Čtvrtek 18. srpna 2022, svátek má Helena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 18. srpna 2022 Helena

TEST: Hračky tvrdí, že naučí vaše dítě programovat. Má to ale háček

Robot, housenka, mechanická kočička nebo vláček. To jsou jen některé z hraček, které slibují „výuku programování“. Některé jsou vhodné pro děti už od tří let. Otestovali jsme sedm zástupců: některé hračky rozvíjejí kreativitu, jiné jsou omezenější. A většina trpí „problémem druhé hodiny“.

„Výuka programovacího myšlení“
„Naučí vaše dítě programovat za několik minut“
„Rozvoj STEM dovedností“
(STEM = věda, technika, informatika a matematika – pozn. red.)

Takovéto sliby čtou rodiče běžně na krabicích v hračkářství. Je to ze strany výrobců přirozený a pochopitelný krok. Každý rodič chce pro své dítě to nejlepší a nechce třeba investovat do hračky, která je „jenom hračka“. Výzkumy navíc ukazují, že používání počítačových technologií v předškolním věku vede u dětí k větší „vnímané kompetenci“ a samostatnosti při používání počítačů.  A proto se různé výrobky předhánějí v tom, co všechno vaše předškolní dítě díky hračce získá: schopnost programovat, logické myšlení, kreativitu, orientaci v prostoru... a samá další pozitiva a sociální jistoty.

Příprava na náš velký test hraček. Většinu testovaných výrobků zapůjčila Alza.cz

Pro rodiče je však prakticky nemožné z popisu na krabici nebo na stránkách e-shopu poznat, nakolik jsou tyto sliby podložené. Bude robotická housenka nebo miniaturní robůtek pro vašeho potomka vstupenkou do světa programování? Nebo hračku zapne jednou pod stromečkem, podruhé v lednu a pak bude sbírat prach na polici? Rozhodli jsme se vybrané zástupce „chytrých hraček“ otestovat.

Jak vybrat výukovou hračku pro dítě

„Hračka by měla být přiměřená věku dítěte,“ radí Ondřej Vošta, odborník na výuku z makeITtoday. Obzvláště u předškolních dětí bude podle něj nutné, aby se rodiče hraní aktivně účastnili. „Rodič by měl zastávat roli průvodce. Zároveň bychom doporučili dávat pozor, aby hračka nelimitovala dítě v plnění jen zadaných úkolů, ale poskytla mu prostor pro vlastní kreativitu.“

U hraček, které učí programování, by si podle Vošty měli rodiče dát pozor na jednoúčelové hračky, které omezují kreativitu dětí. Za nevýhodu také považuje, pokud hračka neumožňuje vidět naprogramovanou sekvenci: „Pokud pak robot neudělá přesně to, co dítě čekalo, musí začít znova a těžko může hledat chyby.“ To je přitom v programování klíčová dovednost.

Pro shrnutí celého testu se podívejte na naše video výše, kde uvidíte všechny vyzkoušené hračky v akci. Kromě toho jsme vyrobili samostatný článek s videem pro každou testovanou hračku, aby byly pro zájemce snáze k dohledání.

ZigybotiHumanoidní roboti jsou zábavní, ale jen chvíli

od 3 let věku

cena: 650 až 1 600 Kč

Nejvíce futuristicky ze všech hraček, které jsme testovali, působí humanoidní roboti ze série Zigyboti. Do testu jsme je zařadili hlavně proto, že se chlubí tlačítkem „Programování“.

Robot Artur má více hlášek a umí střílet

Robot Viktor je menší a reaguje na gesta

Robotům můžete zasílat pokyny přes dálkové ovládání, kde také najdete tlačítka pro přehrání předpřipravených „tanečků“ nebo hlášek. Některé jsou celkem vtipné, třeba originální písnička „jedno zrnko sodíku, jedno zrnko chlóru“ nás rozesmála. Je však jasné, že hlášky se celkem rychle omrzí.

