Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Rozstřel: Při 60% pokrytí populace by mohla eRouška ochránit lidi sama

  16:00
Od minulého týdne si mohou zájemci stáhnout zcela předělanou aplikaci eRouška. Podrobnosti o ní a případné obavy z jejího používání rozptyloval projektový manažer celého systému Jan Jiroušek v pořadu Rozstřel.

Od uvedení nové verze aplikace, která má uživatele upozornit na to, že byl minimálně 15 minut v blízkosti covid-19 pozitivního člověka, si ji stáhlo několik set tisíc obyvatel Česka. Někdo možná váhá, protože nevěří, že je aplikace dostatečně bezpečná. Jak eRouška 2 funguje, můžete zjistit v našem testu: Vyzkoušeli jsme eRoušku 2. Podívejte se, jak může pomoci i vám

Samotná aplikace eRouška 2 je jedním důležitých nástrojů, který má pomoci v boji proti šíření koronavirové pandemie v Česku. Čím více uživatelů ji bude používat, tím účinnější bude. 

Proč by si ji měli lidé nainstalovat, jak chrání jejich soukromí, nebo jak je náročná na mobilní zařízení, kde je nainstalovaná? To jsou otázky, na které v pondělí v Rozstřelu odpovídal Jan Jiroušek, projektový manažer eRoušky 2.0 ze Státní pokladny Centra sdílených služeb moderátorovi Vladimíru Vokálovi. Probíral s ním také to, před čím nás eRouška varuje, jak zásadně se liší od své předchůdkyně a jak pracuje s daty uživatelů.

Téměř 400 tisíc stažení

Na úvod se Jiroušek informoval o aktuálním počtu stažení. V současné době má eRouška 375 tisíc uživatelů z toho 35 % uživatelů využívá Apple zařízení. Což je podle Jirouše zajímavé, protože v Česku je asi 20 % mobilních zařízení od Applu. Jen pro srovnámí, původní aplikaci používalo asi 130 milionů uživatelů. 

Kdo má nastavené automatické updaty, tomu se původní aplikace automaticky přeinstaluje. Tvůrci však počítají s tím, že tento týden vydají tzv. vynucený update, který nabídne aktualizaci všem uživatelům první verze.

Jak funguje

eRoušku si nahrajte i mobilu aktivujete a od té doby si mobil vymýšlí zhruba každých 15-20 minut nový kód,“ vysvětluje Jiroušek. Následně se prostřednictvím bluetooth kontaktuje několikrát za minutu s okolními telefony a tyto si vyměňují. U Apple je to například 10 × za pět minut, ale to se může měnit podle Applu.

Pokud je někdo nakažený, ozve se pracovníkům hygienické služby a ta mu vydá přes SMS aktivační číslo. Po zadání do aplikace se pak na server eRoušky nahrají všechny kódy a ty se rozešlou všem uživatelům aplikace. Ti v případě kontaktu dostanou upozornění že se určitý den setkali na delší dobu s nakaženým.

Prozrazení identity kontaktu tak podle Jirouška může nastat jen v bizarních situacích, jako když se uživatel setkal jen s jedním člověkem za celý den a ten byl právě nakažený.

„Jako když k venkovské babičce dorazí jednou za týden vnuk,“ řekl Jiroušek.

Jakékoliv informace o identitě se totiž nikam neposílají a ani hygienické stanice k nim nemají přístup. Jediné, co se přes internet sdílí se servery, jsou právě ony náhodně generované kódy, které může sám uživatel prostřednictvím kódu od hygieny označit jako odeslané od nakaženého člověka. Vše se děje na vašem telefonu a je na vás, co s tím dále uděláte, pokud dostanete upozornění, že jste se setkal po určenou dobu s nakaženou osobou.

Jiroušek také vyvracel obavy o tom, že by aplikace sledovala polohu. Uživatelé androidu se totiž při zapnutí bluetooth setkávají s požadavkem na povolení polohové funkce. „Android bere bluetooth jako polohovací službu,“ vysvětlil v Rozstřelu Jiroušek. Potvrdili to podle něj i nezávislí technici, kteří si aplikaci po jejím vydání vyzkoušeli.

Autor:
  • Nejčtenější

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním systémem Windows do „modré obrazovky smrti“. Ani po restartu se nespustí. Některé...

19. července 2024  11:01,  aktualizováno  18:52

Uvězněni na vesmírné stanici. Boeing neví, kdy vrátí posádku zpět na Zemi

První testovací let nové vesmírné lodi Boeing Starliner CST-100 s posádkou neprobíhá tak, jak měl její výrobce spolu s NASA naplánováno. Cesta dvou astronautů na ISS a zpět měla původně trvat...

26. července 2024  12:59

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

OBRAZEM: Jugoslávské karavany byly zcela jiný level než ty z NDR, PLR a ČSSR

V roce 1965 se ve slovinském městě Novo Mesto začala psát historie továrně vyráběných jugoslávských a následně slovinských karavanů. Tak vznikla značka Adria, jejíž život se potom přenesl přes rozpad...

23. července 2024

Mistr vedlejších rolí Krška hrál geniálně alkoholiky a muže zlomených osudů

Herec Vladimír Krška, který se narodil před 100 lety, byl téměř čtyři desítky let členem souboru pražského Divadla na Vinohradech. Na jeho scéně vytvořil na osmdesát rolí.

22. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Výlet do století páry. Poznáte, v jaké dnešní zemi jste?

V následujícím kvízu se podíváme na zajímavá místa zachycená na fotografiích v devatenáctém století. Úkolem je poznat, v jaké dnešní zemi se dané místo či objekt nachází.

26. července 2024

Možná jsme na Marsu našli dávný život, hlásí NASA. Nález potvrdí až na Zemi

Robotické vozítko Perseverance amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) našlo na Marsu kus horniny, který by mohl obsahovat zkamenělé mikroby. Jde o další významný krok v hledání...

27. července 2024  10:34

Konečná československá bilance z Paříže před 100 lety: 10 medailí a první zlato

Hry VIII. letní olympiády v Paříži, které skončily před 100 lety, 27. července 1924, potvrdily velký rozmach olympijského hnutí.

27. července 2024

První tryskový dopravní letoun de Havilland DH106 Comet vzlétl před 75 lety

První proudový dopravní letoun de Havilland DH106 Comet se poprvé dostal do vzduchu 27. července 1949. O necelé tři roky později už začal pracovat v běžném provozu, avšak konstrukční chyba znamenala...

27. července 2024

Uvězněni na vesmírné stanici. Boeing neví, kdy vrátí posádku zpět na Zemi

První testovací let nové vesmírné lodi Boeing Starliner CST-100 s posádkou neprobíhá tak, jak měl její výrobce spolu s NASA naplánováno. Cesta dvou astronautů na ISS a zpět měla původně trvat...

26. července 2024  12:59

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Olympiáda je festival sexu pro sportovce, potvrzují bývalí účastníci

Olympijská vesnice mi dala za dva týdny víc sexu než zbytek mého života, tvrdí bývalý olympionik Matthew Syed....