Rozstřel: Při 60% pokrytí populace by mohla eRouška ochránit lidi sama

  • 235
Od minulého týdne si mohou zájemci stáhnout zcela předělanou aplikaci eRouška. Podrobnosti o ní a případné obavy z jejího používání rozptyloval projektový manažer celého systému Jan Jiroušek v pořadu Rozstřel.

Od uvedení nové verze aplikace, která má uživatele upozornit na to, že byl minimálně 15 minut v blízkosti covid-19 pozitivního člověka, si ji stáhlo několik set tisíc obyvatel Česka. Někdo možná váhá, protože nevěří, že je aplikace dostatečně bezpečná. Jak eRouška 2 funguje, můžete zjistit v našem testu: Vyzkoušeli jsme eRoušku 2. Podívejte se, jak může pomoci i vám

Samotná aplikace eRouška 2 je jedním důležitých nástrojů, který má pomoci v boji proti šíření koronavirové pandemie v Česku. Čím více uživatelů ji bude používat, tím účinnější bude. 

Proč by si ji měli lidé nainstalovat, jak chrání jejich soukromí, nebo jak je náročná na mobilní zařízení, kde je nainstalovaná? To jsou otázky, na které v pondělí v Rozstřelu odpovídal Jan Jiroušek, projektový manažer eRoušky 2.0 ze Státní pokladny Centra sdílených služeb moderátorovi Vladimíru Vokálovi. Probíral s ním také to, před čím nás eRouška varuje, jak zásadně se liší od své předchůdkyně a jak pracuje s daty uživatelů.

Téměř 400 tisíc stažení

Na úvod se Jiroušek informoval o aktuálním počtu stažení. V současné době má eRouška 375 tisíc uživatelů z toho 35 % uživatelů využívá Apple zařízení. Což je podle Jirouše zajímavé, protože v Česku je asi 20 % mobilních zařízení od Applu. Jen pro srovnámí, původní aplikaci používalo asi 130 milionů uživatelů. 

Kdo má nastavené automatické updaty, tomu se původní aplikace automaticky přeinstaluje. Tvůrci však počítají s tím, že tento týden vydají tzv. vynucený update, který nabídne aktualizaci všem uživatelům první verze.

Jak funguje

eRoušku si nahrajte i mobilu aktivujete a od té doby si mobil vymýšlí zhruba každých 15-20 minut nový kód,“ vysvětluje Jiroušek. Následně se prostřednictvím bluetooth kontaktuje několikrát za minutu s okolními telefony a tyto si vyměňují. U Apple je to například 10 × za pět minut, ale to se může měnit podle Applu.

Pokud je někdo nakažený, ozve se pracovníkům hygienické služby a ta mu vydá přes SMS aktivační číslo. Po zadání do aplikace se pak na server eRoušky nahrají všechny kódy a ty se rozešlou všem uživatelům aplikace. Ti v případě kontaktu dostanou upozornění že se určitý den setkali na delší dobu s nakaženým.

Prozrazení identity kontaktu tak podle Jirouška může nastat jen v bizarních situacích, jako když se uživatel setkal jen s jedním člověkem za celý den a ten byl právě nakažený.

„Jako když k venkovské babičce dorazí jednou za týden vnuk,“ řekl Jiroušek.

Jakékoliv informace o identitě se totiž nikam neposílají a ani hygienické stanice k nim nemají přístup. Jediné, co se přes internet sdílí se servery, jsou právě ony náhodně generované kódy, které může sám uživatel prostřednictvím kódu od hygieny označit jako odeslané od nakaženého člověka. Vše se děje na vašem telefonu a je na vás, co s tím dále uděláte, pokud dostanete upozornění, že jste se setkal po určenou dobu s nakaženou osobou.

Jiroušek také vyvracel obavy o tom, že by aplikace sledovala polohu. Uživatelé androidu se totiž při zapnutí bluetooth setkávají s požadavkem na povolení polohové funkce. „Android bere bluetooth jako polohovací službu,“ vysvětlil v Rozstřelu Jiroušek. Potvrdili to podle něj i nezávislí technici, kteří si aplikaci po jejím vydání vyzkoušeli.