Nechá to spadnout, obávají se Tepličané o osud chráněných Hadích lázní

  9:02aktualizováno  9:02
Hadí lázně v Teplicích, které od roku 2006 patří zdejšímu developerovi Jaroslavu Třešňákovi, začínají být životu nebezpečné. Vlivem klimatických podmínek a toho, že se o památkově chráněnou budovu řadu let nikdo nestará, se z objektu zřítila část římsy.

Hadí lázně v Teplicích stále chátrají. | foto: Ondřej Bičiště, MF DNES

Stavební úřad následně nařídil vlastníkovi, aby budovu zajistil. „Vydali jsme výzvu ke sjednání nápravy, aby majitel bezodkladně, nejdéle do 1. února, podepřel část překladu a zdiva, aby nedošlo k dalšímu zřícení a další destrukci ve vychýleném zdivu,“ sdělila Lenka Mirgová, vedoucí stavebního úřadu teplického magistrátu.

Ten navíc chystá řízení o přikázání zabezpečovacích prací, a to právě 1. února.

„Zúčastní se ho dotčené orgány, lidé z Národního památkového ústavu, vlastník a náš statik. Od něj si necháme udělat statické posouzení budovy. Tedy jestli nás do ní majitel pustí,“ poukázala na to, že v minulosti tak Třešňák neučinil a nedávno mu za to úřad dal pokutu za nesoučinnost. „Bylo to v řádu jednotek tisíc korun,“ zmínila Mirgová.

Chátrající objekt se nelíbí ani vedení města. „Jako město máme minimum možností, jak s tím něco dělat. Pravomoc tlačit na majitele nemovitosti, aby s ní něco dělal, má jen stavební úřad, který je ke správě a dohledu nad stavbami pověřen zákonem,“ říká teplický primátor Hynek Hanza (ODS).

Fotogalerie

Také on je nespokojený s tím, v jak tristním stavu památka z roku 1839 je. Bohužel k němu podle jeho slov došlo kvůli sporu majitele nemovitosti s památkáři.

„Pan Třešňák už několikrát projevil zájem o přestavbu objektu, ale jde o památkově chráněnou budovu, a tak se památkáři brání. Došlo to dokonce až na ministerstvo. Obě strany se snaží jednat, ale zatím nenašly žádný průsečík. Všechny plánované studie jsou totiž v rozporu s památkovým zákonem, což znamená, že nejsou realizovatelné,“ popsal situaci primátor.

Obě strany se snaží jednat, ale shodu nenacházejí

Studie na rekonstrukci Hadích lázní připravil pro Třešňákovu firmu JTH Holding teplický ateliér MISe. Od roku 2009 jich památkáři zamítli už pět.

„Ke každé jsme dělali ještě jinou alternativu nebo subvariantu. Zamítnuté ale byly všechny, od základů až do konce. Památkáři totiž mají svůj výklad památkového zákona a bohužel nepřistoupili na žádný náš návrh. Rád bych, aby se to pohnulo, ale museli bychom na jejich straně najít větší pochopení pro nějaký kompromis. Já jsem ze své strany udělal maximum, vždyť jsem nad tím strávil 10 let,“ řekl architekt a autor studií Petr Sedláček.

Studie nebyly k přestavbě, ale i k demolici

„Vlastník objektu prostřednictvím architekta Sedláčka předložil několik variant tzv. přestavby či rekonstrukce objektu. Je však nutné uvést, že všechny varianty vycházely z předpokladu, že se současná stavba odstraní a v uvolněném prostoru bude postavena stavba nová,“ uvedl Petr Hrubý, ředitel ústeckého Národního památkového ústavu.

Podle něj  by tato nová stavba, neboli volná kopie té původní, byla umístěna výše a posunuta směrem do přilehlého parku.

„Zároveň by k této nové stavbě byla přistavena moderní přístavba, aby byla navýšena kapacita objektu. Dle uvedeného je tak zřejmé, že vlastník v podstatě nepředkládal studie k přestavbě, ale k demolici a nové výstavbě. Z těchto důvodů musely být tyto návrhy odmítnuty,“ dodal Hrubý.

