Máme kandidáta na vakcínu proti HIV, říká neziskovka. Nabídne ji zdarma

aktualizováno  9:23
Americké neziskové sdružení vědců The Immunity Project shání peníze na první zkoušky vakcíny proti HIV na lidských pacientech. V minulosti získalo finance od Microsoftu, teď jim pomůže startupový inkubátor. Sdružení slibuje, že vakcínu dá světu zdarma. Proč však musí důležitý lékařský výzkum sponzorovat dobrovolníci?

HIV a AIDS

Virus HIV, který způsobuje smrtelné selhání imunitního systému (AIDS), připraví denně o život kolem pěti tisíc lidí, většinu z nich v rozvojových částech světa. 

Buňka infikovaná virem HIV. Dodatečně obarvený snímek z elektronového...

V Česku je virem nakaženo přes dva tisíce lidí, AIDS již propukl u 398 z nich.

Tým lékařů, programátorů a specialistů se dal dohromady s jediným, zato ambiciózním cílem. Chtějí vyvinout vakcínu proti HIV, otestovat ji a poté ji bezplatně nabídnout celému světu. Vakcína je vyvíjena tak, aby byla levná, snadno skladovatelná a transportovatelná bez nutnosti chlazení. Aplikovat by se měla podobně, jako sprej do nosu, což umožní její rozšíření i v zemích, kde je běžná lékařská péče obtížně dostupná.

"Existují lidé, kteří mají superschopnosti. Lidé, kteří se rodí s přirozenou imunitou proti HIV. Jsou to skuteční superhrdinové," přibližuje princip vakcíny doktor Reid Rubsamen, který projekt vede. Mezi třemi stovkami náhodně vybraných lidí je průměrně jeden takový jedinec (tzv. controller). "Pomocí pokročilého strojového učení jsme zpětně dekódovali biologické procesy, které tito imunní superhrdinové používají k poražení viru."

Jak to má fungovat: Strojovou analýzou genů lidí, kteří jsou proti HIV imunní, prý společnost našla způsob, jak touto imunitou naočkovat i další lidi. Inhalace za pokojové teploty zajistí snadné podávání vakcíny i její bezproblémový transport.

Buňka napadená HIV vysílá signály (HIV epitopy), aby dala imunitnímu systému vědět, že je infikována. Jenže než dokáže imunitní systém zasáhnout, HIV může zmutovat a uniknout tak podobnému útoku. "Naše vakcína vytrénuje váš imunitní systém tak, aby napadal ty části viru HIV, které jsou pro něj klíčové, a ten je tak ochromen, bez ohledu na mutaci," vysvětlují autoři princip léčby. Prozatím nemají publikovány odborné články o této metodě, podle svých vlastních slov "očekávají publikaci v odborném recenzovaném časopise".

The Immunity Project za sebou nyní má první sérii "předběžných laboratorních zkoušek" a mají tedy "kandidáta na vakcínu", respektive její prototyp. Ještě, než budou moci provést první řadu experimentů na lidech, musejí prokázat, že jejich vakcína je na lidech použitelná. Poté může začít první fáze klinických testů s americkým federálním Úřadem pro kontrolu potravin a léčiv (FDA).

Zatím je vakcína otestována na více než 400 laboratorních myších, a výsledky údajně vypadají nadějně. V Petriho miskách pak buňky vstřebávaly mikrokuličky (budoucí nositele vakcíny) pomocí fagocytózy.

Podle podrobných informací by celkový vývoj měl trvat čtyři až sedm let do uvedení vakcíny na trh. Neziskovka počítá s celkovými náklady téměř 24 milionů dolarů (téměř půl miliardy korun).

Proč získávají výzkumníci peníze veřejnými sbírkami? Neziskovka to vysvětluje několika důvody. Privátní investoři se prý v případě HIV "zajímají spíše o celoživotní léčbu než vakcínu". A strojové učení, které Immunity Project používá, je údajně v medicíně zatím přiliš nové, aby si získalo pozornost klasických struktur financování léků.

Proti AIDS nasadili i spamový filtr z Microsoftu

Projekt chce vybrat necelý půl milion dolarů na laboratorní otestování svého konceptu, aby tak připravil vše potřebné pro zkoušky na lidech.

Na poslední testy před lidskými klinickými zkouškami nyní Immunity Project shání peníze pomocí dobrovolného internetového financování (crowdfunding). Z požadovaného téměř půl milionu dolarů zatím dobrovolníci přispěli přibližně třetinou. Je zvláštní, že neziskovka volí crowdsourcing i přesto, že částka, kterou požaduje, by jistě nebyla příliš vysoká pro miliardáře, kteří na boj proti nemoci AIDS pravidelně přispívají.

Immunity se může pochlubit partnerstvím s organizací Until There's a Cure, která se od roku 1993 zabývá osvětou, prevencí a podporou výzkumu léčby AIDS. Do neziskového projektu přispěl svou troškou (konkrétně milionem dolarů) i Microsoft. Jeden z předních představitelů Immunity Project, David Heckerman, je ostatně členem týmu laboratoří Microsoft, pro které vyvinul protispamový filtr. Zkušenosti z boje se spamem prý využil i při práci na vakcíně. Technickému přístupu odpovídá i hashtag, pod kterým probíhá propagace projektu na sociálních sítích: #HackHIV, odkazující k využití sofistikovaných technických prostředků k obejití či prolomení překážky ve stylu hackerů.

Dokázat víc s méně prostředky

"Kdybyste mi dali jen několik spamových zpráv, nedokázal bych na základě nich poznat, co je spam a co ne. Ale když jich mám k dispozici statisíce v různých mutacích, může se počítač naučit spam automaticky rozpoznávat," uvedl Heckerman pro magazín Fast v roce 2012. "Stejné je to i pro HIV. Abychom zjistili, co je slabé místo HIV, potřebujeme desetitisíce vzorků lidí z celého světa."

