První domácí test HIV nesmí používat každý, varuje ministerstvo

  21:18aktualizováno  21:18
Zhruba před měsícem představila v Česku kanadská firma test HIV, který mohli lidé vůbec poprvé použít doma. Tedy v soukromí a bez dozoru odborníků. Teď je vše jinak. Ministerstvo zdravotnictví vydalo varování, že test v žádném případně nepatří do rukou laiků, ale jen odborníků.

Radim Uzel a a Agáta Hanychová propagují první domácí test HIV. | foto: INSTItestiDNES.cz

"Z dokumentace, jejíž předložení si ministerstvo zdravotnictví vyžádalo, vyplývá, že není určen pro sebetestování. V žádném případě tedy není možné ho uvádět na trh jako diagnostikum pro sebetestování ani jej takto inzerovat," stojí ve varování, které dnes zveřejnil odbor farmacie ministerstva zdravotnictví.

To v praxi neznamená, že test je životu nebezpečný, ale může být například chybně použitý. "Pokud si někdo vyloží špatně příbalový leták, může to mít pro výrobce testu právní důsledky," uvedl mluvčí ministerstva Vlastimil Sršeň.

Distributor, který testovací sadu šíří v Česku, s tím nesouhlasí. Podle něj jsou uživatelé v příbalovém letáku upozorněni, že nesou výhradní odpovědnost za použití testu a případné reakce na výsledky.

"V příbalovém letáku je upozorněno na rizika i to, že testování je doporučeno s dozorem lékařem," uvedl zástupce distributorské firmy Disol Tomáš Kadlec. Aplikace testu je podle něj natolik jednoduchá, že ji zvládne každý.

Firma test nemusí stáhnout z prodeje. Ti, kteří si ho už stačili zakoupit, by jej měli použít pod dozorem odborníka. Tedy například lékaře nebo zdravotní sestry.

Ministerstvo přišlo s varováním měsíc poté, kdy kanadská společnost bioLytical Laboratories test uvedla na český trh. Vybrala si k tomu den boje proti AIDS a řadu známých tváří. Například sexuologa Radima Uzla nebo modelku Agátu Hanychovou.

Ministerstvo nevarovalo podle Sršně dříve, protože si vyžádalo další podklady od výrobce. "Dodnes ale nemáme všechny," dodal Sršeň.

Test byl na konci listopadu představen jako revoluční. Poprvé totiž šel do volného prodeje v lékárnách a měl být prvním v České republice k domácímu užití. Podobný totiž dosud používaly například jen zdravotní sestry.

Varování ministerstva si podle Uzla lze vykládat jako doporučení, nikoliv zákaz používání, protože k tomu by byl potřeba zákon.

"Naše předpisy jsou někdy papežštější než papež. Mají obavy, aby nedošlo ke zkreslení výsledků. Ne zcela bylo zdůrazněno, že ten test může být pozitivní až po měsíci po rizikovém styku. Když jsou lidé poučeni, tak to nevadí," řekl iDNES.cz Uzel.

Někteří odborníci už dříve varovali před možnými riziky. Například to, že člověk může jednat zkratkovitě, pokud se dozví špatný výsledek. Test přitom neříká, že je HIV pozitivní, pouze mu indikuje, zda má v těle protilátky HIV.

Podle Grémia majitelů lékáren, sdružující 420 členů, o výrobek zatím není příliš velký zájem. Do Vánoc se ho prodaly čtyři kusy. Většina z nich mířila do Prahy.

"Pokud splňuje všechna povolení a lze ho v lékárnách prodávat, bereme rozhodnutí ministerstva jako doporučení. Aktivně ho pacientům nenabízíme, ale pokud si ho vyžádají, test jim zajistíme," uvedl předseda představenstva Grémia majitelů lékáren Marek Hampel.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

Pomohl jsem zachránit mostecké doly, říká odsouzený uhlobaron Kraus

Bývalý uhlobaron Petr Kraus čeká, až mu Švýcaři oznámí, že má nastoupit do...

Petr Kraus má život jako na houpačce. Jednu chvíli vlastnil podíl ve firmě, který má dnes cenu nejméně čtyř miliard...

Autobus v Mělníku spadl ze srázu, zraněni jsou řidič a dvě cestující

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl ze srázu do několikametrové hloubky...

Nehoda autobusu ráno omezila provoz na silnici číslo 16 v Mělníku. Autobus prorazil svodidla u kruhového objezdu a...

Kvůli chemii v zemědělství z české krajiny mizí některé druhy ptáků

VYLETÍ PTÁČEK. Afghánec drží v ruce skřivana a nabízí ho k prodeji na ptačím...

Z Česka mizí ve velkém luční i polní ptáci. Může za to hlavně chemie v zemědělství. Obrovské zemědělské lány dnes již...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz