"Z fondů Evropské unie už nebyla možnost získat peníze na opravu, která by byla neúnosně drahá. A dům skrýval různá nebezpečí," poznamenal primátor Mostu Vlastimil Vozka.
Panelák bez oken a dveří lákal děti k nebezpečným hrám, stahovali se do něj bezdomovci či feťáci. Pro město tak tak byla demolice jediným schůdným řešením.
"Původně jsme plánovali, že se ubourají jen horní patra a zbytek se promění na zázemí pro neziskové organizace. Pro ně už máme ale jiné prostory," zmínil Vozka nedávné otevření polyfunkčního centra s dílnami, posilovnou, keramickou dílnou či počítačovou učebnou (o otevření centra zde).
Demolici domu označovaného jako Blok 12 provádějí Technické služby města Mostu. Speciálními nůžkami rozstříhaly panelovou konstrukci, takže se stavba sesunula k zemi. Během týdne nyní odstraní zbytky budovy.
Nejraději bychom odstranili i další budovy, říká primátor
Pro Technické služby to není neobvyklá práce. V minulosti už stejně bouraly a uklízely přímo v Mostě jinou budovu, která byla ještě mohutnější než vybydlený panelák v Chanově.
"Nejraději bychom podobně odstranili i další budovy, které hyzdí přímo ulice Mostu. Jenže je problém, že jsou většinou v soukromém majetku," dodal primátor.
Zbourání domu v Chanově stojí Most 3,5 milionu korun. Plánované snížení budovy tak, aby z ní zůstalo jen přízemí, by přitom bylo ještě dražší a bez dotací by se do odbourávání magistrát nemohl pustit. Pozemek po domu, v němž bývalo 48 bytů, chce město postupně přeměnit na park.
Sídliště Chanov vzniklo v roce 1978 a přestěhovali se do něj Romové ze starého Mostu, který zanikl kvůli těžbě uhlí. Původně tvořilo zástavbu asi čtyři sta bytů ve třinácti panelových domech. Jeden zdevastovaný panelák nechalo město zbourat už před jedenácti lety.