STO OBJEVŮ: QWERTY vzalo práci krasopiscům a navždy ulevilo spisovatelům

Seriál
Učitelé krasopisu přišli o práci, pero vyšlo z módy. Před víc než 150 lety lidstvo vymyslelo psací stroj. Vznikaly na něm milostné dopisy, knihy i zásadní dokumenty 20. století. Seriál o nejvýznamnějších lidských objevech vydával magazín Víkend DNES.
Moderní klávesnice dnešní doby

Moderní klávesnice dnešní doby | foto: Shutterstock

Může se stát, že Román pro ženy vznikne v pracovně Michala Viewegha rychleji než záznam o ztrátě třídní knihy na služebně strážců pořádku. Někdo zkrátka bojuje s klávesami dvěma prsty, někdo po nich pluje všemi deseti s elegancí klavírního virtuosa.

Klávesnice, největší přítel a stejně tak i největší nepřítel všech, kteří kdy měli co do činění s psaným textem. Policisté, doktoři, sekretáři, novináři…

Jahůdka, lahůdka, jahůdka, lahůdka, jahůdka… opakování těchto slov se při učení základních úderů vryje do šedé kůry mozkové každého, kdo se kdy pokusil rozložení QWERTY/QWERTZ klávesnice ve své hlavě plně zautomatizovat.

Neobejde se to bez nadávek, slz, nářků, sebelítosti, znovu nadávek a hledání osoby, která je za to zdánlivě nesmyslné rozložení písmen zodpovědná. Ukažme si na ni.

Pachatelem je novinář

Kdo je vynálezcem psacího stroje, to je předmětem dohadů a spekulací. Tento objev zkrátka vznikl na několika místech světa prakticky zároveň a není jednoduché označit prapůvodce originální myšlenky. Rozložení klávesnice, používané původně pro psací stroj a dnes pro počítače, je ovšem jiná věc.

Vděčíme za to muži jménem Christopher Latham Sholes, který na začátku 70. let 19. století pracoval jako novinový editor v americkém Milwaukee. Zjednodušení psaní pro něj bylo každodenním rébusem.

Psací stroj Olivetti Lettera 22 z roku 1950

Původně byla klávesnice seřazena abecedně, což by nebyl problém při dvouprstém „datlování“. Trable nastaly ve chvíli, kdy písař získal cvik a psal rychleji, než stroj stíhal vracet páky s jednotlivými písmeny, kvůli čemuž docházelo k jejich zasekávání.

Šílená otrava! Tento stav zná každý, kdo se jako dítě pokusil stisknout na babiččině psacím stroji co nejvíc písmen najednou a klávesy se nevrátily do původní pozice. Sholes to vyřešil tak, že nejpoužívanější písmena anglické abecedy umístil co nejdál od sebe a páky díky tomu dostaly větší prostor.

Nápad se rychle uchytil, nové rozvržení dostaly stroje Remington a svět se začal učit. V jednotlivých jazycích dochází jen k drobným úpravám, Francouzi například mají rozložení AZERTY, v Rakousku-Uhersku, a tedy i u nás se prosadila varianta QWERTZ, ale základ byl stejný napříč západní civilizací.

Mlynář průkopník

Na českém území si jako první sestavil funkční psací stroj mlynář a pekař Jindřich Odkolek v 60. letech 19. století. Nevypadal tak, jak si ho představujeme, vůbec ne. Psal na podložku, pohyboval se krokovacím tlačítkem na ližinách nad archem papíru a měl 49 znaků. Obdivovat ho můžeme v Národním technickém muzeu.

Tři otazníky

  • KDO PÍŠE NEJRYCHLEJI? V roce 2003 stanovila světový rekord Helena Matoušková s 928 úhozy za minutu.
  • NEJSLAVNĚJŠÍ STROJ? Šifrovací stroj Enigma používali nacisté během druhé světové války a prolomení kódu výrazně pomohlo Spojencům ke zvratu vývoje bojů.
  • KDE SE VZALY SMAJLÍKY? Na psacích strojích nebyly běžné, jejich podoba :-) nebo :-( se zpopularizovala až v 90. letech minulého století.

Později se i u nás rozšířily populární remingtony, vyráběné v americké zbrojovce, která hledala další uplatnění na trhu. I tento model jsme dokázali adaptovat a v Československu se brzy prosadila speciální konstrukce ze Zbrojovky Brno.

Psací stroje postupně obsadily kanceláře, následně se objevovaly i lehčí přenosné a cestovní verze. Oblíbené byly soutěže v rychlosti psaní a přes speciální papír kopírák se za socialismu šířila samizdatová literatura.

Po každém dopsaném řádku se ozvalo charakteristické cinknutí, horní lišta se posunula zpět na začátek, papír se o kus povysunul a mohlo se pokračovat. Jahůdka, lahůdka… Že je takové cvičení úmorné? Kdepak, i dnes přijde při psaní na počítači náramně vhod umění všech deseti prstů.

100 divů světa

Nejčtenější

Jak nahodit slavný německý tank Tiger. Chce to hlavně nechat dobře zahřát

Můžeme o tom vést spory a můžeme s tím i nesouhlasit, ale německý tank Tiger I je pravděpodobně nejslavnějším tankem druhé světové války. Bylo o něm napsáno hodně, ale v tomto textu se zaměříme na...

Čína potvrdila plán na stavbu jaderné elektrárny na Měsíci spolu s Ruskem

V první polovině třicátých let má podle současných plánů na Měsíci vzniknout vesmírná základna, která bude využívat energii z jaderné elektrárny. Provozovat ji bude Čína a Rusko.

