Jezero Milada u Ústí láká tisíce lidí, přibyly první stánky a atrakce

  8:33aktualizováno  8:33
Jezero Milada z uhelného lomu nedaleko Ústí nad Labem, otevřené v květnu, rychle ožilo. Například minulý víkend ho navštívilo na pět tisíc lidí. Na hlavní pláži už funguje několik stánků s občerstvením a tento víkend by měly přibýt sportovní atrakce, třeba vodní fotbal.

„Za tak krátkou dobu jsme udělali dost práce. Na pláži už funguje řada stánků a dokonce se tam nabízejí i některé sportovní aktivity,“ hodnotí první dva měsíce provozu ředitel Palivového kombinátu Ústí nad Labem Petr Lenc, který má správu jezera na starost.

Podle Lence jde letos o nultou sezonu. Koupání je tu zdarma a jen na vlastní nebezpečí. Palivový kombinát už přesto vyhlásil výzvy k předložení nabídek k poskytování služeb a provozování sportovní činnosti. „Osm z nich jsme již odsouhlasili,“ řekl Lenc.

Voda v jezeře Milada

Jezero Milada je místy hluboké až 24 metrů. Z rozborů vyplývá, že se jedná o jednu z nejkvalitnějších vod v regionu s průhledností až 11 metrů.

K čisté vodě se ale návštěvník dostane až několik metrů od břehu. Na hlavní pláži jsou kamínky pokryté zelenými řasami a u břehu plavou odpadky, přestože popelnice u jezera jsou.

Už po dvou metrech se však voda projasňuje a kamínky střídá souvislý pás zelených řas dlouhých až tři metry.

Dál od břehu je voda průzračná i při potápění.

V jezeře žijí okouni, štiky, candáti, sumci nebo plotice a řada druhů obojživelníků a měkkýšů včetně ohrožených druhů.

Do druhého kola postoupilo dalších jedenáct projektů. „U Milady byste si tak mohli užít například potápění, flybording, paragliding, jachting nebo windsurfing. O těchto nabídkách rozhodneme již příští týden,“ uvedl Lenc.

Na hlavní pláži provozuje svůj stánek s občerstvením například Jan Bareš z Teplic. „Musíme mít elektrocentrálu, takže je to trochu složitější. Budeme tu každý víkend a v týdnu podle počasí. Nejspíše jen ve čtvrtek a pátek,“ poznamenal Bareš.

Kousek opodál rozbalili svůj stánek Miroslav Hašek a Václav Hart. Ti už minulý týden nabízeli i různé vodní atrakce, jako vodní válce, aquazorbing či elektrická šlapadla. „Tento víkend bychom měli přivézt ještě vodní fotbal a skákací hrad,“ zmínil Hart.

U Milady by si chtěli pronajmout část pláže a zajistit u ní plavčíka, úklid a toalety. „Chceme tu udělat pláž na úrovni Máchova jezera. Pláž bychom ohraničili a zavedli bychom symbolický dvacetikorunový vstup,“ uvedl Hart, který je současně místostarostou nedalekého Přestanova.

Se svým návrhem ale zatím nepochodili. „Nabídku jsme zahrnuli do zásobníku podnětů a nápadu, které vyhodnotíme až po této sezoně,“ řekl Petr Lenc.

K Miladě se přestěhují i strážníci

Během dvou měsíců provozu se již vyskytla i řada problémů. Lidé si stěžují na nedostatečnou kapacitu parkoviště. Řidiči to často řeší porušováním dopravních předpisů. Pejskaři nedbají na zákaz koupání psů a po návštěvnících zůstává nepořádek.

I proto vyjíždějí k jezeru několikrát denně strážníci. Ústecký magistrát tak zvažuje zřídit u jezera mobilní služebnu. „Mělo by tam být i zázemí pro záchranný člun,“ řekla ČTK radní pro bezpečnost Yveta Tomková.

Někteří návštěvníci si také stěžují na nepohodlný vstup do jezera. Ten je na hlavní pláži z takzvaného kačírku.

„Písek jsme zavrhli kvůli větrným podmínkám na jezeře. V průběhu sezony přibude kolem jezera dalších šest sypaných pozvolných vstupů,“ sdělil Petr Lenc. Zároveň uvedl, že příští rok by snadnější vstup do vody mohla zajistit i plovoucí mola.

Zkušební provoz na Miladě potrvá až do konce roku 2017, do té doby se musí vyjasnit majetkoprávní vypořádání, o kterém rozhodne vláda. Z toho pak vyplyne, co vše na jezeře bude. Stát zřejmě jezero a okolí převede pod kontrolu okolních měst a vsí, které vytvořily Dobrovolný svazek obcí Jezero Milada.

„Do roku 2017 budeme dělat na Miladě jen drobné úpravy, ale rádi bychom ještě vybudovali centrální kanalizaci,“ dodal Lenc.

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Nákladní vůz slisoval auto pod další náklaďák, osádka zázračně přežila

Kamion sešrotoval malé osobní auto, osádka vozu přežila jako zázrakem.

Děsivě vyhlížející nehoda se stala v pondělí odpoledne na Teplickém Předměstí v Bílině. Nákladní vozidlo tam zezadu...

Čtyři lidé z Ústecka mají vzácný typ salmonelózy, hygienici se bojí epidemie

Ilustrační foto

Vzácnou salmonelou hadar, která se v Česku vyskytuje jen výjimečně, se nakazili už čtyři lidé z Ústecka a hygienici se...

KOMENTÁŘ: Proč fotbalová liga v novém fanoušky neláká

Tvrdé souboje provázely souboj o titul mezi Slavií a Plzní.

Když tenis před téměř padesáti lety na konci vyrovnaného setu zavedl zkrácenou hru zvanou tie-break, aby nedocházelo k...

Růžička se s Chomutovem dohodl na předčasném ukončení smlouvy

Zarmoucený chomutovský trenér Vladimír Růžička.

 Trenér Vladimír Růžička opouští hokejový Chomutov, ač z jeho desetileté smlouvy uplynuly teprve čtyři roky. Klub po...

Další z rubriky

Výši trestu za střelbu v Chomutově soud projedná znovu, žalobci uspěli

Odsouzený Petr Benda.

Nejvyšší soud v kauze zastřelení řidiče dodávky na chomutovském sídlišti odmítl dovolání odsouzeného Petra Bendy,...

Chudé „špinavé“ kraje chtějí více z miliard vybraných za emisní povolenky

Elektrárna Prunéřov II je nejmladší uhelnou elektrárnou  energetického gigantu...

Změnit dosavadní systém, kdy z nejchudších regionů odcházejí do státního rozpočtu miliardy, chce skupina senátorů z...

Nákladní vůz slisoval auto pod další náklaďák, osádka zázračně přežila

Kamion sešrotoval malé osobní auto, osádka vozu přežila jako zázrakem.

Děsivě vyhlížející nehoda se stala v pondělí odpoledne na Teplickém Předměstí v Bílině. Nákladní vozidlo tam zezadu...

Advantage Consulting, s.r.o.
PERSONALISTA- VZDĚLÁVÁNÍ

Advantage Consulting, s.r.o.
Ústecký kraj
nabízený plat: 30 000 - 40 000 Kč

Najdete na iDNES.cz