Pondělí 5. prosince 2022, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 5. prosince 2022 Jitka

Devět věcí, které můžete dělat s Dropboxem a nevíte to

Populární aplikaci Dropbox řada uživatelů považuje za jednoduchou službu cloudového úložiště, kterou lze použít k synchronizaci, záloze a sdílení souborů. Když se však začnete hlouběji zabývat jejími funkcemi, zjistíte, že je plná překvapení a umí toho víc, než si dokážete představit.

Ilustrační foto - Dropbox | foto: Creative Commons

Služba Dropbox debutovala v roce 2008. Společně s Google diskem, OneDrivem od Microsoftu a iCloudem od Apple nabízí datové úložiště pro soubory. Používá k tomu cloud computing. Jestliže ji používáte, potom jste si ji na začátku zcela jistě nastavili a nyní běží autonomně na pozadí PC, případně smartphonu. Proto jste si možná ani nevšimli některých nových nástrojů, které můžete v nejnovějším sestavení služby použít.

1. Vraťte se v čase

Funkci pro verzování, respektive možnost vrátit zpět změny v dokumentu, zná asi každý (je k dispozici i ve Windows) a nabízí ji všechny přední cloudová úložiště. I když se můžete vždy vrátit k předchozím verzím jednotlivých souborů, funkce Dropbox Rewind v případě placené varianty vám umožňuje vrátit zavčas všechny soubory, složky nebo celý váš Dropbox. To se může hodit v případech, kdy došlo k přeuložení něčeho nebo zcela všeho špatnými verzemi či poškozenými. Přihlaste se ke službě přes webové rozhraní a klikněte na All files a poté klikněte na tři tečky vpravo (případně tři tečky vedle libovolné složky) – zobrazí se položka Rewind this folder. Díky ní máte možnost tzv. „přetočit“ složku zpět v čase. Takto lze obnovit vše zpětně max. do 30 dnů (u předplatného v tarifu byznys dokonce do 180 dnů).

Vraťte se v čase.

2. Převádějte soubory mezi formáty

Dropbox nedávno přidal několik užitečných nástrojů pro převod souborů, ke kterým máte nyní přístup prostřednictvím webového rozhraní. Klikněte (označte) libovolný soubor a dále vpravo klikněte na tři tečky vedle něj a zvolte Save as... Vyberte dostupný nový typ souboru. V případě DOCX tak například PDF, JPG, PNG. V závislosti na typu souboru, se kterým pracujete, se zobrazí vhodné konverzní formáty. Co lze na co převádět, najdete zde https://help.dropbox.com/files-folders/sort-preview/convert-files. Původní soubor se přitom nezmění a zůstane tam, kde byl. Výhodou webové verze je také to, že zobrazuje náhledy vybraných dokumentů.

Převádějte soubory mezi formáty.

3. Použijte Dropbox s Office

Když už jsme u dokumentů a jejich formátů, tak existuje malý, ale užitečný způsob, jak lze ve Windows propojit Dropbox a Microsoft Office. Otevřete klienta Dropbox (například z informační části hlavní lišty), klikněte na svůj profilový obrázek vpravo nahoře, poté na položku Preferences a v části General zaškrtněte políčko Show Dropbox as a save location in Microsoft Office a změny uložte kliknutím na OK. Tím jste nastavili to, že své soubory Word, Excel a PowerPoint můžete ukládat do složek Dropboxu – rychleji, snadněji a na méně kliků.

Použijte Dropbox s Office.

4. Nainstalujte si desktopovou aplikaci

Asi každý, kdo používá Dropbox, má nainstalovaného malého klienta, který se automaticky stará o synchronizaci souborů. Potom je tu možné účet ovládat také prostřednictvím Průzkumníku Windows. Existuje však ještě jedna možnost, jak soubory spravovat, a to desktopová aplikace Dropbox. Nainstalujte si ji a vše od sdílení souborů až po hledání složek bude o něco jednodušší. Zefektivní to manipulaci se soubory a můžete přehledněji nastavit, kdo k nim bude mít přístup.