Třešňák prý chce objekt proměnit v moderní lázeňské centrum pro děti a na opravu má připraveno 130 milionů. „Stále to řešíme s památkáři. Až se shodneme, tak to určitě chceme postavit. Jde to bohužel jen pomalými krůčky,“ řekl podnikatel.

Budovu nechává chátrat záměrně, spekulují Tepličané

Po nedávném pádu zdiva ale Tepličané na Facebooku spekulují o tom, zda Třešňák budovu nenechává chátrat záměrně. „To dopadne stejně jako Městské lázně (…), Hadí lázně půjdou dřív nebo později k zemi,“ připomněl třeba František Beránek osud jiného objektu, který Třešňák nechal zbořit v roce 2008.

„Už když jsem městské lázně koupil, byly v dezolátním stavu. Uvnitř to bylo rozebrané, zdi rozpadlé, střecha děravá. Statut památky navíc z budovy sejmulo město,“ hájí se podnikatel. Třešňák tehdy ohlásil, že na místě vznikne domov pro seniory. Z jeho plánů ovšem dodnes nic není.

Autor:

Nejčtenější

Soukup o chomutovském hokeji: Byl to podvod na mě, dluh je gigantický

Chomutovští hokejisté se loučí s fanoušky po posledním barážovém duelu.

Je v šoku. Z dluhů Pirátů, které označil za gigantické. Ze své role, kterou prý měl po převzetí klubu hrát. Ale ani po...

Zemřel Štěpán Popovič, uznávaný manažer, který pomohl Petru Kellnerovi

Předseda představenstva a generální ředitel AGC Flat Glass Czech Štěpán Popovič

Ve věku 73 let zemřel Štěpán Popovič, nejvýraznější polistopadový manažer, který působil na severu Čech, a jeden z...

Přestává to být legrace, říká o Chomutovu obránce Dietz

Zklamaný chomutovský Stanislav Dietz po prohře s Pardubicemi.

Dluhový příběh nekončí. Většina hokejových Expirátů už sehnala angažmá jinde nebo si ho ještě hledá, přesto se dál...

Valach k Pirátům: Díky, že jste nemocného syna připravili skoro o milion

Chomutovský Juraj Valach ve speciálních dresech, v nichž Piráti nastoupili...

Jeho osud je už beztak pohnutý, kvůli působení v hokejovém týmu Pirátů Chomutov ještě pohnutější. „Děkuji vedení...

Nebavilo ho být ajťákem, chtěl dělat něco smysluplného. Začal vařit pivo

Jan Chmel vybudoval pivovar v bývalém chlévě, trvalo mu to dva roky. Roční...

Jan Chmel vybudoval pivovar v Siřemi na Lounsku. Obec ho okouzlila stejně jako kdysi spisovatele Franze Kafku. První...

Další z rubriky

S referendem o nemocnici litoměřičtí radní do příštího roku čekat nechtějí

Nemocnice Litoměřice

Plné emocí bylo čtvrteční zasedání litoměřického zastupitelstva, které jednalo o litoměřické městské nemocnici. Opozici...

Devět lidí pašovalo a konzumovalo pervitin ve věznici na Lounsku

Sáček s kokainem, který našli celníci v autě na Jičínsku.

Policie ve spolupráci s vězeňskou službou odhalila a nyní už trestně stíhá organizovanou skupinu, která pašovala drogy...

Bojovaly v Normandii, o víkendu přiletí do Roudnice na Memorial Air Show

Martin Šonka na mistrovství republiky v akrobatickém létání v Chotěboři.

Již popatnácté budou o víkendu na roudnickém letišti k vidění desítky letadel a vrtulníků. Letošní ročník Memorial Air...

Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie
Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie

Státní zdravotní ústav (SZÚ) informoval o tom, že stravování ve školách je zastaralé a skladba jídelníčku neodpovídá současnému způsobu života. Ze studií vyplývá, že ve školních jídelnách děti nedostávají stravu, která by odpovídala doporučení výživových hodnot a liší se i gramáž porcí. Proč tomu tak je?

Najdete na iDNES.cz