Čtvrtek 23. září 2021, svátek má Berta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 23. září 2021 Berta

Čtyři rady, jak pečovat o baterii notebooku, aby vydržela co nejdéle

Uživatelé notebooků se obvykle o baterii příliš nestarají. Pravdou je, že všechny baterie se časem opotřebovávají, ale ne stejnou rychlostí. Už po dvou letech mohou mít dvě stejné baterie zcela odlišnou výdrž. Rozdíl činí i 40 procent. Proč? Hodně záleží na tom, jak se o akumulátor staráte.

Ilustrační foto – péče o baterii | foto: Creative Commons

Přestože se baterie neustále vyvíjejí, zlepšují a stávají skoro bezúdržbovými, stále existuje řada způsobů, jak můžete prodloužit (nebo snížit) jejich výdrž. Následující tipy platí pro lithium-iontové baterie, které jsou nejpoužívanějšími bateriemi v moderních přenosných počítačích.

1.Zobrazte si detailní informace o baterii

Každý notebook má poněkud jinou baterii, a tak je důležité zjistit o ní co možná nejvíce informací. Chcete-li kvantifikovat, jak moc jste baterii svého notebooku opotřebovali, zkontrolujte její cykly. Cyklus baterie je doba, za kterou se baterie zcela vybije ze 100 % do nuly. To se samozřejmě neděje vždy, pokud tak například baterii svého notebooku vybijete ze 100 % do 50 %, nabijete ji zpět až na 100 %, necháte znovu klesnout na 50 % a opět dobijete, tak jste právě vyčerpali jeden cyklus.

Čím nižší počet cyklů baterie dosáhne, tím „zdravější“ bude. Zdravá baterie se udrží téměř na úrovni svého maximálního výrobního nabití ve srovnání s tou, která byla hojně používána. Počet cyklů, po kterých bude baterie fit, závisí na konkrétní baterii uvnitř notebooku. Většina baterií by měla dobře fungovat po dobu 300 až 500 cyklů než klesne pod 80 % své výrobní kapacity. Pro srovnání, Apple tvrdí, že jeho moderní modely MacBooků vydrží až 1 000 cyklů. Po těchto cyklech by baterie měla stále fungovat, ale provoz na ni bude výrazně kratší.

Naštěstí systém Windows poskytuje snadný způsob, jak zkontrolovat počet těchto cyklů. Ať už jste zvědaví, kolik za léta používání notebooku baterie odpracovala nebo si chcete před koupí zkontrolovat použitý stroj, a především dostupnou kapacitu baterie, můžete tyto informace spustit následujícím příkazem.

Klikněte na Start a zadejte příkaz „cmd“, který odešlete Entrem. Do okna příkazového řádku zadejte další příkaz „powercfg/batteryreport“. Po odeslání se příkaz provede a zároveň zobrazí, kde najdete soubor s reportem o stavu baterie. Jestliže ho otevřete (jde o HTML soubor, který se otevírá v browseru), potom uvidíte několik základních informací, jako je název počítače, BIOS atd. 

Pokud přejdete níže, zjistíte detaily o instalované baterii a uvidíte navrženou kapacitu baterie, stejně tak tu, na kterou ji aktuálně lze plně nabít. Pokud jsou tato dvě čísla docela blízko sebe, pak máte zdravou baterii. Jestliže je kapacita plného nabití mnohem nižší než design kapacita, pak se stav baterie výrazně snížil.

Report o baterii se základními informacemi

V políčku Cycle Count vidíte počet cyklů. Může se stát, že vygenerovaná zpráva o baterii ve Windows nezobrazí žádné číslo a místo toho se zobrazuje pomlčka. V tom případě aktualizujte všechny ovladače počítače. K tomuto problému totiž může dojít, když systém Windows nemůže správně komunikovat s hardwarem notebooku. 

Informace o výrobní a aktuální kapacitě

Informace o výrobní a aktuální kapacitě

Zvláštní pozornost věnujte ovladači baterie a ovladači čipové sady. Po instalaci všech dostupných aktualizací restartujte počítač a zkuste znovu spustit zprávu o baterii. Pokud by ani to nepomohlo, je dobré aktualizovat také UEFI/BIOS. V reportu se kromě toho nachází mnohem více zajímavých položek k prozkoumání.

2.Udržujte baterii mezi 40–80 % kapacity

Když už víte, v jaké kondici máte baterii, podívejme se na několik tipů, jak ji udržet co možná nejdéle v nejlepším stavu. Už víme, že počet nabíjecích cyklů má významný vliv na snižování její kapacity, tedy čím méně jich bude, tím více vydrží.

