Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Někomu práci umělá inteligenci vezme, jiným zase dá, říká expert

  11:00
Evropská unie připravuje první regulaci umělé inteligence (AI) na světě. Evropský parlament už schválil návrh pravidel pro její fungování. Podle hosta Rozstřelu se však Evropa zbytečně moc zaměřuje na to, co nám hrozí, místo toho, aby viděla příležitosti, které AI přináší. „Příležitosti přitom převyšují hrozby sto ku jedné,“ říká Jan Klesla, spoluautor Národní strategie umělé inteligence.

Jako největší hrozbu Jan Klesla vnímá možnost, že nám kvůli přehnaným regulacím jednoduše ujede vlak: „Za pět let se budou používat programy vyvinuté v lepším případě ve Spojených státech či Británii, v horším v Číně a jejích uživatel to bude platit tam, nikoliv do české nebo evropské firmy. Takže jako největší hrozbu v tuto chvíli bych označil tu ekonomickou. Ale to je bohužel něco, co evropský parlament tolik neřeší.“

Bruselské nápady zavánějí idealismem

Zástupkyně šéfa generálního ředitelství Evropské komise minulý týden v souvislosti se schvalováním regulací uvedla, že Evropská unie chce mít umělou inteligenci, jež „respektuje naše hodnoty a které můžeme důvěřovat.“

S tím ale podle hosta Rozstřelu kontrastuje realita globální ekonomiky, v níž se vývoj umělé inteligence považuje za konkurenční výhodu. A to jak pro byznys, tak pro bezpečnost. „V tuto chvíli existují na světě tři modely. Model Divokého západu uplatňují Američané, kteří regulují ex post, až poté, co se něco stane. Čínský model, který nereguluje vůbec a vše se tam rozvíjí naprosto živelně, bez ohledu na jakéhokoliv člověka a pak evropský model. Ten je v tuto chvíli nejutaženější. Vedle toho jede Británie, která se snaží vytvořit ještě jakousi čtvrtou cestu. A díky univerzitám i faktu, že velká část významných evropských firem pochází právě odtamtud, má velký náskok a velkou šanci.

A v této situaci my, Evropané, řešíme především ochranu. Ochrana je nutná, ale teď by nám především mělo jít o to, abychom vyhráli celosvětově konkurenční výhodu a teprve pak můžeme podpořit regulaci.“

Regulace, kterou připravil Evropský parlament, může podle Jana Klesly dopadnout nejhůře na malé firmy a startupy.

„Velké koncerny si v rámci vývoje svých produktů mohou dovolit tým právníků, aby je evropská regulace nezastavila malé bohužel ne. Proto bude potřeba o to větší podpora malých firem ze strany státu, aby se u nás snaha o inovace úplně nezabila.“

Cestou jsou dobrovolné etické závazky

Evropské regulace se běžně připravují 5-6 let dopředu. „V tomto případě se tedy může stát, že na nás dopadnou ve chvíli, kdy se samotná technologie už posune někam jinam,“ říká Jan Klesla. Proto považuje za podstatnější přístup, k jakému se vývojáři a firmy zaváží dobrovolně. Chválí v této souvislosti dobrovolné kodexy, v nichž se angažuje komisařka Věra Jourová. Ta nedávno vyzvala k tomu, aby velké firmy dobrovolně označovaly mediální obsah vygenerovaný umělou inteligencí. „Je důležité se teď víc soustředit na dobrovolné závazky a zároveň do vývoje AI masivně investovat. A nejen do vývoje, ale také přenosu do praxe,“ upřesňuje spoluautor Národní strategie.