Přečíst recenzi Zigybotů

Jak se pohybují a prezentují roboti Viktor a Artur (video Technet.cz):

Robot má samostatné tlačítko „programování“, které však funguje jen jako jednorázový záznam sekvence příkazů. Nemůžete si je dokonce ani uložit, takže se dá těžko mluvit o nějaké výuce programování. Doporučujeme pro děti, které mají fantazii a chtějí zapojit roboty coby dálkově ovládané loutky. Čekat, že by robot sám dítě něco naučil, je v tomto případě nepodložené.

Celý článek: Zigyboti jsou zábavní jen první hodinu. Programovat nejdou

IntelinoProgramovatelný vláček pro malé i velké

od 3 do 99 let

cena: cca 2 900 Kč

O poznání více zábavy jsme si užili s programovatelným vláčkem Intelino, jednoduše proto, že nabízí možnost experimentovat s vlastními nápady a je tak mnohem verzatilnější. Na vývoji hračky prodávané americkou společností se podíleli čeští tvůrci, což byste však z balení ani z webu nepoznali. Je vidět, že s platformou mají globální plány.

„Programování“ probíhá pomocí barevných kostiček přicvaknutých na koleje

Vláček Intelino na rovné trati dosahuje úctyhodné rychlosti až 82 cm/s (asi 3 km/h)

Miniaturní vláček jezdí po kolejích a řídí se pokyny, které vyznačíte pomocí barevných kostiček přicvaknutých na koleje. Můžete tedy dát pokyn třeba ke zrychlení, zpomalení nebo odbočení vláčku. Vláček také můžete ovládat v reálném čase přes aplikaci na mobilu a vyzkoušet tak, jakou maximální rychlost na kolejích vyvine.

Přečíst recenzi vláčku Intelino

Vláček Intelino jsme vyzkoušeli v redakci i doma (Technet.cz):

Škoda, že nelze při programování využít podmínky a počítadla, to by výukový potenciál rozhodně rozšířilo.

Celý článek: Programovatelný vláček baví děti i dospělé, je opravdu rychlý

BotleyRobůtek s příslušenstvím jezdí podle pravítka

od 5 let věku

cena: kolem 1 000 Kč

Zajímavým krokem mezi nepoužitelným a pokročilým programováním je robůtek Botley. Namísto ovládání aplikací k němu dostanete jednoduché dálkové ovládání, pomocí kterého jeho kroky programujete.

Jednoduchý design robota kombinuje roztomilost a detaily odkazující na...
Na přední stranu robůtka lze nasadit zelený plastový díl s ručičkami a pak...

Robůtek Botley v základní konfiguaci a s nasazovacími plastovými „ručičkami“

Jako bonus umí Botley následovat nakreslenou čáru, ale pak je to bez programování. Kromě toho je k němu velké množství drobného příslušenství. Jde však spíš o různé variace na totéž téma: dojet z bodu A do bodu B, vyhnout se překážkám nebo něco někam dotlačit (v balení jsou kostky, kužely apod.)

Přečíst recenzi robota Botley

Je příjemné, že k programování není potřeba mobilní telefon, ale znamená to, že lze programovat jen velmi zjednodušené podmínky pro vyhýbání se objektům. A tak existuje jen relativně omezené množství věcí, které můžete Botleyho naučit. A pozor, nemá senzory dole a tak se bez váhání vrhne na zem, pokud jej pošlete za hranu stolu.

Celý článek: Robůtek Botley nepotřebuje k programování mobilní aplikaci

Code-a-pillarProgramování pro ty úplně nejmenší

od 3 let věku

cena: 1 100 až 2 500 Kč

Pro nejmladší děti je určená housenka Code-a-pillar, kterou programujete pomocí jednotlivých dílků. Tím, v jakém pořadí je pospojujete za sebe, vytváříte sekvenci příkazů. Housenka je pak plní v pořadí od hlavy.