Vzkazy v láhvi odhalily zbytečnou smrt vzduchoplavců. Zkáza vzducholodi L.19

Spojení pojmů „vzducholoď“ a „první světová válka“ dodnes v lidech evokuje německé noční nálety na anglická města. Ačkoli koráby lehčí vzduchu neprovozovali jen Němci, dá se taková myšlenková zkratka...

V noci můžete pozorovat padající částečky z komety Thatcher

Pokud v noci z pondělí na úterý zakloníte hlavu a budete pozorovat oblohu, možná se vám podaří zachytit některý z projevů meteorického roje Lyridy. Během jejich vrcholu by mělo být k vidění několik...

Filozofové předpověděli, kterak zlé myslící stroje ovládnou svět. Už zase

Posledních několik dnů se hodně mluví o prognóze AI 2027. Jde o jednasedmdesátistránkový dokument, mapující možný vývoj velkých jazykových modelů v blízké budoucnosti. V tomto článku shrneme jeho...

Maršál prezidentem. Před 100 lety si Němci zvolili Hindenburga do čela státu

Dne 26. dubna 1925 si Němci ve 2. kole první přímé volby prezidenta v dějinách zvolili hlavou státu polního maršála Paula von Hindenburga.

26. dubna 2025

KVÍZ: Poznejte, co ukrývají unikátní kolorované snímky z druhé světové války, a soutěžte o výhru

Soutěž

U příležitosti letošních kulatých výročí konců druhé světové války – za necelé dva týdny v Evropě a začátkem září v Pacifiku a na Dálném východě – se můžete pokusit probojovat kvízem v rozpoznávání...

vydáno 26. dubna 2025

Dno vyschlého Aralského jezera se zvedá. Za rok stoupne o sedm milimetrů

Snad nejhorší ekologická katastrofa v moderních dějinách má překvapivé následky. Podle geologů se projevila i na svrchní vrstvě zemského pláště. Podobně působí ústup ledovců.

25. dubna 2025  10:02,  aktualizováno  10:02

O víkendu bude novoluní. Přináší příležitosti pro noční fotografy

V neděli 27. dubna nastane nov – fáze Měsíce, při níž jeho strana přivrácená k Zemi zůstává zcela neosvětlená. Právě díky absenci měsíčního svitu je tato noc ideální pro pozorování a fotografování...

25. dubna 2025

Apple připravuje levnější VR soupravu, ale pošilhává po brýlích

Pře téměř dvěma roky společnost Apple představila svou náhlavní soupravu pro virtuální a rozšířenou realitu Vision Pro. Do prodeje se dostala v únoru 2024. I přes technickou vyspělost to však nebyl...

25. dubna 2025

Před 65 lety padl rekord. Americká ponorka obeplula svět pod vodou

Ponorka USS Triton byla ve své době největší svého typu na světě. Měla také primát nejdelší americké ponorky, až v 80. letech ji překonala raketonosná třída Ohio. Jako první americká ponorka měla tři...

25. dubna 2025

Před 100 lety Beneš urovnal spory s Polskem. Oživil je následně Mnichov

Československo-polské spory o hranice byly před 100 lety zažehnány: aspoň po dobu existence meziválečné republiky. Po Mnichovu ale Poláci znovu obsadili Těšínsko.

24. dubna 2025

Nepoctivost je lidská. Mnoho z nás o sobě neví, jestli bychom vzali úplatek

Štěpán Bahník z Vysoké školy ekonomické zkoumá morální rozhodování. Vloni se podílel na studii, která napodobovala situaci při vyplňování daňového přiznání. Vědce zajímalo, jak naše chování ovlivňují...

24. dubna 2025

Úžasný vesmír pohledem Hubbleova kosmického teleskopu, který slaví 35 let

Hubbleův vesmírný dalekohled (HST) se za 35 let svého působení stal ikonou. A když ho v mnoha ohledech překonávají přístroje na modernějších systémech v čele s teleskopem Jamese Webba, stále má své...

24. dubna 2025

Bič na Facebook, TikTok a další sociální sítě. EU nabídne kontrolu věku

Sociální sítě a další internetové služby mají věkové omezení, které však některé z nich nijak důsledně nekontrolují. To by se brzy mělo změnit. Evropská komise připravuje aplikaci, jež má ověřovat...

23. dubna 2025  17:59

Chystáte výbavičku nebo sháníte hračky? FOR KIDS vám usnadní výběr
Chystáte výbavičku nebo sháníte hračky? FOR KIDS vám usnadní výběr

Letňanský veletrh, zaměřený na budoucí maminky a rodiny s dětmi, přivítá v půlce dubna oblíbené vystavovatele a zároveň představí zcela nové značky...

Před 130 lety vyplul Joshua Slocum s lodí Spray na svou cestu kolem světa

V dětství jsem trávil hodně času u babičky. Jelikož jsme byli jachtařská rodina, měla v knihovně spoustu knížek o lodích. Snad nejraději jsem měl Osamělé mořeplavce od Francouze Jeana Merriena.

23. dubna 2025  16:02

Čína potvrdila plán na stavbu jaderné elektrárny na Měsíci spolu s Ruskem

V první polovině třicátých let má podle současných plánů na Měsíci vzniknout vesmírná základna, která bude využívat energii z jaderné elektrárny. Provozovat ji bude Čína a Rusko.

23. dubna 2025  14:51
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.