Čtvrtek 1. června 2023, svátek má Laura
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 1. června 2023 Laura

Máme kandidáta na vakcínu proti HIV, říká neziskovka. Nabídne ji zdarma

aktualizováno  9:23
Americké neziskové sdružení vědců The Immunity Project shání peníze na první zkoušky vakcíny proti HIV na lidských pacientech. V minulosti získalo finance od Microsoftu, teď jim pomůže startupový inkubátor. Sdružení slibuje, že vakcínu dá světu zdarma. Proč však musí důležitý lékařský výzkum sponzorovat dobrovolníci?

HIV a AIDS

Virus HIV, který způsobuje smrtelné selhání imunitního systému (AIDS), připraví denně o život kolem pěti tisíc lidí, většinu z nich v rozvojových částech světa. 

Buňka infikovaná virem HIV. Dodatečně obarvený snímek z elektronového...

V Česku je virem nakaženo přes dva tisíce lidí, AIDS již propukl u 398 z nich.

Tým lékařů, programátorů a specialistů se dal dohromady s jediným, zato ambiciózním cílem. Chtějí vyvinout vakcínu proti HIV, otestovat ji a poté ji bezplatně nabídnout celému světu. Vakcína je vyvíjena tak, aby byla levná, snadno skladovatelná a transportovatelná bez nutnosti chlazení. Aplikovat by se měla podobně, jako sprej do nosu, což umožní její rozšíření i v zemích, kde je běžná lékařská péče obtížně dostupná.

"Existují lidé, kteří mají superschopnosti. Lidé, kteří se rodí s přirozenou imunitou proti HIV. Jsou to skuteční superhrdinové," přibližuje princip vakcíny doktor Reid Rubsamen, který projekt vede. Mezi třemi stovkami náhodně vybraných lidí je průměrně jeden takový jedinec (tzv. controller). "Pomocí pokročilého strojového učení jsme zpětně dekódovali biologické procesy, které tito imunní superhrdinové používají k poražení viru."

Jak to má fungovat: Strojovou analýzou genů lidí, kteří jsou proti HIV imunní, prý společnost našla způsob, jak touto imunitou naočkovat i další lidi. Inhalace za pokojové teploty zajistí snadné podávání vakcíny i její bezproblémový transport.

Buňka napadená HIV vysílá signály (HIV epitopy), aby dala imunitnímu systému vědět, že je infikována. Jenže než dokáže imunitní systém zasáhnout, HIV může zmutovat a uniknout tak podobnému útoku. "Naše vakcína vytrénuje váš imunitní systém tak, aby napadal ty části viru HIV, které jsou pro něj klíčové, a ten je tak ochromen, bez ohledu na mutaci," vysvětlují autoři princip léčby. Prozatím nemají publikovány odborné články o této metodě, podle svých vlastních slov "očekávají publikaci v odborném recenzovaném časopise".

The Immunity Project za sebou nyní má první sérii "předběžných laboratorních zkoušek" a mají tedy "kandidáta na vakcínu", respektive její prototyp. Ještě, než budou moci provést první řadu experimentů na lidech, musejí prokázat, že jejich vakcína je na lidech použitelná. Poté může začít první fáze klinických testů s americkým federálním Úřadem pro kontrolu potravin a léčiv (FDA).

Zatím je vakcína otestována na více než 400 laboratorních myších, a výsledky údajně vypadají nadějně. V Petriho miskách pak buňky vstřebávaly mikrokuličky (budoucí nositele vakcíny) pomocí fagocytózy.

Podle podrobných informací by celkový vývoj měl trvat čtyři až sedm let do uvedení vakcíny na trh. Neziskovka počítá s celkovými náklady téměř 24 milionů dolarů (téměř půl miliardy korun).

Proč získávají výzkumníci peníze veřejnými sbírkami? Neziskovka to vysvětluje několika důvody. Privátní investoři se prý v případě HIV "zajímají spíše o celoživotní léčbu než vakcínu". A strojové učení, které Immunity Project používá, je údajně v medicíně zatím přiliš nové, aby si získalo pozornost klasických struktur financování léků.

