Slibují, že vás zbaví parazitů. Sami parazitují na lidské důvěřivosti

Pavel Kasík
aktualizováno  2. března 15:33
Cítíte se nemocní? Možná za to mohou všudypřítomní parazité, varují webové stránky. A hned vám také ochotně nabídnou - tedy draze prodají - přírodní přípravek na detoxikaci organismu. V čem je problém? Podívali jsme se podrobně na nekalé reklamní praktiky, pseudovědecká tvrzení a lživá prohlášení těchto webových „šmejdů“.
Při nákupu léčivých přípravků na internetu musí být zákazník opatrný. Desítky...

Při nákupu léčivých přípravků na internetu musí být zákazník opatrný. Desítky stránek jej chtějí pomocí klamných tvrzení přesvědčit ke koupi neúčinných nebo dokonce zdraví nebezpečných látek... | foto: montáž: Pavel Kasík - Technet.czProfimedia.cz

„Náš vědecky ověřený lék vás jako jediný prostředek na trhu zbaví parazitů, potvrzuje MUDr. Michael Petr.“ Takový slib dává internetový prodejce na stránkách, které se tváří jako rozhovor s fundovaným odborníkem. Ve skutečnosti tato krátká věta obsahuje hned tři zásadní úskoky, kterými jeden z mnoha podobných on-line obchodů klame zákazníky:

  1. Nejedná se o „lék“, ale o „doplněk stravy“
  2. Není potvrzen vědeckými studiemi ani klinickými testy (odkazy na ně chybí, respektive jsou nefunkční)
  3. Citovaný doktor Michael Petr ve skutečnosti vůbec neexistuje, stejně jako onen „Národního institut parazitických onemocnění,“ kterému údajně předsedá

Takovýto styl prezentace není bohužel ojedinělý. A to nejen na českém webu, ale i v zahraničí. Onen fiktivní český doktor Michael Petr se na slovenské verzi stránek promění v Jána Kolesára.

Česká verze klamavého blogu
Slovenská verze klamavého blogu

Česká a slovenská verze klamavého blogu má vedle stejné fotky vždy jiné jméno údajného lékaře. Správně není uvedeno ani jedno z nich. Fotka je ukradena z internetu, ve skutečnosti jde o Prof. Didiera Pipetta ze Ženevy, zjistite, pokud po původu fotky zapátráte.

„Odpověď na otázku, proč internetoví šmejdi nabízejí s oblibou právě bylinky a rostlinné extrakty je jednoduchá: chtějí je prodávat za nehorázné ceny,“ vysvětluje pro změnu skutečný doktor, parazitolog doc. RNDr. Oleg Ditrich, CSc., který k tématu napsal řadu článků.

Blogů, které se vydávají za nezávislé lékařské informace, je celá řada. Na tomto například smyšlený doktor Jan Pavel tvrdí, že parazité mohou za vaši předčasnou ejakulaci. Jde opět o „Advertoriál“, smyšlenou prezentaci, ze které všechny odkazy vedou na stránku sloužící k telefonickém objednání bylinného produktu.

Internetoví prodejci se nebojí mlžit, vymýšlet si a krást fotky

Kampaně těchto „internetových šmejdů“ (označení odkazuje na podvodné a úskočné taktiky prodejců známých z předváděcích akcí, pozn. red.) se podobají jako vejce vejci. V české mutaci jednoho z těchto obchodů údajný vedoucí (neexistujícího) Národního ústavu parazitických onemocnění MUDr. Michael Petr a ve slovenské mutaci Ján Kolesár tvrdí, že zápach z úst způsobují paraziti a řadu dalších nesmyslů.

Klamavé blogy, které se tváří jako nezávislé lékařské informace, ve skutečnosti slouží k propagaci výrobku. Využívají často ukradené fotky, polopravdy i zjevné nesmysly.

Stránka se tváří jako nezávislý lékařský blog, ovšem pokud čtenář věnuje pozornost detailům, rychle pozná, že něco nehraje: od nefungujících odkazů přes kompletně zfalšovanou diskuzi plnou povzbudivých příspěvků až po neúnavné propagování onoho přípravku „Detoxic“, na který ostatně vedou všechny odkazy, které na stránce jsou.

