Pondělí 6. dubna 2020, svátek má Vendula
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 6. dubna 2020 Vendula

Kvůli srážkovému stínu Krušných hor chystá Chomutov rozsáhlá opatření

  7:07aktualizováno  7:07
Stále teplejší léta, málo dešťů a poloha ve srážkovém stínu Krušných hor by mohly časem udělat život v severočeském Chomutově nesnesitelným. Město proto chystá řadu kroků, které by tomu měly předejít.

Návrh na novou podobu Kamencového jezera. | foto: vizualizace studio Refuel

Vodní prvky na všech sídlištích, rozsáhlejší výsadba stromů, omezení sekání trávy, zachytávání a využívání dešťové vody, budování tzv. zelených stěn a střech či zelený val kolem města.

To jsou některé návrhy opatření, jež chce zavést v příštích letech Chomutov v reakci na změny klimatu, kdy jsou u nás stále častější tropická léta a téměř celoroční nedostatek srážek.

Fotogalerie

„Dosud se město tímto tématem v žádném koncepčním dokumentu nezabývalo, jde přitom o zásadní problém,“ uvedl Marian Bystroň z hnutí PRO Chomutov, které vznik souboru opatření iniciovalo.

„Město je ve srážkovém stínu Krušných hor, a pokud dojde k většímu úbytku zeleně, bude tu život v letních měsících opravdu těžký. Je proto důležité na udržení klimatu a vody ve městě začít pracovat již teď,“ doplnil Bystroň.

Dokument nazvaný Plán přizpůsobení města na změnu klimatu, který už schválili zastupitelé, navrhuje opatření rozdělená do čtyř kapitol – zadržování vody na území města, zadržování vody v krajině kolem města, zlepšení klimatu ve městě a snižování emisí CO2.

„Jedná se o řadu návrhů od drobných opatření k zasakování dešťové vody až po koncepční rozhodnutí na mnoho let dopředu, jako je přechod na elektromobilitu,“ přibližuje Bystroň.

„Většina z nich směřuje k tomu, aby se co nejvíce dešťové vody ve městě vsáklo a neodtékala kanalizací a abychom přednostně chránili všechnu zeleň ve městě, zejména při plánování stavebních prací. Důležité je i zachování zeleného prstence kolem města,“ dodává Bystroň.

To, že ke změně klimatu skutečně dochází, je podle zastupitele patrné především v posledních pěti letech.

„Nízko posekané trávníky jsou v létě žluté a zcela suché. Nově zasazené stromy se často nedaří udržet a uschnou. Není těžké stromy vysadit, ale zajistit jejich přežití v letních měsících. Ještě více je to patrné na usychání stromů v okolí všech zemních prací,“ vyjmenovává příklady.

„Příkladem je třeba skupinka borovic nad nově postavenou nádrží po levé straně při výjezdu z Chomutova směr Blatno. Nádrž byla postavená proto, aby zadržovala přívalové deště. Nechtěným důsledkem je odebrání vody borovicovému lesíku nad ní a uschnutí stromů,“ podotýká Bystroň.

O vodu přichází také světově unikátní Kamencové jezero. Za několik měsíců hladina klesla o více než půl metru. Odborníci, které město oslovilo, aby zjistili příčinu, došli k závěru, že jde o důsledek zvýšeného odparu při nadprůměrně teplém počasí a nedostatku srážek.

Město proto i zde v rámci chystané revitalizace areálu a jeho okolí plánuje opatření, která mají tento stav zvrátit. Jedním z nich je vybudování parkoviště s plochami, které budou vsakovat dešťové srážky.

„Počítá se ale i s řadou dalších opatření k ochraně vody a klimatu, jako jsou třeba zelené střechy na nově vzniklých objektech,“ doplnil náměstek primátora David Dinda (Nový Sever).

Kamencové jezero v roce 2015:

Současně však kvůli novému parkovišti má padnout polovina dubové aleje v Přemyslově ulici.

„Tato stavba není jednoznačně v souladu se schváleným dokumentem. Samotný plán na změnu povrchu parkoviště je chvályhodný, je ale nepřijatelné, aby stavba proběhla za cenu zničení osmnácti vzrostlých dubů,“ upozorňuje Bystroň.

„Výsadba nových stromů není rozumnou náhradou, neboť i před změnou klimatu by trvalo zhruba 80 let, než by stromy dorostly do stejné velikosti,“ dodává.

Město má také již připravené projekty na vybudování několika rezervoárů na zadržování vody z velkých budov a jejího využití na zalévání městské zeleně. Mají být třeba u budovy divadla a velkých objektů, které využívají technické služby.

