Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Prý vyléčí rakovinu, AIDS i vše ostatní. Čím Čechy láká „zázračné“ bělidlo

aktualizováno  14:47
„Lék“ na 95 % známých nemocí? České e-shopy nabízejí chemikálie MMS a CDS pokoutně jako "bělidlo na textil", aby se vyhnuly kontrole úřadů. V USA kvůli tomu dokonce vznikla „nenáboženská církev“ a chemickou směs vydává za „svátost“. Doktoři, úřady i vědci varují: Je to nesmyslný hazard. Neohrožujte sebe ani své děti.

Hledat rady ohledně zdraví na internetu je vždy nebezpečné, kromě ověřených a důvěryhodných zdrojů je tu ohromné množství šarlatánů a pseudoexpertů. A zatímco zodpovědný lékař po internetu rady dávat nebude, podvodní léčitelé s tím nemají problém.

Zoufalá maminka tak například svojí půlroční holčičce mazala na obličej podomácku vytvořený „lék“ z chemických přípravků určených pro bělení textilu či dezinfekci vody v bazénu. Ve facebookové skupině zastánců tohoto alternativního způsobu léčby ji v tom ostatní členové podporují: „To mokvání (obličeje malé holčičky) by mohlo být proto, že to bylo slabé CDS2...,“ radí jí Ota N., kterého skupina uznává jako experta na tuto „zázračnou“ léčbu dezinfekčními chemikáliemi.

Matka nahrála na Facebook fotky nemocné půlroční holčičky s žádostí o radu. Používá CDS a exém se zhoršuje.

Ota N. na základě fotek rádí, ať matka zvýší koncentraci přípravku CDS2. „A hlavně neočkujte,“ dodává další.

Na první pohled to připomíná spíše vtip: „Tyto stránky stále informují o převratném prostředku, který je zatím dostupný, je levný a je účinný na 90 % všech známých nemocí. Nejde přitom o žádnou neznámou látku. Oxid (kysličník) chloričitý je používán v lékařství, v potravinářství a k desinfekci pitné vody přes sto let.“ Mluví se přitom o žíravých chemikáliích typu Savo, přestože složení těch „oficiálních“ přípravků obsahuje jinou dezinfekci, typickou pro průmyslová bělidla papíru nebo bazénovou dezinfekci.

Tvrzení o MMS vs. realita

Tvrzení: Prý léčí akné, autismus, cukrovku, rakovinu, kapavku, SARS, syfilis i malárii.

 • Realita: Neexistuje žádný věrohodný doklad o systematické studii, která by léčivé účinky požívání MMS či CDS prokázala (více informací).

Tvrzení: 100% bezpečný prostředek.

 • Realita: Úřady i lékaři varují před užíváním, SÚKL označil MMS za nepovolené léčivo (více informací)

Tvrzení: Proč by to lidé používali, kdyby to nefungovalo? Co by z toho měli?

 • Realita: Na prodeji knih a materiálů samozřejmě vydělávají propagátoři MMS, kteří se ovšem zříkají jakékoli zodpovědnosti. Prodali vám přece bělidlo, nikoli lék (více informací).

Tvrzení: Léčba MMS je nejúčinnější ve chvíli, kdy přestanete brát ostatní léky.

 • Realita: Vůbec nejnebezpečnějším rysem pseudovědeckých léčebných postupů je zneužívání zoufalé situace nemocných lidí. Sliby je nalákají do svého systému a zakazují jim chodit k lékaři, který by jim mohl dát realistickou představu o jejich zdravotním stavu. Propagátoři MMS tvrdí, že by lidé neměli chodit k doktorovi a léčit se pouze MMS, přitom nenabízejí pacientům nic než naději v podobě nepotvrzených postupů (více informací

Chtělo by se doufat, že na „univerzální všeléky“ mají již lidé ve vyspělých zemích svůj ostrovtip vytrénovaný. Pokud někdo slibuje, že jeho kapky zabírají na vše, od akné přes HIV a rakovinu až po autismus, logika velí mít se na pozoru.

Jenže prodejci a propagátoři podobných všeléků dobře vědí, že lidé v zoufalé situaci dělají zoufalá rozhodnutí. Přičtěme k tomu anonymní prostředí internetových stránek, kde každý anonym může být expert na cokoli. Přimícháme materiály více či méně zdařile napodobující vědeckou rétoriku. Pak stačí zakápnout trochou konspiračních teorií o „nenasytných doktorech, kteří neuzdravují, aby nepřišli o peníze“ a „farmaceutické lobby, která se bojí lidí, co si drahé léky vyrobí doma za zlomek ceny“, a máme tu výsledek - chemický mix MMS/CDS.

