Úterý 28. března 2023, svátek má Soňa
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 28. března 2023 Soňa

STO OBJEVŮ: Nejstarší obraz bez barev a štětce kreslilo slunce. Na dvoře

Seriál
Pohled z okna v Le Gras. Shluk mlhavých tvarů je nejstarší známý snímek zachycující přirozený svět. Roku 1826 se tak zrodil fenomén fotografie. Tehdy se jí říkalo heliografie čili kresba sluncem. Seriál o nejvýznamnějších lidských objevech vydával Magazín Víkend.
View from the Window at Le Gras, Joseph Nicéphore Niépce

View from the Window at Le Gras, Joseph Nicéphore Niépce | foto: Wikipedia.org, public domain

Muž, který mířil svou camerou obscurou z okna na dvůr statku Le Gras ve francouzské vesnici Saint-Loup-de-Varennes, se jmenoval Joseph Nicéphore Niépce. Sotva mohl tušit, že jeho dílko bude jednou zařazeno mezi sto fotografií, které změnily svět.

Niépce, předčasně penzionovaný důstojník Napoleona Bonaparta, byl stejně jako mnoho jeho současníků posedlý objevováním. Sestrojil třeba velociped s nastavitelným sedlem, ale víc ho zaujala litografie. Sám byl nevalný malíř, hledal tedy způsob, jak trvale zachytit obrazy promítané na podklad tehdy populární camerou obscurou.

Asfaltový nápad

Vyhlazený kámen, později sklo nebo cín pokrýval různými materiály a zkoušel, který je schopen obraz zafixovat. Dopracoval se k druhu asfaltu, u něhož zjistil, že osvětlené plochy ztvrdnou natolik, že se nedají směsí levandulového oleje a terpentýnu vymýt, zatímco neosvětlený měkký asfalt ano. Zachycená hra světla a stínu ve výsledku na podkladu zůstala.

Na nápadu, který zveřejnil už v roce 1802, pracoval dlouho dál, než se mu podařilo získat první kvalitnější otisk: v roce 1822 na skleněnou desku s asfaltem promítl a zachytil rytinu obrazu papeže Pia VII.

Deska se bohužel brzy rozbila, ale Niépce měl stejně jiný sen: trvale zafixovat obrazy přírody, které by camerou obscurou na asfaltový podklad promítal.

Stalo se jednoho letního dne v roce 1826. Na cínovou desku o rozměrech zhruba 20 × 16 centimetrů zaznamenal z okna pohled do dvora – na budovy, střechy a vzdálenou hrušeň. Asfaltový potah desky osvětloval plných osm hodin, což dokládají stíny rozložené po obou stranách dvora.

Šťastný Niépce, který svůj vynález nazval heliografií čili kreslením sluncem, obrázek odvezl do Anglie s nadějí, že bude oceněn a získá mu chybějící peníze. Královská akademie, jíž odmítl prozradit detaily svého nápadu, ho ovšem odmítla.

Zato nadchl ilustrátora přírody Francise Bauera, který v heliografii shledal velkou budoucnost. Niépceho obrázek si nechal. Snímek později putoval po dalších majitelích, ale časem zůstal uložen kdesi v pozůstalostech a zapomnělo se na něj.

Nejstarší dochovaná daguerrotypie z roku 1837 zobrazuje zátiší z Daguerrova ateliéru.

Za nejstarší dochovanou fotografii byl dlouho považován jiný Niépceho snímek, Prostřený stůl z roku 1829. Až v roce 1952 objevil po několika letech hledání Pohled z okna historik fotografie Helmut Gernsheim. Na zadní straně našel od Francise Bauera napsáno: „První úspěšný pokus Monsieura Niépceho, který trvale fixoval obraz přírody.“

Ať žije Daguerre!

Vynález, kterým fotografie vykročila na úspěšnou cestu, Niépcemu bohatství nepřinesl. Časem tedy přistoupil na spolupráci s další legendou fotografické historie – Louisem Daguerrem. I on měl za sebou první kroky kreslení světlem.

Tři otazníky

  • KDE JE POHLED TEĎ? Po neúspěšném jednání s Anglií prodal H. Gernsheim Pohled z okna v Le Gras Centru Harryho Ransoma, součásti Texaské univerzity v Austinu.
  • NEJSTARŠÍ SNÍMEK? V roce 2002 se ve Francii našla Niépceho fotografie odhadovaná na rok 1825, tedy starší než Pohled z okna. Nejde však o obraz přírody, nýbrž o kopii rytiny chlapce vedoucího koně.
  • KDY PŘIŠEL DIGITÁL? Historie digitálního záznamu obrazu sahá do 50. let 20. století. Významně ji v roce 1969 posunuli američtí vědci G. Smith a W. Boyle.

