V poslední výzvě zveřejněné loni na podzim radnice nezískala už ani jeden byt. „Ve třetí etapě výkupu bytů obdrželo město čtyři nabídky na prodej bytů s tím, že tři bytové jednotky nesplňovaly požadavky na výkup. Jedna nabídka splňovala požadavky města, ale prodávající během několika dnů svou nabídku stáhl s tím, že byt již prodal,“ uvedl mostecký primátor Jan Paparega (ProMOST).
Původním záměrem města bylo, aby lidé, kteří mají nízké příjmy, dostali bydlení za přijatelné peníze, a zároveň snaha vyčistit město od spekulantů s byty.
„Rádi bychom občanům našeho města zprostředkovali solidní bydlení za přijatelné peníze. Mohou to být jak matky samoživitelky, senioři, ale i navrátilci z vězení nebo oběti byznysu s chudobou. Podmínkou je, že obyvatelé bytů musí řádně platit a dodržovat pravidla,“ řekl při spuštění projektu primátor.
Osm bytů za 3,8 milionu
I bytové jednotky, které město vykupovalo, musely splňovat určité podmínky, jako je třeba velikost a lokalita, či to, že nesmí být zatížené dluhy a musí být hned obyvatelné.
„Most se tím snažil rozšířit vlastní bytový fond a za pomoci dotací z EU vykoupit a opravit další byty pro potřeby sociálního bydlení,“ doplnil Paparega s tím, že za osm bytů zaplatila radnice 3,8 milionu korun.
Jen na první vlnu odkupu přitom magistrát vyčlenil pět milionů a počítal s tím, že částku bude možné i navýšit.
Byty do svého vlastnictví vykupovala od roku 2019 navíc i městská společnost Mostecká bytová. Ke konci loňského roku se jí podařilo získat zhruba 30 bytových jednotek.