Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Překvapivý úspěch: Vědci použili upravený virus HIV k léčbě rakoviny

  9:45
Tři pacienti se uzdravili ze smrtelné formy rakoviny poté, co jim vědci podali experimentální lék. Geneticky upravený vir HIV dokáže nacházet a zabíjet rakovinotvorné buňky s překvapivou úspěšností. Vědci přitom měli problémy s finanční podporou.

Bílé krvinky (ilustrační záběr) | foto: Profimedia.cz

Tým lékařů z Pensylvánské univerzity publikoval výsledky experimentu, ve kterém podali pacientům s chronickou leukémií unikátní lék: pacientovy vlastní bílé krvinky, geneticky modifikované i za použití viru HIV. Narozdíl od podobných pokusů použít posílený imunitní systém se takto upravené bílé krvinky rychle množí až na tisícinásobek původního objemu, což rapidně zvyšuje účinnost léčby.

U dvou pacientů došlo k úplnému ustoupení rakoviny (žádné rakovinné bujení po jednom roce), u třetího pacienta došlo k 70% redukci rakovinotvorných buněk. "Během tří týdnů byly nádory pryč," uvedl Carl June, vedoucí práce. "Bylo to mnohem účinnější, než jsme kdy čekali."

Zabiják rakoviny?

V kontroverzním experimentu figuruje imunitní systém "posílený zabijákem" - virem HIV.

Leukémie je forma rakoviny napadající především kostní dřeň a lymfatický systém. Leukémie začíná obvykle v bílých krvinkách.

HIV je nebezpečný virus ohrožující imunitní systém. Způsobuje smrtelné selhání imunity (AIDS). Vědci použili geneticky modifikovaný HIV, který AIDS nezpůsobuje.

Bílé krvinky - krevní buňky podílející se na fungování imunitního systému.

T-lymfocyt - druh bílých krvinek schopný potírat nádorové bujení či buňky napadené viry.

Zdroj: Mayo Clinic, Wikipedia

Prvotní experiment, kterého se zúčastnili zatím jen tři pacienti, ukázal vysokou úspěšnost nového postupu v porovnání se současnými metodami. Léčba leukémie nyní vyžaduje transplantaci kostní dřeně, navíc i po šťastném nalezení odpovídajícího dárce jsou šance na vyléčení přinejlepším poloviční.

Přestože nová metoda má ještě do plného nasazení daleko, a v minulosti již podobné pokusy selhaly, překonávají prý výsledky tohoto zatím malého experimentu "i ta nejdivočejší očekávání".

Genetická modifikace nebezpečného zabijáka HIV

Účast na experimentu nepochybně vyžadovala velkou důvěru v lékaře, zahrnovala totiž "obohacení" pacientovy krve o "neškodnou verzi viru HIV". Vznikly tak T-lymfocyty schopné vyhledávat a zabíjet rakovinotvorné buňky po celém těle, včetně kostní dřeně.

"Pacientům byla podána nízká dávka, řádově 1,5 ×105 buněk na kilogram tělesné váhy," píše se v abstraktu práce v The New England Journal of Medicine. Tyto buňky, jejichž dárcem byl sám pacient, se poté namnožily více než tisícinásobně, a v těle léčeného pacienta se vyskytovaly i šest měsíců po zahájení léčby.

Pacienti prodělali běžné vedlejší efekty související s imunitní reakcí, celkově ale oni i lékaři hodnotí léčbu jako úspěšnou.

Jeden z vyléčených, který je shodou okolností sám vědec, poskytl médiím anonymní vyjádření: "Pořád se snažím pochopit, jak obrovský krok kupředu to je, a co tyto výsledky mohou znamenat pro další pacienty trpící leukémií. Když jsem jako mladý vědec snil o tom, že bych chtěl svým výzkumem udělat něco pro lidstvo, nikdy jsem netušil, že budu součástí takového experimentu."

Oslovení odborníci varují před nekritickými nadějemi, neboť experimenty jsou teprve na počátku. Kontroverzní experiment měl problém získat finance, několik farmaceutických koncernů i vládních institucí prý podporu odmítlo. To nejspíš už nehrozí po souběžném publikování příznivých výsledků v prestižních akademických časopisech New England Journal of Medicine i Science Translational Medicine. Lze doufat, že na důkladné ověření této metody a její využitelnosti pro léčbu leukémie, případně dalších forem rakoviny, se finance najdou v soukromém i veřejném sektoru.

Autor:
  • Nejčtenější

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním systémem Windows do „modré obrazovky smrti“. Ani po restartu se nespustí. Některé...

19. července 2024  11:01,  aktualizováno  18:52

Uvězněni na vesmírné stanici. Boeing neví, kdy vrátí posádku zpět na Zemi

První testovací let nové vesmírné lodi Boeing Starliner CST-100 s posádkou neprobíhá tak, jak měl její výrobce spolu s NASA naplánováno. Cesta dvou astronautů na ISS a zpět měla původně trvat...

26. července 2024  12:59

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

OBRAZEM: Jugoslávské karavany byly zcela jiný level než ty z NDR, PLR a ČSSR

V roce 1965 se ve slovinském městě Novo Mesto začala psát historie továrně vyráběných jugoslávských a následně slovinských karavanů. Tak vznikla značka Adria, jejíž život se potom přenesl přes rozpad...

23. července 2024

Mistr vedlejších rolí Krška hrál geniálně alkoholiky a muže zlomených osudů

Herec Vladimír Krška, který se narodil před 100 lety, byl téměř čtyři desítky let členem souboru pražského Divadla na Vinohradech. Na jeho scéně vytvořil na osmdesát rolí.

22. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Výlet do století páry. Poznáte, v jaké dnešní zemi jste?

V následujícím kvízu se podíváme na zajímavá místa zachycená na fotografiích v devatenáctém století. Úkolem je poznat, v jaké dnešní zemi se dané místo či objekt nachází.

26. července 2024

Možná jsme na Marsu našli dávný život, hlásí NASA. Nález potvrdí až na Zemi

Robotické vozítko Perseverance amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) našlo na Marsu kus horniny, který by mohl obsahovat zkamenělé mikroby. Jde o další významný krok v hledání...

27. července 2024  10:34

Konečná československá bilance z Paříže před 100 lety: 10 medailí a první zlato

Hry VIII. letní olympiády v Paříži, které skončily před 100 lety, 27. července 1924, potvrdily velký rozmach olympijského hnutí.

27. července 2024

První tryskový dopravní letoun de Havilland DH106 Comet vzlétl před 75 lety

První proudový dopravní letoun de Havilland DH106 Comet se poprvé dostal do vzduchu 27. července 1949. O necelé tři roky později už začal pracovat v běžném provozu, avšak konstrukční chyba znamenala...

27. července 2024

Uvězněni na vesmírné stanici. Boeing neví, kdy vrátí posádku zpět na Zemi

První testovací let nové vesmírné lodi Boeing Starliner CST-100 s posádkou neprobíhá tak, jak měl její výrobce spolu s NASA naplánováno. Cesta dvou astronautů na ISS a zpět měla původně trvat...

26. července 2024  12:59

Jak vyzrát na citlivou pokožku miminek?
Jak vyzrát na citlivou pokožku miminek?

40 testerek vyzkoušelo intenzivní zklidňující balzám pro velmi suchou, citlivou i atopickou pokožku Atoderm Intensive baume od Biodermy. Jak balzám...

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Olympiáda je festival sexu pro sportovce, potvrzují bývalí účastníci

Olympijská vesnice mi dala za dva týdny víc sexu než zbytek mého života, tvrdí bývalý olympionik Matthew Syed....