V týmu kalifornské neziskové organizace Immunity jsou lékaři, informatici, specialisté na biomedicínu i kreativci.

Projekt Immunity byl také přijat do prestižního kalifornského startupového inkubátoru Y Combinator. Ten se obvykle zaměřuje na internetové a technické startupy. "Je to rozhodně úplně jiná společnost, než na jaké jsme zvyklí," řekl Sam Altman, partner inkubátoru. "Ale je to přesně ten styl šíleného nápadu, který se nám líbí. Představte si svět, ve kterém stojí vývoj vakcíny jen zlomek toho, co dneska u velkých farmaceutických firem. A že tu vakcínu dostane celý svět zadarmo."

Sám Altman si myslí, že tým má šanci na úspěch: "Technologie znamená dokázat víc s méně prostředky. Tohle je extrémní případ. Já s tím týmem strávil dost času a také osobně přispívám, a to jak svou krví, tak i finančními prostředky."

Během února chce Immunity Project pokročit s testy, které jsou nutné před začátkem klinických testů. Pokud budou úspěšné, mohla by být vakcína hotová "během několika krátkých let". "Pak plánujeme distribuci této vakcíny do celého světa, k milionům lidí, kteří ji nejvíce  potřebují," uzavírá doktor Rubsamen.

Autor:
  • Nejčtenější

Vyplatilo se Němcům opustit jádro? Studie odhaluje překvapivé zjištění

Norská studie dokazuje, že masivní investice do obnovitelných zdrojů energie přinesly Německu v posledních 20 letech mnohem menší redukci emisí skleníkových plynů, než jakou by zajistily za výrazně...

3. října 2024

Písničky i posluchače zařídila AI, on mezitím inkasoval miliony. Teď ho čeká soud

Je to asi první případ svého druhu, kdy někdo půjde před soud za to, že zneužil díla vytvořená umělou inteligencí. Poměrně sofistikovaným podvodem si totiž jeden hudebník přišel během několika let na...

27. září 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Parní lokomotiva, která nikdy nemohla přijet uhlím napřed

Vedle parních lokomotiv „obyčejné“ konstrukce vznikaly také parní lokomotivy méně obvyklé, až vyloženě neortodoxní, kam patří i stroje systému Fairlie. Obousměrné lokomotivy Fairlie vypadají na první...

30. září 2024

Opravdu byste se před T. rexem neschovali ani v autě?

Za poslední čtvrtstoletí se objevilo několik studií, které přišly s odhady konkrétní síly a tlaku, jimiž dokázal Tyrannosaurus rex působit na svoji kořist. Výsledky různých výzkumů se značně liší v...

29. září 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Bojová technika se roztavila. Jak Sověti testovali jaderné zbraně na civilistech

Premium

Stalo se před 70 lety. Sovětský svaz v rámci tajného projektu vývoje jaderných zbraní provedl pokus, při němž si na svých vlastních lidech – civilistech i vojácích – testoval, co nukleární výbuch umí...

28. září 2024

Všestranný laptop se silou AI. Asus má stylovou a praktickou novinku

Advertorial

Taková kombinace vlastností se u notebooků jen tak nevidí. Nový ASUS Zenbook S 14 je laptop se špičkovým designem a zpracováním, parádním displejem, nízkou hmotností a přitom vysokým výkonem i...

4. října 2024

Poznáte letadla podle charakteristických detailů?

Kvíz, byť nevelký, má široký záběr, který prověří všeobecný rozhled v rozpoznávání letadel. Nejstarší stroj je z první světové války, ale najdeme i typ nalézající se dnes v aktivní službě. A přijde i...

vydáno 4. října 2024

Úřady pozastavily lety rakety SpaceX kvůli problému při misi s posádkou

Společnost SpaceX musí vyšetřit problém druhého stupně nosiče Falcon 9, který se projevil při misi Crew-9. Při ní stroj vynesl pilotovanou loď Crew Dragon, která později podle plánů přistála u ISS....

3. října 2024  16:42

Vyplatilo se Němcům opustit jádro? Studie odhaluje překvapivé zjištění

Norská studie dokazuje, že masivní investice do obnovitelných zdrojů energie přinesly Německu v posledních 20 letech mnohem menší redukci emisí skleníkových plynů, než jakou by zajistily za výrazně...

3. října 2024

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Škoda odhalila nový elektromobil Elroq na Vltavě, ceny startují na 800 tisících

Škoda představila v Praze, v reprezentativní budově Občanské plovárny, svůj nový elektromobil. Model Elroq je od...

Konec platebních karet? Bankám vadí jejich monopol, pracují na alternativě

Premium Evropské banky se již nějakou dobu snaží vyšachovat ze hry bezmála monopolní poskytovatele platebních karet – firmy...

Vyplatilo se Němcům opustit jádro? Studie odhaluje překvapivé zjištění

Norská studie dokazuje, že masivní investice do obnovitelných zdrojů energie přinesly Německu v posledních 20 letech...

Horší než nejčernější scénář. Převézt zboží nešlo, říká majitel vyplavené firmy

Jeseníkem se prohnala velká voda, smetla většinu města, nešetřila domy ani firmy. Malé říčky Bělá a Staříč způsobily...

Sexy studentka je novou hvězdou Playboye. Nafotil ji SuperStar Miro Šmajda

V létě vyhrála soutěž Hledáme Playmate 2024 a už má za sebou focení pro Playboy. Studentka Sandra Taškovičová (19) z...