Zastánci - není jich zřejmě mnoho, ale o to jsou na internetu hlasitější - tvrdí, že jde o zázračný lék, který vyléčí vše, od chřipky po rakovinu, od vředů po autismus. Ukazují velmi dobře, jak se pseudověda šíří a jakých metod využívá k přesvědčování lidí v zoufalé situaci. Proto se vyplatí podívat se podrobněji na to, jak tento bizarní „všelék“ získává své zapálené následovníky do své církve. Ano, u této skupiny není sektářství jen metafora, Jim Humble, vynálezce metody MMS, se nechal jmenovat „arcibiskupem“ své církve Genesis II , aby se tak vyhnul dohledu nad propagovanými chemikáliemi, které nyní vydává za „svátostné pokrmy“ (v originále: sacraments).

Stránky „nenáboženské církve“ Genesis II, v jejímž čele stojí Jim Humble. Církev vydává chemikálie MMS za své „církevní svátosti“ (Church Sacraments) ve snaze vyhnout se regulaci a kontrole.

Knihy Jima Humbla nejsou právě levné. Je to i proto, že právě skrze ně na systému MMS vydělává. Sám mluví o desítkách tisíc prodaných kusů.

Pečlivě vyladěná pseudověda Jak zlatokop našel „zlatý důl“

Na první pohled se příběh Miracle Mineral Solution (jména se měnila, viz rámeček) velmi podobá příběhu jiné pseudovědecké léčby - homeopatie. U zrodu „metody MMS“ stál jediný člověk - americký zlatokop a metalurg Jim Humble. Na svých cestách za zlatem po Střední Americe vyzkoušel na dvou mužích, kteří onemocněli (podle Humbla) malárií, zoufalý pokus. Dal jim přípravek určený k purifikaci vody. „K úžasu všech přítomných se oběma mužům během několika hodin ulevilo,“ píše později Humble. Muž bez lékařského vzdělání se rozhodl, že zjistí, jak vyléčil malárii.

MMS a CDS: Nebezpečná alternativa?

Otázky a odpovědi

MMS postupně zastupovalo: Miracle mineral solution, miracle mineral supplement, master mineral solution aj.

„Během dalších let Humble zjistil, že účinnou látkou nebyl kyslík, ale stopové množství oxidu chloričitého (ClO2),“ uvádí historie této „církve“. Humble si nenechal svůj objev pro sebe a v prvním desetiletí 21. století údajně jezdil po světě a svůj lék testoval. V roce 2006 vydal knihu „The Miracle Mineral Solution of the 21st Century“ a od té doby Humble píše a publikuje další „výukové materiály“, které prodává prostřednictvím webových stránek za desítky dolarů jednu.

Chemie MMS a CDS

Humble zatím vyvinul několik „MMS protokolů“, tedy způsobů, jak látku připravovat a „aktivovat“. Většinou jde o míchání průmyslově dostupných chemikálií. Základ tvoří obvykle chloritan sodný (NaClO2), sloučenina obvykle určená k bělení textilu, papíru nebo desinfekci, aktivovaného kyselinou citronovou. V průmyslu je využíván pro generování oxidu chloričitého (ClO2), oranžového plynu, který slouží k bělení buničiny a mouky nebo k dezinfekci vody a některých potravin. Nověji Humble propaguje MMS2, které využívá chlornanu vápenatého (Ca(ClO)2) a kyseliny chlorovodíkové (HCl).

CDS a CDS2 označují novější postupy, které vycházejí z MMS, ale vyžadují „probublávání“ plynu ClO2 kapalinou, což vede k slabšímu, lépe snášenému roztoku. Postup CDS propaguje Andreas Kalcker ze Španělska. V Česku obvykle e-shopy prodávají MMS i CDS, ačkoli v komunitě zastánců panují dohady o tom, která z metod je lepší.

V Česku se prodej MMS a CDS obvykle schovává za prodej čistících prostředků nebo bělidel. Nechybí varování před nebezpečím a před požitím chemické látky kontaktem s pokožkou. Přitom stejný e-shop prodává i knihy, které jednoznačně navádějí právě k vnitřnímu používání, koupelím, potírání kůže nebo dokonce klystýrům.

Aby se e-shopy vyhnuly regulaci, neprodávají MMS nebo CDS jako „doplněk stravy“ nebo „lék“, ale jako bělidlo nebo dezinfekční prostředek pro bazény apod.