Nainstalujte si desktopovou aplikaci.

5. Uzamkněte citlivé soubory

Dropbox (v placené variantě služby) umožňuje v uživatelském účtu nastavit speciální složku úschovny, která je chráněna extra zvoleným kódem (PINem) a ke které nemá přístup nikdo. Dokonce ani případně používané rozšíření třetích stran (připojené aplikace). Chcete-li si toto nastavit, potom se přihlaste do webového rozhraní Dropboxu, klikněte na svůj profilový obrázek (vpravo nahoře), poté v Settings a v části Generals klikněte na tlačítko Set up u položky Vault. Další informace o této funkci, včetně toho, jak se vaše uzamčené soubory zobrazují na mobilních zařízeních a počítačích, naleznete na stránce podpory Dropbox. Takto nastavený trezor je možné sdílet s důvěryhodnou osobou a jeho automatické zamykání je nastaveno na 20 minut po odemčení.

Uzamkněte citlivé soubory.

6. Přesuňte složku Dropbox

Pokud jde o umístění složky Dropbox v počítači, nemusíte se spokojit s výchozím umístěním a můžete ji přesunout téměř kamkoli na jinou jednotku či disk. To se může hodit v případech, kdy například nechcete používat systémovou jednotku (je malá apod.). Změnit to lze tak, že otevřete klienta Dropbox z informační části hlavního panelu systému Windows, kliknete na svůj profilový obrázek a zvolíte Preferences. Poté přejděte na kartu Sync, kde najdete možnost tlačítkem Move přesunout složku Dropbox (což může v závislosti na její velikosti nějakou dobu trvat, pokud máte hodně objemných souborů).

Přesuňte složku Dropbox.

7. Sdílejte Dropbox se svou rodinou

Jako většinu digitálních služeb můžete i výhody Dropboxu sdílet se zbytkem své rodiny. Pokud si tak pořídíte placenou verzi, získáte celkem 2 TB cloudového úložiště, které můžete sdílet až se pěti různými lidmi (třeba rodinou), a získáte sdílenou složku Family Room, ke které má přístup každý, kdo je autorizovaný. Další funkce, včetně správy hesel a týmové poznámky (Dropbox Paper), jsou k dispozici pro každého a celý balíček vychází na 20 $ měsíčně.

Sdílejte Dropbox se svou rodinou.

8. Sbírejte soubory

Máte zaplacené velké úložiště a chcete umožnit známým v něm uchovávat jejich soubory? Potom využijte skvělou funkci File requests. Díky ní vám může kdokoliv poslat požadovaný soubor, ať už má, nebo nemá účet Dropbox. Všechny soubory, které takto shromáždíte, jsou automaticky organizovány do vámi vybrané složky v Dropboxu. Lidé, kteří nahrávají soubory s vaším svolením, nemají přístup k vašemu účtu Dropbox. Soubory nahrané ostatními můžete zobrazit pouze vy, pokud se tedy nerozhodnete je sdílet. Nahrávání funguje tak, že v účtu vlevo kliknete na položku File requests, na pravé straně vyberete volbu New requests, vyplníte název a volitelně popis a ve druhém kroku zadáte e-mailovou adresu toho, komu chcete umožnit sdílet. Jemu potom přijde odkaz, přes který může nahrát soubor.

Sbírejte soubory.

9. Posílejte soubory

Když už jsme u posílání souborů, lze to také otočit. Místo přijímání budete posílat. Další funkce s názvem Transfer slouží podobně jako česká Úschovna či světová Wetrasnfer. Umožňuje uložit a nasdílet vybrané soubory. Navíc poskytuje i funkcionality jako statistiky, přičemž příjemce, tedy komu pošlete odkaz, nebude opět potřebovat Dropbox účet. Chcete-li službu využít, klikněte ve webovém rozhraní na soubor a vpravo nahoře na tlačítko Share a následně vyberte volbu Send with Transfer, maximální velikost souboru závisí na předplatném, který právě používáte.

Posílejte soubory.

A co vy? Které funkce používáte nebo jste si oblíbili? Dejte ostatním vědět v diskusi.