Proti AIDS nasadili i spamový filtr z Microsoftu

Projekt chce vybrat necelý půl milion dolarů na laboratorní otestování svého konceptu, aby tak připravil vše potřebné pro zkoušky na lidech.

Na poslední testy před lidskými klinickými zkouškami nyní Immunity Project shání peníze pomocí dobrovolného internetového financování (crowdfunding). Z požadovaného téměř půl milionu dolarů zatím dobrovolníci přispěli přibližně třetinou. Je zvláštní, že neziskovka volí crowdsourcing i přesto, že částka, kterou požaduje, by jistě nebyla příliš vysoká pro miliardáře, kteří na boj proti nemoci AIDS pravidelně přispívají.

Immunity se může pochlubit partnerstvím s organizací Until There's a Cure, která se od roku 1993 zabývá osvětou, prevencí a podporou výzkumu léčby AIDS. Do neziskového projektu přispěl svou troškou (konkrétně milionem dolarů) i Microsoft. Jeden z předních představitelů Immunity Project, David Heckerman, je ostatně členem týmu laboratoří Microsoft, pro které vyvinul protispamový filtr. Zkušenosti z boje se spamem prý využil i při práci na vakcíně. Technickému přístupu odpovídá i hashtag, pod kterým probíhá propagace projektu na sociálních sítích: #HackHIV, odkazující k využití sofistikovaných technických prostředků k obejití či prolomení překážky ve stylu hackerů.

Dokázat víc s méně prostředky

"Kdybyste mi dali jen několik spamových zpráv, nedokázal bych na základě nich poznat, co je spam a co ne. Ale když jich mám k dispozici statisíce v různých mutacích, může se počítač naučit spam automaticky rozpoznávat," uvedl Heckerman pro magazín Fast v roce 2012. "Stejné je to i pro HIV. Abychom zjistili, co je slabé místo HIV, potřebujeme desetitisíce vzorků lidí z celého světa."

V týmu kalifornské neziskové organizace Immunity jsou lékaři, informatici, specialisté na biomedicínu i kreativci.

Projekt Immunity byl také přijat do prestižního kalifornského startupového inkubátoru Y Combinator. Ten se obvykle zaměřuje na internetové a technické startupy. "Je to rozhodně úplně jiná společnost, než na jaké jsme zvyklí," řekl Sam Altman, partner inkubátoru. "Ale je to přesně ten styl šíleného nápadu, který se nám líbí. Představte si svět, ve kterém stojí vývoj vakcíny jen zlomek toho, co dneska u velkých farmaceutických firem. A že tu vakcínu dostane celý svět zadarmo."

Sám Altman si myslí, že tým má šanci na úspěch: "Technologie znamená dokázat víc s méně prostředky. Tohle je extrémní případ. Já s tím týmem strávil dost času a také osobně přispívám, a to jak svou krví, tak i finančními prostředky."

Během února chce Immunity Project pokročit s testy, které jsou nutné před začátkem klinických testů. Pokud budou úspěšné, mohla by být vakcína hotová "během několika krátkých let". "Pak plánujeme distribuci této vakcíny do celého světa, k milionům lidí, kteří ji nejvíce  potřebují," uzavírá doktor Rubsamen.

Autor:

Zubačka Vitznau-Rigi

Sledujte exkluzivní přenos z nejstarší zubačky v Evropě ve Švýcarsku. Dráha vedoucí z Vitznau (435 m n. m.) na vrchol Rigi (1752 m n. m.) je v provozu od roku 1871. Kamera je umístěna ve stanici Staffel (1.603 m n. m.)

Více ze Slow TV:

  • Nejčtenější

Šakal se ukázal Čechům, je adeptem na budoucí útočné vozidlo armády

Britská společnost Supacat na probíhajícím veletrhu obranné a bezpečnostní techniky IDET představuje lehké útočné...

