Vlak vysadil cestující u elektrárny v Počaplech, ve vedru čekali hodiny

  17:46aktualizováno  17:46
Bez informací, možnosti odjet náhradními autobusy a na nevhodném místě se ocitli ve středu odpoledne cestující z mezinárodního rychlíku EC 378 Berliner z Prahy do Německa. Kvůli poruše na trakčním vedení museli vystoupit u elektrárny Horní Počaply, kde strávili ve vedru několik hodin.

U elektrárny Horní Počaply neplánovaně zastavuje mezinárodní rychlík. A pro cestující nečekaně nastává doba několikahodinového čekání. | foto: Tomáš Hála

U Počapel jsou sice peróny, ale stojí tady jenom nákladní vlaky. Teploměr po jedné hodině ukazuje přes 30 stupňů Celsia.

Po chvíli z vlakového rozhlasu zní oznámení o zpoždění, má trvat 40 minut, brzy se prodlužuje na 80 minut. A i po uplynutí této doby mezinárodní rychlík pořád stojí. Cestující zatím aspoň mohou sedět uvnitř.

Většina se jich zkouší dovolat na informační linku Českých drah (ČD), neúspěšně. Obsazeno. Z webu ČD se však dozví, že nastala porucha, jejíž odstranění bude trvat do 18 hodin a drahám se nepodařilo zajistit náhradní autobusovou dopravu.

Asi po hodině a půl čekání prochází soupravou průvodčí a přikazuje, aby všichni cestující vystoupili, vlak dál nejede. Začíná chaos.

Lidé vystupují mezi stojící nákladní vagony, perón je brzy plný lidí, posedávají tu děti, leží zavazadla. Prázdný vlak nečekaně odjede zpátky na Prahu.

Poté se někteří vydají pěšky do nejbližší vlakové stanice v Dolních Beřkovicích, je to půl kilometru. Ani tam se ale nic nedozví, výpravčí žádné informace o poruše nebo náhradním spoji nemá. Nezbývá než čekat.

Jedna z cestujících se chopila iniciativy a telefonicky zajišťuje z večerky v obci dovoz nějakého pití. Majitel přiváží dvacet lahví vody a dvacet piv. Ty během chvilky mizí, na skupinu asi třiceti dětí se nedostane. Tak ještě jedno kolo.

Kolem půl čtvrté odpoledne mluvčí ČD o problému na trati nic neví. Někteří cestující volají svým příbuzným a domlouvají si odvoz autem.

Nikdo nám nic neřekl, líčí cestující

Kolem páté přijede od Prahy další vlak, ale pokračuje jenom do Ústí. Úzký peron je plný. I když je ve stanici rozhlas, výpravčí ho nevyužije, běhá mezi lidmi a křičí, aby šli ke straně: „Jede vlak!“

Cizinci nerozumí a výpravčí vládne pouze češtinou. „Mám nastoupit? Nemám?“ Jede to do Berlína?“ zjišťují cizinci. Češi mluvící anglicky se snaží turistům vysvětlit situaci. Někdo nastoupí, někdo zůstane na nádraží.

„Čekáme tady přes dvě hodiny, nikdo nám nic neřekl,“ popisuje paní Věra z Děčína, která si zajistila odvoz autem. Bere s sebou další paní, která cestuje stejným směrem.

Německý cyklista s naloženým kolem stojí bezradně na nástupišti, nakonec nastoupí. Je půl šesté, ve stanici ještě lidé zůstávají. Čekají na další mezinárodní rychlík, který by tady měl údajně mimořádně zastavit.

„Vlak EC 378 stál ve stanici Dolní Beřkovice, kde nějaký čas čekal na obnovení provozu. Původně jsme totiž neměli od Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) informaci, že bude oprava trvat tak dlouho. Zákazníci proto seděli v klimatizované soupravě a čekali, až nám bude umožněno pokračovat v cestě,“ uvedl mluvčí ČR Radek Joklík.