Programovatelná housenka Code-a-pillar od výrobce Fisher-Price

Příkazy jsou na dílcích znázorněny barevnými piktogramy

Kromě pokynů pro jízdu rovně, doleva a doprava jsou tu i různé zvuky a světla. Na pochopení toho, že záleží na pořadí příkazů, to je rozhodně dobré. Zvukové efekty jsou vtipné a načasování celkem dobré, takže jedna „naprogramovaná sekvence“ chvíli vydrží. Dobře se tak také učí schopnost upravovat program na míru okolnostem.

Video recenze housenky Code-a-pillar

Ale pro dlouhodobější hru je absence něčeho, jako jsou velmi jednoduché „cykly“ nebo „podmínky“, omezující. Vždy je totiž potřeba housenku znovu sestavit a počet příkazů je omezený počtem dílků. Můžete dokoupit další s přídavnými zvuky, ale ani pak nečekejte hodiny třeskuté zábavy. Mimochodem, housenka se ráda vrhá ze stolu dolů, nějaký senzor by jí prospěl.

Celý článek: Housenka učí základy programování i ty nejmenší děti

Lego BoostJiné lego, než jaké si pamatujete z dětství

od 7 do 12 let věku

cena: 3 600 až 4 000 Kč

Dostáváme se k mnohem propracovanější a verzatilnější platformě, stavebnici Lego Boost. Dánské plastové kostičky zdánlivě není třeba představovat, lego znají opravdu všichni. Ale stavebnice Boost je úplně jiná. Přestože obsahuje převážně kostičky standardních rozměrů, jejich poskládání je mnohem jemnější a vynalézavější. Nejde tu totiž jen o vytvoření tvaru, výsledek musí být také funkční.

Umístění motoru, který bude hýbat očima a obočím kočičky

Oči robotické kočičky „Frankie the Cat“

V krabici překvapivě nenajdete papírový návod. Namísto toho postupujete podle kroků, které vám ukazuje interaktivní aplikace. Je to celkem užitečné, protože kroků je opravdu hodně (doslova několik stovek). Vyhraďte si na sestavování dostatek času a připravte se, že budete někdy hledat nějakou miniaturní kostičku opravdu dlouho.

Skládání a programování stavebnice Lego Boost (Technet.cz):

Jádrem stavebnice Boost – ze které jde sestavit šest různých „robotů“ – je motor ovládaný přes mobilní aplikaci a Bluetooth. Provázání s mobilem nebylo bez problémů (na jednom z telefonů nefungovalo vůbec, na druhém až po restartu), ale nakonec se vše povedlo.

Přečíst recenzi Lego Boost

Výsledkem je propracovaný robot, kterého můžete na mobilním telefonu celkem srozumitelně programovat pomocí vizuálního jazyka. Jsou tu i jakési funkce nebo podmínky, takže možnosti programování jsou celkem bohaté. Z jedné stavebnice navíc sestavíte hned několik různých robotů, od roztomilé kočičky přes víceúčelového robůtka až po jednoduchou továrnu na automatizované sestavování malých figurek.

Lego Boost - kostičky jsou zabaleny v oddělených pytlících

Stavebnice Lego Boost nás velmi potěšila. Ještě lepší by bylo, kdyby se člověk mohl v aplikaci už během sestavování občas dozvědět, proč staví to, co staví. Takto jsme často až po složení nějaké části pochopili, jak zapadá do celku nebo na co jsme tam nechávali místo a proč jsme museli použít pružnou součástku místo pevné. Možná by v rámci návodu mohla být sem tam nějaká animace, která vysvětlí kontext. No ale kdo je zvědavý, tak si k tomu pochopení cestu najde i tak a bude z něj mít o to větší radost.

Celý text: Lego, jak jej neznáte. Programování pro trpělivé i kreativní děti

MakeblockVstupenka do světa programování

od 8 let věku

cena: 2 700 až 3 000 Kč

Stavebnice Makeblock jde dokonce ještě dál než Lego Boost. Na této opensourcové platformě můžete naprogramovat prakticky cokoli. Také to ale vyžaduje větší odhodlání.

Přečíst článek o Makeblock mBot

Platforma Makeblock slouží zároveň jako vstupenka do sestavování vlastních elektronických konfigurací postavených na Arduinu. Doporučujeme tedy spíše dětem, jejichž rodiče se nebojí elektroniky. Není však nutné umět přímo programovat, k vývoji lze využít i vizuální nástroje, což úkol trochu usnadní.