Fotky, kterými tento „blog“ argumentuje, jsou rovněž ukradené, jak ukáže rychlé reverzní hledání v obrázcích na internetu. A vůbec jim nevadí, že jde o fotky nesouvisející s lidským zdravím. „Jde zjevně o parazity ve zvířatech, např. údajní červi ve žlučových kamenech jsou ve skutečnosti hlístice Dirofilaria immitis v srdci psa,“ píše Ditrich. „Dirofilaria immitis může být opravdu velmi vzácně komárem na člověka přenesena, ale larva nedoputuje do srdce a nedospívá v něm: najde se buď pod kůží nebo se zapouzdří v plicích.“

Podobných stránek jsou desítky a spojuje je jak rétorika strachu (“až po smrti jí objevili parazity!“), tak kradené fotky, zavádějící tvrzení a spousta nesmyslů týkajících se parazitů:

Podvodné blogy a stránky o parazitech

Co se stane, pokud byste v dočasném pomýlení smyslů podlehli svůdným nabídkám a rozhodli se objednat si takovýto přípravek? Dostanete se z falešného blogu na stránky, které prezentují daný přípravek.

Obchod se chlubí „klinicky prokázanou účinností“, nikde ale nedává doklad této účinnosti

Veškeré certifikáty jsou zmenšené a o ničem nevypovídají. Chybí naopak odkazy na jakékoli reálné doklady účinnosti.

Vyhýbavý prodejce a klamavá reklama

Zajímá vás, kdo přípravek prodává? Tak to máte smůlu, o prodejci a jeho firmě se na stránkách nic nedozvíte. Pod smyšleným jménem (když mohou oni, proč ne my) jsme tedy vyplnili objednávku a čekali na slíbený telefonát. Čtete správně - přípravek neobjednáváte přes webový obchod, ale po telefonu, čímž se provozovatel zřejmě chce vyhnout příslušným normám a regulacím.

„Přestože je na stránkách uvedeno slovo ‚objednat‘, tak se o žádnou objednávku nejedná. Ta objednávka probíhá až po telefonu,“ poukázala na důležitý detail Dagmar Hartmanová, právnička společnosti MAFRA. „Předpokládám, že v rámci toho telefonického hovoru budou splněny všechny podmínky podle zákona – sdělí Vám, od koho si objednáváte, za jakou cenu apod. To, že na stránkách není uveden jejich provozovatel, porušením zákona není.“

Stránky se chlubí i něčím, co se tváří jako klinický test. Ve skutečnosti chybí jakýkoli odkaz na test, jeho metodiku či jakékoli další informace a jde tak podle všeho o čísla vycucaná z prstu.

Druhý den ráno skutečně přišel hovor z českého čísla: „Jmenuji se Alice, volám vám z internetového obchodu ohledně vaší objednávky Detoxic, neruším vás?“

„Jak se jmenuje ten internetový obchod?“ zeptali jsme se, a po krátkém zaváhání nám Alice vyhýbavě zopakovala: „Produkt se jmenuje Detoxic. A obchod se jmenuje fajnovézboží.cz.“ Na stránkách tohoto obchodu skutečně najdeme v nabídce daný produkt, stejně jako informace o bankovním účtu vedeném u německé banky. Jiné informace jsme z provozovatelů nedostali. Na dotaz ohledně vědeckých studií, ze kterých vycházejí, nás odkázali na své webové stránky, kde ovšem takové informace zcela chybí (respektive mají nefungující hypertextové odkazy).

Je takové jednání etické a legální?

Už z výše uvedeného je jasné, že firma nejedná se zákazníky zrovna korektně: prodává předražené a neověřené přípravky, slibuje hory doly a navíc argumentuje vymyšlenými studiemi či fiktivními doktory. Je její jednání nelegální, nebo se schová do šedé zóny?

Náš první dotaz směřoval na Českou obchodní inspekci. Její mluvčí, Jiří Frölich, nám vysvětlil, že se ČOI nezabývá kontrolou léků ani potravinových doplňků: „Potraviny spadají pod Státní zemědělskou a potravinářskou inspekci a léky pod Státní ústav pro kontrolu léků. Jakmile se to polyká, když se to jí, tak se to netýká ČOI.“

Kromě parazitů vám údajně tento neuvěřitelně předražený přípravek pomůže i s dalšími nepříjemnostmi. Všiměte si, že se tvůrci vyhýbají čemukoli konkrétními a místo toho volí formulace jako „vy i vaši blízcí budete zdraví“.