Terapie MMS prý zabírá na nejrůznější druhy rakoviny. Propagátoři této metody se ale nemohou opřít o jediný podložitelný důkaz. Místo toho se ohánějí příběhy jednotlivců.

Prohlášení bez důkazů MMS prý vyléčí 90 rocent všech nemocí

Přestože zpočátku Humble mluvil o MMS jako o léčbě malárie (na základě oněch dvou případů, kde navíc diagnózu stanovil sám), brzy svá tvrzení rozšířil na další nemoci. Za posledních deset let se jejich výčet rozrostl na desítky chorob a jinde zastánci zkrátka tvrdí, že MMS léčí 90 % všech známých nemocí.

Historie „léčebného postupu MMS“ také ukazuje, že jde o celkem nový fenomén. Na to se také tvůrci zpočátku vymlouvali. Pokud po nich někdo chtěl důkaz v podobě statistik, řekli, že na to je příliš brzy.

Dnes místo toho Jim Humble tvrdí, že klinickými testy zkrátka jen nechce zdržovat. „Doposud nebyly provedeny žádné dvojitě nebo trojitě slepé studie či klinické pokusy dokazující, že MMS předchází malárii a rakovině. Plnohodnotné provedení těchto testů tak, aby něco prokázaly lidem z lékařské profese, bohužel vyžaduje početné ošetřovatelky, lékaře, laboranty a vědecké přístroje,“ píše Humble v jednom článku na českém webu věnovaném MMS.

Na vědecké testy nemáme čas ani peníze, chci jen pomáhat nemocným.

Jim Humble, zakladatel „hnutí“ MMS a arcibiskup církve Genesis II.

„Než by jim [testům] lékaři byli vůbec ochotni věnovat nějakou pozornost, přišly by takové testy na miliony dolarů. Na to prostě nemáme prostředky a ani se nepokoušíme cokoli dokazovat lékařům,“ tvrdí Humble. „Osobně jen chci pomáhat lidem ke zdraví a rád vidím, jak jim to zlepšuje kvalitu života. U vědomí, že dnes potřebné finanční prostředky nemáme, si s lékaři nechceme dělat starosti, jsou tady přece tisíce lidí, kteří věří v MMS a mým zájmem je pomáhat jim, jak můžeme.“

Nebezpečí MMS Úřady, doktoři a odborníci varují před MMS/CDS

Jenže v tom je právě ten zásadní problém podobných metod. Pokud máte pocit, že jste vynalezli revoluční léčbu, musíte ji srovnat se současným stylem léčby. A musí to být poctivé srovnání - snažíte se předejít tomu, že svému postupu příliš fandíte. Jinak se vám snadno stane, že budete sbírat jen příběhy, které podporují váš názor (více o jevu zvaném confirmation bias).

Jak testuje účinnost MMS Jim Humble?

V Dominikánské republice zakladatel hnutí MMS dal svým fanouškům nahlédnout, jak své léčebné léky ověřuje.

„V Africe jsem dohlížel na léčbu 800 lidí, kteří měli HIV. A všichni byli z HIV vyléčeni. To je náš názor. Nemůžeme dokázat, že bylo HIV odstraněno. Nikdo ještě nedokázal, že vůbec virus HIV existuje. Ale to, na co testují - HIV protilátky, kdo ví, co to ve skutečnosti je. A ano, jejich testy ukazují ty protilátky v krvi, protože imunitní systém bude mít tyhle protilátky pořád. Takže nemocnice říkají, že mají pořád HIV.“

Jim Humble prohlásil, že jeho preparát MMS vyléčil 800 lidí z AIDS (že je...

Jim Humble vypráví, podle čeho ví, že jeho MMS „léčí HIV“

A jak tedy Humble dospěl k tomu, že vyléčil HIV? „ Náš test spočíval v tom, že jsme se jich zeptali, jak se cítí. A všichni se cítili dobře a jejich různé neduhy odezněly, rakovina odezněla, kožní problémy odezněly. A tak říkáme, že jsou uzdraveni. Všech 800 bylo šťastných.“

I proto je u léčebných přípravků potřeba testovat je proti dostupným léčivům. Klinické studie skutečně nejsou levné, ale jsou jediný alespoň trochu spolehlivý způsob, jak zajistit, že prodejce léků neklame pacienty ani sám sebe.