Dálkové ovládání je součástí balení

Součástí stavebnice na složení robůtka mBot je i jeho dálkové ovládání

Přiznáváme, že z časových důvodů jsme neměli možnost tuto stavebnici pořádně otestovat a vycházíme tak spíše z předchozích zkušeností z veletrhu Maker Faire. Stavebnice je totiž oblíbená po celém světě právě jako výuková pomůcka pro zájemce o programování.

Celý článek: Makeblock je vstupenkou do světa dospělého programování

OzobotMaličký robůtek s velkou komunitou

od 6 let věku

cena: 3 100 až 3 700 Kč

Robůtek Ozobot je na první pohled velmi malý a „nudný“. Jezdí po papíře a sleduje nakreslenou čáru. Jenže v této jednoduchosti tkví genialita tohoto nápadu. Pokud robůtek uvidí kombinaci barev, interpretuje ji jako příkaz a zachová se podle něj.

Ozobota pochopí doslova i malé dítě, ale zároveň lze fixou a barevnými kódy i na malém prostoru vykouzlit celkem komplexní kombinace. Výrobce navíc nezapomněl přibalit jakýsi interaktivní tutorial, který během desítky ukázek a úkolů postupně a srozumitelně vysvětlí, jak Ozobot funguje a jak mu dávat pokyny.

Ocenili jsme, že je součástí balení několik cvičení, které postupně odhalují, co všechno Ozy umí a jak toho využít.

Protože robot může kromě papíru sledovat i nákresy na obrazovce tabletu, jsou jeho možnosti omezené prakticky jen fantazií a schopností uživatele. Rodiče mohou také využít nápady z internetu, kolem tohoto robota je totiž celkem velká výuková komunita.

Video recenze robůtka Ozobot

Drobnou nevýhodou je místy nespolehlivý senzor, robot občas odmítal rozpoznat kódy, které jsme mu nakreslili, a to dokonce občas i tehdy, když jsme využili dodané nálepky.

Celý článek: Maličký robůtek Ozobot následuje, co mu naprogramujete fixou

Chytré hračky jsou užitečné, když víte, jaký je cíl

Hra je pro děti jednou z hlavních forem objevování světa. Dost často mají rodiče pocit, že jediný způsob, jak dětem tuto potřebu saturovat, je nakoupit hračky. Tato představa je pochopitelně živená právě výrobci hraček, kteří své produkty inzerují jako bezmála kouzelný klíč k bezpracnému zabavení – a dokonce vzdělávání – potomka.

Tři typy her: manipulace, motorika a sociální hra

Rodiče často zapomínají, že kromě hraní si s hračkami (tzv. manipulativní hra) existují i další dvě neméně důležité kategorie her. Motorická hra učí děti využívat schopností vlastního těla (poskoky, točení hlavou, běhání) a sociální hra ukazuje dětem, jak se vžívat do různých rolí.

„Pozoruji však, že v posledních letech máme tendenci manipulativní hru preferovat a zbylé dva typy naopak upozaďovat,“ píše psycholožka Pavla Koucká. „Domnívám se, že je to například proto, že motorickou a sociální hru nelze tak dobře zpeněžit. Dále pozoruji touhu rodičů, aby hra děti rozvíjela; důraz je kladen na budoucí úspěšnost dítěte v konkurenčním prostředí. Tím, co se má rozvíjet, jsou ovšem téměř výhradně intelektové (a to zejména matematicko-logické) schopnosti.“

„Výrobci hraček nám podsouvají, že drahé hračky, které toho hodně umí, stimulují rozvoj našeho dítěte lépe než hračky jednoduché, obyčejné,“ všímá si Koucká. „Přitom je to právě naopak. S obyčejnou panenkou vymýšlí dítě spousty příběhů. S panenkou, která mluví a chodí, se hra často redukuje na mačkání knoflíku.“

Hračky jsme obvykle testovali na trochu starších dětech (34 let a výše – pozn. red.), nemůžeme tedy z testu dělat velké závěry. Spíše chceme rodičům poskytnout představu o tom, co od jednotlivých hraček čekat. Zatímco některé jsou totiž připraveny k akci ihned po vložení baterek, u jiných budete muset strávit desítky minut nebo i několik hodin sestavováním a zprovozňováním funkční hračky.