Karanténa v Česku

Karanténa v České republice byla prodloužena do 11. dubna do šesté hodiny ranní. Od čtvrtka 12. března platí také třicetidenní nouzový stav. Během těchto opatření platí zákaz volného pohybu na území celé republiky s výjimkou cest do zaměstnání, na nákup, k lékaři a dalších specifikovaných činností.

Roman Prymula, Jarmila Rážová, Ladislav Dušek, Petr Husa, Rastislav Maďar

  • Nejčtenější

Konečný je vyléčený z koronaviru. Omezení bych zmírnil, tvrdí

Bývalý profesionální mistr světa v boxu Lukáš Konečný je vyléčený z nemoci COVID-19, kterou mu zjistili 18. března. Dva...

Premium

Tu nemoc jsem prodělala jednou, možná dvakrát, říká česká záchranářka z Itálie

Hana Šarmanová pracuje jako záchranářka v Bergamu. Jak prožívá dobu, kdy v epicentru koronavirové pandemie lidé umírají...

Zemřeli už dva klienti domova seniorů v Litoměřicích, nakažený je i personál

Už druhý klient litoměřického domova pro seniory U Trati podlehl nemoci COVID-19. V úterý přišla zpráva, že v zařízení...

Růžička: Zlaté časy jsou pryč, musím zase bojovat o místo a renomé

Vladimír Růžička býval nedotknutelnou personou českého hokeje, ale jeho status se v posledních letech mění. Někdejší...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hlavně se z toho nepo...! Rouška s Hlinkovým mottem jde na dračku

Motto hokejového velikána Ivana Hlinky "Hlavně se z toho neposrat!" vetknul extraligový Litvínov i do ochranných roušek...

Premium

KOMENTÁŘ: Po dvou měsících přijde rozvrat. Nečekejme na pomoc, konejme!

Karanténní prázdniny může ekonomika státu vydržet měsíc. Po dvouměsíčním výpadku už hrozí naprostý rozvrat výroby,...

Premium

Španělská nepoučitelnost. Proč zde koronavirus řádí jako v Itálii nebo Číně

Dlouhé týdny Španělé sledovali, co se děje v Číně, Íránu a Itálii. Ale nepoučili se. Laxní politici opakují stejné...

Premium

Storno přijde draho, Češi nechají cestovkám desetitisíce za ­propadlé zájezdy

Přijít o desítky tisíc za neuskutečněné zájezdy je problém, se kterým se potýká řada českých klientů cestovních...

  • Další z rubriky

Obce ze Šluknovského výběžku žádaly o počty nakažených obyvatel marně

Starostové ze Šluknovského výběžku nedostanou podrobnější informace o lidech nakažených onemocněním covid-19, i když je...

Domov seniorů postižený nákazou přitahuje podivíny, objekt hlídá policie

Situace v litoměřickém domově pro seniory U Trati, kde bylo onemocnění COVID-19 potvrzeno u 53 seniorů, 11 zaměstnanců...

Prostitutka nabízela služby bez roušky, strážníci ji od kamionů vyhnali

Při kontrole průmyslové zóny v Předlicích narazili ústečtí strážníci na ženu středního věku, která řidičům...

Obyvatele Mostecka děsí cizinci, kteří přijedou pracovat do chemičky

Zákaz využívání MHD nebo zajištění jídla cateringovou společností. To jsou příklady opatření, která mají pomoci omezit...

Česko patrně srazilo míru nakažlivosti viru na méně než polovinu

Model českých odborníků tvrdí, že v Česku se výrazně zpomalilo šíření viru SARS-CoV-2. Podle jejich údajů klesla...

Schillerová: Podpora OSVČ bude plošná, podmínka poklesu příjmů zmizí

Ministryně financí Alena Schillerová chystá po tlaku ze strany živnostníků výrazné zmírnění podmínek pro přiznání...

Služba kontroluje práci z domova. Jejímu výrobci lidé spílají

Koronavirus ji firmám vnutil, jenže mnohé firmy mají pocit, že kvůli práci z domova ztrácejí nad pracovní silou dohled....

Ornella Koktová je podruhé maminkou. Dítě dostalo severské jméno

Ornella Koktová (27) je dvojnásobnou maminkou. Po synovi Quentinovi (7) přivítali šťastní rodiče 1. dubna na svět...

Páté zvláštní poselství za 68 let vlády. Alžběta II. promluvila o koronaviru

Britská královna Alžběta II. (93) v neděli promluvila k veřejnosti. V předtočené nahrávce zdůraznila nutnost sebekázně...