Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Pilulka ochránila před HIV 100 % účastníků studie. Lék to však není

  0:35
Žádný z účastníků klinické studie pilulky Truvada se během testování nenakazil virem HIV. To ovšem samo o sobě neznamená, že jde o lék na tuto nebezpečnou nákazu. Ostatní studie stoprocentní úspěšnost neukazují a problém může být i s pravidelným užíváním léku.

Buňka infikovaná virem HIV. Dodatečně obarvený snímek z elektronového mikroskopu ukazuje HIV (oranžová barva) přichycené na hostitelské buňce. | foto: Profimedia.cz

„Přes vysoký výskyt pohlavně přenosných nemocí a snížené používání kondomů mezi sledovanými uživateli nedošlo k žádné nové nákaze HIV.“

Nová studie amerických doktorů a vědců, publikovaná v záříjovém vydání vědeckého časopisu Clinical Infectious Diseases, popisuje vysokou úspěšnost pilulky Truvada při prevenci přenosu HIV.

Tato antiretrovirální pilulka byla v USA schválena roku 2004 k léčbě HIV, tehdy se Truvada (kombinace dvou do té doby samostatných pilulek prodávaných jako Viread a Emtriva) osvědčila „ekvivalentně“ jako produkty samostatné, a přispěla tak k pohodlí pacientů. Jeden v Truvadě obsažený přípravek, konktréně tenofovir (tj. lék Viread, pochází z pražského Ústavu organické chemie a biochemie, konkrétně laboratoří Antonína Holého. Více o léku si můžete přečíst v našem starším článku.

Nověji se ukázalo, že lze tuto pilulku použít i jako prevenci nákazy HIV-1 (tzv. PrEP, tedy preexposure prophylaxis, preventivní léčba před vystavením se riziku nákazy). Řada studií od té doby poukázala na výborné výsledky pilulky snižující míru nákazy až pětinásobně. Nové testy pak našly ještě lepší úspěšnost.

100% úspěšnost ve studii ještě neznamená dokonalý úspěch

Virus HIV je mediálně sledované téma, a tak není divu, že nová studie si získala pozornost novinářů na celém světě. Důvodem může být i jasná statistika: ze 657 sledovaných lidí z rizikových skupin, kteří pilulku pravidelně užívali, se po dvou a půl letech nikdo nenakazil HIV.

Je však potřeba zároveň dodat, že číslo „100 %“ je v tomto případě třeba brát s rezervou. V těchto sledovacích studiích samozřejmě není možné (ani eticky přípustné) vystavit pacienty nákaze úmyslně. Přestože se tedy výzkumu účastnily stovky lidí, nelze z toho automaticky vyvozovat přímé závěry o naprosté účinnosti prevence.

„Tato studie vyplnila důležitou mezeru a ukázala, že metoda PrEP (prevence před rizikem nákazy) může uspět v reálných podmínkách veřejného zdravotnictví.“

Mitchell Warren, ze skupiny pro podporu HIV prevence AVAC uvedl pro New York Times

Přesto jde podle jednoho z autorů studie Jonathana Volka o povzbudivá data: „Ukazuje se, že prevence před vystavením nákaze funguje i u populace s vysokým rizikovým faktorem.“ Placebem kontrolovaná studie z roku 2014 (McCormack, Dunn) probíhala mezi homosexuálními muži v Británii. Po více než roce vykazovala skupina mužů, kteří užívali preventivní pilulky (PrEP), relativní snížení nákazy o 86 % ve srovnání s placebem, respektive pilulkami po vystavení nákaze (post-exposure prophylaxis).

Autoři vyjádřili obavy, že výhody preventivní léčby budou v reálném prostředí smazány změnou návyků rizikové populace. Ale to letošní studie (Volk a kolektiv) provedená americkou pojišťovnou Kaiser Permanente nepotvrdila.

Po světě nyní probíhají další klinické testy této preventivní metody, které mají upřesnit, do jaké míry je pilulka účinná v různých situacích. 100 % totiž neznamená, že je dokonalá.

Autor:
  • Nejčtenější

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním systémem Windows do „modré obrazovky smrti“. Ani po restartu se nespustí. Některé...

19. července 2024  11:01,  aktualizováno  18:52

Uvězněni na vesmírné stanici. Boeing neví, kdy vrátí posádku zpět na Zemi

První testovací let nové vesmírné lodi Boeing Starliner CST-100 s posádkou neprobíhá tak, jak měl její výrobce spolu s NASA naplánováno. Cesta dvou astronautů na ISS a zpět měla původně trvat...

26. července 2024  12:59

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

OBRAZEM: Jugoslávské karavany byly zcela jiný level než ty z NDR, PLR a ČSSR

V roce 1965 se ve slovinském městě Novo Mesto začala psát historie továrně vyráběných jugoslávských a následně slovinských karavanů. Tak vznikla značka Adria, jejíž život se potom přenesl přes rozpad...

23. července 2024

Mistr vedlejších rolí Krška hrál geniálně alkoholiky a muže zlomených osudů

Herec Vladimír Krška, který se narodil před 100 lety, byl téměř čtyři desítky let členem souboru pražského Divadla na Vinohradech. Na jeho scéně vytvořil na osmdesát rolí.

22. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Výlet do století páry. Poznáte, v jaké dnešní zemi jste?

V následujícím kvízu se podíváme na zajímavá místa zachycená na fotografiích v devatenáctém století. Úkolem je poznat, v jaké dnešní zemi se dané místo či objekt nachází.

26. července 2024

Možná jsme na Marsu našli dávný život, hlásí NASA. Nález potvrdí až na Zemi

Robotické vozítko Perseverance amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) našlo na Marsu kus horniny, který by mohl obsahovat zkamenělé mikroby. Jde o další významný krok v hledání...

27. července 2024  10:34

Konečná československá bilance z Paříže před 100 lety: 10 medailí a první zlato

Hry VIII. letní olympiády v Paříži, které skončily před 100 lety, 27. července 1924, potvrdily velký rozmach olympijského hnutí.

27. července 2024

První tryskový dopravní letoun de Havilland DH106 Comet vzlétl před 75 lety

První proudový dopravní letoun de Havilland DH106 Comet se poprvé dostal do vzduchu 27. července 1949. O necelé tři roky později už začal pracovat v běžném provozu, avšak konstrukční chyba znamenala...

27. července 2024

Uvězněni na vesmírné stanici. Boeing neví, kdy vrátí posádku zpět na Zemi

První testovací let nové vesmírné lodi Boeing Starliner CST-100 s posádkou neprobíhá tak, jak měl její výrobce spolu s NASA naplánováno. Cesta dvou astronautů na ISS a zpět měla původně trvat...

26. července 2024  12:59

Jak správně ochránit děti před úžehem? Omezte nosítka i šátky
Jak správně ochránit děti před úžehem? Omezte nosítka i šátky

Úžeh je přehřátí organismu, ke kterému dochází při nadměrnému vystavení těla přímému slunečnímu záření. Nejčastěji se projevuje malátností, bolestí...

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Olympiáda je festival sexu pro sportovce, potvrzují bývalí účastníci

Olympijská vesnice mi dala za dva týdny víc sexu než zbytek mého života, tvrdí bývalý olympionik Matthew Syed....