Účastníci valného shromáždění Mezinárodní astronomické unie, které hostila v těchto dnech Praha, rozhodli o změně počtu planet obíhajících kolem Slunce. Dál už mezi ně nepatří Pluto.
Místo devíti jich tedy zůstává jenom osm: Merkur, Venuše, Země, Mars, Jupiter, Saturn, Uran a Neptun.
Klíčovou byla diskuze astronomů o samotné definici planety. Zvrat nastal při úterní debatě, kdy řada odborníků ostře kritizovala návrh na zvýšení počtu planet jako umělý a "zpolitizovaný".
Komise připravující definici planety pak předložila nové návrhy, o nichž se hlasovalo. V nich už se počítalo jen s osmi velkými, "klasickými" planetami.
Podle astronomů je v současnosti planetou ve sluneční soustavě takové těleso, které obíhá kolem Slunce a má dostatečnou hmotnost, aby vlivem své gravitace mělo kulový tvar. Zároveň nesmí být satelitem. Musí být také ve svém prostoru do takové míry dominantní, že pročistí své okolí od ostatních těles.
Pluto se tak po 76 letech svého planetárního života stalo trpasličí planetou. Spolu s ním jsou v této kategorii Ceres a objekt 2003 UB313 známý jako Xena. Na druhou stranu se Pluto stalo prototypem podobných objektů, které se nachází za Neptunem. Jejich společné označení se ještě hledá, poté co byl odmítnut název plutónové objekty.
Všechny ostatní objekty, které splňují dané podmínky, budou označovány jako malá tělesa sluneční soustavy. Budou sem patřit například i komety či asteroidy.
Astronomové zároveň odmítli používat výraz klasická či tradiční planeta.
Rezoluce, podle které se nyní bude řídit určování planet, se však stahuje pouze na naši sluneční soustavu.
Prohlédněte si infografiku původního návrhu
Jak Pluto přestalo být planetou:
- Kolik bude planet a co hrozí Zemi
- Astronomové doporučili rozšířit sluneční soustavu na 12 planet
- Sluneční soustava bude mít 8, nebo 10 planet
- Astronom Lála: Pluta nám nemusí být líto