Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

STO OBJEVŮ: QWERTY vzalo práci krasopiscům a navždy ulevilo spisovatelům

Seriál
Učitelé krasopisu přišli o práci, pero vyšlo z módy. Před víc než 150 lety lidstvo vymyslelo psací stroj. Vznikaly na něm milostné dopisy, knihy i zásadní dokumenty 20. století. Seriál o nejvýznamnějších lidských objevech vydával magazín Víkend DNES.
Moderní klávesnice dnešní doby

Moderní klávesnice dnešní doby | foto: Shutterstock

Může se stát, že Román pro ženy vznikne v pracovně Michala Viewegha rychleji než záznam o ztrátě třídní knihy na služebně strážců pořádku. Někdo zkrátka bojuje s klávesami dvěma prsty, někdo po nich pluje všemi deseti s elegancí klavírního virtuosa.

Klávesnice, největší přítel a stejně tak i největší nepřítel všech, kteří kdy měli co do činění s psaným textem. Policisté, doktoři, sekretáři, novináři…

Jahůdka, lahůdka, jahůdka, lahůdka, jahůdka… opakování těchto slov se při učení základních úderů vryje do šedé kůry mozkové každého, kdo se kdy pokusil rozložení QWERTY/QWERTZ klávesnice ve své hlavě plně zautomatizovat.

Neobejde se to bez nadávek, slz, nářků, sebelítosti, znovu nadávek a hledání osoby, která je za to zdánlivě nesmyslné rozložení písmen zodpovědná. Ukažme si na ni.

Pachatelem je novinář

Kdo je vynálezcem psacího stroje, to je předmětem dohadů a spekulací. Tento objev zkrátka vznikl na několika místech světa prakticky zároveň a není jednoduché označit prapůvodce originální myšlenky. Rozložení klávesnice, používané původně pro psací stroj a dnes pro počítače, je ovšem jiná věc.

Vděčíme za to muži jménem Christopher Latham Sholes, který na začátku 70. let 19. století pracoval jako novinový editor v americkém Milwaukee. Zjednodušení psaní pro něj bylo každodenním rébusem.

Psací stroj Olivetti Lettera 22 z roku 1950

Původně byla klávesnice seřazena abecedně, což by nebyl problém při dvouprstém „datlování“. Trable nastaly ve chvíli, kdy písař získal cvik a psal rychleji, než stroj stíhal vracet páky s jednotlivými písmeny, kvůli čemuž docházelo k jejich zasekávání.

Šílená otrava! Tento stav zná každý, kdo se jako dítě pokusil stisknout na babiččině psacím stroji co nejvíc písmen najednou a klávesy se nevrátily do původní pozice. Sholes to vyřešil tak, že nejpoužívanější písmena anglické abecedy umístil co nejdál od sebe a páky díky tomu dostaly větší prostor.

Nápad se rychle uchytil, nové rozvržení dostaly stroje Remington a svět se začal učit. V jednotlivých jazycích dochází jen k drobným úpravám, Francouzi například mají rozložení AZERTY, v Rakousku-Uhersku, a tedy i u nás se prosadila varianta QWERTZ, ale základ byl stejný napříč západní civilizací.

Mlynář průkopník

Na českém území si jako první sestavil funkční psací stroj mlynář a pekař Jindřich Odkolek v 60. letech 19. století. Nevypadal tak, jak si ho představujeme, vůbec ne. Psal na podložku, pohyboval se krokovacím tlačítkem na ližinách nad archem papíru a měl 49 znaků. Obdivovat ho můžeme v Národním technickém muzeu.

Tři otazníky

  • KDO PÍŠE NEJRYCHLEJI? V roce 2003 stanovila světový rekord Helena Matoušková s 928 úhozy za minutu.
  • NEJSLAVNĚJŠÍ STROJ? Šifrovací stroj Enigma používali nacisté během druhé světové války a prolomení kódu výrazně pomohlo Spojencům ke zvratu vývoje bojů.
  • KDE SE VZALY SMAJLÍKY? Na psacích strojích nebyly běžné, jejich podoba :-) nebo :-( se zpopularizovala až v 90. letech minulého století.

