Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

STO OBJEVŮ: Nápad na stroj na peníze vznikl u láhve růžového ginu

Seriál
Dobré nápady přicházejí kdykoli a kdekoli, dokonce i ve vaně. Stalo se tak Britovi Johnu Shepherd-Barronovi, kterému se při večerním koupání zrodila v hlavě převratná myšlenka bankomatu. Seriál o nejvýznamnějších lidských objevech vydával magazín Víkend DNES.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Jednou v sobotu roku 1965 si John Shepherd-Barron dopoledne zašel do své banky vybrat peníze, jenže narazil na ceduli Zavřeno. Když si večer lebedil v teplé vodě, začal rozjímat, kterak potřebný obnos získat i mimo provozní čas bankovních přepážek. A to kdekoli ve Velké Británii i ve světě.

K financím neměl daleko. Jako obchodník pracoval pro firmu De La Rue zabývající se tiskem bankovek.

Role růžového ginu

Po pravdě, úplně první bankomat vymyslel a v roce 1939 před City Bank of New York instaloval Američan Luther George Simjan. Jeho ATM (jak ho nazval) vydržel jen půl roku, zájem jevilo minimum lidí, údajně spíš prostitutky a gambleři.

V poválečných desetiletích se představa snadného přístupu k penězům mimo otevírací dobu bank řešila v řadě zemí, ale musel přijít až pan Shepherd-Barron, aby ji ve vaně dotáhl do cíle.

„Myslel jsem na automat na čokoládu, kde se do štěrbiny vloží peníze a tyčinka vypadne. Proč by to nešlo podobně?“ vzpomínal později. „Krátce nato jsem narazil na ředitele Barclays Bank, jak jde na oběd. Řekl jsem mu: Dej mi devadesát sekund. A nad sklenkou růžového ginu jsem mu vyložil představu.“

100 divů světa

Plácli si. Dva roky nato byl první novodobý bankomat na světě uveden do provozu. Slavnostní zahájení se odehrálo 27. června 1967.

Před pobočkou Barclays v severolondýnské čtvrti Enfield se sešli zvědavci, aby přihlíželi premiéře stroje vydávajícího peníze „dírou ve zdi“, jak se o bankomatu vtipkovalo.

Propagační tón akce pozdvihl herec Reg Varney, jehož hvězda oblíbeného filmového a televizního komika právě stoupala a hlavně v Enfieldu bydlel. Pod dohledem kamer se stal prvním, kdo si peníze z bankomatu vybral.

Paní Caroline zasahuje

Ve srovnání s dneškem transakce probíhala trochu jinak. Plastové karty, jak je známe dnes, ještě neexistovaly. A tak si člověk přece jen musel občas do banky zajít pro speciální děrnou poukázku v hodnotě deset liber, které mu byly odečteny z účtu.

Tři otazníky

  • PROČ ATM? Američan Simjan s bankomatem v roce 1937 neuspěl, ale jeho termín Automated Teller Machine čili ATM se používá dodnes.
  • ČESKÝ START? Premiéru měl bankomat v roce 1989 v pobočce České spořitelny na Václavském náměstí v Praze. Sloužil jen zaměstnancům a majitelům sporožirového účtu, na širší pole vstoupil až v roce 1992.
  • PRST? OKO? Mezi způsoby, jak bezpečně ověřit zákazníka bankomatu, se objevuje i skenování oční duhovky, celého obličeje nebo otisku prstu. Ale i to už nachází své zloděje.

Podepsanou poukázku vsunul do příslušné zásuvky bankomatu a ten pravost otestoval prozkoumáním jejího lehce radioaktivního proužku. Pokud byla v pořádku, na osvětleném panelu zákazníka vyzval, aby vložil svůj PIN. Pokud s čísly vyděrovanými na poukázce souhlasil, bankomat další zásuvkou deset liber vydal. Poukázky platily půl roku, na každý desetilibrový výběr byla zapotřebí další.

John Shepherd-Barron původně počítal s šestimístným PIN kódem, ale jeho manželka Caroline si u kuchyňského stolu postěžovala, že je schopná zapamatovat si nanejvýš čtyři znaky. Otec bankomatu v tom problém neviděl, i čtyři stačily vytvořit dostatečně dlouhou řadu kombinací. Jako světový standard to platí dodnes.

Zlato pro nejstarší

Bankomaty se rychle šířily, dnes se jejich počet ve světě pohybuje v řádu milionů. Brzy zcela změnily způsob, jakým lidé používají peníze. Koneckonců populární bankovní „díry ve zdi“ byly zařazeny mezi sto nejvýznamnějších vynálezů 20. století. V roce 2005 jejich ideový autor John Shepherd-Barron převzal za zásluhy o ně Řád britského impéria.

