Archeologové odkrývají u lomu Bílina tajemství zaniklé vsi, našli i hračky

  6:53
Překvapivé nálezy vydává od roku 2018 archeologický výzkum předpolí hnědouhelného velkolomu Bílina nedaleko Mariánských Radčic a Braňan na Mostecku, kde vědci poodhalují historii středověké vsi Nesvětice. K nečekaným objevům patří i keramické hračky, s nimiž si hrály děti již ve středověku.
Kůň s rytířem v kroužkové zbroji a štítem s hráběmi, znakem rodu Hrabišiců.

Kůň s rytířem v kroužkové zbroji a štítem s hráběmi, znakem rodu Hrabišiců. | foto: Archeologický ústav AV ČR

V okolí Nesvětic, které podle dostupných pramenů zanikly v první polovině 15. století, archeologové postupně odkrývají základy kostela, šlechtického sídla a dalších obytných a hospodářských staveb. Vedle mincí, podkov či olověných destiček s rytinami symbolů evangelistů nalezli i drobné keramické hračky koníků, z nichž jeden nese na hřbetě i jezdce.

„Zajímavý je pro nás mimo jiné fakt, že jezdec má na štítě symbol hrábí, což je rodové znamení významného rodu Hrabišiců. K jejich klientům patřili ve 13. století i držitelé Nesvětic, Hrabišici byli také zakladateli a donátory cisterciáckého kláštera v Oseku, v jehož držení byly Nesvětice minimálně od roku 1341. Hrábě na štítě má i jezdec nalezený v Praze v Pařížské ulici, což nemusí vzhledem k významu Hrabišiců a faktu, že se pohybovali v okolí panovníka a měli majetky na Zderaze, nijak překvapovat,“ sdělil archeolog Petr Vágner, jenž se věnuje výzkumu zaniklé obce

Koník s jezdcem byl nalezen v zásypu objektu, který je předběžně interpretován jako cisterna na vodu. Na jejím místě vznikla později mladší usedlost.

„Druhý koník je z prostoru usedlosti, jejíž výzkum ještě bude pokračovat,“ doplnil Vágner. Poznamenal, že podobné plastiky koníků nalézají odborníci především v městském prostředí, například v Mostě, Praze, Brně či Jihlavě. 

Ze stejného důvodu překvapil archeology i nález měděné mísy v jednom ze starších objektů, který mohl sloužit jako cisterna na vodu. Zcela nečekaným objevem však bylo pro vědce již před časem odhalení základů kostela s přilehlým hřbitovem ze 14. až 15. století, o jehož existenci neměli tušení. 

„V souvislosti s objevenými sakrálními stavbami představuje bezesporu zajímavý nález trojice olověných plaket – destiček čtvercového nebo kruhového tvaru s rytinami symbolů evangelistů Jana, Matouše a Lukáše v podobě orla, anděla a okřídleného býka, které byly ukládány do základů vysvěcených staveb,“ popisuje další nález Vágner a jeho kolega Jan Podhorský, který se detailně zabývá výzkumem nedalekého pohřebiště.

Pohřebiště s dvěma tisíci hroby

Obrovské středověké pohřebiště z 11. až 14. století, které patří mezi největší známé pohřebiště svého druhu v Česku i střední Evropě, leží přitom jen několik stovek metrů od kostela. Za osm let výzkumu tam archeologové nalezli, odkryli, zdokumentovali a vyzvedli 1 367 hrobů. A podle dosud nezkoumané plochy jich zbývá odkrýt ještě zhruba 700. 

„Na to máme letošní sezonu a příští rok,“ řekl vedoucí celého projektu a výzkumu Petr Čech ze žateckého pracoviště Archeologického ústavu Akademie věd. Později celé místo pohltí těžební jáma uhelného lomu. 

I přes zajímavé a nečekané objevy však samotné Nesvětice patřily podle vedoucího výzkumu ke zcela běžným vsím z doby 13. až 15. století.  

„Na počátku Nesvětic stál muž jménem Ludvík, kterého usadil na své doméně některý z mocných Hrabišiců na samém počátku 13. století, možná Slavek Hrabiše, zakladatel oseckého kláštera, nebo jeho syn Bohuslav. Nevíme, jestli byl urozeného původu, nebo ovládal dobře meč a boj, a proto si ves vysloužil. Nicméně se začal psát z Nesvětic,“ přiblížil dávnou historii Čech. 

Vědci zjistili, že roku 1341 byla ves součástí vlastnictví oseckého kláštera. Ten na místě tvrze nechal postavit kostel pro laiky ze vsi a pro mnichy z jen 200 metrů vzdáleného probošství, tedy jakési „pobočky“ kláštera v Oseku. Přesný rok a důvod zániku Nesvětic je zatím neznámý. 