Protože přípravek Detox není lékem, jak ostatně stránky zdůrazňují, přestože si vzápětí protiřečí, když mluví o „klinických testech“, oslovili jsme s dotazem Státní zemědělskou a potravinářskou inspekci, která má v gesci potravinové doplňky. „Podobné případy jsme v minulosti řešili a stále je řešíme,“ řekl nám Pavel Kopřiva, mluvčí Státní zemědělské a potravinářské inspekce. „Pokud jde o posuzování toho, že někdo vystupuje jako lékař a přitom není lékař, to je mimo kompetenci SZPI, i když je to pochopitelně eticky problematické. Jestli je to právně postižitelné, to nedokážu říci.“

V minulosti podle Kopřivy inspekce narazila na podobné stránky, na kterých se vyskytovala nepovolená zdravotní a léčebná tvrzení. Zdravotní tvrzení jsou v rámci EU přesně vymezená. Kromě povolených zdravotních tvrzení existují i seznam takzvaných „on-hold tvrzení“, tedy těch, které ještě Evropský úřad pro bezpečnost potravin neposoudil. Na tomto seznamu (XLS) najdeme právě i bylinky obsažené v námi diskutovaném přípravku. Zjistíme tak, že na základě přimíchání řebříčku může být v reklamě spojení „přirozená obranyschopnost“ a zeměžluč zase dává možnost slibovat zákazníkovi „osvěžení těla“ nebo „normální trávení“. Žádná z bylinek na seznamu ale neobsahuje ani zmínku o parazitech, takže prodejce, který tvrdí, že jeho přípravek proti parazitům bojuje, by si měl připravit doklady, které to potvrdí.

Zdravotní tvrzení z tzv. on hold seznamu (týká se hlavně rostlin)

Problém s prezentací vidí i právnička Dagmar Hartmanová: „Přípravek Detoxic není registrovaný v České republice jako lék. Klinické účinky je však možné uvádět pouze u léků a pouze za předpokladu, že nějaké klinické testování proběhlo. Pokud nic takového není, jedná se o nekalou obchodní praktiku.“

Nebezpečí pro peněženku, ale i pro zdraví

Další podvodná stránka, která se tváří jako důvěryhodná instituce, ale ve skutečnosti chce pouze prodávat předražené bylinky...

Všemožní parazité, kteří údajně útočí na lidské tělo, momentálně patří k oblíbeným tématům různých stránek s doporučením na alternativní léčbu. Třeba tvrzení, že „850 tisíc lidí v ČR každoročně umírá kvůli parazitům“, je pochopitelně nesmyslné, už jen proto, že v ČR celkem ročně zemře přibližně 100 tisíc lidí. Přesto jsou tito neviditelní tvorečkové vydávání za příčinu prakticky všech myslitelných chorob. „A nejen na internetu, zabývají se jimi i seriózně vypadající knihy, které lze na našem trhu koupit,“ varuje Oleg Ditrich. „Jedná se však o nedůvěryhodné knihy o parazitech a léčení nemocí jimi způsobených. Obsahují informace nepřesné, záměrně zkreslené i zcela vymyšlené.“

Rostlinné potravinové doplňky podle něj škodí především peněžence, na lidské zdraví by neměly mít negativní vliv. „To však nelze tvrdit o skutečných antiparazitikách, která jsou účinná,“ zdůrazňuje Ditrich. Má na mysli pokoutně prodávané přípravky proti parazitům (antiparazitika a antihelmintika), které jsou původně určené např. pro asijský trh.

Antihelmintika vyráběná v Thajsku a v Indii. Jejich užívání bez lékařského předpisu je vysoce rizikové.

„Zjednodušeně lze říci, že jsou jedovatější pro parazity než pro lidi, a proto by měla být podávána pouze v dávkách, které předepisují lékaři a pod jejich kontrolou,“ varuje Ditrich. „Šmejdi však doporučují nesmyslně vysoké dávky, dokonce preventivně, a internetový trh je zaplaven léky indické a thajské výroby, které si může v jakémkoliv množství koupit kdokoliv. Tady už končí legrace a překračují se naše zákony.“

Jak rozeznat seriózní informace o parazitech od dezinformací „internetových šmejdů“?

Parazitolog Oleg Ditrich radí, čeho si všímat, pokud chcete odlišit důvěryhodné informace od těch zavádějících nebo podvodných

Pro laiky, kteří se v parazitologii neorientují, může být problém rozhodnout se, čemu mohou na webu věřit a čemu nikoli. Zde je několik užitečných vodítek:

  1. Naprostá jistota, že jde o podvodný web s dezinformacemi, existuje vždy, když se doporučuje prostředek či metoda proti “parazitům” obecně, aniž by se rozlišovaly jejich druhy nebo aspoň skupiny (třeba motolice, tasemnice, hlístice, malarická plasmodia ...). Existuje mnoho velmi rozmanitých parazitů s velmi odlišným metabolismem a ani teoreticky nemůže existovat univerzální prostředek, který by účinkoval proti každému z nich. Musel by být tak toxický, že by zabíjel i hostitele (tedy člověka). Pokud všechno, co se tváří na webové stránce jako odkazy, vede pouze k nabídce objednání antiparazitárního prostředku (obvykle s výraznou slevou), jde o podvod, stejně jako fiktivní diskuse pod příspěvkem, do které nelze přispět.
  2. Vážné podezření, že jde o podvodné weby, by mělo vzniknout, jsou- li v souvislosti s parazity používány výrazy jako: detoxikace, pozitivní či negativní energie, biorezonance, frekvenční diagnostika, homeopatie, preventivní odčervení lidí, odkyselení, odkovení apod.
  3. Zvýšená opatrnost je namístě, pokud se v souvislosti s parazity zmiňují odborné výrazy jako produkty metabolismu, posílení imunity, kyselá či zásaditá reakce, zátěž organismu, biodegradace, deaktivace, externí agens, přírodní prostředek apod. Jde sice o termíny, které v jiném kontextu mají svůj význam, ale podvodníci si je oblíbili a používají je (často ve zkresleném významu) ve svých dezinformacích.

Rostlinné extrakty, čaje, odvary apod. mají mezi podvodnými produkty zvláštní místo. Nikdo rozumný nepopírá, že se mezi bylinkami najdou skutečně léčivé, které např. zmírňují zánět, ovlivňují produkci žluči či žaludečních šťáv nebo mají zklidňující efekt. Bylinky tedy lze používat ke zmírňování nebo i prevenci některých zdravotních potíží. V naprosté většině případů však nemohou látky rostlinného původu v koncentracích dosahovaných v čajích či doplňcích stravy usmrtit parazity, pokud jsou v organismu opravdu přítomni. Tu menšinu, která toho schopna je, využívá i “oficiální medicína”: příkladem je použití artemisinu z pelyňku ročního proti malárii. Tyto účinné léky by se měly ovšem brát pod lékařským dohledem.

Další způsoby, jak ověřit informace týkající se parazitů, najdete na parazitologie.cz (PDF). Pokud ani vyzkoušení výše uvedených postupů nepovede k jistotě, lze dotaz poslat do rubriky dotazy@parazitologie.cz. Tato rubrika je původně určena jiným účelům: odborníci na jednotlivé skupiny parazitů odpovídají na konkrétní dotazy o jednotlivých parazitech či podezření na infekce jimi působené. V posledních týdnech je však zavalena (podobně jako adresy parazitologického ústavu a dalších parazitologických pracovišť) právě dotazy na šmejdovské stránky a odpovídání již
skutečně zdržuje od práce. Pokud se tedy někdo bude ptát na otázku již opakovaně zodpovězenou, obdrží nejspíš odkaz na již publikovaný dokument, ostatním ochotně odpovíme individuálně.

(Zdroj: doc. RNDr. Oleg Ditrich, CSc., Parazitologie.cz)

Poznámka: Článek vznikl na základě textů doc. RNDr. Olega Ditricha, CSc., které byly publikovány na portálu parazitologie.cz (PDF 1, PDF 2). V článku používáme části původního textu a obrazového doprovodu doc. Ditricha, a to s jeho výslovným souhlasem. Odstranili jsme ilustrační fotografii s výrobky.

Nejčtenější

Modelář zastavil čas. Převoz skruže na vodní dílo Orlík vtáhne do historie

Soutěž

V seriálu Příběh mého modelu se tentokrát pokocháme diorámou, se kterou se s námi podělil modelář Jiří Poch. Rozhodl se ztvárnit skutečný historický okamžik a použít zajímavé výtvarné techniky. Dále...

KVÍZ: Mladí asi nepochopí, staří zaskřípou zuby. Fyzické nosiče už odvál čas

Většinu fyzických nosičů zvuku, obrazu a dat již odvál čas. Pojďme na ně zavzpomínat. Starší procvičí paměť a otřou zpocené čelo, kolik za dnes v podstatě historické relikty kdysi utratili. A mladí...

Proudnicové parní lokomotivy oplývaly krásou, technický přínos pokulhával

Proudnicové, neboli aerodynamické parní lokomotivy známe především ze Spojených států, Velké Británie, Německa a Francie. Ale objevily se i v několika dalších zemích, byť v některých z nich v...

Hitlerova letadlová loď nikdy nevyplula. Modelář vytvořil její možnou podobu

Soutěž

V jednom z nedávných příspěvků do naší soutěže Příběh mého modelu jsme si ukázali, jak lze díky modelu zastavit čas. Tentokrát nám modelář Josef Vinš ukáže, jak lze vytvořit historickou konstrukci....