Daguerre, který je mnohými považován za pravého otce fotografie, proslul objevem, že obraz na osvícených deskách pokrytých vrstvičkou jodidu stříbrného lze vyvolat parami rtuti. K ustálení stačil roztok kuchyňské soli. Spolu s tím se mu zdařilo zkrátit expoziční dobu z několika hodin na užitečnější minuty.

Praktičtější a kvalitnější daguerrotypie se stala módní senzací. S ní se však dalo docílit vždy jediného obrázku.

To napravil další hrdina počátků fotografie, Angličan William Talbot. Po dlouhých experimentech s různými chemikáliemi docílil toho, že na chemicky připraveném papíře vyvolal negativní obraz, který se pak zkopírováním na další chemicky připravený papír proměnil v pozitiv.

Dalo se to opakovat, rodil se proces negativ–pozitiv. Velká zásluha, díky které byl Talbot spolu s Niépcem a Daguerrem v roce 1966 uveden do fotografické Síně slávy.

100 divů světa
  • Nejčtenější

Ukrajinská pobřežní obrana zničila plány na vylodění u Oděsy

Flotila ukrajinského námořnictva dostala na začátku ruské invaze na frak, ale její „suchozemská“ pobřežní obrana...

Družice Starlink ruší snímky Hubbleova teleskopu, to nejhorší teprve přijde

Projekt družic Starlink, které poskytují internetovou konektivitu z vesmíru, už od začátku budí vášně a znepokojena je...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Čtyři rady, jak postupovat, když váš počítač není způsobilý pro Windows 11

Celá řada nyní využívaných počítačů nesplňuje oficiální požadované podmínky potřebné k upgradu na operační systém...

Tyto zvuky znal dříve každý. Poznáte starou techniku pouhým poslechem?

V době, kdy se ve většině elektroniky pohybují maximálně ventilátory, to může někoho překvapit, ale většina...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

A TOTO VÍTE? Proč se na tancích používaly kyvné věže a už se nepoužívají

Kyvné věže byly fenoménem od konce čtyřicátých do šedesátých let. Přestože vznikla řada návrhů vozidel s tímto typem...

Finsko není mistr světa ve vzdělání. Naopak. Mýtus, který trval 20 let, padá

Premium Ještě nedávno se do Finska jezdilo jako na safari, aby jiné země okoukaly tajemství tamního školství, nejlepšího na...

Revma vzniká v plicích. Nyní došlo ke zlomu v léčbě, říká profesor Vencovský

Premium Bolest, ztuhlost, otoky a deformace kloubů, především na rukou. Tak si většina lidí představuje revmatoidní artritidu,...

V Česku neměl šanci, v cizině metastázy zmizely. Léčbu hradí pojišťovna

Premium Na rakovinu prostaty umírá v Česku asi 1 500 mužů ročně. Když vyčerpají všechny metody léčby, nezbývá jim než čekat na...

Obrovský potenciál i riziko nanotechnologií. Mají nečekané vlastnosti, říká vědkyně

Premium Nejen roušky, ale i opalovací krém, autolak nebo třeba oblečení. Nanotechnologie jsou všude kolem nás. „Materiály se v...

Kdy opravdu vyhynuli neptačí dinosauři a proč neplatí údaj 65 milionů let

Letos v březnu přijde do kin snímek 65, sci-fi thriller zasazený do doby posledních (neptačích) dinosaurů. Velkolepá...

Expert: Konec zubních kazů? Čeští vědci objevili gen, který zajistí tvrdou sklovinu

Vysíláme V Centru pro fenogenomiku ve Vestci vznikla nejmodernější laboratoř pro práci s vysoce infekčními viry a bakteriemi. Po...

Když virtuální realita léčí duši. Mozek se dá dobře ošálit, říká vědkyně

Premium Speciální aplikace a 3D brýle se čím dál častěji stávají dobrými pomocníky psychiatrů a terapeutů. Jak pomáhá digitální...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Nervozita roste. Padající Deutsche Bank stáhla dolů korunu i pražskou burzu

Od záchrany problémové švýcarské banky Credit Suisse ještě neuplynul ani týden a investoři opouštějí další potenciální...

Herečka Jenovéfa Boková porodila, z Witowské je nevlastní babička

Jenovéfa Boková a její partner Adam Kolář v pátek odpoledne potvrdili, že herečka a hudebnice už porodila a šťastní...

Horníci leželi na pokojích na břichu. Skrývali erekci. A zrodila se viagra

Modrá pilulka slaví pětadvacet let. Spustila svého druhu kulturní i farmaceutickou revoluci, preformátovala vnímání...

Tom Cruise se dcerou Suri pyšnil. Už ho neviděla deset let, míří na vysokou

Tom Cruise se od roku 2006 do roku 2013 rád ukazoval na veřejnosti s dcerou Suri v náručí. Před deseti lety však ze...

Paltrowová si po srážce na lyžích myslela, že jde o sexuální útok

Herečka Gwyneth Paltrowová (50) v pátek opět vypovídala před soudem v případu údajného neposkytnutí první pomoci...