„Můžeme se jen domnívat, že na ves měla vliv výprava pražských kališníků roku 1421. Ti v červenci onoho roku dobyli Bílinu a Duchcov, poplenili krajinu, poté oblehli Most a hrad Landeswarte (Hněvín), načež byli Míšňany poraženi v bitvě u Mostu dne 5. srpna 1421. Po polovině 15. století byla jedna usedlost obnovena, ale kostel již zanikal a byl rozebírán na stavební materiál. To postihlo celou vesnici, takže v 16. století je uváděna jako pustá,“ doplnil Čech.

Nálezy budou uloženy v mosteckém muzeu

Průzkum usedlostí vesnice plánují archeologové ukončit v letošním roce. V loňském roce byly vyzvednuty ostatky 219 obyvatel vsi pohřbených u kostela. K prozkoumání zbývá ještě jedna studna a zbytky nadzemních staveb, z nich ale zůstaly jen základy.

„Díky tomu, že jsme výzkum začali v předstihu, tak věřím, že vše stihneme. Už tak nám v loňském roce Severočeské doly vyšly vstříc a upravily postup prvního skrývkového řezu, což nám umožní výzkum vsi letos dokončit,“ uzavřel archeolog.

Všechny nálezy budou po odborném zpracování uloženy v Oblastní galerii a muzeu v Mostě a vědci plánují, že se stanou součástí nově budované expozice. Ještě letos by navíc chtěli společně připravit výstavu k výročí šesti set let výpravy pražanů k Mostu, která byla zřejmě příčinou zániku nejen Nesvětic, ale i dalších vesnic v okolí.  

  • Nejčtenější

Řidič se třemi promile se zaklínil s autem na peronu, smetl ho vlak

16. června 2024  10:12,  aktualizováno 

Více než tři promile alkoholu nadýchal padesátiletý řidič, který v neděli ráno způsobil srážku s...

Kamiony se snaží vyhnout 80kilometrové objížďce. Jezdí obcí, kde hrozí sesuv

11. června 2024  7:36

Téměř 170 pokut rozdali v posledních třech týdnech policisté řidičům kamionů a nákladních aut ve...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Že jsme cirkus Ústí? Nevadí mi to, tvrdí Kubáň. Na postup vydá rekordní rozpočet

11. června 2024  6:30

Způsobili humbuk mimo hřiště, na něm už to taková sláva nebyla. Ústečtí fotbaloví Galácticos v...

Radila mi, ať taky piju synovu moč, řekla dcera ženy souzené za zneužívání

13. června 2024  15:42

Byla to dobrá máma, která ale později přešla k ezoterice a alternativní medicíně. Tak u ústeckého...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Tohle byl jen výkop trojboje, říká neúspěšný Paroubek a cílí na další volby

10. června 2024  13:32

Expremiér Jiří Paroubek se svou ČSSD v evropských volbách neuspěl. Sám ale uvádí, že takový...

Řidič se třemi promile se zaklínil s autem na peronu, smetl ho vlak

16. června 2024  10:12,  aktualizováno 

Více než tři promile alkoholu nadýchal padesátiletý řidič, který v neděli ráno způsobil srážku s...

České středohoří mě fascinovalo už ve škole, říká světově uznávaný malíř Hábl

16. června 2024  9:25

Jeden z nejuznávanějších a sběrateli nejvyhledávanějších českých umělců současnosti, jehož díla...

Na území zbourané obce vyroste dům přírody, přiblíží i těžařskou historii

15. června 2024  12:32

Pod zámkem Jezeří na Mostecku, v blízkosti hrany obřího hnědouhelného lomu ČSA, který pozvolna...

Habanec o ústeckém buňkovišti i šrámu z Brna: Nevedli o mně hezké řeči

15. června 2024  7:37

Patřil mezi ligové trenéry na vzestupu, ve Slovácku ho velebili. Pak ovšem narazil paradoxně...

Skandál kolem morbidně obézní Miss Alabama. Co se ztratilo mezi řádky

Sociální sítě počátkem června rozvášnila obézní plus size modelka Sara Millikenová oceněná titulem Miss Alabama 2024....

Do Itálie se nevrátím, tady vše funguje lépe, říká dcera Petra Hapky

Dcera slavného českého hudebníka Petra Hapky (†70) Petra (41) žila od 3 let s matkou v italském Římě. Ve 29 letech se...

Koupil byt i s nájemníkem a zdražil o sedm tisíc. Chce výnos 4,5 procenta

Seriál Našel jsem si nájemní byt, ve kterém bydlím několik měsíců. Platím 17 tisíc korun za nájem a k tomu měsíční poplatky za...

Čekám na transplantaci, ale dám přednost mladým, říká herec Zdeněk Žák

Herec Zdeněk Žák (71) si nikdy moc nepřipouštěl své zdravotní problémy. Nemoci přecházel a k doktoru se nehnal, až...

Jen ať mě kritizují, moje šperky vydělávají, říká zpěvačka Lucie Bílá

Zatím jí to pořád zpívá, ale i Lucie Bílá (58) si uvědomuje, že jednou její kariéra skončí. Hlava ji z toho ovšem...