Pondělí 25. května 2020, svátek má Viola
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 25. května 2020 Viola

Hřensko žijící z turistů vyhlíží mírnější režim, bojí se milionových ztrát

  14:07aktualizováno  14:07
Zavřené hotely, restaurace, stánky trhovců i lodičky v soutěskách. Na parkovištích v Hřensku je k vidění jen málo aut i turistů. A kdo už sem přijede, míří spíš do nitra národního parku a na cesty, kde potká co nejméně lidí.

V Hřensku, kde je za normálního stavu hlava na hlavě a najít místo k parkování je téměř nemožné, je skoro prázdno. Jsou tu zavřené restaurace i hotely. | foto: Miloslava Hálová, MF DNES

Zůstaňte doma, vydržte to ještě, apeluje vláda před každým víkendem. V Hřensku, které je výchozím místem do soutěsek říčky Kamenice či na Pravčickou bránu, to o velikonočních volných dnech vypadalo, že si turisté vzali doporučení k srdci.

Z některých míst národního parku, kde byl ještě v pátek také klid, pak ale o slunečné sobotě a neděli zaznívaly nazlobené zprávy, že stejně jako jinde v zemi i tady množství turistů výrazně stouplo a řada z nich se chovala i neukázněně.

V Hřensku, kde je za normálního stavu hlava na hlavě a najít místo k parkování je téměř nemožné, bylo skoro prázdno. Jen pár turistů i aut. Jsou tu zavřené restaurace, hotely, i stánky vietnamských obchodníků mají stažené rolety, není teď nikdo, kdo by u nich nakupoval.

Jestli přijmout nějaká omezení, aby sem lidé nejezdili, řešilo vedení obce i se Správou Národního parku České Švýcarsko. Dohoda nakonec zněla: zavírat se nic nebude.

„Je tu klid. Každý, kdo přijede, si může zaparkovat, kde chce, a jít, kam chce, nikomu v návštěvě zabránit nemůžeme,“ říkal už před víkendem starosta Zdeněk Pánek (Soutěsky – věc veřejná, věc neprodejná).

Obec disponuje téměř třemi stovkami parkovacích míst, ale protože tu kvůli nouzovému stavu ještě nezahájili turistickou sezonu, za parkování se zatím neplatí.

„Netrpělivě čekáme, až vláda oznámí, že se může shromáždit alespoň třicet lidí. Poté začne provoz v soutěskách. Do lodičky se totiž vejde 24 pasažérů,“ zmínil starosta.

Než dojde k uvolnění dalších opatření, mají tu však bez turistů klid na některé práce. Část převozníků, kteří jsou momentálně „na suchu“, třeba pracuje na novém zábradlí u Edmundovy soutěsky. Vedení obce zatím odhaduje finanční ztráty. Podle starosty budou milionové, záleží, jak dlouho ještě omezení potrvají.

O poznání více aut než v Hřensku stálo na parkovištích v Jetřichovicích. „Neděláme žádná opatření, nic nezavíráme. Přijíždí podstatně méně návštěvníků, než jsme zvyklí,“ líčil situaci v pátek starosta Marek Kny (Patrioti – víme jak na to).

V obci je zákaz parkování mimo vyhrazená parkoviště, zaplněná nebyla. Některé z návštěvníků možná překvapilo upozornění na parkovacích automatech, aby nechodili do obce.

Nechceme turisty v obci a v obchodě, říká starosta

„Rozumím tomu, že se lidé chtějí projít v přírodě, ale nechceme, aby se nám pohybovali po obci nebo chodili do obchodu,“ vysvětluje starosta. Většina lidí odtud míří do lesů směrem k Mariině vyhlídce a mnozí se podle starosty pohybují i mimo značené cesty, aby se s nikým nepotkali.

Úbytek turistů má pro místní i pozitivní stránku. „Je tu teď taková divočina, zvířata chodí až do vsi a mezi domy se procházejí srnky a běhají lišky a jeleni,“ podotkl Kny.

„Ti, kteří přijeli, se tak nějak rozptýlili po krajině. Rozhodně to nebyly návaly jako v minulých letech,“ pochvaloval si v pátek i mluvčí parku Tomáš Salov.

Strážci přírody prý ale i tak více než jindy střeží hnízdiště vzácných ptáků. „Lidé se teď chovají trošku jinak. Jak se snaží vyhnout exponovaným místům, tak je strážci zaznamenávají ve větší míře mimo značené cesty,“ líčil Salov stejnou zkušenost jako Kny.