  • Nejčtenější

Velký meteorit ukrýval dva minerály, které jsme doposud na Zemi neviděli

Doposud jsme podobné nerosty mohli najít jako uměle vyrobené v laboratoři nebo v teoretických pracích. Díky poslu z...

„Svatba“ letounu L-39NG. Ve Vodochodech se po letech opět sériově vyrábí

Po osmi letech vývoje vyvrcholila práce na letounu L-39NG. Moderní následník slavného Albatrosu vstupuje do sériové...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

PODCAST: Vodu z Dněpru nepijte. Utopilo se v něm hodně ruských vojáků

Podcast Náš spolupracovník Tomáš Kolařík se vypravil do ukrajinského Chersonu záhy po jeho osvobození. Během týdne pobytu ve...

KVÍZ: V roce 1939 napadl Sovětský svaz Finsko, začala zimní válka

Útokem Sovětského svazu na Finsko dne 30. listopadu 1939 začala tzv. zimní válka, která trvala až do 13. března roku...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Letectví se mění k nepoznání. Historie ukazuje, že rozhodně ne poprvé

Premium Civilní letectví prochází obdobím obřích změn. Na jedné straně letecké společnosti bankrotují a zanikají, na druhé...

Rozsáhlé zotročování lidí v Česku. Gang vydělal na práci bezdomovců miliony

Premium Na Ústecku roky mizeli bezdomovci a sociálně slabí žijící na ulici, jako by dostali „druhou šanci“. Končili v domě na...

Janečkova zpověď: vězení, alkohol, život bez domova. A kam zmizel Maradonův dres?

Premium Když ho konečně doženete, musíte zbystřit, jestli vás smysly neklamou. Jak může člověk, který se už patnáct let...

Vydělali za covidu, nakupují nemovitosti. Pandemie zrodila nové milionáře

Premium Zatímco většině podnikatelů v Česku způsobil covid ztráty, některým naopak poskytl životní příležitost ke zbohatnutí....

Google spouští v Česku navigaci pro úspornou jízdu. Ptá se i na pohon auta

Google mapy jsou často využívané jako navigace, která nabízí řadu funkcí. Nyní společnost spouští i v Evropě další...

Šest přehlížených funkcí, které ukazují, jak prohlížeč Edge dospívá

V posledních několika letech se posunul browser Microsoft Edge mílovými kroky vpřed. Se svým největším konkurentem sice...

Twitter testuje funkci, kterou si přál Elon Musk

Sociální síť Twitter zapnula některým uživatelům funkci, která jim umožní, aby zpětně upravili svůj příspěvek. Přesně...

Google má narozeniny. Kde vzal vyhledávač svůj podivný název?

Google oslavil už 24. výročí svého působení na trhu. Za skoro čtvrt století se stal nejen úspěšnou internetovou...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Žena už nemohla vystát obří ňadra, rozhodla se pro operativní zmenšení

Kylie Perkinsová, čtyřiadvacetiletá dvojnásobná matka z Aljašky, podstoupila zmenšení poprsí, aby se zbavila...

Známý český stylista Jan Pokorný spáchal ve 39 letech sebevraždu

Jeden z nejuznávanějších českých stylistů Jan Pokorný spáchal ve čtvrtek ve svých devětatřiceti letech sebevraždu...

Pavel Nedvěd se dostal do potyčky v domě partnerky, zasahovala policie

Bývalý reprezentační kapitán a donedávna místopředseda fotbalového Juventusu Turín Pavel Nedvěd se dostal do potyčky s...

Dcera je výjimečná, říká Julia Robertsová. Hazel oslavila 18. narozeniny

Herečka Julia Robertsová (55) oslavila osmnáctiny svých dvojčat, dcery Hazel a syna Finna společnou vzpomínkovou...

Otec zavelel, šetříme! Rodina vypnula elektřinu a topí jednou týdně

Zvyšování cen energií nutí lidi k nečekaným rozhodnutím. Jedna rodina z Londýna se rozhodla vrátit do minulosti. Šetří,...