Je to jako ve špatném americkém sci-fi filmu. Celá mise, která je pouze prologem, probíhá bez problémů, ale když se má začít plnit hlavní úkol, něco se pokazí a nastává horečnaté úsilí, jak vše vrátit do předem naplánovaných kolejí.
Podobné je to se sondou New Horizons, která po dlouhých letech v kosmu splnila všechny potřebné přípravné úkoly, aby nám vůbec poprvé v historii lidstva mohla ukázat podrobně planetku Pluto a jejího souputníka Charona.
A jen několik dnů před svým nejdůležitějším úkolem se sonda musela přepnout na záložní počítač, protože ten hlavní vypověděl službu. Řídící tým nyní řeší, jak s nastalou situací naložit.
Největší šok zažili v sobotu 4. července, kdy se sonda na 81 minut odmlčela. Pak se podařilo komunikaci obnovit.
Autopilot při problému kosmickou loď přepnul do nouzového režimu a záložní počítač zahájil obnovu komunikace se Zemí. Sonda New Horizons pak začala přenášet telemetrické údaje, aby pomohla inženýrům diagnostikovat problém.
Je třeba si přitom uvědomit, že ze vzdálenosti pět miliard kilometrů od Země, kde se sonda nyní nachází, putuje signál asi 4,5 hodiny.
„Vzhledem k devítihodinovému zpoždění v komunikaci, která vyplývá z řízení kosmické lodi na vzdálenost téměř 4,9 miliardy kilometrů od Země, se úplné zotavení očekává v době od jednoho do několika dnů. V průběhu této doby nebude New Horizons dočasně schopen shromažďovat vědecká data,“ píše se na stránkách NASA.
V pondělí 6. července pak organizace vydala prohlášení, že sonda nemá poškozenou žádnou hardwarovou ani softwarovou součást. Problém způsobilo zahlcení počítače, který musel řešit špatně načasovanou sekvenci příkazů. Podobné operace tak nebudou až do 14. července od sondy vyžadovány. Vše je podle NASA nyní v normálu, jen nebylo možné provést několik desítek úkolů a měření, které měla sonda provést.
Nyní tak pouze probíhají přípravy k obnovení původně plánované operace.
Devět let ve vesmíru
Když byla v lednu 2006 sonda vypuštěna, patřilo ještě Pluto mezi planety naší sluneční soustavy. Astronomický kongres, který se ten rok o něco později konal v Praze, však Pluto z této klasifikace vyjmul a přiřadil mu pozici planetky (resp. trpasličí planety).
Po devíti letech ve vesmíru se má New Horizons 14. července dostat nejblíže k Plutu a pořídit sérii snímků. Proletí nad ním ve vzdálenosti zhruba 12 500 km a pak se začne rychle vzdalovat směrem ke kraji naší soustavy. Bude se přitom pohybovat rychlostí zhruba 14 kilometrů za sekundu (více o průletu zde).
Aktualizováno: Text jsme doplnili informace o vyřešení problému