A že mají strážci oči téměř všude, dokládá i odhalení „narušitele“ v CHKO Labské pískovce. Nejenže do hnízdní lokality u Sněžníku zajel autem, ale chtěl tu i kempovat. Pokuta ho neminula.

Chodí tu spousty lidí bez roušek, zlobí se místní

V sobotu a neděli se však situace i v parku, podobně jako na řadě dalších míst v Česku, o něco zhoršila. „Tolik lidí po NP České Švýcarsko není ani o prázdninách a s rouškou slabá polovina. Tohle se asi nepovedlo,“ napsal v sobotu na Twitteru strážce parku Filip Molčan.

„Chodí tady celý den spousty lidí bez roušek po obci,“ zlobil se na ty, kteří se chovali nezodpovědně vůči ostatním.

Už dříve se kvůli stejnému problému turistům zcela uzavřela obec Labská stráň.

„Po dobu nouzového stavu jsme uzavřeli vyhlídku Belveder. Bohužel nájezdy turistů byly již neudržitelné. I když je státem omezený volný pohyb osob, po okolí obce se o víkendu běžně pohybovala stovka turistů,“ vysvětlila důvod opatření starostka Ludmila Hejdová (Zodpovědně a s rozumem).

Až do odvolání je uzavřena brána k vyhlídce, parkoviště u ní a všechna další možná místa v obci, kde by se dalo zaparkovat, jsou označena páskou.

  • Nejčtenější

V Českém Švýcarsku shořely historické chaty, z památky zbyly jen komíny

V Národním parku České Švýcarsko shořely dvě historické chaty Na Tokání, které jsou zařazené mezi cenné kulturní...

Firma obehnala pastviny betonovými sloupky a ocelovými lany, lidé protestují

Lidem z Blatna, Radenova, Květnova a dalších okolních obcí v Krušných horách na Chomutovsku se nelíbí výstavba oplocení...

Fotbalový bohém Fenin: Jsem jájínek, ale ne troska

Premium Slýchává, jak promarnil svůj talent, on naopak namítá, že toho prožil tolik, co za třicet životů. Bohém Martin Fenin se...

Teplice - Liberec 2:0, fotbal se vrátil, střely, šance i překvapivé skóre

V Česku se po třiasedmdesáti dnech zase hrál fotbal na vrcholové úrovni. A nebyl vůbec špatný. Šance, góly a překvapivý...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nemocnice v Ústí nad Labem uzavřela část JIP kvůli koronaviru

Ústecká nemocnice uzavřela část jednotky intenzivní péče kvůli koronaviru. Nákazu zjistila u jednoho ze zaměstnanců.

Svoboda na dvou kolech Čechy láká. Porovnali jsme nejpopulárnější skútry

Premium Skútr, to znamená hlavně svobodu pohybu namísto stání v kolonách. V porovnání s automobilem nabízí levnější a...

Mám už celé krize dost, hyperbola strachu je šílená, říká šéfkuchař Pohlreich

Premium Když vidíte sedět Zdeňka Pohlreicha v úplně prázdné restauraci Next Door v centru Prahy, kde jste si dřív bez rezervace...

Bojíte se do MHD? Poradíme, jak vybrat auto za jeden plat

Premium Pandemie koronaviru zvýšila zájem o nejlevnější auta, která představují bezpečnou alternativu k jízdě v MHD. Porovnali...

  • Další z rubriky

Na krušnohorských Klínech chystají unikátní atrakci, nejdelší zipline v Česku

Netradiční a v České republice originální atrakce by ještě letos měla vyrůst v horském středisku na Klínech nedaleko...

Jediná záchytka v kraji funguje už rok. Většina opilců za ni nezaplatí

Jediná protialkoholní a protitoxikomanická záchytná stanice v Ústeckém kraji, kterou loni zřídilo hejtmanství v areálu...

V kauze vítání občánků státní zastupitelství stáhlo obžalobu bývalé poslankyně

Okresní státní zastupitelství v Ústí nad Labem vzalo zpět obžalobu bývalé poslankyně Zuzany Kailové (dříve za ČSSD),...

Firma vysoudila dluh za vodu ve vybydleném domě, peníze dostane těžko

Společnost Severočeské vodovody a kanalizace vyhrála soudní spor nad vlastníky bytů v jednom z paneláků na litvínovském...

Najdete na iDNES.cz