Biometrické sledování

Velká diskuze se na půdě Evropského parlamentu udála také v souvislosti s otázkou biometrického sledování. Právě na ní host Rozstřelu názorně ukazuje, proč často dojít ke shodě vyžaduje více času a trpělivosti všech zúčastněných. „Je to velký spor mezi Francií, která chce na olympijských hrách příští rok v Paříži biometrické sledování zavést – to znamená, v reálném čase rozpoznávat lidi – zejména s ohledem na reálné možnosti teroristických útoků a Německem, jehož obyvatele mají obrovský respekt vůči soukromí. Sám jsem na tohle hodně změnil názor ve chvíli, kdy jsem se stal rodičem. Upřímně, když je na jedné misce vah, že se vám v davu ztratí dítě a může být v nebezpečí, a na druhé ochrana soukromí, tak se asi každý rodič bude rozhodovat stejně,“ a dodává: „Názory jsou tady z obou stran, je důležité o nich diskutovat a dospět k rozumnému kompromisu, protože pořád zůstává nejdůležitější, aby nakonec software kamer nebyl z Číny a neposílal obrázky našich dětí někam na východ.“

V Rozstřelu Jan Klesla dále rozebírá ošetření autorských práv v souvislosti s umělou inteligencí a vysvětluje, proč je potřeba i v tomto případě změnit naše uvažování. Mluví také o vlivu AI v šíření dezinformací a v závěru doporučuje, jak bychom se k umělé inteligenci měli naučit přistupovat.

  • Nejčtenější

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním systémem Windows do „modré obrazovky smrti“. Ani po restartu se nespustí. Některé...

19. července 2024  11:01,  aktualizováno  18:52

Uvězněni na vesmírné stanici. Boeing neví, kdy vrátí posádku zpět na Zemi

První testovací let nové vesmírné lodi Boeing Starliner CST-100 s posádkou neprobíhá tak, jak měl její výrobce spolu s NASA naplánováno. Cesta dvou astronautů na ISS a zpět měla původně trvat...

26. července 2024  12:59

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

OBRAZEM: Jugoslávské karavany byly zcela jiný level než ty z NDR, PLR a ČSSR

V roce 1965 se ve slovinském městě Novo Mesto začala psát historie továrně vyráběných jugoslávských a následně slovinských karavanů. Tak vznikla značka Adria, jejíž život se potom přenesl přes rozpad...

23. července 2024

Mistr vedlejších rolí Krška hrál geniálně alkoholiky a muže zlomených osudů

Herec Vladimír Krška, který se narodil před 100 lety, byl téměř čtyři desítky let členem souboru pražského Divadla na Vinohradech. Na jeho scéně vytvořil na osmdesát rolí.

22. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Výlet do století páry. Poznáte, v jaké dnešní zemi jste?

V následujícím kvízu se podíváme na zajímavá místa zachycená na fotografiích v devatenáctém století. Úkolem je poznat, v jaké dnešní zemi se dané místo či objekt nachází.

26. července 2024

Možná jsme na Marsu našli dávný život, hlásí NASA. Nález potvrdí až na Zemi

Robotické vozítko Perseverance amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) našlo na Marsu kus horniny, který by mohl obsahovat zkamenělé mikroby. Jde o další významný krok v hledání...

27. července 2024  10:34

Konečná československá bilance z Paříže před 100 lety: 10 medailí a první zlato

Hry VIII. letní olympiády v Paříži, které skončily před 100 lety, 27. července 1924, potvrdily velký rozmach olympijského hnutí.

27. července 2024

První tryskový dopravní letoun de Havilland DH106 Comet vzlétl před 75 lety

První proudový dopravní letoun de Havilland DH106 Comet se poprvé dostal do vzduchu 27. července 1949. O necelé tři roky později už začal pracovat v běžném provozu, avšak konstrukční chyba znamenala...

27. července 2024

Uvězněni na vesmírné stanici. Boeing neví, kdy vrátí posádku zpět na Zemi

První testovací let nové vesmírné lodi Boeing Starliner CST-100 s posádkou neprobíhá tak, jak měl její výrobce spolu s NASA naplánováno. Cesta dvou astronautů na ISS a zpět měla původně trvat...

26. července 2024  12:59

Single máme s miminkem ze spermabanky: Jak to funguje?
Single máme s miminkem ze spermabanky: Jak to funguje?

Zuzana Bergrová, bývalá vrcholová sportovkyně, si pro svého syna doběhla do spermobanky. O životě single mámy píše úspěšný blog „Plody dna: Příběhy...

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Olympiáda je festival sexu pro sportovce, potvrzují bývalí účastníci

Olympijská vesnice mi dala za dva týdny víc sexu než zbytek mého života, tvrdí bývalý olympionik Matthew Syed....