na získání stavebního povolení, to se jí podařilo před několika týdny. 

„Společným úsilím naší společnosti a magistrátu se podařilo docílit kladného rozhodnutí. Bez přístupu vedení města by toho nebylo snadné dosáhnout,“ uvedl Neymon.

Vedení města fakt, že dojde k zaplnění poslední volné parcely na Mírovém náměstí, vítá. „Metro, jak je všude ironicky místo nazýváno, by mělo přestat hyzdit centrum města. Jsme rádi, že se nám podařilo tento problém v centru města vyřešit,“ sdělila primátorka Věra Nechybová (UFO) (jak vzniklo označení ústecké metro, čtěte v článku V Ústí bude metro, uvěřili mnozí vtipu, který kritizuje díru u náměstí).

Firma přepracovala i návrh na vzhled domu – pomáhá jí s tím uznávaný architekt Rudolf Berger – jeho definitivní podoba však ještě není jasná. Známa bude až po vytvoření prováděcí projektové dokumentace.

Konstrukce je i po letech v pořádku

„Tento postup je běžný kvůli případným požadavkům stavebních úřadů na změny v projektové dokumentaci. V úvodní fázi se tedy prováděcí dokumentace nevypracovává, poněvadž by mohlo zbytečně docházet k prodražení projektu důsledkem následného přepracovávání projektu podle požadavků a podmínek stavebního úřadu,“ poznamenal Neymon.

Už v lednu společnost prozkoumala stav všech konstrukcí stavby a přestože řadu let chátraly, rozbory neprokázaly podstatné znehodnocení vlivem času a klimatu. V první fázi stavby tak budou zahájeny sanační práce ocelových konstrukcí a betonů a následně začne stavba samotná. 

„Smluvní zajištění těchto prací je v tuto chvíli již v běhu. Vzhledem k nejistotě v získání stavebního povolení nebylo možné tyto práce již předem objednat a blokovat tak pracovní kapacity prováděcí společnosti po neurčitou dobu,“ přiblížil zahájení stavby Neymon.

Zatím odmítl prozradit, kolik má stavba multifunkčního centra s kancelářemi a prostory pro služby a obchod stát. 

„Nerad bych v tuto chvíli sděloval nekompletní nebo nežádoucí informace, jelikož o standardu provedení interiéru stavby se stále rozhoduje,“ dodal šéf představenstva.