Samozřejmě přibylo hodně nového. Do hry vstoupily plastové karty s magnetickým proužkem, zvyšuje se bezpečnost výběrů, rozšířil se rejstřík operací, které lze provádět…

První automat na peníze v londýnském Enfieldu do dnešních časů nepřežil. Ale ten, který je na jeho místě, dala Barclays Bank v roce 2017 u příležitosti padesátého výročí úspěšného startu vyrobit ve zlatě.

Dítě vybírá peníze z bankomatu
  • Nejčtenější

Vybíráme nový televizor pod stromeček. Jak se vyznat v záplavě možností?

Televizor nepatří mezi nejmenší investice a zároveň jej neměníme příliš často. Je tedy dobré věnovat výběru patřičnou pozornost. V následujících kapitolách vás volbou televizoru stručně a přehledně...

2. prosince 2024

Aztécké píšťaly smrti. Jejich zvuk vyvolává v lidském mozku zmatek

Premium

Malým aztéckým píšťalkám ve tvaru lebky se připisuje hrůzu nahánějící zvuk podobný výkřiku umírajícího člověka. Aztékové jimi prý v bitvách dokázali ochromit nepřátele. Švýcarští a norští odborníci...

28. listopadu 2024

Bezdrátové nabíjení je pohodlné, ale má i své problémy. Měli byste je znát

Přijdete domů, přiložíte mobilní telefon, bezdrátová sluchátka, či hodinky na speciální podložku a ihned se začnou nabíjet. Nejste nuceni hledat nabíječky, zapojovat kabely, trefovat se do portů...

27. listopadu 2024

Ledoví obři Uran a Neptun ukrývají oceán hluboký tisíce kilometrů, tvrdí vědci

Poslední dvě planety naší sluneční soustavy možná skrývají pod svou atmosférou oceán vody, která je díky vysokému tlaku na pomezí plynného stavu. Vyplývá to ze studie, která tím odpovídá na otázku,...

26. listopadu 2024  13:04

Jupiter bude svítit na obloze jako zatím nikdy v tomto roce

Tuto sobotu se planeta Jupiter dostane do pozice vůči Zemi a Slunci, kterou bychom mohli částečně přirovnat k pozici Měsíce v úplňku. Bude odrážet tolik slunečního svitu, že bude dobře vidět i z...

2. prosince 2024  16:51

Výrobci TV utíkají od Googlu. Titan potěšil rychlostí, zaskočil reklamou

Vyzkoušeli jsme televizor s novým operačním systémem Titan, jenž postupně nahradí Google TV v televizorech Philips. V budoucnu se však může objevit i v přístrojích jiných značek. Je to v Evropě...

4. prosince 2024

Komáři se proměnili v létající injekční stříkačky s vakcínou

Štípnutí komárem tentokrát nepřenáší nákazu, ale člověku naopak zajistí odolnost vůči jedné z největších metel lidstva – malárii. Vědci cíleně poškodili dědičnou informaci prvoka tak, aby zahynul...

4. prosince 2024

Legendární kancelář Skunk Works používá v testech české albatrosy a delfíny

Cvičné letouny československého původu se uplatňují při testování spolupráce lidských pilotů s umělou inteligencí. V jednom z posledních experimentů sloužily dva delfíny jako drony. Absolvovaly...

3. prosince 2024

Zakažte si dělat ve Windows následující věci, abyste pak neplakali

Operační systém Windows je navrhnut tak, aby dobře sloužil. Zároveň však dává možnost měnit celou řadu věcí, a tak vlastně uživateli dává jistou volnost při nastavování. Jsou však věci, které se ve...

3. prosince 2024

Kvůli milence se rozvádět nebudu, nejsem blázen, říká Simona Krainová

Nepije alkohol, nejí přílohy, běhá a posiluje. Karel Vágner šel do sebe. Zhubl už víc jak deset kilo. Jeho manželka...

Patrik Hartl odstupuje ze StarDance, vrátí se Lucie Vondráčková

Po důkladném zvážení a na doporučení lékařů se spisovatel Patrik Hartl rozhodl ukončit svoje účinkování v taneční...

Obraz zmaru Volkswagenu. Tisíce elektroaut smutně čekají na kupce

„Pacient Autoland Deutschland je nejen nemocný, má vysokou horečku,“ píše německý Bild. A jako důkaz diagnózy ukazuje...

Alena Zárybnická žije na čtyřech kolech. Obytňák využívá na práci i odpočinek

Česká meteoroložka a moderátorka Alena Zárybnická je doma ve Špindlerově Mlýně. Ke svému skromnému bydlení ve...

Profesionální společnice líčí strasti své práce, sexu je málo

Jade Blairová je profesionální společnicí. Muži si ji najímají, aby jim dělala společnost. Většina lidí si myslí, že...