Jestliže tak notebook používáte mimo nabíječku poměrně často, snažte se kapacitu baterie udržovat nad 40 %. Když je čas dobít ji, dobijte ji na zhruba 80 %. Tento způsob nabíjení je nejlepší možný, jak prodloužit její životnost. Díky tomu byste se dokonce mohli dostat až někam k 850 až 1 500 nabíjecích cyklů. Naopak nabíjení do 100 % a následné delší nepoužívání notebooku, je pro baterii náročné. Proto nastavení maximálního procenta pro nabíjení na 80 % je sázkou na jistotu.

Baterie nabita na 64 %

Baterie nabita na 64 %

I takzvané hluboké vybití způsobí baterii nepřiměřený stres. Obecně však platí, že nejlepší, co můžete pro lithium-iontovou baterii udělat, je zabránit jejímu vybití pod 20 %. A konečně, pokud hodláte notebook delší dobu nepoužívat, vybijte, nebo ho nabijte na 50 %.

Ne každý by chtěl míru nabití neustále kontrolovat. Naštěstí některé notebooky, respektive jejich výrobci, nabízejí schůdné řešení. 

Softwarový nástroj omezující nabití baterie na 80 % její kapacity

Softwarový nástroj omezující nabití baterie na 80 % její kapacity

To spočívá ve speciálních firemních aplikacích, které umožňují nastavit maximální práh nabití baterie – například Acer, Lenovo, Samsung atd. Zjistěte si, zda tento omezovač nabití máte a začněte ho používat.

V případě, že budete potřebovat maximální kapacitu baterie, stačí upravit hodnotu na 100 % a budete mít jistotu plného nabití. Pokud ve vás toto doporučení vyvolalo pocit nejistoty – že jste doteď nabíjeli do 100 %, a tak více opotřebovávali baterii, tak se toho zbavte. Většina notebooků, jakmile jejich baterie dosáhne 100 %, se přestane nabíjet a místo toho se energie přesměruje přímo do systému. Nemusí tomu tak však být vždy.

3.Nevystavujte notebook vysokým teplotám

Bateriím kromě neustálého nabíjení a vybíjení nesvědčí také vysoká teplota. Zahřátí článku při nabíjení je běžný jev. Vyvarovat byste se však měli činností, které mohou teplotu ještě zvýšit. To znamená, že krátkodobé vyšší zahřátí při renderování videa, úpravy fotografií, hraní her apod. je v pořádku, avšak nesmí být dlouhodobého charakteru. Jestliže je notebook rozpálen delší dobu, potom velmi trpí i baterie.

Není proto například vhodné dávat notebook při nabíjení pod polštář. Nebo během parného léta za okno auta či na přímé slunko. Vhodné ho není mít ani na klíně, protože vzhledem ke své kompaktní velikosti a nedostatku velkých chladicích ventilátorů se může velmi rychle snadno zahřát, a způsobit tak případně popálení kůže. Proto si zjistěte, kde jsou větrací otvory, a vyhněte se jejich blokování. Extrémní teplo způsobuje fyzickou expanzi a chemické změny v bateriích, to znamená, že příliš mnoho tepla na baterii v průběhu času pro ni znamená vyšší opotřebení.

Když se baterie notebooku příliš zahřeje, elektrochemické reakce uvnitř se zrychlí,  ale to neznamená, že baterie pracuje efektivněji. Místo toho bude produkovat spoustu energie, kterou nemůže použít, a nemůže tak bezpečně směrovat pro práci. To v konečném důsledku vytváří ještě více tepla a zhoršuje celý problém. Nejenže to nakonec může trvale poškodit vnitřek baterie, ale také to baterii vyčerpává spoustou chemických reakcí, které nejsou nutné.

Tabulka informující o vlivu teploty na degradaci baterie

Tabulka informujíc o vlivu teploty na degradaci baterie

Pro představu, ve studii Batteryuniversity.com se uvádí, že baterie provozována v teplotě nula stupňů Celsia si zachovala po ročním používání neustálého nabíjení a vybíjení z 0 do 100 % až 94 % své nabíjecí kapacity, zatímco při 40 stupních jen 65 %.

4.Kalibrace může zpřesnit výsledky

I přes vyspělé technologie dobíjení notebookových baterií zůstává část péče o jejich kondici na samotném uživateli. Že s baterií notebooku není něco v pořádku, lze snadno poznat nejen podle její zkracující se výdrže, ale také, když dochází k velkému rozporu mezi udávanou a skutečnou zbývající dobou provozu na baterii zobrazovanou v reportu. Než se rozhodnete slábnoucí baterii notebooku vyměnit za novou, což u dnešních modelů zpravidla vyžaduje odborný zásah servisního technika, můžete zkusit baterii zkalibrovat.