Právě sestavování je z hlediska tvořivosti a učení velmi přínosné, ale jen tehdy, když to rodič i dítě berou jako příležitost k pochopení toho, jak věci fungují. Co je pro jednoho odhalování tajemství mechaniky, může být pro jiného otravná otrocká práce.

Kromě stavebnic však trpěly všechny námi testované hračky dost zásadním problémem, kterému říkáme „problém druhé hodiny“. Jistě, s každou hračkou, která je nová, si děti užijí dost zábavy první hodinu hraní. Jenže skoro žádná hračka nemá dobrý plán na to, jak pozornost dítěte udržet i druhou hodinu, nemluvě o dalším dni či příštím měsíci.

Pokud rodič kupuje hračku s tím, že tato hračka dítě naučí programovat, bude nutně zklamán. Kdo je však ochoten investovat do dítěte nejen peníze, ale hlavně čas a nadšení, může s pomocí těchto hraček předvést dětem, jak fungují základy programování. Rodič ale musí vymyslet, jak hračky zapojit do rozsáhlejšího „poznávacího plánu“. Jinak hrozí, že dítě zůstane jen u mechanického mačkání a místo kreativity a logického myšlení se naučí jen opakovat dokola stále to samé. Což dítě nepřipravuje na dobrodružnou práci programátora, ale na monotónní práci v montovně.

Test programovacích hraček 2019

Podrobné texty a videa

Autor:
Testujeme pro vás nejnovější přístroje, z oblasti spotřební i bílé elektroniky a techniky. Notebooky, mobilní telefony, tablety, sluchátka, zvukové sestavy, fotoaparáty a testy mnoha dalších přístrojů nyní můžete najít na jednom místě.

Slušný mobil, kterému voda nevadí. Test Samsungu Galaxy A33 5G

Samsung Galaxy A33 5G

Střední třída od Samsungu v podobě modelu Galaxy A33 5G ukazuje, že za kvalitu se sluší si...

Mobil a herní ovladač v jednom. Test Poco F4 GT

Poco F4 GT

Výkonná série F od značky Poco nabízí v současnosti špičkový mobil v podobě modelu F4 GT. Je to...

Toto se Applu fakt povedlo. Udivující výkon v tichém chladném kabátku

Apple Mac Studio

Vyzkoušeli jsme počítač Apple Mac Studio M1 MAX s monitorem Display Studio. Zatímco o skvělém...

Zvuk odevšad a bez drátů. Vyzkoušeli jsme nejzajímavější domácí kino

Sony HT-A9

Efektně a skutečně prostorově zahraje všechny moderní formáty filmového prostorového zvuku včetně...

Ze dvou levných nokií je lepší ta levnější. Test Nokií G11 a G21

Nokia G11 a G21

Nokie G11 a G21 představené letos na veletrhu MWC v Barceloně jsou cenově nejdostupnějšími modely,...

Solidní tablet, který potěší široké publikum. Test Nokie T20

Nokia T20

Finská značka Nokia tabletům nikdy moc neholdovala. Tento segment sice kdysi pomáhala svým modelem...

Stačí špičková výbava na zdolání konkurence? Test Xiaomi 12 Pro

Xiaomi 12 Pro

Aktuálně nejlépe vybavené Xiaomi dokazuje, že se konkurence nebojí. Model 12 Pro má skvělou výbavu...

Gamescom 2022

Letošní veletrh her Gamescom 2022 opět pořádá na výstavišti v Kolíně nad Rýnem od 24. do 28. srpna. Slavnostní zahájení proběhne večer předem na Opening Night Live 2022 show 23. srpna.

