"Zaměřujeme se na vzdělávání, zaměstnanost, děláme rekvalifikační kurzy. A je o ně velký zájem. Tady na sídliště žije tisíc, dvanáct set lidí, kurzy jich prošly asi čtyři stovky," vypráví ředitel Domu romské kultury Martin Nebesář.
Samotný dům díky projektům zaměstnává asi dvacítku lidí na údržbě kulturního domu i polyfunkčního centra.
Zaměstnání stejně jako předchozí kurzy učí mladé lidi také pracovnímu režimu dne. Mnoho z nich není zvyklých ani od rodičů, že se ráno musí vstávat a celý den plnit své povinnosti.
"Stane se, že někdo z nich zaspí. Tak pro něj mistr někoho pošle, je výhoda, že se tady všichni znají. A když ostatní odpoledne končí, ten kdo zaspal, si to napracuje," popisuje Nebesář.
Fotbal mají děti za odměnu
Polyfunkční centrum má navíc za rok přivítat první učně odloučeného pobočky učiliště z nedalekých Velebudic. Obor, v němž se mladí lidé po škole naučí pracovat ve skladě, a to včetně práce s vysokozdvižným vozíkem, je úmyslně zvolený tak, aby do něj mohli chodit chlapci i dívky. Nebesář doufá, že postupně v Chanově otevřou i další obory.
Dětem v Chanově pak pomáhá k rozvoji i místní fotbalový klub FK Chanov, který před třemi lety založilo občanské sdružení Aver Roma.
"Fotbal je pro chlapce za odměnu. Musí si plnit své povinnosti, pak mohou hrát," uvedl předseda FK Chanov Peter Bažo a uvádí příklad: dva kluci měli ve škole průšvih a nesmí dva zápasy hrát.
Do učení půjdou i malí fotbalisté
Fotbalový klub založilo sdružení před třemi lety. Tehdy čelilo posměškům, že klub za chvíli skončí. Neskončil, naopak má slušné úspěchy.
"Letos jsme založili přípravku, ta je zatím druhá v okrese, ale jen o skóre, o tři góly!" zdůrazňuje předseda Bažo.
K úspěchům klubu přispělo i nové fotbalové hřiště, které si klub od mosteckého magistrátu doslova vyprosil. Náklady byly 6,5 milionu korun, většinu z nich spotřebovalo vyrovnání samotné hrací plochy, kterou dnes tvoří umělý trávník. Vedle je doskočiště, na opačné straně pak jednoduché betonové hlediště.
Fotbalový klub spolupracuje i s polyfunkčním centrem. Z klubu totiž budou do centra mířit fotbalisté, aby se vyučili.
"Chceme hlavně, aby se děti něčím vyučily. Budou to potřebovat. Chceme je fotbalem dostat z ulice a pak přimět, aby něco uměly," vítá plány na učiliště Bažo.