Kalibrace pomůže zjistit přesnější úroveň opotřebení baterie

Nejjednodušším způsobem kalibrace baterie notebooku je nechat ji opakovaně nabít do plné kapacity a pak ji opět vybít. Abyste nemuseli celou dobu na notebooku pracovat, upravte ve Windows nastavení tak, aby notebook při neaktivitě nepřešel do režimu spánku či hibernace. Příslušné předvolby najdete v nastavení napájení. 

Během vybíjení i nabíjení můžete notebook běžně používat. Pokročilejší metody kalibrace baterie nabízí BIOS (v novějších počítačích UEFI), tedy zaváděcí systém přenosného počítače. Funkci kalibrace baterie však nenajdete ve všech noteboocích. Prozkoumejte dodané softwarové nástroje, a pokud se v některém z nich funkce kalibrace nachází, následujte pokyny průvodce jejím použitím. Zpravidla jde o proces řízeného dobití a následného vybití akumulátoru.

  • Nejčtenější

Podívejte se, jak do Česka dorazil poprvé bojový letoun 5. generace

Návštěvníci letošních Dnů NATO v Ostravě budou moci vidět na vlastní oči zatím jediný komerčně dostupný bojový letoun...

Sedm signálů, že se vám do počítače naboural hacker

Máte nepříjemný pocit, že ve vašem počítači či v zařízení, které je připojené k internetu, není něco v pořádku?...

Windows 11 se blíží, ale vy si je možná nebudete moci nainstalovat

Premium Už za čtrnáct dní bude na trh oficiálně uvedena nová verze operačního systému Windows, která má nahradit Windows 10....

ZX Spectrum, kapesní kalkulačka. Zemřel vynálezce Sinclair, bylo mu 81 let

Ve věku 81 let zemřel Clive Sinclair, který stál u zrodu kapesní kalkulačky. Přispěl rovněž k rozšíření osobních...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nejdříve šok a pak horečnatá práce. Jak se vyklízelo nebe 11. září 2001

Okolnosti teroristických útoků z 11. září 2001 provedených dopravními letadly v USA jsou známé do nejmenších detailů....

Talent funguje, když se nastartuje v mozku. Odemkněte ho, radí Jan Mühlfeit

Premium Dvaadvacet let pracoval ve firmě Microsoft po boku Billa Gatese. V byznysu se dostal na vrchol, ale také zažil strmý...

„Očkovat sa nechcu, je v tom sajrajt.“ Reportáž z obce, kde odmítají vakcínu

Premium Vyškovec je obec, kde se nejméně lidí z celé země nechalo očkovat proti koronaviru – jen necelých sedmnáct procent. V...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

  • Další z rubriky

Jak získat víc času, než budete muset platit za úložiště od Googlu

I drobná správa úložiště pomůže vyhnout se placení do Google Drive. Jestliže vám dochází místo pro vaše e-maily,...

Technické retro zvuky: toto už běžně neuslyšíte

Charakteristický zvuk při vytáčení telefonního čísla na rotačním číselníku či uvítací zvuk Windows 95. Stejně tak...

Windows 11 se blíží, ale vy si je možná nebudete moci nainstalovat

Premium Už za čtrnáct dní bude na trh oficiálně uvedena nová verze operačního systému Windows, která má nahradit Windows 10....

Připravte si záchrannou brzdu pro případ, kdy PC odmítá nastartovat

Přijde to zrovna v tu nejméně vhodnou dobu. PC se nechce spustit. Na jeho „ochoření“ vlastně není vhodná doba nikdy....

Probudila mě bolest nehtů. Od té doby nemohu chodit, říká Alfred Strejček

Už téměř čtyři roky je Alfred Strejček (79) zcela odkázaný na péči druhých. Herci, recitátorovi, moderátorovi a...

Anife Vyskočilová má chatu v Suchdole s krásným výhledem na Prahu

Vzpomínáte si na poslední díl seriálu Sanitka, natočený podle skutečné události, kde na zahrádkářskou kolonii v...

Zhubla téměř 50 kilo, teď se zpěvačka Adele pochlubila novou láskou

Během posledních tří let se zpěvačce Adele (33) podařilo zhubnout téměř padesát kilogramů. Britka prožila od rozvodu s...

Legíny nejsou kalhoty. Jak je vybírat a nosit, abyste si neuřízla ostudu

Snad v každém dámském šatníku nalezneme alespoň jedny legíny. Kousek tkaniny se totiž stal miláčkem žen. Některé...

Obří dluhy čínského developera straší celý svět, už klesly akcie v USA

Čínský realitní kolos Evergrande zápasí s bilionovými dluhy. Kvůli tomu v pondělí výrazně klesaly indexy amerických i...