Kostel v Ústí má nové zvony, původní ze 16. století skončily ve sběrně

  14:29aktualizováno  14:29
Na věž kostela svatého Floriána v ústecké čtvrti Krásné Březno se vrátí zvony, které koncem 90. let minulého století ukradli zloději kovů. Kostel je od roku 2008 národní kulturní památkou a prochází nákladnou rekonstrukcí. Zvony, odlité v Nizozemí starou českou zvonařskou firmou Manoušek, se poprvé rozezní příští měsíc.

Nové zvony pro kostel sv. Floriána si lidé budou moci prohlédnout od 9. do 13. září na výstavě v krásnobřezenském zámku, který je sídlem památkářů. | foto: Ondřej Bičiště, MF DNES

"Slavnostně budou požehnány 24. října a pak zavěšeny," řekl ředitel územního odborného pracoviště Národního památkového ústavu v Ústí nad Labem Petr Hrubý.

Zvony budou znít Krásným Březnem po desítkách let. Kostel, který je jednou z nejvýznamnějších památek takzvané saské renesance v Ústeckém kraji, nechal postavit mezi roky 1597 a 1604 Rudolf z Bünau původně jako zámeckou kapli Panny Marie.

Původně zde visely tři renesanční zvony ze 16. století. Největší, 110 centimetrů velký zvon, byl zrekvírován za první světové války a byly z něj ulity kanony.

"Zachoval se jen jeho zlomek, který opatruje ústecké muzeum," přiblížil Daniel Vágner z památkového ústavu.

Renesanční zvony ukradli zloději

Po válce vznikl výbor na navrácení zvonu. Ten stál 25 tisíc korun a v roce 1924 byl zavěšen na zvonici a věnován padlým vojákům. Vyzvánět měl na jejich památku pouze dvakrát v roce. Vyryt na něj byl sv. Florián a od té doby mu byl zasvěcen i kostel.

Kostel sv. Floriána je od roku 2008 národní kulturní památkou a v posledních...

Kostel sv. Floriána je kompletně opravený.

Z původních zvonů se zachovalo jen kovové srdce jednoho z nich a takzvaný...

Ze zvonů se zachoval jen umíráček z roku 1924.

Současně s tímto zvonem byl ulit i takzvaný umíráček. Od té doby zde byly zvony čtyři. Umíráček je však jediný, který se zachoval až do dnešní doby.

Zvon z roku 1924 byl opět roztaven za druhé světové války a původní dva renesanční zvony zmizely koncem 90. let minulého století.

Zkáza posledního zvonu

Na samém konci 20. století visel ve věži kostela sv. Floriána už jen poslední ze tří velkých zvonů. Cenné renesanční dílo patřilo k unikátům, proto uniklo i zrekvírování pro válečné účely.

Registrovaná kulturní památka, kterou zvon byl, ve věži vydržela do 2. ledna 2000. Tehdy do kostela vnikli tři bratři Demeterové a jejich stejnojmenný komplic z ústecké Matiční ulice a sousední ulice Nový svět.

Třísetkilogramový zvon shodili z věže a pak rozbili kladivem v nedalekém průchodu na kusy. V teplické sběrně za něj dostali 5 300 korun. Památkáři odhadli cenu na 750 tisíc, z historického hlediska je však nevyčíslitelná.

Soud zlodějům o rok později rozdal tresty od tří do pěti let vězení. Majitel sběrny, který rozbitý zvon vykoupil, dostal podmínku 14 měsíců.

Nejmenší ze zvonů nejprve ležel na podlaze, a pak zmizel. Kdy přesně, se neví. Jeho zmizení bylo odhaleno v září roku 1999.

Na začátku roku 2000 pak zloději odšroubovali a ukradli prostřední ze zvonů, rozbili ho a odnesli do sběrny (viz box).

Zvony budou týden vystavené

Památkový ústav se rozhodl tři původní zvony ze 16. století nechat ulít znovu. Památkáři znali rozměry, zdobení i ladění zvonů. Na největším, který váží 180 kilogramů, je vyryt Ježíš na Kříži, na prostředním Panna Marie a na nejmenším reliéf sv. Floriána.

Jak zvony vypadají, mohou zájemci zjistit od 9. do 13. září na výstavě, která se koná v krásnobřezenském zámku. Stojí v těsné blízkosti kostela a sídlí v něm Národní památkový ústav (o zámku zde).

Příští týden se zámek mimořádně otevře při Dnech evropského dědictví, které lidem umožňují nahlédnout do jinak nepřístupných památek.

Opravovaný kostel svatého Floriána si pak bude veřejnost moci prohlédnout v říjnu při svěcení všech tří zvonů. Kromě nové fasády byly v kostele za poslední tři roky opraveny varhany, lavice i štuky. Chybí dodělat jen hlavní oltář, který bude hotový příští rok.

Autoři: ,

Nejčtenější

Stát podporuje lenost a zneužívání dávek, říká šéfka ústecké sociálky

Ivana Šťastná, vedoucí sociálního odboru ústeckého magistrátu.

Ministerstvo práce a sociálních věcí chystá nový systém vyplácení sociálních dávek. Návrhy připomínkuje vedoucí...

Děti z tábora na Lounsku otrávila bakterie, která v jídle produkuje jed

Že jíte doma těstoviny celkem často? Na Valentýna vyberte ty ve tvaru srdíček a...

Hygienici objevili ve vzorcích potravin z kuchyně dětského tábora v Žerotíně na Lounsku, kde tři desítky dětí postihly...

Při srážce s autem vykolejil na Lounsku rychlík, škoda je dvacet milionů

Nehoda na přejezdu u Hořetic na Lounsku (16. července 2019)

Na Lounsku vjelo osobní auto před rychlík z Mostu do Plzně. Vážně vypadající nehoda nakonec skončila jen jedním lehkým...

Co může za sesuv na D8? Podle odborníků déšť a nezajištěný zářez

Podle odborníků z Technické univerzity Ostrava se ve svahu objevily trhliny už...

Nezajištěný zářez trasy dálnice ve svahu a silný déšť jsou podle odborníků z Technické univerzity Ostrava hlavními...

Pod lipami v Ústí ležely desítky čmeláků, zřejmě uhynuly vyčerpáním

Čmeláci pod lipami v Ústí zřejmě uhynuli vyčerpáním

Desítky mrtvých čmeláků a včel se v minulých dnech objevily v ulici Sociální péče na sídlišti Severní Terasa v Ústí nad...

Další z rubriky

Senior zavraždil v teplickém bytě ženu, pak spáchal sebevraždu

Ilustrační snímek

Policie od víkendu prošetřuje násilnou smrt muže a ženy v Teplicích. Obě mrtvoly byly v bytě panelového domu na tamním...

Umělci tvoří na břehu řeky Ohře, kde maloval i jejich učitel Sýkora

Lenka Sýkorová u pamětní desky svého manžela, malíře Zdeňka Sýkory zahájila...

Už posedmé se sešli přátelé, kamarádi a studenti malíře Zdeňka Sýkory. Setkání s názvem Sýkorovy Počedělice zahájilo...

Imunita skončila a začal soud. Expolitičce z Ústí nad Labem hrozí 10 let

Bývalá poslankyně Kailová u ústeckého okresního soudu

Ústecký okresní soud opět řeší údajně zmanipulovaný projekt vítání občánků. Loni nepravomocně zprostil obžaloby...

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.

Najdete na iDNES.cz