Náhradní autobusy se nepodařilo sehnat, říká mluvčí drah

„Když jsme následně od SŽDC dostali informaci, že se podaří obnovit provoz možná až v 18 hodin, informovala vlaková četa cestující v soupravě, že mohou vystoupit, nebo zůstat ve vlaku, který se vracel do Prahy. Přitom jim náš personál také řekl, že bohužel neví přesně, kdy k obnovení provozu dojde, protože výhled byl od SŽDC až na 18 hodin,“ poznamenal Joklík.

Podle jeho slov se nepodařilo sehnat náhradní autobusy. „Proto jsme se snažili cestující z menších stanic svážet do Kralup a z druhé strany do Lovosic a do Roudnice, kde jsme jim rozdávali vodu a kde mohli alespoň trochu pohodlněji čekat na obnovení provozu. K tomu došlo v 16:21 hodin,“ doplnil Joklík s tím, že hlášení ve stanici zajišťuje SŽDC.

„Všem zákazníkům se chci omluvit za komplikace, které způsobila porucha na železniční infrastruktuře. A to ne jen cestujícím z vlaku E 378,“ uzavřel Joklík.

ČD tvrdí, že za patnáct let by mohla trvat cesta z Prahy do Ústí novou rychlodráhou půl hodiny, ve středu se však cestující udrželi na úseku dlouhém necelých padesát kilometrů několik hodin.

  • Nejčtenější

Napadení mladíka na koupališti v Dubí míří k soudu, obžalovaných je šest

Teplické státní zastupitelství podalo k okresnímu soudu obžalobu na šest lidí v souvislosti s loňskou rvačkou na...

Afričana soudí za znásilnění dívky u Lukavce, sperma na jejím těle nevysvětlil

Litoměřický okresní soud řeší případ červnového znásilnění šestnáctileté dívky v poli u Lukavce. Obžalovaný třicetiletý...

Museli jsme řešit nepořádek i kostlivce, říká nejmladší starosta v Česku

Jan Papajanovský se po loňských komunálních volbách stal nejmladším starostou města v Česku. Už rok řídí Českou...

Sparta převedla obrat proti Litvínovu a slaví výhru v prodloužení

Hokejisté pražské Sparty se po téměř měsíci vrátili na domácí led. V dohrávce 6. kola dlouho zaostávali za hostujícím...

Premium

Vždycky Most! Jak si první Angličan v české lize znovu zamiloval fotbal

Nejdřív nevěřil, že ho shánějí v Česku: „Děláte si srandu?“ Záhy s rozhovorem souhlasil. Zvedl telefon a řekl: „Hello,...

Premium

Pokrok po švédsku: mizející pisoáry a genderově neutrální sport

Severská země přichází s revolučními nápady, kterým aplaudují pokrokoví liberálové z celého světa. Mizí pánské pisoáry,...

Premium

Zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson přijede s nehudební show. Získejte vstupenky zdarma

Zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson se předvede v poněkud netradiční roli. V rámci večera mluveného slova představí svou...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Moldava má po bouři novou starostku, dosud nebyla ani zastupitelkou

Krušnohorská obec Moldava má od úterý novou starostku. Stala se jí 54letá Lenka Nováková z hnutí Pro Moldavu a Nové...

Průhledný panelák chce Most poslat k zemi, poslední obyvatel odmítá odejít

Poslední byt zůstává stále obsazený v jinak vybydleném chanovském panelovém bloku číslo 3. Zdevastovaný a téměř...

Klenbě hrozí pád, oprava muzea v severočeské Krupce se opět odkládá

Plánovaná rekonstrukce muzea v Krupce, které je už od loňského února zavřené, ale pracovat se tu dosud nezačalo, se...

Historická budova školy dostala prosklený výtah. Neruší, je ve dvoře

Po pěti letech příprav a hledání peněz uvedla litoměřická základní škola Boženy Němcové do provozu nový bezbariérový...

Advantage Consulting, s.r.o.
ROBOTIK

Advantage Consulting, s.r.o.
Ústecký kraj
nabízený plat: 35 000 - 45 000 Kč

Najdete na iDNES.cz