Postupy MMS žádnými klinickými testy neprošly, ale to jejich prodejcům a propagátorům nebránilo v tom, aby slibovali zákazníkům zázračná uzdravení. Netrvalo tedy dlouho a na „léčbu“ MMS si došláply zodpovědné úřady. V USA to byl FDA (Úřad pro kontrolu potravin a léčiv), který v roce 2010 vydal varování před užíváním MMS: „FDA varuje spotřebitele před přípravkem Miracle Mineral Solution. Náš úřad obdržel několik hlášení o poškození zdraví v důsledku požití, včetně nevolnosti, zvracení a život ohrožující nízký tlak způsobený dehydratací. Spotřebitelé také poškozují sami sebe, když používají MMS místo schválené léčby doporučené lékařem.“

Podobná varování vydaly i české úřady (psali jsme v roce 2010). Státní zemědělská a potravinářská inspekce ČR označila MMS za ukázku „naprosto bezohledného hazardování s lidským zdravím, přípravek slibuje konzumentům nemožné, jeho užíváním si však lidé mohou ublížit. (...) Někteří distributoři MMS při kontrolách tvrdí, že přípravek je určen pouze k dezinfekci bazénové vody, nikoliv ke konzumaci. Různé nabídky tohoto produktu na internetu nebo informace v různých reklamních publikacích však dokazují opak. Zákazníkům je zde mimo jiné slibováno, že MMS dokáže vyléčit rakovinu všech druhů, hepatitidu či dokonce AIDS. “

Státní ústav pro kontrolu léčiv v roce 2011 odmítl argumentaci prodejců MMS o tom, že neprodávají lék, ale jen bělidlo: „Proklik (z e-shopu) vede na stránky, které uvádějí: Neexistuje v současné době nemoc, na kterou by MMS1 nebyl účinný, tento přípravek je nesmírně účinná zbraň proti všem nemocem a texty na těchto stránkách informují o převratném prostředku, který je zatím běžně dostupný, je levný a lze připravit doma v kuchyni a je účinný na 95 % všech známých nemocí.

Pokud je MMS prezentován jako „lék proti 95 % nemocí“, je nutné, aby přípravek splňoval stejné nároky, jaké jsou kladeny na léky.

Vyjádření Státního úřadu pro kontrolu léčiv, 2011 (PDF)

S ohledem na tuto prezentaci Ústav rozhodl, že chloritan sodný a kyselina citrónová nazývaný též MMS, MMS 1, Master Mineral Solution, Miracle mineral supplement měl a má být zařazen mezi léčivé přípravky a musí splňovat kritéria bezpečnosti, jakosti a účinnosti stanovená zákonem o léčivech.“ To jinými slovy znamená, že pokud někdo prodává přípravek, o kterém tvrdí, že je to lék, pak tento přípravek musí splňovat stejné nároky jako ostatní léky.

Tyto výrobky nejsou registrovány jako léčivé přípravky, a ani nesplňují požadavky na uvádění potravin na trh. Může dojít k poleptání sliznice, jícnu, dýchacích cest, kůže, očí apod.

Hlavní hygienik ČR (DOC)

Nejnovější české varování pochází od hlavního hygienika ČR: „Chloritan sodný je látkou žíravou a zdraví škodlivou při vdechování a při styků s kůží. Obecně se při práci s chloritanem sodným nepovoluje konzumace potravin a tekutin, nepovoluje se kouření a je nutné zachovávat pravidla osobní hygieny. Při vyšších koncentracích může způsobit popálení trávicího traktu a systematické poruchy, mezi závažné zdravotní následky patří perforace jícnu a žaludku. (...) Tyto výrobky nejsou registrovány jako léčivé přípravky, a ani nesplňují požadavky na uvádění potravin na trh. Na webových stránkách je prezentováno ujištění o nezávadnosti a neškodnosti výrobků, a to i v případě konzumace výrobků neředěných. Ve skutečnosti ale může dojít k poleptání sliznice, gastrointestinálního traktu a respiračního traktu, kůže, očí a k systémovým poruchám, mezi závažné zdravotní následky patří perforace jícnu a žaludku, ale může dojít i k selhání jater a ledvin. Neředěný výrobek má korozivní účinky a může vyvolat methemoglobinémii, metabolický rozvrat a akutní renálního selhání.“

Ve světě jsou známy tyto vážné případy a varování:

 • Kanada vydala varování poté, co došlo k vážným zdravotním problémům, včetně jednoho případu, kdy byl pacient ohrožen na životě (2010)
 • Na ostrově Epi zemřela žena poté, co požila doma připravený přípravek MMS (uvedený jako „Magical Mineral Supplement)
 • Americká FDA varuje, že požití MMS může vést poškození trávícího traktu, červených krvinek nebo až k selhání dechu

Více o nebezpečí v našem článku MMS/CDS v otázkách a odpovědích.