Klíšťata nesplachovat, ve vodě přežijí a mají blízko k intimním partiím, říká vědec

Rozstřel Vrcholí sezona klíšťat. K pravidelným hlášením o počasí a pylové situaci v těchto dnech přibylo další, informace o...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Podívejte se na hi-fi sestavu dražší než váš dům a vážící jako menší auto

V některých oborech opulence nezná hranic a poslechová technika je jedním z nich. Do skoro absurdních výšin to dovedla...

Existuje riziko vyhynutí, varují už i šéfové firem vyvíjejících AI

Nové prohlášení iniciativy Center for AI Safety přitáhlo pozornost řady odborníků včetně šéfa společnosti Open AI nebo...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Avia B.534 byla zastaralá už v době Mnichova, ale bojovala ještě v roce 1944

Standardní stíhačkou československého předválečného letectva byla Avia B.534. Tento týden uběhlo 90 let od vzletu...

Priske exkluzivně. O titulu, datech, jazykové bariéře i manželce v Iráku

Premium Když se zadívá na velké esko ve sparťanském znaku, vrátí se na chvíli do dětství. „Nevím, jak vy, ale já jako kluk...

Pád „letadla“ za 2,3 miliardy. Podvodem vylákali peníze i ze známých sportovců

Premium Klientům slibovali zisk třicet procent. Místo toho nakupovali luxusní auta, zlaté cihly a nemovitosti. Společnost JO...

VELKÝ TEST ELEKTROKOL 2023: Horská kola s pevným rámem

Premium Hardtaily, tedy modely elektrokol s přední odpruženou vidlicí, mají výsadní postavení jako skutečný univerzál. Stále...

Typický Čech není, jsme směsicí různých populací, říká genetik Pačes

Premium Existuje gen lidství? Dá se z hlediska genetiky popsat „typický Čech“? Máme v genech zapsanou délku života? I to jsme...

Existoval vůbec čtyřnohý dravec, který se objevil ve filmu 65?

Ve snímku 65, který právě promítají i česká kina, můžeme vidět také podivného čtyřnohého dravce, který měl být zřejmě...

Dinosaury možná ve finále nevyhubil krutý mráz

Koho nezabil žár, ten zmrzl, tak by se dal zjednodušeně popsat jeden z pravděpodobných scénářů vyhynutí dinosaurů. Je...

Při procházce v Praze najdete i deset zkamenělin, říká paleontolog Štěpán Rak

Premium V lese místo hub sbírá kameny. V kostele klečí, ale nemodlí se, zkoumá kamennou podlahu. Trilobity vídá také v metru....

Chutnější voda: Přihlaste se do testování filtračních konvic
Chutnější voda: Přihlaste se do testování filtračních konvic

Kupujete domů balenou vodu? Chutnou kohoutkovou vodu si můžete dopřát každý den díky filtrační konvici. Nejste si nákupem jistí? Pak se přihlaste...

Kráska opustila armádu, aby se stala nejpřitažlivější řidičkou kamionu

Osmadvacetiletá Nicolle z Velké Británie si říká Trucker Baddie a je řidičkou kamionu. Dříve pracovala pro armádu, ale...

Sharon Stone se v 65 letech ukázala v plavkách. Sklízí obdiv i kritiku

Sharon Stone oslavila v březnu pětašedesáté narozeniny. Hollywoodská hvězda je pyšná na svou postavu a na Instagramu se...

Jsme na prahu epidemie srdečního selhání, vyléčit se nedá, říká kardiolog

Premium Zatímco infarkt zná každý, povědomí o srdečním selhání je malé. Často se mylně zaměňuje právě za infarkt či zástavu...

Podávám na Taťánu Kuchařovou žalobu za pomluvu, oznámil Brzobohatý

Ondřej Gregor Brzobohatý (40) oznámil, že se rozhodl podat žalobu za pomluvu na svou exmanželku Taťánu Kuchařovou (35)....

Dívčí idol z Terminátora je k nepoznání. Na rande s ex ukázal nové zuby

Edward Furlong (45) v roce 1991 zakusil, jak chutná sláva. V pouhých třinácti letech se tehdy objevil po boku Arnolda...