Dívka odmítající sex je měšťačka, styk je zdarma, hlásala před 100 lety Pravda

Sexuální revoluce sovětského typu – tak by se dalo nazvat období 20. let 20. století v bolševickém Rusku, kde se intimní vztahy zbavovaly starých konvencí. Podle článku Bolševici a láska, který 23....

Před 100 lety se zrodilo slovo totalita. Použil ho poprvé Mussolini

Na konci června 1925 vrcholil v Římě čtvrtý sjezd Italské národní fašistické strany Benita Mussoliniho. Strana, založená teprve o tři a půl roku dříve, vládla v Itálii od 30. října 1922, kdy jí král...

24. června 2025

Hitlerova letadlová loď nikdy nevyplula. Modelář vytvořil její možnou podobu

Soutěž

V jednom z nedávných příspěvků do naší soutěže Příběh mého modelu jsme si ukázali, jak lze díky modelu zastavit čas. Tentokrát nám modelář Josef Vinš ukáže, jak lze vytvořit historickou konstrukci....

24. června 2025

Vědci zkoumají, jak neztloustnout po vysazení Ozempicu. Řešení je několik

Premium

S léky, jako jsou Ozempic nebo Zepbound, obézní lidé výrazně zhubnou. Po skončení léčby jim však letí hmotnost opět nahoru. Je ve hře návrat k lékům minulosti? Studie a testy na dobrovolnících...

24. června 2025

Deset metrů za den cestoval celý blok domů. Šanghaj přesunula památku

V čínské Šanghaji přestěhovalo 432 robotů celý historický blok budov o hmotnosti 7 500 tun. Komplex o rozloze 4 000 metrů čtverečních se pohyboval tempem 10 metrů denně. Budovy stojí v Šanghaji již...

23. června 2025  18:43

Rozloučit se s disketami či Windows 95 není tak jednoduché, jak se zdá

Zatímco běžní uživatelé i velké firmy se připravují na podzimní konec Windows 10, jsou organizace, kde ještě provozují 30 let starý systém Windows 95 nebo diskety. Patrně už se však smráká i nad nimi.

23. června 2025  15:34

Tisíce asteroidů a miliony galaxií. Největší dalekohled nabízí první ochutnávku

Obří dalekohled v observatoři Vera Rubin v Chile nabídl první ochutnávku snímků pořízených do útrob hlubokého vesmíru. Zachycují světla milionů vzdálených hvězd a galaxií. Vědci očekávají, že...

23. června 2025  8:49

Proudnicové parní lokomotivy oplývaly krásou, technický přínos pokulhával

Proudnicové, neboli aerodynamické parní lokomotivy známe především ze Spojených států, Velké Británie, Německa a Francie. Ale objevily se i v několika dalších zemích, byť v některých z nich v...

23. června 2025

Dívka odmítající sex je měšťačka, styk je zdarma, hlásala před 100 lety Pravda

Sexuální revoluce sovětského typu – tak by se dalo nazvat období 20. let 20. století v bolševickém Rusku, kde se intimní vztahy zbavovaly starých konvencí. Podle článku Bolševici a láska, který 23....

22. června 2025

Příběh mého modelu: Jagdtiger 331 „Ocelový stín“ se vynořuje z mlhy Balatonu

Soutěž

Modelář Dominik Šťástka nás ve svém příspěvku do soutěže Příběh mého modelu přenesl k Balatonu v březnu 1945. Jeho příběh není ani tak příběhem stavby modelu, jakož vylíčením situace, do které svoji...

22. června 2025

Autobusy v Praze slaví století. První linka vedla z Vršovic do Záběhlic

Před sto lety, 21. června 1925, vyjely do ulic Prahy první dva autobusy Elektrických podniků hlavního města. Pravidelná linka spojila Vršovice se Záběhlicemi a odstartovala éru městské autobusové...

21. června 2025

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Osud si s námi umí pohrát, říká pilot unikátního bombardéru Avro Anson

Je to jediný létající exemplář v původní verzi Mk.I na světě a jeden z pěti dosud provozovaných britských vícemotorových bombardérů z období druhé světové války. Na severní polokouli se z Austrálie a...

21. června 2025

Slet letadel, dronů i strojů budoucnosti. To je 55. Pařížská letecká show

Pařížský aerosalon, který probíhá každý lichý rok na tradičním místě v Le Bourget u Paříže, letos slaví 55. ročník. Koná se od 16. do 20. června a k vidění toho je opravdu mnoho. Od nejnovějších typů...

20. června 2025  16:49
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.