Na americkém trhu se již prodává jiný produkt, který pracuje s aktivovaným oxidem chloričitým a je opatřen i několika studiemi podporující schopnost zabíjet bakterie. Zakladatel Howard Alliger má podobnou metodu patentovanou již od roku 1978. Zatím produkt čeká na schválení příslušnými úřady (FDA a EPA). Produkty jsou určeny pro vnější dezinfekci. Biocidní schopnosti oxidu chloričitého při vnějším použití potvrdila i studie z roku 2013. To ukazuje, že působení oxidu chloričitého je možné systematicky studovat, a pacienti by neměli spoléhat na rady z neověřených zdrojů.

Past na zoufalé MMS perfektně těží z bezvýchodných situací

Výše uvedená fakta jednoznačně ukazují, že požívání MMS není vědecky podloženou léčebnou metodou a že účinnost, kterou se Jim Humble chlubí, je přinejlepším smyšlená, v horším případě vylhaná. „Doktoři by chtěli vědecké studie, které prokážou úspěšnost. Na vědecké studie ale není čas,“ říká Humble, „my chceme místo toho pomáhat lidem.“ Kriticky uvažující pacient si po přečtení takového vyjádření uvědomí, že MMS není reálná metoda, tvrzení jsou naprosto nerealistická a údajná úspěšnost doslova senzační. A že takové senzační tvrzení potřebuje skutečně důkladné důkazy, nikoli několik příběhů.

Jak poznat, že vám někdo nabízí pseudoléčbu?

Pro odhalení podvodných léčebných postupů stačí zapojit zdravý selský rozum

Časté varovné znaky podezřelých léčebných nabídek, tvrzení a postupů:

 1. Radí, abyste nechodili k doktorovi. Mluví o spiknutí farmaceutického průmyslu a varují před klasickou léčbou. To je jeden z charakteristických rysů, který je zároveň velmi nebezpečný, protože pacienty reálně poškozuje.
 2. Slibuje vyléčení nevyléčitelných nemocí. Jakmile vám někdo tvrdí, že umí spolehlivě vyléčit AIDS, rakovinu nebo diabetes, je to nanejvýš podezřelé.
 3. Propagátoři tohoto alternativního postupu na vás vydělávají. Může to být skrze „konzultace“, semináře, výukové pomůcky, e-knihy, přístroje pro měření aury, na míru vám mohou sestavit detoxikační sloučeniny nebo přímo chemikálie prodat. Důležité je, že z vás mají peníze a mají důvod vás stále více a více odpoutat od vašeho doktora a postupně vám prodat další a další produkty z nekonečné studnice alternativních postupů.

Jenže lidé, kteří si nevědí rady s léčbou dítěte nebo jim lékaři sdělili nepříjemnou diagnózu, jsou v obtížné situaci. Hledají cokoli, co by jim nebo jejich blízkým mohlo pomoci. A pokud se dostanou do pavučiny stránek, diskuzí, videí a elektronických knih „potvrzujících“ účinnost MMS, není až tak neuvěřitelné, že to zkrátka vyzkouší.

Z internetových diskuzí týkajících se MMS je evidentní, v jak zoufalé situaci jsou rodiče, kteří se odhodlají metodě MMS věřit a potírají své dítě těmito „bělidly textilu“. Nebo lidé, kteří chtějí pomoci svým rodičům a prarodičům a nutí je brát každou hodinu zředěnou kapku „MMS bělidla“, i když to znamená, že jejich nemocní příbuzní trpí průjmy, nevolnostmi a bolestmi. „To právě znamená, že se vám ty toxiny dostávají z těla,“ zní pohotová odpověď internetových všeználků.

A to je problém MMS v kostce: když se uzdravíte, je to díky naší metodě. Když se vám udělá špatně, znamená to, že MMS funguje. A když se neuzdravíte, špatně jste pochopili naši metodu. Kupte si další knihu, podívejte se na další video a vytrvejte.

