Podnikatel Třešňák kupuje pozemky po bývalých kasárnách v Krupce

  8:08aktualizováno  8:08
Společnost JTH Holding známého teplického podnikatele Jaroslava Třešňáka se brzy stane vlastníkem dvou lukrativních pozemků v centrální části Krupky. Zastupitelé schválili prodej plochy bývalých sovětských kasáren o rozloze více než 24 tisíc metrů čtverečních. Firma ji získá za 18,3 milionu korun.

Pozemek v Krupce, kde měla okupační vojska po srpnu 1968 kasárna, získá Jaroslav Třešňák za 18,3 milionu korun. Nedaleko je známý klášter. | foto: Ondřej Bičiště, MF DNES

„Na oba pozemky jsme si nechali zpracovat znalecký posudek a poté jsme vyhlásili soutěž, ve které byla nejnižší cena podání právě cena znaleckého posudku. Do soutěže se přihlásili dva zájemci, ale nakonec se zúčastnil jen jeden,“ prozradil starosta Krupky Zdeněk Matouš.

Za metr čtvereční pozemků, které se nacházejí naproti Parku Herty Lindnerové a sousedí s Biskupským gymnáziem, zaplatí JTH Holding 620 korun bez daně. „Pokud firma uhradí částku do konce října, stane se novým vlastníkem,“ doplnil zastupitel Rostislav Kadlec.

Developer Jaroslav Třešňák, který je známý i tím, že sponzoroval prezidentskou kampaň Miloše Zemana, potvrdil, že má o pozemky zájem.

„Je to velký pozemek blízko Teplic, proto jsme se přihlásili. Zatím ale nevíme, co tam bude. Uvažujeme všemi směry, jestli bydlení, nákupní centrum nebo hotel, nevíme,“ sdělil. „Dám to architektům, aby něco vymysleli. Více budeme vědět na začátku příštího roku,“ plánuje Třešňák.

Prodej prostoru, kde se v minulosti nacházela kasárna sovětských vojsk, ale tvrdě kritizuje místní opozice.

Opozice krok kritizuje

„Nelíbí se nám, že záměr projednala jen rada města, v zastupitelstvu veřejně nepadlo předem ani slovo. Záměr prodeje byl zveřejněn pouze na úřední desce,“ podotkla Miloslava Bačová z opozičního sdružení Zdravá Krupka.

Fotogalerie

Město přitom vydává měsíčník, má internetové a facebookové stránky. „Projednání a důvodová zpráva byly podle nás nedostatečné. Navíc si nemyslíme, že je správné zbavit se tak lukrativního pozemku v centru bez možnosti jakékoli kontroly, a navíc ho prodat zrovna panu Třešňákovi,“ dodala ještě Bačová.

Podle starosty se město v minulosti již několikrát pokoušelo pozemky prodat. „Nikdy se nám to ale nepodařilo. Jsou totiž dotčeny působením sovětské armády, která tu byla až do roku 1991. Byl tam sice proveden monitoring spodních vod, který dopadl dobře, ale je tam řada drobných černých staveb, které bude muset nový vlastník nějak odstranit,“ vysvětlil Matouš.

Zastupitelé Zdravé Krupky hlasovali proti prodeji a navrhovali zveřejnit záměr v médiích a získat tak lepší prodejní pozici. To se nepovedlo. Podle Bačové je nyní důležité ošetřit, aby byly do kupní smlouvy zahrnuty všechny náležitosti.

Je částka za pozemek nízká?

„Na zářijovém zastupitelstvu se do toho ještě pokusíme vstoupit. Musí být známý účel, kterému bude pozemek sloužit, dále termín, kdy bude záměr realizován, a v případě, že ho vlastník nedodrží, tak by mělo mít město právo získat pozemek zpět. Nechceme, aby se stalo, že pan Třešňák areál koupí a nechá ho léta bez povšimnutí,“ má jasno Bačová.

Podle ní je i částka 18,3 milionu za tak velký pozemek určený k podnikatelskému záměru nízká.

Přestože společnost JTH zatím neodhalila své plány, řada lidí už na sociálních sítích spekuluje o tom, že na místě vyroste prodejna řetězce Lidl.

„Podle územního plánu je plocha určena pro občanskou vybavenost a Regulační plán městského centra zde zase neumožňuje vyšší budovy. Vypadá to tedy, že tam bude skutečně nějaké nákupní centrum,“ myslí si i starosta.

„Máme gentlemanskou dohodu, že část parkovacích míst bude sloužit i pro turisty a ne jen pro obchody. To je jedna z věcí, které v Krupce řešíme, protože město v souvislosti s nominací na světový seznam UNESCO navštěvuje stále více turistů a cítíme deficit parkovacích kapacit,“ doplnil Kadlec.

Autor:

Nejčtenější

Policie vyšetřuje znásilnění dívky u Terezína, podezřelým je cizinec

Neosvětlená cesta od zastávky autobusu ke kolejím Hvězda. Právě tady často...

Litoměřičtí policisté vyšetřují případ znásilnění, které se stalo v úterý kolem poledne na poli u severočeské obce...

Soukup o chomutovském hokeji: Byl to podvod na mě, dluh je gigantický

Chomutovští hokejisté se loučí s fanoušky po posledním barážovém duelu.

Je v šoku. Z dluhů Pirátů, které označil za gigantické. Ze své role, kterou prý měl po převzetí klubu hrát. Ale ani po...

Obviněný ze znásilnění dívky neúspěšně žádal o azyl v Německu, je ve vazbě

Cizinec, který je podezřelý ze znásilnění 16leté dívky v Terezíně. (20. června...

Cizinec, kterého policie obvinila z úterního znásilnění 16leté dívky u Litoměřic, v minulosti neúspěšně žádal o azyl v...

Zemřel Štěpán Popovič, uznávaný manažer, který pomohl Petru Kellnerovi

Předseda představenstva a generální ředitel AGC Flat Glass Czech Štěpán Popovič

Ve věku 73 let zemřel Štěpán Popovič, nejvýraznější polistopadový manažer, který působil na severu Čech, a jeden z...

Plastové jednorázové kelímky může nahradit porcelánová novinka z Dubí

Ředitel dubské porcelánky Vladimír Feix vyzdvihuje kromě opakovaného použití...

V reakci na novou směrnici Evropské unie zakazující plastové výrobky na jedno použití přišla porcelánka z Dubí s novým...

Další z rubriky

V ústecké MHD cestující nově zaplatí i kartou či mobilem a navíc ušetří

Dopravní podnik města Ústí nad Labem představil nový elektronický odbavovací...

Cestující v ústecké hromadné dopravě mohou ode dneška zaplatit jízdné přímo ve vozech bezkontaktní platební kartou či...

Bojovaly v Normandii, o víkendu přiletí do Roudnice na Memorial Air Show

Martin Šonka na mistrovství republiky v akrobatickém létání v Chotěboři.

Již popatnácté budou o víkendu na roudnickém letišti k vidění desítky letadel a vrtulníků. Letošní ročník Memorial Air...

Plastové jednorázové kelímky může nahradit porcelánová novinka z Dubí

Ředitel dubské porcelánky Vladimír Feix vyzdvihuje kromě opakovaného použití...

V reakci na novou směrnici Evropské unie zakazující plastové výrobky na jedno použití přišla porcelánka z Dubí s novým...

Najdete na iDNES.cz