Vandal přijel teréňákem a poničil světoznámé aragonitové naleziště

  17:24aktualizováno  17:24
Neznámý vandal, pravděpodobně drzý sběratel nebo prodejce minerálů, poničil vrch Číčov na Lounsku. Číčov je světoznámé naleziště aragonitů u osady Hořenec v Chráněné krajinné oblasti České středohoří.

Samotný vrch Číčov, někdy pojmenovávaný také jako Hořenec, je navíc chráněn jako přírodní rezervace jednak díky unikátní flóře, jednak právě díky aragonitům.

Minerály z Hořence (476 m.n. m.) jsou proslulé hlavně pro kvalitu krystalů zhruba do velikosti 10 centimetrů, nacházeny tu byly buď dokonale čiré nebo s medovým nádechem. Geolog a znalec minerálů Michal Filipi pak v několika publikacích popsal také 30 centimetrů dlouhé krystaly

Čiré dlouhé šestiboké krystaly jsou součástí významných veřejných sbírek v Evropě a nyní jsou na sběratelských burzách vysoce ceněné. Jenže tyhle sbírkové kameny pocházejí z 19. nebo z 1. poloviny 20. století, kdy na kopci bylo několik malých lomů. Dnes čtyřcentimetrový čirý krystal lze na burzách najít za 400 korun, medově zbarvené úlomky jsou levnější.

Výkop, který vandal provedl, má do hloubky a výšky zhruba dva metry, široký je metr. Neznámý kopáč nebo kopáči se do práce pustili pravděpodobně na místě, kde byl kdysi lom a aragonitová žíla.

Na vrchu je navíc patrné, že vandal nebo vandalové sem přijeli terénním vozem, který kopec také poničil.

Fotogalerie

„Kvůli „aragonitové horečce“ a nelegálním vjezdům zvýší Agentura ochrany přírody a krajiny a Správa CHKO České středohoří svůj dohled nad vrchem Číčov,“ uvádí vedení CHKO ve svém stanovisku. „Prosíme všechny, ať poklady Země nechají dále v podzemí. Jejich lesk ve vitríně nestojí za způsobené škody.“

Petr Kříž, ředitel regionálního pracoviště CHKO se chce obrátit i na policii, aby v lokalitě zajistila klid a pořádek. Pokud by policie kopáče chytila, hrozí mu ve správním řízení několikatisícová pokuta.

Na Číčově je kopání, ale i sběr přísně zakázán. Slušní sběratelé minerálů zákaz dodržují a hledají na okolních polích mimo území speciální ochrany. Nalézt se tu aragonity skutečně dají, zvlášť teď po orbě.

Co vandal udělal, je prasárna, říká známý sběratel a geolog

„To, co vandal na vrchu udělal je prasárna, je tam žíla a pravděpodobně tu zkoumal,“ říká Jakub Mysliveček, známý český sběratel a geolog.

On sám má ve sbírce aragonity z okolních polí a na svém webu, kde se věnuje popisu minerálů a jejich lokalit a kde Číčov důkladně popsal, má velké varování, že sběr a kopání jsou tu zakázány. Takové varování je i na informační ceduli u samotného vrchu.

Kopání na Číčově pobouřilo ochránce přírody i slušné sběratele. „Naposledy, pokud vím, tu někdo podobně velký výkop udělal před čtyřmi lety a v komunitě se se zlou potázal,“ uvádí Mysliveček.

Aragonit nemá praktické využití, je, jak bylo uvedeno, ceněným sběratelským minerálem. Některé odrůdy aragonitu se ale dají brousit do šperků.

Těm, kteří mají zajímavé kameny rádi, lze přesto návštěvu Hořence doporučit. Na polích (nejsou chráněná) severně od Hořence lze najít velmi zajímavé „brambory“ opálů, které lze nechat vybrousit.

Občas se na úpatí Číčova ve směru na obec Kozly zaleskne v hlíně i český granát. Zdejší opálové hlízy jsou snadno rozpoznatelné. Barva je nazelenalá a místy se v nich objevují nádechy do hněda nebo oranžova. Především tyhle kusy jsou vhodné k broušení a jsou velmi estetické.

Autor:

Nejčtenější

Jágrova show. Čtyřmi góly vrátil Kladno do extraligy, Chomutov sestupuje

Jaromír Jágr slaví společně s kladenskými spoluhráči gól v síti Českých...

Pětileté čekání je u konce. Hokejové Kladno slaví v 10. kole baráže triumf v Českých Budějovicích 4:2 a s ním i návrat...

Zdrcení Piráti. Podepsali jsme si ortel. Padáme, vědí v Chomutově

Zatímco chomutovský Petr Koblasa smutní, hokejisté Pardubic slaví setrvání v...

Hokejové extralize v Chomutově zvoní hrana. Po úterním domácím krachu 5:7 s Pardubicemi se udržení přesunulo z oblasti...

Piráti sestupují, majitelé klubu mlčí. Zláká trenéra Růžičku Kladno?

Zklamaný chomutovský Stanislav Dietz po prohře s Pardubicemi.

Semifinalista z roku 2017 dává hokejové extralize sbohem. Šíleně smutná páteční výhra 3:0 v Pardubicích chomutovské...

Na taneční soutěži kolabovaly děti, zřejmě selhala vzduchotechnika

Na taneční soutěži v Děčíně kolabovaly děti

Plné ruce práce měli záchranáři ve čtvrtek a v pátek v děčínské sportovní hale. Při taneční soutěži tam kolabovaly...

Extraliga mizí, dluhy ne. Chomutov ale hlásí: první liga bude

Fanoušci Chomutova a jejich vzkaz vedení klubu, majitelům Veverkovým.

Piráti pohřbili extraligu, hokej ovšem v Chomutově neumřel. Má přežít. Rozlučková tryzna s českobudějovickým Motorem...

Další z rubriky

Historickou baštu Bílina zatím nekoupí, musí vyřešit zástavní právo

Navzdory svému jménu nemá bašta nic společného s husity, jméno získala jen díky...

Bílinští zastupitelé nevyužili nabídku soukromého vlastníka na odkup památkově chráněného objektu Husitské bašty z 15....

Dřevo na opravu vzácné památky připluje po Labi, jako před staletími

Pozdně gotický dům Kalich v Litoměřicích bude opraven použitím původních...

Nejnavštěvovanější památku v Litoměřicích, pozdně gotický dům Kalich, který je považován za ikonu města, čeká oprava....

Ústecké zoologické hrozí, že přijde o slony. Kala zemřela, Delhi strádá

Ošetřovatel Petr Kiebel se slonicemi Dehli a Kalou ve výběhu ústecké zoo v...

Slonice indická Delhi, která zůstala po únorovém uspání své dlouholeté společnice Kaly v ústecké zoologické zahradě...

Najdete na iDNES.cz