Za své rady na internetu nejsou tito propagátoři nijak zodpovědní. Pokud se vám udělá špatně, nemáte si kde stěžovat - vždyť jste použili přípravek přímo v rozporu s tím, co vám prodejce poradil. On prodává bělidlo a vy jste si přečetl nějakou radu na internetu a bělidlo jste spolkl? Za to přece chudák prodejce nemůže, a to ani tehdy, když vás sám na to video odkázal a tu knihu vám prodal. Toto pokrytectví možná nejlépe ukazuje, že léčba MMS/CDS prostě nefunguje tak spolehlivě, jak zakladatel Jim Humble a jeho následovníci tvrdí. Kdyby totiž fungovala, její propagátoři a prodejci by se nemuseli takto pokrytecky vyhýbat zodpovědnosti.

Aktualizace: Článek jsme rozšířili o odkazy a doplňující informace, doplnili údaje o vědecké metodě, studii Plos One a příklady z ciziny.

Máte pozitivní či negativní zkušenost s MMS/CDS?

Pokud jste někdy vyzkoušeli tento či podobný přípravek, budeme rádi za vaše dojmy v anonymním dotazníku.

Můžete také zanechat kontakt, pokud chcete své zkušenosti sdělit veřejně. Ve formuláři rovněž můžete autorovi dát tip na další článek na téma zdraví/pseudověda.

Autoři:
 • Nejčtenější

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním systémem Windows do „modré obrazovky smrti“. Ani po restartu se nespustí. Některé...

19. července 2024  11:01,  aktualizováno  18:52

Padouši dostali další balík ukradených hesel. Není tam náhodou i to vaše?

Aktualizovaná databáze deseti miliard ukradených hesel koluje po internetu a je k dispozici kyberpadouchům. Ověřte, zda tam není i vaše heslo. V textu vás naučíme používat jedinečná a silná hesla,...

15. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

OBRAZEM: Jugoslávské karavany byly zcela jiný level než ty z NDR, PLR a ČSSR

V roce 1965 se ve slovinském městě Novo Mesto začala psát historie továrně vyráběných jugoslávských a následně slovinských karavanů. Tak vznikla značka Adria, jejíž život se potom přenesl přes rozpad...

23. července 2024

Mistr vedlejších rolí Krška hrál geniálně alkoholiky a muže zlomených osudů

Herec Vladimír Krška, který se narodil před 100 lety, byl téměř čtyři desítky let členem souboru pražského Divadla na Vinohradech. Na jeho scéně vytvořil na osmdesát rolí.

22. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vyzkoušeli jsme 3D tiskárnu pro děti. Je to hračka, která tiskne hračky

Pod značkou Kidoodle míří na trh 3D tiskárna určená přímo pro děti. Spoustu hotových modelů připravených k tisku k ní výrobce přibalil, tisknout však můžete i vlastní výtvory. Má své mouchy, ale...

19. července 2024

OBRAZEM: Jugoslávské karavany byly zcela jiný level než ty z NDR, PLR a ČSSR

V roce 1965 se ve slovinském městě Novo Mesto začala psát historie továrně vyráběných jugoslávských a následně slovinských karavanů. Tak vznikla značka Adria, jejíž život se potom přenesl přes rozpad...

23. července 2024

NASA ruší projekt roveru, který měl hledat vodu na Měsíci

Už minulý rok měla na Měsíc vyrazit pojízdná laboratoř Viper, jejímž cílem mělo být hledání vody a ledu na naší přirozené oběžnici. Neustálé zdržování a růst nákladů vedly nakonec k tomu, že se celý...

22. července 2024  18:01

Mistr vedlejších rolí Krška hrál geniálně alkoholiky a muže zlomených osudů

Herec Vladimír Krška, který se narodil před 100 lety, byl téměř čtyři desítky let členem souboru pražského Divadla na Vinohradech. Na jeho scéně vytvořil na osmdesát rolí.

22. července 2024

Barbone. To jsou extrémně výkonné počítače pro gamery i revoluční PC s nano nástřikem

Advertorial

Stolní počítače si na trhu udržely své místo i přes masivní nástup levných notebooků. Mezi přední značky stolních počítačů na českém trhu patří značka Barbone od společnosti T.S.BOHEMIA, která letos...

22. července 2024

AURES Holdings a.s.
NÁKUPČÍ AUTOMOBILŮ - OLOMOUC (A12493)

AURES Holdings a.s.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 40 000 - 60 000 Kč

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů,...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Piju každý den. Dřív nebo později se upiju k smrti, líčí bývalý fotbalista Fenin

Fotbalista Martin Fenin (37) neprožívá nejlepší období. Nejen, že mu nevyšlo manželství s policistkou Beatou, se kterou...