„Přes vysoký výskyt pohlavně přenosných nemocí a snížené používání kondomů mezi sledovanými uživateli nedošlo k žádné nové nákaze HIV.“ |
Nová studie amerických doktorů a vědců, publikovaná v záříjovém vydání vědeckého časopisu Clinical Infectious Diseases, popisuje vysokou úspěšnost pilulky Truvada při prevenci přenosu HIV.
Tato antiretrovirální pilulka byla v USA schválena roku 2004 k léčbě HIV, tehdy se Truvada (kombinace dvou do té doby samostatných pilulek prodávaných jako Viread a Emtriva) osvědčila „ekvivalentně“ jako produkty samostatné, a přispěla tak k pohodlí pacientů. Jeden v Truvadě obsažený přípravek, konktréně tenofovir (tj. lék Viread, pochází z pražského Ústavu organické chemie a biochemie, konkrétně laboratoří Antonína Holého. Více o léku si můžete přečíst v našem starším článku.
Nověji se ukázalo, že lze tuto pilulku použít i jako prevenci nákazy HIV-1 (tzv. PrEP, tedy preexposure prophylaxis, preventivní léčba před vystavením se riziku nákazy). Řada studií od té doby poukázala na výborné výsledky pilulky snižující míru nákazy až pětinásobně. Nové testy pak našly ještě lepší úspěšnost.
100% úspěšnost ve studii ještě neznamená dokonalý úspěch
Virus HIV je mediálně sledované téma, a tak není divu, že nová studie si získala pozornost novinářů na celém světě. Důvodem může být i jasná statistika: ze 657 sledovaných lidí z rizikových skupin, kteří pilulku pravidelně užívali, se po dvou a půl letech nikdo nenakazil HIV.
Je však potřeba zároveň dodat, že číslo „100 %“ je v tomto případě třeba brát s rezervou. V těchto sledovacích studiích samozřejmě není možné (ani eticky přípustné) vystavit pacienty nákaze úmyslně. Přestože se tedy výzkumu účastnily stovky lidí, nelze z toho automaticky vyvozovat přímé závěry o naprosté účinnosti prevence.
„Tato studie vyplnila důležitou mezeru a ukázala, že metoda PrEP (prevence před rizikem nákazy) může uspět v reálných podmínkách veřejného zdravotnictví.“ Mitchell Warren, ze skupiny pro podporu HIV prevence AVAC uvedl pro New York Times |
Přesto jde podle jednoho z autorů studie Jonathana Volka o povzbudivá data: „Ukazuje se, že prevence před vystavením nákaze funguje i u populace s vysokým rizikovým faktorem.“ Placebem kontrolovaná studie z roku 2014 (McCormack, Dunn) probíhala mezi homosexuálními muži v Británii. Po více než roce vykazovala skupina mužů, kteří užívali preventivní pilulky (PrEP), relativní snížení nákazy o 86 % ve srovnání s placebem, respektive pilulkami po vystavení nákaze (post-exposure prophylaxis).
Autoři vyjádřili obavy, že výhody preventivní léčby budou v reálném prostředí smazány změnou návyků rizikové populace. Ale to letošní studie (Volk a kolektiv) provedená americkou pojišťovnou Kaiser Permanente nepotvrdila.
Po světě nyní probíhají další klinické testy této preventivní metody, které mají upřesnit, do jaké míry je pilulka účinná v různých situacích. 100 % totiž neznamená, že je dokonalá.