Později se i u nás rozšířily populární remingtony, vyráběné v americké zbrojovce, která hledala další uplatnění na trhu. I tento model jsme dokázali adaptovat a v Československu se brzy prosadila speciální konstrukce ze Zbrojovky Brno.

Psací stroje postupně obsadily kanceláře, následně se objevovaly i lehčí přenosné a cestovní verze. Oblíbené byly soutěže v rychlosti psaní a přes speciální papír kopírák se za socialismu šířila samizdatová literatura.

Po každém dopsaném řádku se ozvalo charakteristické cinknutí, horní lišta se posunula zpět na začátek, papír se o kus povysunul a mohlo se pokračovat. Jahůdka, lahůdka… Že je takové cvičení úmorné? Kdepak, i dnes přijde při psaní na počítači náramně vhod umění všech deseti prstů.

100 divů světa
  • Nejčtenější

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním systémem Windows do „modré obrazovky smrti“. Ani po restartu se nespustí. Některé...

19. července 2024  11:01,  aktualizováno  18:52

Uvězněni na vesmírné stanici. Boeing neví, kdy vrátí posádku zpět na Zemi

První testovací let nové vesmírné lodi Boeing Starliner CST-100 s posádkou neprobíhá tak, jak měl její výrobce spolu s NASA naplánováno. Cesta dvou astronautů na ISS a zpět měla původně trvat...

26. července 2024  12:59

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

OBRAZEM: Jugoslávské karavany byly zcela jiný level než ty z NDR, PLR a ČSSR

V roce 1965 se ve slovinském městě Novo Mesto začala psát historie továrně vyráběných jugoslávských a následně slovinských karavanů. Tak vznikla značka Adria, jejíž život se potom přenesl přes rozpad...

23. července 2024

Mistr vedlejších rolí Krška hrál geniálně alkoholiky a muže zlomených osudů

Herec Vladimír Krška, který se narodil před 100 lety, byl téměř čtyři desítky let členem souboru pražského Divadla na Vinohradech. Na jeho scéně vytvořil na osmdesát rolí.

22. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Výlet do století páry. Poznáte, v jaké dnešní zemi jste?

V následujícím kvízu se podíváme na zajímavá místa zachycená na fotografiích v devatenáctém století. Úkolem je poznat, v jaké dnešní zemi se dané místo či objekt nachází.

26. července 2024

Konečná československá bilance z Paříže před 100 lety: 10 medailí a první zlato

Hry VIII. letní olympiády v Paříži, které skončily před 100 lety, 27. července 1924, potvrdily velký rozmach olympijského hnutí.

27. července 2024

První tryskový dopravní letoun de Havilland DH106 Comet vzlétl před 75 lety

První proudový dopravní letoun de Havilland DH106 Comet se poprvé dostal do vzduchu 27. července 1949. O necelé tři roky později už začal pracovat v běžném provozu, avšak konstrukční chyba znamenala...

27. července 2024

Uvězněni na vesmírné stanici. Boeing neví, kdy vrátí posádku zpět na Zemi

První testovací let nové vesmírné lodi Boeing Starliner CST-100 s posádkou neprobíhá tak, jak měl její výrobce spolu s NASA naplánováno. Cesta dvou astronautů na ISS a zpět měla původně trvat...

26. července 2024  12:59

KVÍZ: Výlet do století páry. Poznáte, v jaké dnešní zemi jste?

V následujícím kvízu se podíváme na zajímavá místa zachycená na fotografiích v devatenáctém století. Úkolem je poznat, v jaké dnešní zemi se dané místo či objekt nachází.

26. července 2024

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Olympiáda je festival sexu pro sportovce, potvrzují bývalí účastníci

Olympijská vesnice mi dala za dva týdny víc sexu než zbytek mého života, tvrdí bývalý olympionik Matthew Syed....