  • Nejčtenější

Rusko začíná vyrábět vlastní notebook. Přirovnání k macbookům pokulhává

Po letech vývoje se má letos rozběhnout výroba zcela nového notebooku vyvinutého přímo v Rusku. Stroj s názvem Bitblaze...

ANALÝZA: Tchaj-wan v ohrožení. Neptejme se zda, ale kdy bude válka

Premium Uprostřed obav o budoucnost míru ve světě, na pozadí války probíhající mezi dvěma největšími armádami Evropy...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Armáda by mohla dostat německé obrněnce Marder a svá BVP-2 poslat Ukrajině

Válka na Ukrajině rozpoutala v Evropě velké pohyby zbraní a vojenské techniky. Některé země své starší kusy posílají na...

Tatry na Technetu: letiště Poprad je vysoko. První linku mělo v roce 1943

Seriál U Popradu vzniklo nejvýše položené československé dopravní letiště, jeho nadmořská výška je 718 metrů. Když se v roce...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Typů vrtulníků s tandemovými rotory vznikla řada, ale v SSSR jen jeden

Vrtulníky s tandemovými rotory mají své výhody i nevýhody. Zatímco na Západě vznikla řada konstrukcí, z nichž některé...

Porucha imunity je první známka, že je v našem životě něco špatně, říká lékařka

Premium Lidí s poruchami imunity přibývá. Příčinou je často špatný životní styl, což vede k vážným nemocem, třeba k rakovině....

Bude hůř. Považuji za férové sdělit to divákům předem, přiznal šéf ČT

Premium Inflace, energie, válka na Ukrajině a k tomu nízké koncesionářské poplatky. Současná situace postihla i Českou...

První díl rozhovoru s Shopaholicadel: Práci neseženu, každý den můžu umřít!

Premium Rozhovorům se dlouho úspěšně vyhýbala, nyní ale udělala výjimku a Expresu poskytla exkluzivní sondu do své duše....

  • Další z rubriky

Průměrná větrná elektrárna utáhne až 1600 domácností, říká expert

Rozstřel Německo letos v červnu ohlásilo průlom v oblasti obnovitelných zdrojů. Polovina elektřiny vyrobená od ledna u našich...

Zkoušeli „házet“ vodu i s nádržemi. Zajímavé kapitoly leteckého hašení

Historie leteckého boje s lesními požáry se začala psát už v roce 1919. Začalo to protipožárním hlídkováním, hašení z...

Tatry na Technetu: letiště Poprad je vysoko. První linku mělo v roce 1943

Seriál U Popradu vzniklo nejvýše položené československé dopravní letiště, jeho nadmořská výška je 718 metrů. Když se v roce...

Slavnou sbírku létajících unikátů založil dobrodruh bez bázně a hany

Na venkovském letišti Old Warden, pětašedesát kilometrů severně od centra Londýna, se nachází poklad. Prohlédnout si ho...

Bude hůř. Považuji za férové sdělit to divákům předem, přiznal šéf ČT

Premium Inflace, energie, válka na Ukrajině a k tomu nízké koncesionářské poplatky. Současná situace postihla i Českou...

K vulgárnímu nápisu musela tatéra přemluvit sexem. Teď ho chce pryč

Její nápad se v salónech nikomu nelíbil. Žádný tatér s ním nechtěl mít nic společného, tak moc nápis svou nositelku...

Herečka Anne Heche zemřela, nepřežila následky zranění po autonehodě

Třiapadesátiletá herečka Anne Heche zemřela. Uvedla to její přítelkyně Nancy Davisová. Herečka skončila v nemocnici v...

Stav herečky Anne Heche je téměř beznadějný. Má vážně poškozený mozek

Herečka Anne Heche (53) s největší pravděpodobností nepřežije nehodu, při níž autem narazila do dvoupodlažní budovy v...

Rýn během pátku přestane být splavný. Ekonomické dopady pocítí celá Evropa

Hladina řeky Rýn v německé oblasti Rheingau podle úřadů v pátek klesne na kritickou úroveň, na klíčovém místě naměří už...